Dosya İndirmenin Basit Yolu

The Dark Knight

Profesör
Reaksiyon puanı
77
UTorrent, sisteminizi zorlamayan ve rahat kullanılan bir program. Sizin için hazırladığımız, bu rehberle yazılımı çok daha faydalı ve hızlı kullanabileceksiniz.

Torrent siteleri, ilginç yazılımlardan yıllar önce yayınlanmış kitap ve dergilerin arşivlerine kadar birçok içeriğe sahipler.
torr1266739508.jpg
Ancak bu değerli arşiv Torrent programlarının zor ayarları ve indirme hızlarının stabil olmaması nedeniyle birçok kullanıcın bu programa soğuk bakıyor.
Sizin için uTorrent programını daha faydalı kullanmanız için 8 adımlık bir rehber hazırladık.

Programı kurmak
UTorrent'in birkaç ayarı dışında, kurulum menüsü gayet basit ve anlaşılır.
47544223_e1a3f53c251266739663.jpg
Programı kuracağınız yeri seçtikten sonra, kullanım dilini (tercihen Türkçe) ve bağlantı hızınızı da işaretlemeniz gerekiyor.
Bunları yaptıktan sonra program kullanıma hazır hale geliyor.

Torrent dosyası ekleme
Torrent dosyalarını, farklı sitelerden bulabilirsiniz. İndirdiğiniz dosyayı yazılımın sol üst kısmında bulunan Torrent ekle simgesinin yardımıyla aktif edebilirsiniz.
Buradan sonra karşınıza çıkan menüden, dosyayı hangi klasörün ve sabit diskin içine indirmek istediğinizi seçebiliyorsunuz.
adım11266739958.jpg
Ayrıca açtığınız Torrent klasörünün içinde birden fazla dosya varsa, yine bu menü sayesinde sadece işaretlediklerinizi indirmeniz de mümkün.

Hız ayarı
Torrent'in sistemi gereği siz bir dosya indirirken, başka kullanıcılar da sizden aynı dosyayı çekiyorlar. Bu sistemin oluşturduğu network sayesinde, ne kadar fazla kişi aynı dosyayı çekiyorsa sizde bu kadar yüksek bir download sayısına ulaşıyorsunuz.
adim21266740047.jpg
Ancak, upload ve download ayarlarını dengelemezseniz bilgisayarınızın interneti felç olacaktır. Hızı ayarlamanın en kolay yolu indirdiğiniz dosyanın üzerine sağ tıklamak karşınıza çıkan menülerden ise band genişliği ataması adlı sekmeden dilediğiniz hızı seçmek mümkün.
Bu sayede, download ve upload hızları seçtiğiniz standarttın üzerine çıkamayacak.

Modemde port açmak
Eğer modeminizde dahili bir firewall varsa, Torrent'in oluşturduğu network'e sınırlama koyduğu için programdan tam performans alamazsınız. Bağlantınız stabil bir şekildeyse bu işaret yeşil olacaktır, eğer sorun varsa simge kırmızı gözükür.
adım31266740133.jpg
Port açmak için o simgenin üzerine tıklayın, karşınıza çıkan ekrandan bağlantı hızınızı seçin. Bu sayfa sizi her modem için farklı portları anlatan başka bir siteye yönlendirecek.
Buradan öğrendiğiniz port numarasını, menün alt kısmına girin. Bu işlemi yaptıktan sonra uTorrent downloadınızın tüm gücünü sömürmeye başlar.

Sıra ayarı
Programın en kötü yanı, aynı anda birkaç dosyayı indirmeye ya da paylaşmaya çalışması, bu da bağlantınızı aşırı zorlamanız anlamına geliyor. Ancak mevcut dosyalarınızı bir sıraya dizip bu şekilde bağlantınızı çok daha verimli olarak kullanabilirsiniz.
adim41266740278.jpg
Seçenekler menüsünden tercihler kısmına gelin buradan karşınıza çıkan ekranda uTorrent'in özel ayarlarına ulaşabilirsiniz.
Oradan, sıra ayaları sekmesine tıklarsanız karşınıza çıkan ekrandan, aynı anda indirilecek ve paylaşılacak dosyaların miktarını seçebilirsiniz. Ayrıca uTorrent'in bağlantı kaynaklarının yüzde kaçını kullanacağını da buradan yönlendirmek mümkün.

