Düğümü İtiraf Çözdü (Kpss)

tarumoloji

Profesör
Reaksiyon puanı
44
KPSS’de soruların bir şebekeyle satıldığını bir itiraf ortaya çıkardı. Baki S. “Sorular mailime hiç tanımadığım kişiden ‘Sana bir hediyem var’ başlığıyla geldi” dedi
YAKUP BULUT ANKARA
YÖK Devlet Denetleme Kurulu ve Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada, KPSS sorularını ÖSYM’nin içinden sızdıran bir şebekenin adaylara, 10 bin dolara sattığının belirlendiğini dün star duyurmuştu. Bugün ise savcılığı bir ihbarın harekete geçirdiği ortaya çıktı. Bir vatandaş, konuyla ilgili savcılığa “ÖSYM merkezinden KPSS sorularının önceden çıkartıldığı ve 10 bin dolara satıldığı” ihbarını gönderdi. Bu ihbarı değerlendiren Ankara Cumhuriyet Savcısı Şadan Sakınan, ÖSYM çalışanlarının banka hesaplarını da incelemeye aldı.
BAKİ S. TUTUKSUZ YARGILANACAK
KPSS skandalının sır perdesini ise bir itiraf araladı. Soruşturma kapsamında Isparta’da gözetim altına tutulan çoban Baki S., dün Ankara’da savcılığa itirafta bulundu. S., soruların sınavdan birkaç gün önce mail adresine tanımadığı bir kişi tarafından ‘sana bir hediyem var’ başlığıyla gönderildiğini itiraf etti. Önce inanmayıp maili sildiğini söyleyen Baki S. “Başka bir arkadaşımın gönderdiği mail’de de aynı soruları görünce doğru olduğunu düşündüm. Bu soruları çalışarak sınava girdim. Kimse ile paylaşmadım” dedi.
‘İMAJLAR’ KASADA
Bu arada ÖSYM binasındaki bilgisayarların imajlarının dışarı çıkarılmasına yönetmelik izin vermeyince savcılık imajları bir kasaya kilitledi. Kasanın bir anahtarı YÖK Denetleme Kurulu Başkanına, diğeri ÖSYM başkanına teslim edildi.
Adaylar yerine ücretli öğretmenler atanıyor
Milli Eğitim Bakanlığı, Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndaki (KPSS) kopya iddialarından sonra atamaları ertelenen 30 bin öğretmen adayı açığına çözüm buldu. Soruşturmanın uzamasıyla oluşacak öğretmen açığı ücretli öğretmenlikle çözülecek. 20 Eylül’de başlayacak yeni eğitim-öğretim yılında ücretli olarak çalışacak kişilerde yükseköğretim aranıyor.
Ücretli öğretmen görevlendirme işlemleri il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerince yapılıyor. Görevlendirilenlerin 7,5 saati 1 gün hesabıyla değerlendirilerek Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilişkilendiriliyor.Görevlendirilenlerin birim ek ders ücreti tutarı brüt 8.32 TL, net: 7.02 TL olarak hesaplandı. Bunlardan haftada 30 saat ders okutanların bir ayda alacağı net ücret 842.4 TL’yi buluyor. Bu konumda olanların o aya ilişkin sigorta kesintisi de 16 gün üzerinden işlem görüyor.
‘Kopya bizi de mağdur etti’
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, KPSS’deki kopya iddiaları nedeniyle ertelenen öğretmen atamaları hakkında NTV’ye konuştu. Bakan Çubukçu “Biz, kurum olarak konunun çok dışındayız. Ama sınavı dayanak alarak, bir atama gerçekleştireceğiz. Sonuçlara göre atama yapmamız durumunda bazı adayların haksızlığa uğrayacağını öngördük ve 30 bin öğretmenin atamasını erteledik” dedi. Bu konunun Milli Eğitim Bakanlığı’nı da mağdur ettiğini belirten Çubukçu “Yine de aldığımız önlemlerle yeni eğitim-öğretim yılı eksiksiz başlayacak” diye konuştu.
TÜM SIR 3 SAAT 22 DAKİKADA
Savcılık Baki S.’den sonra dün Isparta’nın Yalvaç ilçesinde bir kişinin daha gözaltına alınmasına karar verdi. Baki S.’nin arkadaşı olduğu öğrenilen bir kişi sorgulanırken, kopya skandalının çözümünde son aşamaya gelindi. Savcılık soruların, 5 Temmuz’da saat 11.00’da matbaaya gönderildiğini, mail halinde dağıtım saatinin ise 14.22 olduğunu belirledi. Yetkililer, “3 saat 22 dakikada neler olduğunu bulursak, düğümü çözeriz” diyor. Öte yandan ÖSYM’nin binasında yetkililer yeni soruların yer aldığını söyleyerek bazı bilgisayarlardaki bilgileri polisle paylaşmayı reddetti.

