Android Cihazınızda Batarya Kalibrasyonu

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Rootlamak gerekir mi bilmiyorum ama rootlu olmayan bir android de android sayılmaz bea.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Bana şarjz 8 saat anca gidiyor şimdiden bıktırdı bu android :D

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Elbruz46 xperia p de arka kapak acılmadıgından batarya çıkmıyormuş senin dediklerini nasıl yapacagız :S

dj-61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Samsung galaxy 5 i5503
kimseye de yalan borcum yok!
Telefonu az kullandığım dönemler 8 gün
yoğun kullanımda 3,5 gün gidiyor şarjı

Sadece wifi ve 3g ile internete uzun süreli bağlandığımda şarjı çok çabuk tükeniyor

shot000002h.png

ya arkadaş iyi güzel diyorsunda resimde koymuşun kendi yalanını oprtaya atıyorsun şimdi,,, bak resimde görüleni söylim sana..
5 saat 47 dakika süre var orada, fişden cekildiği süre,, bu sürede şarj yarıya inmiş hatta yarıyıda düşmüş, reside görünüyor. yani bu ne demek oluyor! telefonu ayı durumda en fazla 5 saat kullnırsın demek oluyor, buda sana toplam 10 saat gibi ir süre, gectim onu 12 saat oldun, bu bir günün yarısıdır, he geceleri saymıyoruz o zaman cıhaz bir gün normal kullnım olur yani bu cıhazı her akşam şarja takman grektiğini gösderir, kendin resmi koydun bunları ben değil se söyledin, üstüne 8 gün en fazla kullnımda 3 gün diyorsun, telefonu ekranı acık tut bırak hatta sim kart cıkmış oldun hiç bir sinyal alamsın sadece ekran onu bir günde bitirmeye yeter.. nomal durumda , tabi patara iyi yükset amperli tamam iki gün dayanan telefon vrdrı buda nasıl olur normal yaşam şartlarına göre gece stabil bekleyen bir cahzda iki gündüz kullnım. sen eğer telefonu ekran kapalı hiç arama yapmaan öyle bekletiyorsan bile dediğin süre cok zor amazaaten değerleri resimde verdin ve şu kadar gidiyor dedin, bu başlıca mümkün olmayan bir yalan, veya hatalı br tespittir !!!! resim koyaış olsaydın bilmeynlere yutturmanbelki mümkün olurdu :)

telefon btaryasını fiş takılı olduğu anda cıkarma yapmayın bence, zaten bu işlemin bir avantajı olmaz ama zararı olacağı yönünde düşücelerim var, ve batarya cıkarma işi hakkında ne deree doğru, buradaki olay cıhaz üzerindeki devedeki elektiriği tüketmek olacak sanırım ama benim cıhazın batarya stabil , cıhazdan sikmek icin cıhazı kople parcalamak gerekir :D yani benim batarya kömül durumda cıkmıyor be zaten bu işi yapamam,, :D am dediğim ibi bir elektrik elektronikci olarak bu duruma karşıyım eğerki iyi bir mantıklı acıklama sı varsa acıklayın nedenini bieyim, eğer dediğim yöntem yzünden bunu yapıyorsanzı tamamen gereksiz bir ilem olacaktır bu işlemin kalibrasyon işi için hiç bir alakası olmaz !! tabi keyfiniz bilir, zaten bu kalibre işi hakkında bir kac acıklama var hangisi doğrudur belli değil acıkcası..

