Denetim Kararı 17 Kişiyi Kaybedince Çıktı [Ankaradaki patlamalardan sonra Vali uyandı

ashabulyemin

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Denetim Kararı 17 Kişiyi Kaybedince Çıktı

Ankara'daki çifte patlamada kafalar karıştı. Ostim ve İvedik'ten sorumlu yetkililer, 'kaçak, merdiven altı üretim' iddialarını reddediyor. Patlamaların faili henüz meçhul...

İlişkili Haberler

1296728059_18_ostimde-can-pazari.jpg
Ankara OSTİM'de Can Pazarı
1296728059_18_ostimde-can-pazari.jpg
Ankara OSTİM'de Can Pazarı
1296823888_19_ostimm.jpg
OSTİM Faciasından Çıkan Dramlar...

Ostim ve İvedik'te yaşanan 2 ayrı patlamada ölenlerin sayısı 17'ye yükseldi. Arama kurtarma çalışmaları günboyu sürdü. Valilik, Ostim'deki ilk patlamada 7, İvedik Organize Sanayi Bölgesi'nde, Günmak Torna İmalatı, Metsan Köşebent İmalatı ve Asya Pasifik Kimyevi Maddeler Pazarlama işletmelerinin bulunduğu binalarda yaşanan patlamada 10 kişinin öldüğünü duyurdu.

1000 MEÇHUL FİRMA ÇIKTI

Valilik açıklamasında çelişkili ve 'gecikmeli' bir durum da ortaya çıktı. 6 bin 905 işyeri bulunan İvedik Organize Sanayi Sitesi'nde, 7 bin 823 elektrik abonesinin olduğunun anlaşıldığı belirtildi. Valilik, denetimlerin ivedilikle başlatılması için talimat verildiğini belirtti. Daha önce ilk olayın yaşandığı Özkanlar Grup'a ait hidrolik makine fabrikasının işletme belgesi olmadığını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, dün temkinli konuştu. Bakan 'Her şey, olaya uzaktan şahit olanların tahminleri üzerine söylenen şeyler'' dedi.

İVEDİK'TEKİ OLAY ÇOK KARIŞIK

İkinci patlamanın çok karmakarışık olduğunu ifade eden Bakan şöyle devam etti: 'Sebebi belirlenemedi. Aynı yerde dört firma zarar gördü. Biri conta, biri traktör yedek parçası imal ediyor. Patlamanın bu firmada meydana geldiğine dair düşüncemiz var. Çünkü işletmesinde asetilen bulundu. Çok yanıcı ve patlayıcı bir madde. Traktör yedek parçası imalatı izni olmasına rağmen kaçak başka bir şey imal edildiğine dair endişeler taşıyoruz. İşletmelerin sahiplerine henüz ulaşılamadı.'

FİRMA SAHİBİ İDDİALARA TEPKİLİ
Özkanlar Grup'un ortağı Ayhan Özkan ise açıklamalara tepki gösterdi. 2008'de aldıkları işyeri açma ruhsatını gösteren Özkan, 'Güvenliğe uyan ciddi bir firmayız. 'İhracat Yıldızları' ödülünü aldık. Bu oksijen tüpü patlamasıdır. Yaralı birinin üstüne suç atmak doğru değil' dedi. Özkan, 'patlama oksijen tüpünden mi kaynaklandı?' sorusuna, 'Oksijen yanıcı değil, yakıcı bir gazdır. Patlaması farklı bir sebepten olabilir' dedi. 'Oksijen tüpünün hatalı mı olduğunu söylüyorsunuz?' sorusu üzerine Özkan, 'Kullanımdan kaynaklı bir hatamız yoktu. Gazdan mı sorun vardı, tüplerden mi, araştırsınlar' dedi. Ostim OSB Yönetimi ise grubun yapı ruhsatı, yapı kullanım izin belgesi ve işyeri açma ve çalışma ruhsatı bulunduğun belirtti. Binada doğalgazın üretim amaçlı değil, ısıtma amaçlı kullanıldığını açıkladı.

BAŞKAN: TÜPLERDEN OLABİLİR
İvedik OSB Başkanı Hasan Gültekin, patlamaların olduğu işyerlerinde aynı marka sanayi tüpleri kullanıldığını, tüplerin kaçak yaptığı ya da imalat hatasını düşündüklerini belirtti. Gültekin, 'Kaçak gaz dolumu, tiner imalatı, biodizel üretimi ya da ruhsatsız merdiven altı imalathanelerin yol açtığı gibi açıklamalar asılsızdır' dedi. Ersoy Gaz Sanayi ve Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Kasım Ersoy ise ikinci olayda 'oksijen tüplerinin patladığı' yorumunun gerçeği yansıtmadığını söyledi. Ersoy, 25 yıldır dolumunu yaptıkları tüplerde sorun çıkmadığını belirtti.

5 KİŞİLİK ÖZEL EKİP İZ SÜRÜYOR
Patlamaların nedenlerine ilişkin henüz bir kanaat oluşmadı. Başsavcılık, bir Başsavcıvekili ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları, Kaçakçılık ve Mali Suçlar ile Genel Soruşturma bürolarında görevli dört savcıyı görevlendirdi.

Gökçek ev veriyor
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, patlamada can veren ve evli olan kişilerin ailelerine ev verilmesi için Belediye Meclisi'ne önerge sunacak.

