Yardım Dell Inspiron 15-3525 Aşırı Isınma Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Furkan Karagülle

Bilim ve Teknoloji
Reaksiyon puanı
71

İşlemci genel kullanımda 78 - 94 derece aralığında çalışırken yüklenme sonucu 102 derecelere kadar çıkıyor. Aynı zamanda performansı da düşüyor. (işlemci çekirdeği 3.2 GHz'e sabitliyor kendini.)
Burada benim endişem performans değil. Bu laptopu yaklaşık 5 yıl boyunca kullanacağım. İşlemci sıcaklığı 79 derece ve sonrasında yüksek sayılır. 102 derece çok aşırı yüksek.
Laptopta sadece bir bakır boru kullanmışlar ve oldukça kısa. MX-4 ile termal macun değişimi yaptım belki macun kalitesizdir diye ancak nafile. Zaten fabrikasyonel olarak çok fazla sürmüşler macunu. Nasıl hata üstüne hata yapıyorlar anlamıyorum.
Aynı zamanda çipset sıcaklığı da 101 derecelere kadar çıkıyor.

Asıl sorum şu: Bu laptop tam yükte günde en az 2 saat çalışacak. Normal kullanımda ise günlük 14 saate kadar yolu var. Bu aşırı sıcaklık bana sorun çıkarır mı? Anakart arızalanır mı? İşlemci soketinde soğuk lehim oluşur mu?

Henüz hiç toz yokken bu sıcaklıklarda çalışıyor. Termal macun işlevini kaybettiğinde ve içerisi tozlandığında daha da fazla ısınacak.
Cihazı almadan önce çok araştırdım ama kimse sıcaklıkları ortaya sermemiş. Şu an ise aldığıma pişman oldum. Keşke daha fazla imkanım olsaydı da iyi bir laptop alabilseydim. Bunu bile zar zor alabilmişken sıcaklıkarın bir hayli yüksek olması çok moralimi bozuyor.

Laptop soğutucu kullanmak da fayda etmez. Aşırı zeki Dell mühendisleri yeteri kadar hava kanalı tasarlamamış.

Bu ürünü Trendyol üzerinden satın aldım. İade alacaklarını sanmıyorum. İade alsalar da 11.000 TL'ye daha iyi bir laptop yok ne yazık ki. Pazartesi günü direkt Dell ile iletişime geçmeyi düşünüyorum. Bakalım ne cevap verecekler?

Laptoptan genel olarak memnunum. Sadece sıcaklıklar içime sinmemesine yol açtı.

Undervolt önerileriniz var mı? Hangi uygulamaları kullanmalıyım? Daha önce bu tarz olayla karşılaşan oldu mu?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir ekleme yapmak istiyorum. İşlemci gücünü %99'a aldığımda ortalama olarak çoklu çekirdekte %35, tekli çekirdekte %40 performans kaybı yaşıyorum ancak sıcaklık sorunu ortadan kalkıyor. Bunun önüne geçmenin bir yolu var mı?

Son düzenleme:
Çözüm
Sorunumu Ryzen Controller kullanarak çözdüm dostlar. Kendi ayarlamalarım sonucu sıcak nokta 88.8 dereceyi geçmiyor ve performans düşüşü olarak tekli çekirdekte %6 çoklu çekirdekte ise %8 performans kaybı yaşadım en iyi soğutulan modele göre. Kendi cihazıma göre kıyaslayacak olursak tekli çekirdekte %4 performans düşüşü yaşarken çoklu çekirdekte %3'lük düşüş yaşadım.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,969
Techpowerup'ın bir programı var. Oradan OC ve undervolt yapılabiliyor diye biliyorum. İstersen bir araştır.

Furkan Karagülle

Bilim ve Teknoloji
Reaksiyon puanı
71
Techpowerup'ın bir programı var. Oradan OC ve undervolt yapılabiliyor diye biliyorum. İstersen bir araştır.

Onu pek stabil bulamadım dostum.

Yaptığım güç planları sonucu ektedir.

Trendyol üzerinden aldığım bu laptopa yorum yaptım ve burada paylaşmak istedim. Düşüncelerinizi merak ediyorum açıkçası.

Trendyol - Dell 15-3525 Hakkındaki Yorumum.png

Ekli dosyalar

• Anti Sıcaklık 2.png
    Anti Sıcaklık 2.png
    261.4 KB · Görüntüleme: 38
  • Anti Sıcaklık.png
    Anti Sıcaklık.png
    262.3 KB · Görüntüleme: 41
  • Dengeli.png
    Dengeli.png
    262.4 KB · Görüntüleme: 36
Son düzenleme:

Furkan Karagülle

Bilim ve Teknoloji
Reaksiyon puanı
71
Sorunumu Ryzen Controller kullanarak çözdüm dostlar. Kendi ayarlamalarım sonucu sıcak nokta 88.8 dereceyi geçmiyor ve performans düşüşü olarak tekli çekirdekte %6 çoklu çekirdekte ise %8 performans kaybı yaşadım en iyi soğutulan modele göre. Kendi cihazıma göre kıyaslayacak olursak tekli çekirdekte %4 performans düşüşü yaşarken çoklu çekirdekte %3'lük düşüş yaşadım.

Çözüm

Son mesajlar