StarGazete

Proof.Web

Doçent
Reaksiyon puanı
21
Çoban'ın Mail'ine Gelmiş Öyle mi?
Açıkcası Bana Pek inandırıcı gelmedi,bu işin arkasında başkalarının parmağı var.

tarumoloji

Profesör
Reaksiyon puanı
44
KPSS itirafı: Sorular bana geldi

03/09/2010 2:00
KPSS sorularının sınav öncesinde sızdırıldığı iddiasını doğrulayan ilk itiraf, gözaltına alınan B.S.'den geldi: 'Sorular Berat isimli bir arkadaşımdan bana, 'Sana bir hediyem var' başlıklı elektronik postayla gönderildi...'

BETÜL KOTAN (Arşivi)
ANKARA - 2010 KPSS sorularının sınav öncesinde sızdırıldığına yönelik iddialar B.S.’nin itirafıyla açıklığa kavuştu. Sınav sorularını elektronik posta yoluyla alıp başkalarına dağıttığı iddia edilen B.S., sorgusunda, soruların Berat isimli bir arkadaşından ‘Sana bir hediyem var’ başlıklı bir posta ile geldiğini anlattı. Soruların geldiği bilgisayarın ise kaybolduğu iddia ediliyor.
Dün Cumhuriyet Savcısı Şadan Sakınan’a ifade veren ve ardından serbest bırakılan B.S.’nin, sorgusunda KPSS sorularının sınavdan önce elektronik posta yoluyla kendisine gönderildiğini itiraf ettiği ortaya çıktı. B.S. ile Yalvaç’ta dün gözaltına alınan M.S.İ.’nin birbirlerini suçladıkları öğrenildi. İki arkadaş, kopya suçları tutuklamayı gerektirmediği için serbest bırakıldı.
B.S.’nin KPSS sorularını alıp dağıttığına ilişkin suçlamaları reddettiği ifadesinde şunları söylediği belirtildi:
“Köyde olduğum için internete girme şansım yoktu. Sınavlardan üç-dört gün önce Berat isimli arkadaşım telefonla arayarak, e-mail adresimi istedi ve ‘Sana hediye gönderiyorum’ dedi. Ne olduğunu sorunca ‘sürpriz’ dedi. Ben de bakisaci@hotmail.com olan e-mail adresimi verdim. Köyümüzde internet olmadığı için Yalvaç ilçesinde kuyumculuk yapan M.S.İ.’yi arayarak, şifremi verdim. E-mail adresime girmesini ve ara sıra kontrol etmesini istedim. Başka bir amacım yoktu. Bilgisayarda hiç almadım. Beni daha sonra aradı ve ‘Tamam, sana şöyle bir şey gelmiş’ dedi. Süleyman arkadaşım maili silmiş. Ben soruları alıp sınavlara girmedim. Ben zaten geçen sene 79 puan almıştım, bu yıl da 81 puan aldım. Basında yer aldığı gibi 5, 15 bin dolar verme gücüm de yok. Benim şifrelerim de hiç değişmedi. Kontrolde edebilirsiniz.”
M.S.İ’nin ise ise ifadesinde, “B.S. yanıma geldi. Flash diskine soruları aldı. Sadece bilgisayarı kullandım” dediği öğrenildi. M.S.İ. sınavdan önce B.S.’ye verdiği içinde sınav sorularının da bulunduğu dizüstü bilgisayarın ise kayıp olduğu iddia edildi. M.S.İ.’nin, ifadesinde, şunları dediği öğrenildi:
“B.S. benim yanıma geldi. Bilgisayarımdan flash diskine soruları kopyaladı. Ben öğrenci değilim. Babamın kuyumcu dükkanında çalışıyorum. Sadece bilgisayarı kullandım. Sınavdan üç, dört gün önce Casper marka laptop bilgisayarımı B.S. verdim. O da bana geri vermedi. Laptop bilgisayarım kayıp. Şimdi kimde olduğunu bilmiyorum. B.S. bana geri teslim etmedi. Sorularla benim bir alakam yok. Onun mail adresine geldi.”
Sorgu sırasında, B.S.’nin KPSS sorularının sızdırılması konusunda bazı partilerle cemaatleri suçladığı bunun üzerine Savcı Sakınan’ın tepki göstererek, “Bırak yorum yapmayı sen hakkındaki suçlamalara cevap ver” dediği belirtildi. Sakınan’ın B.S.’ye soruların gönderildiği dizüstü bilgisayarın yerini sorduğu ancak ‘Benim bilgisayarım yok’ yanıtı aldığı dile getirildi.
Kadrolu öğretmen olabilmek için KPSS’ye başvurduğunu ve sınava hazırlandığını söyleyen B.S., KPSS sonucunda 81.704 alabildiğini dile getirdi.
B.S. ismini gündeme getiren Türk Eğitim Sen Başkanı İsmail Koncuk ise iddialarının kanıtlanması üzerine kendisini yalanlayan YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın kendisinden özür dilemesini istedi. Koncuk, “Bizi yalancılıkla suçlayıp B.S.’ye sahip çıkan YÖK Başkanının medeni bir insan gibi bizden özür dilemesini bekliyoruz.”

