Laptop Yükseltme

kurtkurt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
merhaba abiler benim bir dizüstü pc var içeriğini yükseltmek istiyorum bazı sorum olacak?pc de kac slot olduğunu öğrebilirmiyiz?büyük ram takarsam ve cdrom yerine ssd takarsam güç kaynağı yetermi?masaüstü pc lerde galiba ona göre güç ünitesi gerekiyor?
Toshiba Satellite P50T-A-12D i7-4700MQ 8 GB 1 TB GT 740M 15.6"

İşlemci Türü: Intel Core i7
İşlemci Modeli: i7-4700MQ
İşlemci Hızı: 2.40 GHz
İşlemci Nesli: 4. Nesil
Sabit Disk: 1 TB
Bellek: 8 GB
Harici:var
Ekran Kartı: NVIDIA
Ekran Kartı Modeli: GeForce GT 740M
Ekran Kartı Hafızası: 2 GB
Ekran Boyutu: 15.6"
Ekran Çözünürlüğü: 1920x1080 px
Dokunmatik Ekran:var
İşletim Sistemi: Win 8.1

Gramton

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Meraba hocam kaç slot olduğunu anakart üzerinde gözlemleyerek öğrenebilirsin veya anakartın modelini biliyorsanız internetten bilgi edinebilirsiniz,en büyük takabileceğin RAM miktarı DDR cinsinden değişir anakartın DDR kaç oluğunu söylersen yardım edebiliriz.

ancak ben anakartın DDR3 olduğunu düşünüyorum 16 GB'a kadar ram destekler 4 slot varsa 4x4 şeklinde yükseltebilirsiniz.
Eğer kendiniz RAM kombinasyonu oluşturmak istiyorsanız DDR 3 en fazla 1 slot için 4 GB RAM destekler bu yönde konfigürasyonlar yapabilirsiniz...

Bunun yanında ssd diskler çok fazla güç tüketmez cdrom takılı halde bile hddyi çıkartıp kulanabilirsiniz veya cdrom yerine ssd takabilirsiniz.
son olarak eklemek isterim ki, eğer 2 RAM slotu varsa ve anakartınız DDR3 ise en fazla 8 GB RAM kullanabilirsiniz...
Aklınızda soru varsa sorabilirsiniz hocam.

Son düzenleme:

kurtkurt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
şuan çok mutlu oldum abi ya çok açıklayıcı oldunuz :) ben cpu z den bura foto atayım bakıp yorumlarmısınız eğer zamanınız varsa?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078

kurtkurt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
shift delete formunda ilkkez takılıyorum.ilk konu açarken cevap almam diye düşünüyordum.ama MaşAllah anında cevap verdiniz.Allah razı olsun
69417
69418
69419
69420
69421

Gramton

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Düşündüğüm gibi DDR 3 hocam bence RAM yükseltme işlemi yapma bunun yerine CdRom yerine ssd tak pc hızlansın 2 slot bilgisayarınız max bu bu arada güzel temennleriniz için teşekkürler biz düzgün içerikli sorulara ve yardıma ihtiyacı olanlara herzaman yadım ederiz sormak istediğiniz başka soru var mıdır hocam ?

kurtkurt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Alıntıdır.İcecat.biz
Ürün Bilgileri Toshiba Satellite P50t-A-12D Alüminyum, Gümüş Laptop 39,6 cm (15.6") 1920 x 1080 Piksel Dokunmatik ekran 2,4 GHz 4. nesil Intel® Core™ i7 i7-4700MQ Notebooklar/Dizüstü Bilgisayarlar (P50T-A-12D)
Linke göre 16 gb a kadar ram desteği var görünüyor. Ama 16 gb ram yapmanızın bu makinada size getirisi pek olmaz.SSD takın ,çok daha iyi.Güçde farketmez bi şey.
abi teşekkür ederim cevap için blesatck gibi emultörleri ve adobe photoshop premıer aynı anda kullanıyorum sanki RAM yetmiyor maus ekranda bazen donarak ilerliyor arada bir.