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
ya arkadaş iyi güzel diyorsunda resimde koymuşun kendi yalanını oprtaya atıyorsun şimdi,,, bak resimde görüleni söylim sana..
5 saat 47 dakika süre var orada, fişden cekildiği süre,, bu sürede şarj yarıya inmiş hatta yarıyıda düşmüş, reside görünüyor. yani bu ne demek oluyor! telefonu ayı durumda en fazla 5 saat kullnırsın demek oluyor, buda sana toplam 10 saat gibi ir süre, gectim onu 12 saat oldun, bu bir günün yarısıdır, he geceleri saymıyoruz o zaman cıhaz bir gün normal kullnım olur yani bu cıhazı her akşam şarja takman grektiğini gösderir, kendin resmi koydun bunları ben değil se söyledin, üstüne 8 gün en fazla kullnımda 3 gün diyorsun, telefonu ekranı acık tut bırak hatta sim kart cıkmış oldun hiç bir sinyal alamsın sadece ekran onu bir günde bitirmeye yeter.. nomal durumda , tabi patara iyi yükset amperli tamam iki gün dayanan telefon vrdrı buda nasıl olur normal yaşam şartlarına göre gece stabil bekleyen bir cahzda iki gündüz kullnım. sen eğer telefonu ekran kapalı hiç arama yapmaan öyle bekletiyorsan bile dediğin süre cok zor amazaaten değerleri resimde verdin ve şu kadar gidiyor dedin, bu başlıca mümkün olmayan bir yalan, veya hatalı br tespittir !!!! resim koyaış olsaydın bilmeynlere yutturmanbelki mümkün olurdu :)

telefon btaryasını fiş takılı olduğu anda cıkarma yapmayın bence, zaten bu işlemin bir avantajı olmaz ama zararı olacağı yönünde düşücelerim var, ve batarya cıkarma işi hakkında ne deree doğru, buradaki olay cıhaz üzerindeki devedeki elektiriği tüketmek olacak sanırım ama benim cıhazın batarya stabil , cıhazdan sikmek icin cıhazı kople parcalamak gerekir :D yani benim batarya kömül durumda cıkmıyor be zaten bu işi yapamam,, :D am dediğim ibi bir elektrik elektronikci olarak bu duruma karşıyım eğerki iyi bir mantıklı acıklama sı varsa acıklayın nedenini bieyim, eğer dediğim yöntem yzünden bunu yapıyorsanzı tamamen gereksiz bir ilem olacaktır bu işlemin kalibrasyon işi için hiç bir alakası olmaz !! tabi keyfiniz bilir, zaten bu kalibre işi hakkında bir kac acıklama var hangisi doğrudur belli değil acıkcası..

Bu nasıl bi yazı stilidir arkadaş, sesli harflerin yarısı nereye kaçmış ?

thekillingroad

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar, yeni nesil pillerin hiç biri tamamen %0'ı görmemelidir...*

Kapalıyken şarj etmek genelde pilin kalibrasyonu için yapılır.
Batterystats dosyasını silmek, hatalı gösterim oluştuğunda yapılacak bir adımdır. Eskiden 4 gün giden (neredeyse o telefon :D) artık 2 gün gidiyrosa, sürekli yapıyorsa, pil artık ölmeye başlamıştır.
4 gün giden telefon bir değişiklik olmadığı halde bir anda 2 gün gitmeye başlarsa, batterystats'ı silmek işe yarar. Yoksa uzun vadede pil zaten her gün biraz daha güçsüzleşir.

*Bununla beraber yazıda geçen, eğer yanlış anlamadıysam, ve ASLA YAPMAMANIZ gereken şey, telefon pilin bitmesi nedeniyle kapanmasıdır. Uzun uzadıya bilgi isteyeneler google'ı kullanabilirler şu an biraz üşendim, ancak KESİNLİKLE telefonun pil bitmesi nedeniyle kapanmasına izin vermeyin.

Pilin ömrünü uzatmak için ise, düşük yüzdelere kadar götürüp, sonra tamamen dolana kadar şarj etmek yerine, daha küçük şarjlarla kullanmaya özen gösterin.
Sadece burada ek olarak yapmanız gerekebilecek bir şey var.

Şarj derinliği diye Türkçeye çevirebiliriz, charge depth..
Ortalama veriler şunu gösterir..

%1'den %100'e kadar yani charge depth 99 olduğunda ortalam bir pil 500 defa şarj edilebilir.
charge depth'i yarıya düşrdüğünüz,de %50'den itbaren şarj ederseniz yani, 1000 değil, 1500 defa şarj olacaktır.