İzleyiciler sekmesi
Ekranın altında bulunan izleyiciler sekmesi bağlı olduğunuz Torrent serverlarını gösterir. Her Torrent network'ü, mevcut kullanıcılarını denetleyen ve buna göre kullanıcıların dosya indirmesine sağlayan bir izleyice bot'a sahiptir.
adim51266740394.jpg
Bu menüde, izleyiciye bağlı olup olmadığınıza göz atabilirisiniz. Eğer, izleyiciye bağlı değilseniz program yeni kullanıcılardan bağlantı almayacaktır bu da dosyaları daha düşük bir hızla indirmenize neden olur. İ
zleyiciye bağlı değilseniz budurumu düzeltmek için üzerine sağ tıklayıp yenile demeniz gerekiyor.

Otomatik kapanma ayarı
Ekranın üstünde bulunan seçenekler sekmesine tıklayıp buradan otomatik kapanma ayarlarına ulaşabilirsiniz. Buradaki ayarlar, mevcut download'ların bitiminden sonra bilgisayarın otomatik olarak kapanmasına ya da baştan başlatılmasını sağlar.
adim61266740517.jpg
Otomatik kapanma sekmesinden, hangi dosyalar bittiğinde, bilgisayarın kapanacağına, uyku konuma geçeceğine ya da programın kapatılacağına karar verebilirisiniz.

RSS beslemeleri
Haber sitelerinde olduğu gibi, üye olduğunuz Torrent sayfalarında da RSS özelliği mevcut. Ekranın üst kısmında bulunan RSS Beslemesi Ekle özelliği sayesinde, istediğiniz sitenin içeriklerine otomatik olarak erişebilirsiniz.
adim81266740582.jpg
Bu listelerden indirmek istediğiniz dosyaları seçerseniz uTorrent sizin yerinize otomatik olarak onları download etmeye başlayacaktır.
:: Torrent programlarını ne sıklıkla kullanıyorsunuz? Bu yazılımda en çok şikayet ettiğiniz nokta nedir?
Yazan: Cem Süer
SDN - http://shiftdelete.net

han41

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
geniş arşivi olan torrent sitelerine üye olamadım. Bu yüzden aradığım dosyaları bulamıyorum.

Neggarol

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
her gece acık bırakırım, ama su port acma olayını bi cözemedim. orası hep kırmızı kalıyo. :)

katironni

Asistan
Reaksiyon puanı
3
geniş arşivi olan torrent sitelerine üye olamadım. Bu yüzden aradığım dosyaları bulamıyorum.

torrent sitelerine üye olmana hiç gerek yok.mesela ben herşeyi torrentten indiririm.bir site ismi vereyim mesela http://www.torrentz.com. bu siteye aradığını yaz.peer sayılarına bak yüksekse indir.üyeliğe gerek yok.şimdiye kadar hiç sorun yaşamadım.mesela her hafta lostun bölümlerini 720p olarak torrent dosyalarını burdan indiririm

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
utorrent kullanıyorum. pek çok dosyayı torrentden indiriyorum. indirme veya gönderme yaptığım zamanlar gece yatarken de kasayı açık bırakıyorum.

sormak istediğim bişey var. internet sitelerinde utorrent ile full hızda download yapmak için bazı ayarlar olduğu söyleniyor. mesela windows'un half-open değerini değişip 50 yapmamız gerektiği ve ardından utorrentde de halfopen değerini 8 den 40 a ayarlamamız gerektiği yazıyor. bunlar ne kadar doğru?

