Yardım Asus tuf fx506heb-HN148W 3050ti Ram önerisi

eXe1aNs

Asistan
Reaksiyon puanı
16
Merhaba arkadaşlar cihazımı yaklaşık 6 aydır kullanıyorum Ram 8 gb modeli ve oyunlarda ne yazık ki yetmiyor yükseltme kararı aldım ancak araştırmalarıma göre alınan ramlar aynı marka ve aynı seri olması gerekiyormuş aksi taktir de sorun yaşanabiliyormuş çıkış yılı bile aynı olmasa yine sorunlar yaşanabildiğini duydum ve gördüm. Bende aslında pimpirikli bir insanım yani ikisi de aynı olmasını bende isterim aynı seri ve aynı yılın ramı olmasını. Bu yüzden üzerindeki ramı da değiştirelim sıfırdan 2 tane aynı seri üretim ram alalım diyorum. Üzerindeki Ramı zaten sarı sayfalarda ikinci el olarak değerlendiririm. Ürünümün garantisi var bu yüzden Asus servisine gönderdiğimiz de eğer öyle bir olasılığımız varsa kendileri de sıfırdan 2 tane aynı seri üretim Ram takabilirler ama o şekilde olursa kötü mü olur diyorsunuz dandirik iki tane ram takarlar gibi ?. Diğer bir sorum da biz ramları alsak ben servise götürsem takarlar mı. Üçüncü olarak bütçe konusun da sorunum çok yok yani 32 gb ram da takabiliriz aslında 2 tane 16 gb olmak şartıyla CL değerleri düşük kaliteli ram önerisine açığım çünkü uzun süreler kullanmayı düşünüyorum. Hem oyun oynuyorum hemde mimarlık olarak 3d görseller alıyorum. 32 olsa nasıl olur 16 ile aralarında kaç fps oynar işimize daha iyi gelir daha uzun ömürlü olur diyorsanız o şekilde yapabiliriz. Aşağıda cihazın üzerindeki Ramı paylaşacağım aynı modelde ram buldum ama dediğim gibi üretim yılları farklı ve o riske hiç girmek istemiyorum CL değeri daha düşük iki tane güzel ram bulabilirsek aynı seri çok sevinirim

Ekli dosyalar

• ram 1.png
    ram 1.png
    97.6 KB · Görüntüleme: 46
  • ram2.png
    ram2.png
    95.4 KB · Görüntüleme: 50

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,998
Uretim yili farkli olsa bile sorun cikabilir gibi bir durum yok. Cikarabilir tabi de icerisindeki cip ve kontrolcu degismedigi surece sorun olmaz. Ayrica bellekler artik eskisi gibi degil. Farkli markalardan farkli RAM'ler MHz ve CL degerleri ayni olmak kaydiyla sorun yasamadan calisabiliyorlar. 2x16 seklinde istiyorsaniz bu urune gozunuz kapali yonelebilirsiniz.

eXe1aNs

Asistan
Reaksiyon puanı
16
Uretim yili farkli olsa bile sorun cikabilir gibi bir durum yok. Cikarabilir tabi de icerisindeki cip ve kontrolcu degismedigi surece sorun olmaz. Ayrica bellekler artik eskisi gibi degil. Farkli markalardan farkli RAM'ler MHz ve CL degerleri ayni olmak kaydiyla sorun yasamadan calisabiliyorlar. 2x16 seklinde istiyorsaniz bu urune gozunuz kapali yonelebilirsiniz.

CLA Değeri 16 mı ben mi yanlış yeri okuyorum :) çok iyi bir değer eğer öyleyse birde aşağısında yorumlara. laptopunuzun xmpyi desteklemesi gerekir. yazmışlar tam randuman alabilmek için bizim bu laptop da var mı bilmiyorum

LifeStyle

Profesör
Reaksiyon puanı
802
2 tane 16 gb ram alabilirsin. rahatlar pc. bütçe sorunum çok yok demişsin. senin şuanki 8gb ram de 3200 mhz. onun için sorun yaşamazsın. al 2 x 16 gb. hem uyumlu çalışırlar

ek olarak servis yakınsa bi gidip sorabilirsin. kargo ile gönder falan durumu olursa hiç girme derim.
altı üstü sökeceğin 6-7 vida..

burada da en aşağıdaki resimde neyin nerede olduğunu göstermişler...

eğer servis yakınsa, temizlik yaptırabilirsin. termal macunlarını yenilerler, temizlik yaparlar, şu ramleri de takıverin dersin takarlar. eskisini almayı unutma tabi.

