Çift Çekirdekli Phenom Ertelendi

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
AMD, bazı planlarını maliyetleri düşüreceği 45 nanometre sürecine kadar ertelemiş durumda. Hangi ürünler 45 nanometrenin bereketini bekliyor?

AMD'nin, geçtiğimiz günlerde duyurduğumuz Kuma isimli işlemci bir miktar gecikmeye uğrayacak. Görünüşte iki çekirdekli Phenom olan Kuma işlemcileri, 45 nanometrelik yeni üretim teknolojisini bekleyecek. Bu şekilde, giden iki çekirdek, bu bölgelerde azalan SRAM ve küçülen çekirdek boyutuyla çok daha ekonomik savaşçılar olabilecekler (diye düşünüyoruz). Şu sıralarda AMD'nin o bölgeyi doldurabilecek işlemcileri varken zaten acele etmesine de gerek yoktu, diyebiliriz.

Phenom FX'ten Ses Yok

AMD'nin 65 nanometrelik silikonda Phenom için 3 GHz gibi hızları görebilmesi hayal olduğu için, ertelenen diğer işlemciler de Phenom FX'ler oldu. Phenom FX-80 ve FX-90 işlemcileri, kullanıcılarla buluşmalarını 45 nanometre üretim sürecine bıraktı.

Bilgi için: AMD
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN - http://shiftdelete.net

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Artık Eylül-Kasım arası ne oluyorsa olsun cünkü o zamanda neleri değiştireceğime karar vericem. Tabi marka değişmiyecek AMD kalacak ama model olarak 4 çekirdek mi yoksa 2 cekirdek mi bilmiyorum. Bugün 6400+ performansını görünce ağzım sulandı.

balcis

Doçent
Reaksiyon puanı
0
ben de 90nm'den direkt 45'e atlamayı planlayanlardanım, inşallah olacak o da. yine bir yol kazası yapmadan intel'in yanına uğramadan amd amd gideriz ;)