Bu kadar madde madde uğraşmak yerine de, %100'e kadar şarj edin, şarjdayken batterystats'ı silin, şarjdan çıkarın, çok daha basit şekilde aynı etkiyi verecektir, ancak dediğim gibi durduk yere batterystats silmek bir işe yaramaz.
Ayda bir mesela, veya 2 ayda bir, telefonu nispeten az kullandığınız, pilin bir anda değil de azar azar bittiği bir günde, %10'un biraz altına inene kadar bekleyin ve ondan sonra YİNE KAPANMASINA İZİN VERMEDEN, telefonu kendiniz kapatıp şarj edin, dolana kadar açmayın. bu da pilin doğal kalibrasyon süreçlerinden biridir.

dj-61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu nasıl bi yazı stilidir arkadaş, sesli harflerin yarısı nereye kaçmış ?

kusura bakmayın arkadaş biraz yoğrundum aceleden hızlı yazınca böyle oldu, kontrol bile etmeden yayınlamışım, ama az cok anlaşılıyor öyle değil mi :D
evet şimdi baktımda baya hata var, neyse idare edin anlaşılmayan yeri sorun düzeltirim, şimdi o kadar yazıyı düzeltemem önemli yerler varsa bakarız :D :D ;)

olayı anladıysanız sorun yok!! ;)

dj-61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar, yeni nesil pillerin hiç biri tamamen %0'ı görmemelidir...*

Kapalıyken şarj etmek genelde pilin kalibrasyonu için yapılır.
Batterystats dosyasını silmek, hatalı gösterim oluştuğunda yapılacak bir adımdır. Eskiden 4 gün giden (neredeyse o telefon :D) artık 2 gün gidiyrosa, sürekli yapıyorsa, pil artık ölmeye başlamıştır.
4 gün giden telefon bir değişiklik olmadığı halde bir anda 2 gün gitmeye başlarsa, batterystats'ı silmek işe yarar. Yoksa uzun vadede pil zaten her gün biraz daha güçsüzleşir.

*Bununla beraber yazıda geçen, eğer yanlış anlamadıysam, ve ASLA YAPMAMANIZ gereken şey, telefon pilin bitmesi nedeniyle kapanmasıdır. Uzun uzadıya bilgi isteyeneler google'ı kullanabilirler şu an biraz üşendim, ancak KESİNLİKLE telefonun pil bitmesi nedeniyle kapanmasına izin vermeyin.

Pilin ömrünü uzatmak için ise, düşük yüzdelere kadar götürüp, sonra tamamen dolana kadar şarj etmek yerine, daha küçük şarjlarla kullanmaya özen gösterin.
Sadece burada ek olarak yapmanız gerekebilecek bir şey var.

Şarj derinliği diye Türkçeye çevirebiliriz, charge depth..
Ortalama veriler şunu gösterir..

%1'den %100'e kadar yani charge depth 99 olduğunda ortalam bir pil 500 defa şarj edilebilir.
charge depth'i yarıya düşrdüğünüz,de %50'den itbaren şarj ederseniz yani, 1000 değil, 1500 defa şarj olacaktır.

Bu kadar madde madde uğraşmak yerine de, %100'e kadar şarj edin, şarjdayken batterystats'ı silin, şarjdan çıkarın, çok daha basit şekilde aynı etkiyi verecektir, ancak dediğim gibi durduk yere batterystats silmek bir işe yaramaz.
Ayda bir mesela, veya 2 ayda bir, telefonu nispeten az kullandığınız, pilin bir anda değil de azar azar bittiği bir günde, %10'un biraz altına inene kadar bekleyin ve ondan sonra YİNE KAPANMASINA İZİN VERMEDEN, telefonu kendiniz kapatıp şarj edin, dolana kadar açmayın. bu da pilin doğal kalibrasyon süreçlerinden biridir.