eXe1aNs

Asistan
Reaksiyon puanı
16
2 tane 16 gb ram alabilirsin. rahatlar pc. bütçe sorunum çok yok demişsin. senin şuanki 8gb ram de 3200 mhz. onun için sorun yaşamazsın. al 2 x 16 gb. hem uyumlu çalışırlar

ek olarak servis yakınsa bi gidip sorabilirsin. kargo ile gönder falan durumu olursa hiç girme derim.
altı üstü sökeceğin 6-7 vida..

burada da en aşağıdaki resimde neyin nerede olduğunu göstermişler...

eğer servis yakınsa, temizlik yaptırabilirsin. termal macunlarını yenilerler, temizlik yaparlar, şu ramleri de takıverin dersin takarlar. eskisini almayı unutma tabi.
Çok haklısınız bende öyle düşünüyorum hem götürüp götürnüşken de macun yenilenir. İstanbul da en iyi servisi hangisi acaba
Ram olarak : https://www.trendyol.com/crucial/ba...djust_campaign=akakce_urun_listeleme&v=1.76.2,

düşünüyorum

LifeStyle

Profesör
Reaksiyon puanı
802
Çok haklısınız bende öyle düşünüyorum hem götürüp götürnüşken de macun yenilenir. İstanbul da en iyi servisi hangisi acaba
Ram olarak : https://www.trendyol.com/crucial/ba...djust_campaign=akakce_urun_listeleme&v=1.76.2,

düşünüyorum
evine yakın olanı en iyi yetkili servistir bence. bi sorun olursa gidersin.

yetkili servisin yapacağı çok bir şey yok. 6-7 vida sökecek, işlemcinin macunları temizleyip yenisini sıkacak, kasayı kapatmadan önce de ramleri takacak..

bilgisayarında aida64 yüklü olsun. standart ısı değerlerine bak.. teslim alırken ofisten çıkmadan windows u aç. hem ısı değerini kontrol et, hem de ram 32 gb gözüküyor mu kontrol et.

aida64 programı için; bilgisayar/anakart/spd de ram için herşey gözükür. ısı değerleri için bilgisayar/algılayıcı ya girersin.

eXe1aNs

Asistan
Reaksiyon puanı
16
evine yakın olanı en iyi yetkili servistir bence. bi sorun olursa gidersin.

yetkili servisin yapacağı çok bir şey yok. 6-7 vida sökecek, işlemcinin macunları temizleyip yenisini sıkacak, kasayı kapatmadan önce de ramleri takacak..

bilgisayarında aida64 yüklü olsun. standart ısı değerlerine bak.. teslim alırken ofisten çıkmadan windows u aç. hem ısı değerini kontrol et, hem de ram 32 gb gözüküyor mu kontrol et.

aida64 programı için; bilgisayar/anakart/spd de ram için herşey gözükür. ısı değerleri için bilgisayar/algılayıcı ya girersin.
Peki teşekkür ederim. Bir diğer sorumda laptopu alalı daha çok olmadı biraz daha zaman geçsin öyle alırım diyorum. Ancak win 11 gerçekten aşırı derecede ram tüketiyor şuan laptop boşta bile 4 gb ram kullanıyor yani bu değer aşırı fazla haliyle oyuna girdim de ram düşük kalıyor ve ram kullanımı aşırı artıyor fps düşmeleri kasmalar meydana geliyor. beni biraz daha idare edecek şekilde nasıl çözüm bulabilirim internette bir kaç video falan gördüm ama denemedim nasıl bir zararı olur mu bilmiyorum

LifeStyle

Profesör
Reaksiyon puanı
802
Peki teşekkür ederim. Bir diğer sorumda laptopu alalı daha çok olmadı biraz daha zaman geçsin öyle alırım diyorum. Ancak win 11 gerçekten aşırı derecede ram tüketiyor şuan laptop boşta bile 4 gb ram kullanıyor yani bu değer aşırı fazla haliyle oyuna girdim de ram düşük kalıyor ve ram kullanımı aşırı artıyor fps düşmeleri kasmalar meydana geliyor. beni biraz daha idare edecek şekilde nasıl çözüm bulabilirim internette bir kaç video falan gördüm ama denemedim nasıl bir zararı olur mu bilmiyorum
sorun olacağını sanmıyorum. windows 11 ile mi geliyor? gelmiyorsa 10 da kal. 11 ile geliyorsa yapabilirsin bu tarz şeyleri. ben geçmedim win 10 da kalacağın uzun süre...