Soru Boot Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

foxfo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba Arkadaşlar. İlk mesajım. Forum kültürünü bilmiyorum. Hatam olursa af ola. Bir sorunum var. Benzer bir sorun var mı diye bakındım ama bulamayınca yeni bir başlık açtım.

Aşağıdaki bileşenlerden oluşan yeni bir sistem topladım.
MSI Z790P anakart
i5-13600KF işlemci
G.Skill 4800 64 gb DDR5 RAM
Palit 3080 Ti ekran Kartı
Performance 800 W Gold Psu
DeepL500 sıvı soğutucu
Samsung 840 Evo 500 gb SSD
W11 Pro

Sistem açılışın çoğunda; windows logosunda donup kalıyor. Defalarca denemeden sonra şansa sistem açılıyor. Sistem açıldıktan sonra stres testleri ile kullandığım Photoshop, Premier, After Efect gibi programlarda hiç bir sorun yaşamıyorum. Takılma, donma, mavi ekran falan yaşamadım.

Dediğim gibi sıkıntım sistem açılışında windowsun logosunda sistem donuyor. Bu durum en çok windows kurarken ya da windows güncelleme yaparken sıkıntılı oluyor. Windows kurarken ya da windows güncelleme yaparken yeniden başlat yaptığında bir kısır döngüye giriyor olay. Sistem açılmadığı için resetliyorum, yeniden açılıyor bir kaç denemeden sonra dosyalar zarar gördü mesajı alıyorum, otomatik kurtarmaya geçiyorum, tekrar yeniden başlatlar, donmalar vs bu kısır döngü bazen saatlerce sürüyor.

OC yok. BIOS default ayarlarda. 3 farklı ekran kartı denedim. Hard Diskleri değiştirdim. Isınma sorunu yok.BIOS sürümü güncel.

Bu sorunu çözmek için nasıl bir yöntem izlemeliyim? Geriye anakart, ram ve işlemci kaldı değiştirmediğim. Böyle bir durumda hangi bileşenden başlamalıyım? RAM'lerin MSI'ın uyumluluk listesinde olmadığını gördüm ama sistem açıldıktan sonra hiç bir sorun yaşamıyorum. Buna rağmen uyumlu bir RAM mi takmalıyım? Yoksa anakart veya CPU arızası da olabilir mi? Görüşleriniz nelerdir? Şimdiden çok çok teşekkürler.

foxfo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar merhaba. Ram'lerin biri arızalıymış. Yenisini gönderdiler. Konu çözülmüştür.

Yetkili servis Vektron bir firma. Firma her türlü yardımı ve bilgiyi verdi. Hiç bir şekilde üzmedi. Açıkçası beklemiyordum bu kadar kolay olacağını. Konunu üstüne gitmesem arızadan haberim olmayacak ve öyle kullanacaktım. Çünkü açılışta donma dışında hiç bir sorun çıkarmadı.

Son mesajlar