radikal

S_T_A_L_K_E_R

Profesör
Reaksiyon puanı
40
Ne yani sorulardan sorumlu bir görevli kafasından bir mail adresleri uydurmuş ve yollamış. Hayrına mı yapmış?

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
bu durumu direkt CIA ve MOSSAD tezgahlamış mail adresime geldi

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Bize bişiy gelmedi?:DBizim başımı kelmi?

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Bu KPSS soruşturmasının sonunda ne olacak merak ediyorum.

Hele o karı - koca varya. Onların yüzünü görmek isterim. Çalışmışlar da kazanmışlar pehhh. İkiniz birden mi hepsini doğru yaptınız :mad:

€G€

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Birde ilk ropörtajlarda " çalıştım,kazandım,çekemiyorlar,beni ifşa edenleri mahkemeye vereceğim" diyorlar.
İnşallah bu emek hırsızlarının hepsi bulunurda,herkes cezasını ceker.
Yazık onca insanın emeği çalınacaktı bunca insan feryat etmese.
Cemaat herzamanki gibi işbaşındaymış.

€G€

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Öte yandan ÖSYM’nin binasında yetkililer yeni soruların yer aldığını söyleyerek bazı bilgisayarlardaki bilgileri polisle paylaşmayı reddetti.
Çok koruyorlarya bilgileri, yeni sorular var bilgisayarda deyip,bilgileri saklıyorlar
Allah hepsini bildiği gibi yapsın

sazan06

Asistan
Reaksiyon puanı
0
benimde mailime pekçok tanımadığım kişiden mailler geliyor. okumadan siliyorum. demekki okumak lazım. bu konuyu cemmat ile ilişkilendiren arkadaşarın olduğunu ve ısrarla şuçlamalarda bulunduklarını okuyorum. peki bu işten cemaatın kazancı ne? Cemaatı karalamak isteyenler yapmış çamur atıyor olamaz mı? doğruluğu kesin olmayan bir konuda ağır vebal altıona girmeyiniz. bu çok büyük günah (Allah inancınız varsa'). bence sizlerin cemaat takıntınız tamamen paronaya ya dönüşmüş.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Ne saçma. Kafadan e-posta adresi uydurup soruları mı göndermişler. Biz de yedik mi bunu?

netfaruk

Doçent
Reaksiyon puanı
11
ya kardeşim kopya çekiyorsunuz hepsini doğru yapmayında dikkat çekmeyin bari.. gerizekalılar

regena

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Hele o karı - koca varya. Onların yüzünü görmek isterim. Çalışmışlar da kazanmışlar pehhh. İkiniz birden mi hepsini doğru yaptınız :mad:[/QUOTE]
çocukmu lan mu beraber çalışıp aynı şeyi yapıyorlar :lol:

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Ben demiştim 3-5 günah keçisi bulurlar her şeyin üstünü örterler diye aha şekil A :)

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Ben demiştim 3-5 günah keçisi bulurlar her şeyin üstünü örterler diye aha şekil A :)

Örnekleri çok zaten. Hızlandırılmış tren olayının aynısı. Zavallı makinistleri suçlu bulmuşlardı. Aman cemaate laf gelmesin, foya ortaya çıkmasın.

0mrdr5

Profesör
Reaksiyon puanı
11
cemaat mi yaptı peh hani kanıtınız

tarumoloji

Profesör
Reaksiyon puanı
44
cemaat mi yaptı peh hani kanıtınız

Böyle durumlarda kanıta değil hayata dair bilgilere daha fazla ihtiyaç duyulur malum örtbas durumları.

Uzun zamandır konuşuluyor kimse cemaati sütten çıkmış ak kaşık gibi göstermeye çalışmasın yada öyle sanmasın.

Bakınız ful çekenlerin çalıştığı kurumlar, ful çekenlerin dershaneleri. İsteyen imamır isteyen inanmaz sonuçta bir iddiadan öteye laf yok.