windows xp işletim sistemleri ile birlikte gelen ve bağlantı hızınızda düşüşlere sebep olan TCPIP.sys dosyasıdır.Xp Sp1 li sistemlerde yokken microsoft sp2 ile birlikte güvenliği artırmak amacıyla half-open ( yarı açık ) dediğimiz bağlantıları 10 ile sınırlamıştır.Dolayısıyla sp2 li sistemlerin tamamında limit 10 olacaktır ve bu durum utorrent için istenmeyen durumdur.Neticede aynı anda bağlanabileceği bir çok bağlantı olmasına rağmen TCPIP.sys bu bağlantıların 10 tanesine izin verecek , adsl modem e gelen diğer istekler gereksiz trafiğe sebep olacak , hepsinden de önemlisi kabul edilemeyen diğer bağlantılardan faydalanamayacağımızdan dolayı hız düşümü ( download hızı ) ile karşılaşacağız.Şimdi Sp2 ile birlikte gelen bu 10 limitini kaldırmak için ilk olarak yamayı indirip pc e kaydedelim.Yamayı çalıştırıp 50 değerini girelim ve 15-20 sn kadar beklediğimizde windows bileşenlerinin değiştirildiğine dair bir uyarı alacağız bu uyarıyı iptalle geçelim ve önemsemeyelim.Çünki bahsettiği bileşenlerde bir değişiklik yaptık ve 10 limitini 50 ile değiştirdik.Bundan dolayı bu uyarıyı alıyoruz ve bu uyarı bizim için önemli değil.Şimdi pc i restart ettiğimizde artık limitimiz 10 değil 50 olmuş oldu.Bu rakam ideal bir rakamdır.İşletim sistemimizde half-open limitimizi değiştirdik ancak birde utorrent değerleri arasından limit değişikliği yapmamız gerekecek.utorrent default olarak haf-open bağlantı değeri 8 dir.Biz bu değeri değiştirmek için seçeneklerden tercihlere gireriz.

1 – Gelişmiş seçenekleri seçeriz
2 - net.max_halfopen değerini seçeriz
3 – Değer sekmesindeki 8 i silip yerine 40 yazarız
4 – Yeni değerimizin ayarlanması için ayarla butonuna basarız
5 – tamam butonuna basarak işlemi sonlandırırız.
Bu işlemin sonunda half-open değerimiz 8 iken 40 olmuş oldu ve böylece network yapılandırmamız sona erdi.

bunlar ne kadar doğru bilgiler?

attorney

Doçent
Reaksiyon puanı
18
utorrent kullanıyorum. pek çok dosyayı torrentden indiriyorum. indirme veya gönderme yaptığım zamanlar gece yatarken de kasayı açık bırakıyorum.

sormak istediğim bişey var. internet sitelerinde utorrent ile full hızda download yapmak için bazı ayarlar olduğu söyleniyor. mesela windows'un half-open değerini değişip 50 yapmamız gerektiği ve ardından utorrentde de halfopen değerini 8 den 40 a ayarlamamız gerektiği yazıyor. bunlar ne kadar doğru?