Gramton

Asistan
Reaksiyon puanı
72
abi teşekkür ederim cevap için blesatck gibi emultörleri ve adobe photoshop premıer aynı anda kullanıyorum sanki RAM yetmiyor maus ekranda bazen donarak ilerliyor arada bir.

Dediğim gibi SSD kullanırsan bunlar geçecektir hiç RAM'e para harcamaya gerek yok onun yerine güzel bi ssd alın eğer bu konuda da bilginiz yoksa yardım ederiz ...

kurtkurt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Düşündüğüm gibi DDR 3 hocam bence RAM yükseltme işlemi yapma bunun yerine CdRom yerine ssd tak pc hızlansın 2 slot bilgisayarınız max bu bu arada güzel temennleriniz için teşekkürler biz düzgün içerikli sorulara ve yardıma ihtiyacı olanlara herzaman yadım ederiz sormak istediğiniz başka soru var mıdır hocam ?
peki abi şimdi bu cdrom yatağındaki slotum;şuanki hdd takılı olan yerdeki ile aynı hızda mı çalışır acaba;matığım cdrom yuvası ağır çalışır gibi duruyo.ama cdrom kaliteli galiba blueray felan yazıyor üzerinde içerisindede iki tane merçek var bir tane değil..

Gramton

Asistan
Reaksiyon puanı
72
peki abi şimdi bu cdrom yatağındaki slotum;şuanki hdd takılı olan yerdeki ile aynı hızda mı çalışır acaba;matığım cdrom yuvası ağır çalışır gibi duruyo.ama cdrom kaliteli galiba blueray felan yazıyor üzerinde içerisindede iki tane merçek var bir tane değil..
Hocam bence sen HDD'yi sök ve direk ir SSD tak bu işine daha çok yarayacaktır hem daha stabil olur eğer ille de cdrom yuvasına takacapım diyorsanız pek fark olmaz yine stabil çalışır ama en sağlıklısı hdd'yi çıkarıp ssd takmak.

SSD ÖNERİLERİ:
Samsung 860 Evo 250GB 560MB-520MB/s Sata3 2.5" SSD Fiyatı

veya

Sandisk SSD Plus 240GB 530MB-440MB/s Sata 3 2.5" SSD Fiyatı

kurtkurt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Dediğim gibi SSD kullanırsan bunlar geçecektir hiç RAM'e para harcamaya gerek yok onun yerine güzel bi ssd alın eğer bu konuda da bilginiz yoksa yardım ederiz ...
tamam :) biraz ssd alacak kredi bulursam size dönerim.leb demeden leblebiyi anlarım galiba takıldığım yerlerde sorarım... 10 yıldır pc ile ilgileniyorumda bilgilerim derin değil.AMA BU MAHALLENİN FORMATCISI BENİM DESEM BENİ ANLATIR HERALDE :) :) herkese format mausun pili bitmiş,formaaattt :) :)

Gramton

Asistan
Reaksiyon puanı
72
tamam :) biraz ssd alacak kredi bulursam size dönerim.leb demeden leblebiyi anlarım galiba takıldığım yerlerde sorarım... 10 yıldır pc ile ilgileniyorumda bilgilerim derin değil.AMA BU MAHALLENİN FORMATCISI BENİM DESEM BENİ ANLATIR HERALDE :):) herkese format mausun pili bitmiş,formaaattt :):)
Tabi hocam foumdaki herkes sizlere her zaman yanıt verecektir kendine iyi bak :)

kurtkurt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
birde aklıma takılan bir soru:şu anki hdd yi cdrom yerine yeni ssd yi ana slot a takarsam eğer hdd cdrom yerinde ısınabilir mi ?başka bir deyişle laptoplarda soğutma sistemi sadece işlemci için mi var yoksa orda hdd yide mi soğutuyor.

Gramton

Asistan
Reaksiyon puanı
72
birde aklıma takılan bir soru:şu anki hdd yi cdrom yerine yeni ssd yi ana slot a takarsam eğer hdd cdrom yerinde ısınabilir mi ?başka bir deyişle laptoplarda soğutma sistemi sadece işlemci için mi var yoksa orda hdd yide mi soğutuyor.
Hayır soğtma ekran kartı ve işlemciyi soğutur, zaten diskler çok ısınan donanımlar değildir.