HD7750 Darboğaz Sorunu Ekran Kartını Kırma Noktasına Girdim

PhoenixClaw

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Yeni bir ekran kartı alacaktım ve bu foruma danışmıştım. Yine 2 ay önce ve bana Sapphire HD 7770 önerdiler bu forumdan hatta dar boğaz yapmaz dediler ama ben yine de riske atmayıp 7750 alayım dedim, olur dediler aldım. Ve böyle bir rezillik yok. En basit COD 4'de ani FPS dropları, LoL en yüksekte 30 FPS sabit bazen 28-26 oluyor, COD MW3 Ultra'da 30FPS sabit, SYNC açık yada kapalı fark etmiyor. Mafia 2 Medium'da 35-28 FPS arası performans alıyorum.
Ya gücüme gidiyor fazla para veriyorum millet HD 6000 ile benim en yüksekte oynayamadığım oyunları oynuyor. En garip olan da grafikleri düşürdükçe FPS düşüyor yükseldikçe daha az kasıyor.
Sistemimi en aşağıda paylaşacağım. Win7 kullanıyorum ve lütfen Win8'e geçin demeyin ne alakası olabilir ki? Auro grafikler kapalı zaten. Ekran kartı için Corsair VS450 aldım.

1. Bu sorunlar tam olarak neden kaynaklı?
  2. Ekran kartının güç girişi olmaması anakarttan güç alıyor olması kötü bir ekran kartı olduğu anlamına mı gelir?
  3. Sorun tam olarak neyle ilgili?
  4. İşlemci darboğaz olduğu nereden anlaşılır?
  5. İşlemci darboğaz oluyorsa OC ile çözebilir miyim?
  6. Ekran kartım 2GB olduğu halde 3GB görüyor. Ramden mi alıyor? Bunu engelleyebilir miyiz? Oyunların ram kullanımı sürekli %80 civarında.
  7. OC yapmak sorunları çözecekse nasıl yapılır? Yardımcı olur musunuz?
Sorularımı madde madde cevaplarsanız sevinirim.

Bilgisayar tamamen her türlü kötü yazılım [spam,keyloger, malware, virüs] taraması yapılmış sonuçlar negatif çıkmıştır.

Sistemim;
ekran-al%C4%B1nt%C4%B1s%C4%B1-jpg.2894

Bilgisayar 7 saattir öğle sıcağın da açık olup 2 egzoz fan ile bu değerdedir. İşlemci soğutucum Xigmatek Apache EP-CD903'dır

c38amwk.jpg

Isı değerlerine aldanmayın sistem 4 saatlik yükten yeni çıktı ve biosdan ısı ayarlı fanlar.

MPT3rGp.jpg

YAHuIKv.jpg

XUu5oON.jpg

Aynı ekran kartının yorumlar;

zZaZmxZ.jpg

@
basbeLası yardımcı olabilir misi son bir kere ?

basbeLası

Dekan
Reaksiyon puanı
47
Daha önce açtığınız farklı konularda da o işlemcinin o kartı besleyemediği için yeterince performans veremediğini söylemiştim. Benim yapabileceğim birşey yok.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Islemcin tarihi eser, degistirmenin vakti gelmis anlayacagin.

PhoenixClaw

Asistan
Reaksiyon puanı
2
2. el işlemci alsam bu anakarta en üst seviye ne alabilirim bu konuda yardımcı olur musunuz eğer sorun tamamen işlemciyse 2. el alayım bir tane ?

altınay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
2. el işlemci alsam bu anakarta en üst seviye ne alabilirim bu konuda yardımcı olur musunuz eğer sorun tamamen işlemciyse 2. el alayım bir tane ?
Sisteminizdeki islemci anakartiniz kullanabilecegi en performansli islemci zaten yanlis hatirlamiyorsam..
Yeni bi islemci alacaksaniz soketleri uymayacagindan dolayi yeni bi anakart ve yeni bi anakart aldiginiz icin yeni ram almaniz gerek.islemci ve ekran kartina psu nuz yetmezse bi de psu almaniz lazim.
700-800 lirayi gozden cikarmaniz gerek .
Sorun islemcideyse tabi

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Ani FPS dropları okurken hard diskin ışığı yanıyor mu? %90 yanıyordur. Ani dropları azaltmak adına RAM'ini arttır ve virtual diski kapat. 3 GB az. Sadece Virtual Disk'i kapatarak bir dene. Bakalım ne olacak?

PhoenixClaw

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bundan sonra kimsenin dediğine inanmıyacam OC olmaz o işlemci dediniz çok rahat oldu FSB yi yavaş yavaş yükselttim 200'dü 210 yaptım rest attım, 220 yaptım rest attım, voltaja dokunmama izin vermiyor sistem verse daha da gidicem 225 yaptım sistem açılmadı bios pilini çıkarttım sonra açında fark ettim işlemcinin frekansı artıkça ramler de artıyordu ramlar 667 mhz geçtiği için pc açılmıyordu bende ramları 333mhz çektim sonra 230 FSB ye ayarladim rest attım ne göreyim 2.6 'dan 3.0 ghz ilk işim sistem kararlılık testi oldu 1 saat test ettim yük altında 58 C ki AMD zaten yüksek ısıda çalışıyor demek ki neymiş soğutma iyiymiş. İşlemci değerlendirmesi 5.9 du en düşük parçaydı şuan 6.1 FPS mi LOL'de full'de 28-45 FPS alıyordum işlemci darboğaz oluyordu şuan full de AA açık 129 FPS ile oynuyorum yine kendi kendime yaptık ..