arkadaş bilgi için cok sağol gercekten mantıklı ve yerinde bir acıklama olmuş, sağol.. bende sürekli bununla uğraşmak değilde bazen bir anda pil bitiyor, örnek gecen kalipre yapmak istedim ama tam oalrak doğrusu nasıl bilmiyorum her yer farklı acıklama yapıyor bende kendimce bişey yapıyordum, bu sabah birden cok kısa zamanda bittiğini gördüm. bu gün yine bir şekilde kalibre ettim şu an kapalı şarjda uzun zamandır acmadım bir araştırıp bakim nasıl tam oalrak. birde ben internet kullnıyorum ve yoğun olarak kullnıyorum bu pataryayı cabuk bitiriyori şarj icin takıyorum ve uzun zaman durmak zorunda tam dolması için. ve %99 oluyor %100 olmuyor bende dam dolu uyarısını almak icin interneti kapatıyorum normal olarak tam dolu uyarısını bekliyorum dolunca fişi cekiyorum.
benim pil cıhaza kömülü cıkarma şansım yok yani cıhazı arka vidaları sökmek lazım yani arıza durumunda patarya değişimi servislik, genelde o ben oluyorum ama işte :)

sunelan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
kusura bakmayın arkadaş biraz yoğrundum aceleden hızlı yazınca böyle oldu, kontrol bile etmeden yayınlamışım, ama az cok anlaşılıyor öyle değil mi :D
evet şimdi baktımda baya hata var, neyse idare edin anlaşılmayan yeri sorun düzeltirim, şimdi o kadar yazıyı düzeltemem önemli yerler varsa bakarız :D :D ;)

olayı anladıysanız sorun yok!! ;)

orda 5 saat 47 dk yazıyor ama 4g 5s 47d yazıyor :D baştaki 4 günü atlamıssın :)

herıld

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kapalı telefonu 8 gün tutmanın mantığı ne? Açık ancak fazla kullanılmadığında o şekilde gidiyor.

Silmeniz gereken batterystats.bin dosyasına ulaşıp silebilmeniz için cihazın rootlu olması şart. Aksi takdirde o dosyaya ulaşamazsınız.

ben telefon kapalıyken şarjı fulledim sonra bataryayı cıkarıp takınca %5 gösterdi 2.5 saat şarja bıraktım baktım hala %5 gõsteriyor niye böyle oldu acaba bunu cözümü nedir

S

SDN Okuru

SDN Okuru
kardesler ben yenı aldım cıhazı 2. el ve batarya berbat nasıl degısır ve nereden buluruz bataryayı

yakogg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşım Batarya Kalibrasyonu Batarya süresini arttırmıyor zaten...
Zamanla ilk aldığın günkü performansı vermeyen bataryandan tekrar ilk aldığın zamanki performansı almanı sağlıyor...

orada yazmışım

İlk aldığında cihazın normal kullanımda 4 gün gidiyorsa daha sonra zamanla bu 2 güne düşmüş ise bunu tekrar 4 güne getiriyor. BATARYA SAĞLIKLI İSE...
Batarya fiziken yıpranmış ise zaten ona yapacağın bir şey yok...

Bahsettiğim silinecek dosya batarya hakkında istatistiklerin bilgilerin olduğu dosya... Zamanla bazen telefonu kapatıp açmakla vs ile bu dosyadaki bilgiler bataryanın gerçek performansı ile örtüşmüyor... Telefon batarya tam dolmadığı halde o dosyadaki bilgilere göre telefonu tam dolu olarak gösterip şarj etmeyi kesiyor ya da batarya henüz bitmediği halde oradaki bilgilere göre telefon şarjın bittiğini söylüyor...

Rom Yüklediğinde İse zaten bunu yapman şart!

