Soru Ehliyetle alakalı yasayı nasıl bulabilirim

Bu konuyu okuyanlar

lgsyegirecek60

Doçent
Reaksiyon puanı
235
piyasada 50olarak geçen 49.9cc motorlar.Benim bildiğim B ehliyet gerektiriyor her türlü.Nette adamın birisi kendi bildiğini konuşup duruyor 49cc motorlar ehliyetsiz sürülüyor dedi. Yasayı nette aradım ama bir türlü bulamadım. Olursa yanlış biliyorsam diye kesinde konuşamıyorum. Eğer öyleyse ben 14yaşımdayım motoru kapalı otoparkın içinde egzoza boğularak sürüyorum çıkaeım sokağa. Yasanın o kısmını veya tamamını atarsanız ben incelerim

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
KAYNAK

Yasada yazan tanımı ile aşağıdaki gibidir

Azami hızı saatte 45 kilometreyi, içten yanmalı motorlu ise silindir hacmi 50 santimetreküpü, elektrik motorlu ise azami sürekli nominal güç çıkışı 4 kilovatı geçmeyen iki veya üç tekerlekli taşıtlar ile aynı özelliklere sahip net ağırlığı 350 kilogramı aşmayan dört tekerlekli L1, L2 ve L6 sınıfı motorlu taşıtlardır. Elektrik ile çalışanların net ağırlıklarının hesaplanmasında batarya ağırlıkları dikkate alınmaz.

Karayolları trafik bu konuda aşağıdaki detaylı bilgileri 2017 yılından itibaren paylaşmıştı

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde 17 Nisan 2015’te yapılan değişiklikle (Değişik:RG-17/4/2015-29329)

1- 85. madde uyarınca B sınıfı sürücü belgesi sahipleri M, B1 ve F sınıfı sürücü belgeleri ile sürülebilecek araçları da kullanabilmektedir.

2- Geçici 10. madde uyarınca B sınıfı sürücü belgesi, M, B1, B, D1 ve F olarak değiştirilecektir.

3- 75. maddeye göre M sınıfı sürücü belgesi iki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletleri (moped) kullanacaklara verilir.

4- Yönetmeliğin tanımlar başlıklı 3. maddesi c bendinde motorlu bisiklet, “Azami hızı saatte 45 kilometreyi, içten yanmalı motorlu ise silindir hacmi 50 santimetreküpü, elektrik motorlu ise azami sürekli nominal güç çıkışı 4 kilovatı geçmeyen iki veya üç tekerlekli taşıtlar ile aynı özelliklere sahip net ağırlığı 350 kilogramı aşmayan dört tekerlekli L1, L2 ve L6 sınıfı motorlu taşıtlardır.” şeklinde tanımlanmıştır.

Görüldüğü üzere, B sınıfı sürücü belgesi, M sınıfı sürücü belgesini kapsamakta, M sınıfı ehliyet ile L1, L2 ve L6 araç sınıfları sürülebilmekte, sonuç olarak B sınıfı sürücü belgesi ile L1, L2 ve L6 araç sınıfına mensup araçlar kullanılabilmektedir.

ibotc

Neyi Seçersen seç, Aklın diğerinde kalır.
Reaksiyon puanı
0
Sonuç illa ehliyet gerek.
Am 50cc için gidip kursa 10-12.000 TL vermeyin demek istemiş.
Eğer B sınıfı ehliyet varsa!!

Son mesajlar