windows xp işletim sistemleri ile birlikte gelen ve bağlantı hızınızda düşüşlere sebep olan TCPIP.sys dosyasıdır.Xp Sp1 li sistemlerde yokken microsoft sp2 ile birlikte güvenliği artırmak amacıyla half-open ( yarı açık ) dediğimiz bağlantıları 10 ile sınırlamıştır.Dolayısıyla sp2 li sistemlerin tamamında limit 10 olacaktır ve bu durum utorrent için istenmeyen durumdur.Neticede aynı anda bağlanabileceği bir çok bağlantı olmasına rağmen TCPIP.sys bu bağlantıların 10 tanesine izin verecek , adsl modem e gelen diğer istekler gereksiz trafiğe sebep olacak , hepsinden de önemlisi kabul edilemeyen diğer bağlantılardan faydalanamayacağımızdan dolayı hız düşümü ( download hızı ) ile karşılaşacağız.Şimdi Sp2 ile birlikte gelen bu 10 limitini kaldırmak için ilk olarak yamayı indirip pc e kaydedelim.Yamayı çalıştırıp 50 değerini girelim ve 15-20 sn kadar beklediğimizde windows bileşenlerinin değiştirildiğine dair bir uyarı alacağız bu uyarıyı iptalle geçelim ve önemsemeyelim.Çünki bahsettiği bileşenlerde bir değişiklik yaptık ve 10 limitini 50 ile değiştirdik.Bundan dolayı bu uyarıyı alıyoruz ve bu uyarı bizim için önemli değil.Şimdi pc i restart ettiğimizde artık limitimiz 10 değil 50 olmuş oldu.Bu rakam ideal bir rakamdır.İşletim sistemimizde half-open limitimizi değiştirdik ancak birde utorrent değerleri arasından limit değişikliği yapmamız gerekecek.utorrent default olarak haf-open bağlantı değeri 8 dir.Biz bu değeri değiştirmek için seçeneklerden tercihlere gireriz.

Bu işlemin sonunda half-open değerimiz 8 iken 40 olmuş oldu ve böylece network yapılandırmamız sona erdi.

cok dogru bılgıler aynen yap

hatta daha bır cok ayarı dahada varda

ben her ısımı torrentle goruyorum ozel trackerların coguna da uyeyım

ufukcoskun

Dekan
Reaksiyon puanı
104
1mbit ile 105kb hıza kadar çıkıyorum zaten fazlasında gözüm yok :).Torrent hergün kullanıyorum :).

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Güzel Bir Paylaşım Olmuş Cem Ama En Önemli Şeyi Atlamışsın Torrent Sitelerinin "Ratio" Uygulamasını

SmiLey

Profesör
Reaksiyon puanı
55
Her gün kullanırım ama şu sıralar hem sınavlar yüzünden hem ge Ubuntu yüzünden utorrentten uzağım. Ktorrent gibi kullanışlı bir program arıyorum gnome için:) Belki ben de fake upload hakkında bir rehber koyabilirim foruma tabii uygun görülürse.:)

ufukcoskun

Dekan
Reaksiyon puanı
104
Her gün kullanırım ama şu sıralar hem sınavlar yüzünden hem ge Ubuntu yüzünden utorrentten uzağım. Ktorrent gibi kullanışlı bir program arıyorum gnome için:) Belki ben de fake upload hakkında bir rehber koyabilirim foruma tabii uygun görülürse.:)

K-torrent gerçekten mükemmel :).Ubuntu'nun yanına bir yere de Pardus iliştirseydin yahu:flowers:

ByKaMiKaZe

Profesör
Reaksiyon puanı
20
bende 7 senedir minimum 16 saat kullanıyorum... sadece indirmek olarak algılanmaması lazım indirdiğiniz dosyayı başkalarına vererek yani seed ederek başka insanlarında faydalanmasını sağlamalısınız. otomatik kapanmada anlattılan torrent bitince makineyi uykuya alır veya yeniden başlatabilirsiniz olayına sinir olmadım desem yalan olur :)

Yanına Cfosspeed kurdunuz mu tadından yenmez :)

Ben kurdumda pek işime yaramamıştı

Programın kalibre olması için biraz süre gerekiyor. Kısa süre kullanıp kaldırdıysan yararını göremezsin.

aynen arkadaşın dediği gibi hemen performans alamıyorsun. biraz sabretmen gerekiyor sonrasında istediğin kadar upload yap dl etkilenmiyor rahatlıkla nette geziniyorsun :)

Mirack1907

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
57
Çok detaylı anlatım olmamış bunlar zaten bilinen ve ilk kullanıcının bile karıştırıp öğreneceği şeyler.

---------- saat 18:47 eklendi ---------- önceki mesaj saat 18:45 eklenmişti ----------

Faydası yoktur.

Darknes$

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
351
Cfosspeed hemen indireyim o zaman :)