Geçen telefonuma yeni bir rom yükledim...
Ancak batarya ömrüm bir anda berbat derecede kötü oldu... 1,5 gün anca gidiyordu o da doğru dürüst bir şey yapmadığım halde...

rom atmadan önce normal kullanımda 3-4 gün giden yoğun kullanımda 2 günden fazla giden, az kullanımda 8 günü gören cihazım 1,5 gün gitmez oldu...

batarya kalibrasyonu yaptım yine telefon 3-4 saat telefon görüşmesi yaptığım halde 7 günü gördü...

anlatımınız söyledikleriniz çok mantıklı hocam. bende xperia pro cihazıma cm7 kurdum. batarya performansından pek memnun değilim. kalibrasyon yapmak üzere şarjı fulluyorum. teşekkürler anlatım için.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Konuyu hortlatıcam ama bilmem gerek arkadaşlar. Android tabletlerde de bu işlem aynı bu şekilde mi olur ve tableti nasıl rootlarım ? Yardımıcı olana Allah razı olsun

S

SDN Okuru

SDN Okuru
root experler dosyasının linkini atabilir misiniz nerrden indirecem ?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
yanlız benim telefon s3 . data dosyası içinde system yokki batterystats. bin i siliyim

S

SDN Okuru

SDN Okuru
piyasada bir sürü batarya kalibrasyonu var,hangisi doğru?Bunu denedim ama bi fark göremedim

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Kardeş benim pil bozuk gösteriyor %30 civarında kendiliğinden kapanıyor felan. Root atıcam ama s/w ekranı açılmıyor önceden kullanabiliyordum bu hatalardan sonra kullanamıyorum açılmıyor s/w ekranı zar zor orayı açtım root yapmaya çalıştım olmuyor telefon p970. rootsuz silemiyomuyuz hocam?

samsunluyasir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar merhaba. şimdi size anlatacaklarım çok ilginç gelecek, hazır olun. Ben 1 yıldır discovery kullanıyorum. bugüne dek de herhangi bir sorun yaşamadım. ne şarj ne de başka şey. bugün eşime 2. el discovery aldım. telefon şarj soketinden tamir görmüş. ancak dükkanda takınca şarj aldı. uzun uzun bekleyip dolmasını beklemedim haliyle. eve geldim şarja taktım. oranı %60 idi. benimkinin de 34 idi. aradan epey zaman geçmişti baktım ki benimki 74 olmuş eşiminki 66. biraz sonra benimki 100 eşimin hala 66. ikisini de şarjdan çıkardım. benim şarj kablosuyla eşiminkini şarj ettim yine 66'tan öte adım yok. dedim şu bataryaları değiştireyim. bendekini eşime, onunkini bana taktım. bir de ne göreyim. benim tel 96 (değiştirmeden önce e 96 idi), eşiminki 66. nasıl yani dedim. bataryalar değiştiği halde şarj oranı aynı kalmıştı. işte sorum bu arkadaşlar. bunun açıklaması var mı?

Yas_intheLife

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar rootlu telefonlar için battery calibration uygulaması var o işinizi görür. Yalnız bunun kadar etkili olur mu bilmem.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Batarya yani pil süresini arttırmak için ipucu: Android tablet ya da akıllı telefonunuzu açın. Telefonu ya da tableti en az 8 veya daha fazla bir zaman şarj edin, bu esnada hiçbir şekilde şarj ile bağlantısını kesmeyin. Daha sonra tabletin ya da telefonun şarj ile bağlantısını kesin ve cihazı kapatın. Cihaz kapalı konumdayken 1 saat dolaylarında yeniden şarj edin. Son olarak cihazın şarj olma işlemini sonlandırın, telefonu yeniden açın ve 2 dakika kadar durun. Sonra telefonu kapatın ve yeniden 1 saat dolaylarında şarj edin.ilk başta kulağa garip gelebilir ancak birçok Android tablet ve akıllı telefon kullanıcısı bu yöntemin işe yaradığını dile getiriyor.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ya arkadaş lar bana yardım edin telefonum şarj oluyo ama mesela %23 ten yukarı gitmiyor bunu nasıl düzeltçem yardımcı olun...