Soru Asus Rog Strix G713QM ekran kartı sürekli donuyor

cemo32

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba forum dostları.

Oğlum ABD'den ASUS ROG STRIX G713QM oyuncu laptopu yolladı.

(AMD RYZEN 5900x - RADEON 3060 Ekran Kartı - 16GB Ram - 512GB NvME SSD)

Üzerinde orijinal Windows 10 - Home ile geldi. Performansına veya çalışmasında herhangi bir sorun yok. Ancak arada bir durup dururken donma yapıyor. Mesela Netflix'te tam ekran dizi izlerken, VLC'de film izlerken, Word'de yazı yazarken veya kendi kendine masaüstünde dururken. Hiç bir sebep yokken donuyor. Hiçbir tuş, donanım veya harekete tepki vermiyor. Ctrl+Alt+Delete ile Görev Yöneticisini de açmıyor, Başlat tuşuna da tepki vermiyor. Bu durum meydana geldiği zaman, ancak POWER tuşunu uzun basılı tutup, komple yeniden başlatmam gerekiyor. Ola ki, o anda kaydetmediğim bir çalışma varsa, kayboluyor. Sıfır kilometre, bu donanımda bir bilgisayarın bunu yapması normal mi ? Sürekli POWER tuşundan reset etmek zarar verecek diye endişe ediyorum.

Sebebi neler olabilir ? Bir önceki, çok daha eski laptopumda hangi programlar varsa, onları kurdum.

Lütfen yardımcı olur musunuz ?

Şimdiden teşekkür ederim.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,998
Hazır gelen Windows sistem hep sıkıntılı olur temiz bir format atıp sürücüleri sitesinden güncelleyin.

cemo32

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim de aklımda o vardı. Ama belki bir kronik durum vardır diye merak ettim. Teşekkürler.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,998
Benim de aklımda o vardı. Ama belki bir kronik durum vardır diye merak ettim. Teşekkürler.
Modelde kronik bir sorun yok ancak elektronik işi belli olmaz tabi size sorunlu bir ürün de denk gelmiş olabilir. İlk önce USB ile temiz bir format atın, fabrika ayarlarından bahsetmiyorum. Ardından sürücüleri ürünün sitesinden güncelleyin. Aynı sorun tekrar olursa o zaman sıkıntı olabilir. Asus'un 1 yıl uluslararası garantisi var diye biliyorum.

cemo32

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Modelde kronik bir sorun yok ancak elektronik işi belli olmaz tabi size sorunlu bir ürün de denk gelmiş olabilir. İlk önce USB ile temiz bir format atın, fabrika ayarlarından bahsetmiyorum. Ardından sürücüleri ürünün sitesinden güncelleyin. Aynı sorun tekrar olursa o zaman sıkıntı olabilir. Asus'un 1 yıl uluslararası garantisi var diye biliyorum.
Zahmetleriniz için çok teşekkür ederim. Sıfır format attım, Recovery kısmını da komple HDD'ten kaldırdım. Düzeldi. Artık donma olmuyor. Dediğiniz gibi, hazır windowstan kaynaklanıyormuş.

Demek ki, Laptop ya da PC alırken, her zaman FREE DOS almak daha mantıklı. Bunu öğrenmiş olduk.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,998
Zahmetleriniz için çok teşekkür ederim. Sıfır format attım, Recovery kısmını da komple HDD'ten kaldırdım. Düzeldi. Artık donma olmuyor. Dediğiniz gibi, hazır windowstan kaynaklanıyormuş.

Demek ki, Laptop ya da PC alırken, her zaman FREE DOS almak daha mantıklı. Bunu öğrenmiş olduk.
Sorunun çözüldüğüne sevindim. Evet FreeDOS almak her zaman daha mantıklı. Hem boşuna Windows lisansı için fazla ücret verilmemiş olur. Zaten her türlü sıfır kurulum yapmak gerekiyor.

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Genelde güncel olmayan veya eksik sürücü ile geldiğinden dolayı olabiliyor. Birde disk şifrelemeli geliyor bitlocker ile çok saçma.

Son mesajlar