Dizi biter, replik kalır!

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
22dizibiter.jpg

Türk dizi sektöründe ayakta kalmanın ölçüsü, alınan reytingle doğru orantılıdır. Bir dizinin uzun soluklu olup olmayacağının bir başka ölçümü ise halkta gördüğü karşılıktır.

Sokağın ve sosyal medyanın diline düşen bir dizi uzun zaman geçse de unutulmuyor. Bir diziyi halkın diline düşüren ise hikayeden çok karakterleri ve onların kullandığı dil oluyor. Gülse Birsel’in senaryosunu yazdığı Yalan Dünya önemli bir örnek olarak karşımıza çıksa da, geçmişte pek çok dizi bu konuda başarılı olmuştu. Yalan Dünya’yı fenomen yapan sadece Gonca Vuslater’in oynadığı ve Vasfiye Teyze’nin “Ne çektin be yavrum!” ile başlayan replikleri değil elbette.

Emir’in (Sarp Apak) ‘çok sert’, Zerin’in (Derya Karadaş) ‘Ezik miyiz l*n biz!’, halk arasında konuşuluyor... Birsel’in bir diğer dizisi Avrupa Yakası’nın da sokağa kattığı pek çok replik olmuştu. İffet’in (Hümeyra) ‘Bana soldan soldan geliyorlar.’, Şahika’nın (Binnur Kaya) ‘Salon kadını çizgimden kaydırmayın.’, Burhan’ın (Engin Günaydın) ‘Ben de Nişantaşı çocuğuyum.’ ve Gaffur’un (Peker Açıkalın) ‘Beni beğenmiyor musun?’ bugün hâlâ hatırda...

Leyla ile Mecnun’da İsmail Abi’nin (Serkan Keskin) ‘Ağzından çıkanla kulağının duyduğunun bir olmadığının farkında değil misin?’, dizinin unutulmaz cümlelerinden. İşler Güçler dizisinde Murat Cemşir’in ‘Aynen coni vaynen’, kameraman ve muhabir rolündeki oyuncular arasında geçen; ‘Kayıtta mısın abi?, Ben hep kayıttayım, kayıttan çıkmasını bilmiyorum ki.’ cümlesi bir başka örnek. TRT 1’de yayınlanan Seksenler’in Pastacı Sami’si Berat Yenilmez’in ‘Aynı be yaa!’ ve Butik Ali’nin (Hakan Bulut) ‘Bana her şeyi söyle .... söyleme!’ cümleleri de dillerden düşmüyor. Biraz daha eskilere gidecek olursak; Ekmek Teknesi’nde Hasan Kaçan’ın oynadığı Heredot Cevdet’in ‘kardeşlerim’ ve ‘tekne insanları’ unutulmazlar arasında. Perihan Abla dizisinde İsmet’in (Şevket Altuğ) ‘küt bi kafa’ dizinin hayranları tarafından uzun yıllar tekrarlanmıştı. Bugün 10 yıl önce izlediğimiz bir diziyi hatırlamakta zorlansak da, iyi yazılmış replikler unutulmuyor...

Yusuf Bülbül / Zaman

Uranos

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Yusuf Bülbül yazısını yetiştiremedi herade bununla geçiştirmişler :D

friendly

Rektör
Reaksiyon puanı
671
Olduu gözlerim doldu (Avrupa Yakası - Selin) Bir zamanlar kızların moda repliğiydi. :)

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Vadi'den say sayabildiğin kadar. :)

Racon kesmiyorum, kafa kesiyorum! :p

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Çocuklar duymasın

Taş fırın erkeğiğiz olum biz..
layt erkek
çaylaaaaarrrrrrr
feyşın tivi

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Lanet olsun içimdeki insan sevgisine (Muro)

deatmania

Rektör
Reaksiyon puanı
62
Sana gelmediğim gün, öldüğüm gündür gülüm. :p

levent26

Asistan
Reaksiyon puanı
1
köpeklerini çekmezsen burayı mezbahaya çeviririm.....( hayda rinnaa rinna rinna rinanaaaayy ) :)

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Aşk adamı vurur Yusufum! :) Deli Yürek'ten Kuşçu...

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Yok artık. (zengiz kız fakir oğlan)

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Yalnız yazının sonunda bi hata var..

Perihan abla dizisinde İsmet karakterini canlandıran Ercan Yazgan'dır yani şoför İsmet.. Perihan'ın sevgilisi ise Şakir karakteriyle Şevket Altuğ'dur.

Ayrıca Perihan Abla dizisinin yayınlandığı ilk akşam istavrit balık yemiştik akşam yemeğinde..:D İlkler unutulmaz yaa o yüzden..:D