Anakart ve Ram değişimi

emre32344

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Laptop Bilgisayarı kullanıyorum fakat bu bilgilere çok hakim değilim bir kaç bir şey sormak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Fujitsu AH531 Intel Core Duo B940 2GHZ 2GB 320GB model bir laptop kullanıyorum biraz eskide olsa işimi görüyor fakat işlemcisi biraz yavaş geliyor. İşlemcisini değiştirmeyi düşünüyorum anakartımın ne kadar ram ve ekran kartını kaça kadar desteklediğini nasıl ögrenebilirim yada vaktiniz varsa öğrenip yazabilir misiniz birde bu model bir bilgisayarın ramını ekran kartını yükseltebilirmiyim fiyat olarak uygun olur mu ?

K /\ /\ N

Profesör
Reaksiyon puanı
83
Anakart lar laptoba özel üretilir. Bu yüzden bu model için ki biraz da eski model olduğu için anakart bulsanız bike aynı anakartı bulursunuz yani bir işe yaramaz. Ekran kartını değiştiremezsiniz ki zaten harici gpu yoksa hayatta takmazsınız, takılır da elektronik bilgisi lazım. Sizin yapacağınız tek şey tek model halinde 4 yada 8 gb lik ddr yada ddr 2 bulmak..

emre32344

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Peki çok teşekkür ederim ben biraz daha araştırayım bilgisayarcıyla bir görüşeyim.

Frosa

Profesör
Reaksiyon puanı
1,414
Belirttiğin anakartın özelliklerine bakarak, ne kadar yükseltme yapabileceğin hakkında bilgi alabilirsin.

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Belirttiğin anakartın özelliklerine bakarak, ne kadar yükseltme yapabileceğin hakkında bilgi alabilirsin.
Hadi ya şaka yapıyorsun :)

Her neyse, hocam laptoplarda maalesef anakart değişimi çok çok düşük bir ihtimal. GPU ve CPU değişimi bazı laptoplarda yapılabiliyor. Eğer anakarta gömülü vaziyette ise ve laptop yeni nesil ise en yüksek ihtimal ve şansa bağlı olarak ancak bir üst model işlemci ve GPU kabul eder. Onun haricinde imkansız.

Frosa

Profesör
Reaksiyon puanı
1,414
Hadi ya şaka yapıyorsun :)

Her neyse, hocam laptoplarda maalesef anakart değişimi çok çok düşük bir ihtimal. GPU ve CPU değişimi bazı laptoplarda yapılabiliyor. Eğer anakarta gömülü vaziyette ise ve laptop yeni nesil ise en yüksek ihtimal ve şansa bağlı olarak ancak bir üst model işlemci ve GPU kabul eder. Onun haricinde imkansız.
Hadi ya derken? RAM yükseltmesi yapamıyacağı anlamına gelmiyor. :)

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Hadi ya derken? RAM yükseltmesi yapamıyacağı anlamına gelmiyor. :)
Bilgileri öğrenme kısmına takıldım. Adam belli ki bilmiyor klavyede 5-10 tuşa fazla basınca yorulmazsın ama konu sahibine o kadar yardımcı olursun ki. Fark et istedim ;)

Konu sahibi arkadaşa gelince, benim önerim Speccy programını kullan, daha sonra üreticinin internet sitesine gir, anakart hakkında bilgi verilir orada ne kadar RAM destekler filan yazar. Sonra Speccy programından RAM bilgilerine bak DDR kaç MHz kaç öğren dual kit halinde RAM al sonra. Ama bence o bilgisayarı değiştir. i3 işlemcili bir laptopu 1100 TL civarı bulabilirsin.

Frosa

Profesör
Reaksiyon puanı
1,414
Bilgileri öğrenme kısmına takıldım. Adam belli ki bilmiyor klavyede 5-10 tuşa fazla basınca yorulmazsın ama konu sahibine o kadar yardımcı olursun ki. Fark et istedim ;)

Konu sahibi arkadaşa gelince, benim önerim Speccy programını kullan, daha sonra üreticinin internet sitesine gir, anakart hakkında bilgi verilir orada ne kadar RAM destekler filan yazar. Sonra Speccy programından RAM bilgilerine bak DDR kaç MHz kaç öğren dual kit halinde RAM al sonra. Ama bence o bilgisayarı değiştir. i3 işlemcili bir laptopu 1100 TL civarı bulabilirsin.
emoji106.png
emoji106.png
emoji106.png