Hayatını engelli kardeşlerine adadı

İkinci patlamada can verdiği sanılan Makine Mühendisi Dilek Gürer (36) bekardı. Babasını yitirmiş, engelli kardeşlerine bakmak için hiç evlenmemişti. Ailesinin geçimini sağlayabilmek için Ostim'de çalışıyordu.

Oğlu için çalışıyordu
OSTİM kurbanlarından Abdullah Karakulak (50) işçi emeklisiydi, evli ve iki çocuk babasıydı. Üniversitede okuyan oğlunun giderleri ve bankadan çektiği ev kredisi için 8 ay önce Ostim'de çalışmaya başlamıştı.

'İŞE GİRDİM' DERKEN
Abdülkadİr Kurt, nakliyecilik yaparken işlerinin bozulması üzerine belediyede, temizlik işlerinde çalışmaya başladı. 3 ay önce işten çıkarıldı. 1 ay sonra da Ostim'de, asgari ücretle çalışmaya başladı.
8 ve 16 yaşında iki çocuk babasıydı.

İLKİNDE ŞOKE İKİNCİ KAHROLDU
İvedik'tekiİ patlamada Aydın ve Aydemir Çapraz kardeşler de can verdi. Aynı yerde çalışan üçüncü kardeş İkram Çapraz, 'Annem rahatsızlandı. İşten izin alıp eşimle hastaneye götürdük. O sırada ilk patlamayı duydum. İşyerimizde olmadığını öğrendim. İkinci patlamada ise kardeşlerimi kaybettim' dedi.

EŞİ 2 AYLIK HAMİLE

İLK patlamanın kurbanı Necdet Ali Tanışman 3 ay önce evlenmişti. Eşi 2 aylık hamileydi. Uzun süre iş arayan Tanışman, 2 gün önce kendisine mezar olan işyerinde, asgari ücretle çalışmaya başlamıştı...

ÖLÜ YA DA DİRİ BULUN

İlk patlamada enkaz altında kaldığı sanılan Ahmet Özdemir'i arama çalışmalarından sonuç çıkmadı. Özdemir'in ağabeyi Adil Özdemir, 'Kardeşim kaynak ustası. 10 yıldır burada çalışıyordu. Patlamadan 10 dakika önce kardeşimi görmüşler. Yaşıyorsa kendisine, yaşamıyorsa cesedine ulaşılmasını istiyoruz. 2 çocuğu var' dedi.

BAKANA GÖRE 'Yargısız infaz'
Devlet Bakan Zafer Çağlayan, 'Komplo teorileri çıkartmak gibi yanlışa gidiliyor. 27 yıl sanayicilik yaptım. İşveren kendi ve çalışanının canını her şeyden önde tutar' dedi. İlk patlamanın yaşandığı işyerinin sahibiyle önceden tanıştığını belirten Bakan, 'İlk talebi tedavi gören işçilere gerekli özenin gösterilmesi oldu' diye konuştu.

SAHİPLERİ FARKLI: Patlamaların nedenine ilişkin farklı yorumlar yapıldığını vurgulayan Çağlayan, 'Yargısız infaz yapmayalım' dedi. 'Patlamanın meydana
geldiği iki işyerinin de sahibinin aynı kişi olduğu' yönündeki iddia üzerine Bakan, 'Birincisi Ostim'deki Hasan Özkan. Hasan, yıllardır Türkiye'ye ithal etmiş olduğumuz hidrolikleri Türkiye'de yapıp ithal ikamesi yapan bir kardeşimiz. Burası da Türk Traktör'e yan sanayi olan Numan kardeşimizin firmasıdır. Bunlar nereden çıkıyor bilemiyorum' diye konuştu. Çağlayan, 'işçiler sigortasızdı' iddiaları için de'Sigortasız çalıştırmak vicdan meselesidir. Kabul edilebilir bir tarafı söz konusu olamaz' dedi.

BİRİNCİ PATLAMA
- Ölü sayısı: 7
- Kayıp: 1
- Tedavisi süren: 12
- Taburcu edilen: 22
Yaşamını yitirenlerin isimleri şöyle: Ali Yiğit, Necdet Ali Tanışma, Dursun Kavak, Satılmış Şimşek, Abdulkadir Kurt, Bayram Sönmez, Ahmet (soyadı belirlenemedi)

İKİNCİ PATLAMA
Ölü sayısı: 10
Tedavisi süren: 6
Taburcu edilen: 14
Not: Ölenlerden Hüseyin Yıldız'ın (24) kesin olarak kimlik tespiti yapıldı. 9 kişinin kimlik tespiti için DNA incelemesi sürüyor.

Yöneticilere sayın valiye oooooo beyim günaydınlar yumurtanız rafadan mı olsun diyoruz.Onca can yitirilinceye kadar nerelerdeydiniz.Sırça köşklerinizden niye çıkmadınız.Herşeye maydonoz zabıta nerelerdeydi.Adam ankaranın göbeğine rafineri kurmuş mazot üretiyor!!!!
Birileri köşeyi döndü 17 ailenin ocağına ateş düştü.
Yazıklar olsun
ashabulyemin

http://www.haber365.com/Haber/Denetim_Karari_17_Kisiyi_Kaybedince_Cikti/