Yardım Hangi mesleği tercih etmeliyim

Reaksiyon puanı
17
Sayısal bölümü okuyorum. Zaten herkesin demeyeyim de çoğu kişinin hedefi para ve rahat yaşamdır. Bunu ya tr de ya da yurtdışında yapar insan zaten. Şimdi birde ölen meslekler var. Teknolojinin hayatımıza girmesiyle ölen meslekler. Aklımda ölmeyen meslek olarak şunlar var:

- Tıp
- Diş Hekimliği
- Bilgisayar Mühendisliği

Bu yaşıma kadar derslerde dolayı harbi diyorum hobim yok yani yaparken zevk aldığım bir şey yok ( belki oyun oynamak bazen eğlenceli oluyor). 12. Sınıfım yeteneklerimi bilmiyorum. Kafam çok karışık sınav stresi zaten yoruyor. Rehber hocaları desen yaşadığım yerde baya kıytırık çalışıyorlar. Sizce hangisini seçeyim. Üniye gitmeden 1 yıl kesin hazırlık okuyacağım.

barisbiyik

CEO
Moderatör
SDN
Reaksiyon puanı
1,053
Bilgisayar Mühendisliği okumanı öneririm. Kendini geliştirdikten sonra kazanacağın paranın bir ucu yok.

Reaksiyon puanı
8,023
Şu an kimse sorsan ya Tıp ya Bilgisayar okuyor veya istiyor. Kendini geliştirmek değil kendini çok iyi geliştirmen gerek orada ekmek yemek için. Tıp ve Diş Hekimliği hakkında bilgim yok ancak Bilgisayar Mühendisliğine çok sıcak değilim şahsen.

Reaksiyon puanı
17
Şu an kimse sorsan ya Tıp ya Bilgisayar okuyor veya istiyor. Kendini geliştirmek değil kendini çok iyi geliştirmen gerek orada ekmek yemek için. Tıp ve Diş Hekimliği hakkında bilgim yok ancak Bilgisayar Mühendisliğine çok sıcak değilim şahsen.
Tıp güzel ama kendi adıma konuşayım o kadar okuyup darp edilmek falan istemiyorum. Birde salgın hastalık fln olunca risk artıyor doktorlarda. Dişte tr de mükemmel ama yabancı ülkede sıkıntı.

Son düzenleme:

MTATurkey

Asistan
Reaksiyon puanı
138
Sayısal bölümü okuyorum. Zaten herkesin demeyeyim de çoğu kişinin hedefi para ve rahat yaşamdır. Bunu ya tr de ya da yurtdışında yapar insan zaten. Şimdi birde ölen meslekler var. Teknolojinin hayatımıza girmesiyle ölen meslekler. Aklımda ölmeyen meslek olarak şunlar var:

- Tıp
- Diş Hekimliği

Bu yaşıma kadar derslerde dolayı harbi diyorum hobim yok yani yaparken zevk aldığım bir şey yok ( belki oyun oynamak bazen eğlenceli oluyor). 12. Sınıfım yeteneklerimi bilmiyorum. Kafam çok karışık sınav stresi zaten yoruyor. Rehber hocaları desen yaşadığım yerde baya kıytırık çalışıyorlar. Sizce hangisini seçeyim. Üniye gitmeden 1 yıl kesin hazırlık okuyacağım.
Öncelikle senin de bildiğin gibi bilgisayar mühendisliği ve bahsettiğin iki diğer sağlık alanı birbirinden bir o kadar alakasız. 3'ü de kesinlikle sevmeden yapılabilecek işler değil. Çünkü okuması ayrı sıkıntı, her gün o mesleği icra etmek ayrı bir sıkıntı. Sadece bilgisayar değil hangi mühendislik dalını tercih edersen et sürekli bir gelişim süreci içerisinde olman, araştırmacı ve öğrenmeye hevesli bir insan olman gerek ve bunlar da bölümü sevmeden yapılması oldukça zor şeyler. Tıp ve diş için çok bir bilgim yok fakat okuyan arkadaşlarımın içerisinde bu mesleği yapma isteğinden ufacık bir şüpheleri olsun bölümü bırakacaklarına eminim. Parası o süreçleri geçirmeden bakınca belki yüksek gibi gözüküyor ama o kadar çileye değer mi bilmiyorum, değmesi için bu mesleğe aşık olmak gerek diye düşünüyorum.
Her insanın bir ilgi alanı vardır, keşfetmeye yoğunlaşmanızı öneririm. Ayrıca naçizane tavsiyem; çevrenizde yüksek puan almaya odaklan da tercih dönemi karar verirsin ne seçeceğine diyenler olacaktır, bu benim hayatımda duyduğum en saçma tavsiyelerdendir :sweatsmile:, bunu bizzat yaşadığım için söylüyorum. Sonuçların açıklanıp da o tercih haftası geldiğinde ne kadar stresli geçiyor size anlatamam, sınav anından bile daha stresli. Çünkü belki de normal zamanlarda öylesine ilginizi çeken bir şey o an size gerçek bir ilgi alanıymış gibi geliyor ve belki de saatler içerisinde yaşamınız hakkında yanlış bir tercih yapıyorsunuz. Önerim spesifik bir meslek seçemeseniz dahi ilginizi çeken bir kaç bölümü ve kesinlikle tercih etmek istemediğiniz bölümleri belirlemeniz. Tabii ki bunlar benim kendi yaşadıklarıma istinaden fikirlerim, doğrusunu yanlışını tartmak sizlere kalmış. Başarılar dilerim :)

