Haber Artado Search Beta 1.6'dan Görüntüler

ardatdev

Öğrenci
Reaksiyon puanı
56
Daha önce bu forumda üzerinde çalıştığım arama motoru projesi hakkında paylaşım yapmıştım. Bunun yanında bir tarayıcı daha yapıyorum. Şu an Artado Search Beta 1.6 güncellemesi üzerinde çalışıyorum. Artado Search'ın son beta sürümlerinden biri olabilir bu sürüm. Tam sürüme en yakın sürümlerin ilki diyebiliriz. Bu sürümle genel tasarımda büyük değişiklikler olacak. Klasik tasarımdan daha çok yenilikçi bir tasarıma geçiş yapıyoruz. Artado zaten şu anda günlük kullanım için uygun bir arama motoru fakat çok fazla eksiği var. Özellikle mobil cihazlarda. Bu güncelleme ile bu sorunların çoğu çözülecek.

Aramadaki Değişikler

Tasarım daha modernleştirildi. Tasarım hataların çoğu giderildi. Ana sayfa minimalleştirildi. Arama çubuğu yeniden tasarlandı. Arama sekmeleri çoğaltıldı ve arama sekmelerine ikonlar eklendi. "Geri Bildirim" butonu geri geldi. Sonuç kaynakları çoğaltılacak. Şu anda 10 tane sonuç kaynağı var. Bunların ikisi (Baidu ve Youtube) sıkıntılı. Eğer sıkıntılar düzeltilmezse kaldırılacaklar. Onun dışında sonuç kaynaklarını 15-20'ye çıkarmayı hedefliyorum. Ayrıca dil desteklerini arttırmayı hedefliyorum. Şu an 15 dil neredeyse tamamen destekleniyor. Bu sayıyı 20-25'e çıkarmayı düşünüyorum. Şu anki tasarım hakkında ne düşünüyorsunuz? Hala güncelleme üzerinde çalışıyorum o yüzden tasarımda değişiklikler olabilir.
1647770067834.png

1647770103886.png

1647770270175.png

1647770443116.png

Diğer Değişiklikler

Temel arama sayfasının yanında MyAccount, Ayarlar, Forum ve Proxy gibi sayfalarda da büyük değişiklikler olacak. MyAccount artık tamamlanacak ve tüm diller için desteklenecek. Profil fotoğrafı olarak avatar seçme özelliği eklenecek. Başlangıçta 5-10 adet avatar olmasını düşünüyorum. Bu sayı zamanla artabilir. Ayarlar sayfası tamamen yenilenecek ve sadece arama için değil tüm Artado servisleri için kullanılabilir olacak. Forum çoğunlukla yenilenecek. Avatarlar/Profil Fotoğrafları görülebilir olacak. Forum için hazır bir temaya geçme düşüncem var fakat şu anki forum görevini karşılıyor. Proxy şu an kullanılamaz durumda. Onu düzeltip iyice geliştirmeyi planlıyorum veya tamamen de kaldırabilirim. Blank gibi ölü servisleri de tamamen silmeyi düşünüyorum (Beyt dışında. O ilerleyen günlerde yayınlanacak).

Celer Browser ve Tarayıcı Motoru​

Celer'in daha önce duyurduğum sürümünü iptal ettim. O sürüm motor olarak Chromium'un motoru olan Blink'i kullanıyordu ve çözülemeyecek sıkıntıları vardı. Zamanla yavaşlama ve bazı temel şeylerin çalışmaması gibi. Ayrıca o tarayıcıyı tamamen ben geliştirmemiştim. O yüzden pek yayınlamak istemiyordum. Onun yerine kendi tarayıcı motorumu geliştirip, Celer'i sıfırdan yapacağım. Tamamlaması uzun sürecek ama güzel bir şey çıkacağını düşünüyorum. Tarayıcı motoru, KHTML forku olacak. Yani KHTML'in üzerinden geliştireceğim. Sonra da Celer'i geliştirmeye başlayacağım.