Reaksiyon puanı
17
Sağol. Benim hayalim aslında diş hekimliği ama yabancı ülkeye gitmek istesem sıkıntı falan olursa diye korkuyorum. Kafam çok karışık artık bi yolunu bulup meslek tercihimi yapmam gerekecek yakında

MTATurkey

Asistan
Reaksiyon puanı
138
Sağol. Benim hayalim aslında diş hekimliği ama yabancı ülkeye gitmek istesem sıkıntı falan olursa diye korkuyorum. Kafam çok karışık artık bi yolunu bulup meslek tercihimi yapmam gerekecek yakında
Bu meslekleri icra eden insanlara ulaşmak oldukça kolay; çeşitli platformlar sayesinde onlarla iletişime geçersen çoğunun sana yardımcı olacağını düşünüyorum, sana bu konuda oldukça faydalı olacaktır.

Doğukan HARMAN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bilgisayar mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim ve sevmezsen saydığın bölümlerin hiçbiri yapılmaz. sevmediğin takdirde ticarete atılmanın getirisi bile bu mesleklerin toplamından büyük olur çünkü sevmezsen bırak meslekte tutunmayı bölüm bile bitmez maalesef

Reaksiyon puanı
4,385

- Tıp
- Diş Hekimliği

Bilgisayar Mühendisliği olabilir. Ancak daha sonradan pişman olmamanız için düşünmenizi öneririm.
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği mevzunuyum, çok iyi düşünerek tercih ettiğim için huzurluyum.
Hiç pişmanda olmadım, ve kazancım da oldukça iyi olduğu için istediğim kadar zaman yaratabiliyorum.
Söylemek istediğim iyice araştırmanız, seçim yaptıktan sonra keşke dememek için.

Reaksiyon puanı
8,023
Bilgisayar Mühendisliği olabilir. Ancak daha sonradan pişman olmamanız için düşünmenizi öneririm.
Kesinlikle. İlk sene sonunda bilgisayar mühendisliğini bırakıp yatay geçiş yapmıştım. Benim gibi bırakan hatta tekrardan YKS hazırlananlar bile vardı sınıfta. Çok kişi pişman oluyor düşünmeden direkt yazdığı için.

Graveworm

Profesör
Reaksiyon puanı
527
Ya bilgisayar oku ya da diş hekimliği. Bilgisayar okursan ve kendini geliştirirsen kazanacağın paranın ucu yok. Ben okudum kendimi geliştiremedim mezun olduğum bilgiyleyim sadece. Diş hekimliği okuyup, bir kaç sene dişini sıkıp kendi muayenehaneni açarsan keyfine diyecek olmaz.

Reaksiyon puanı
4,385
Kesinlikle. İlk sene sonunda bilgisayar mühendisliğini bırakıp yatay geçiş yapmıştım. Benim gibi bırakan hatta tekrardan YKS hazırlananlar bile vardı sınıfta. Çok kişi pişman oluyor düşünmeden direkt yazdığı için.
Düşünmeden ve araştırmadan yapılan her şeyin sonu maalesef pişmanlık ile sonuçlanıyor.
Haklısınız hocam.