Soru AMD Phenom ii x4 955 Isınıyor

Emre Yağız

Asistan
Reaksiyon puanı
36
İşlemcim AMD Phenom II X4 955 125W 3.2GHz ve boştayken bile 15-20 dakika sonra 70'e çıkıyor. Daha da çıkıyor süre geçtikçe ve eski işlemcim hiç ısınmıyordu. O AMD Athlon II X2 260 idi. Anakartımın modeli ise M5A78L-M LX3. Sizce bu problem neden kaynaklanıyor?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
O işlemcilerin ikisini de hatta aynı serilerden pek çok AMD işlemciyi zamanında kullandım.
955 in ,260 a göre ısınması zaten doğal ve olması gerektiği gibi. Daha güçlü bi işlemci çünkü.

Yalnız bu kış ortamında, 70 derece biraz yüksek. Stok soğutucu toz yumağı haline gelmiş olabilir Önce bi onu temizleyin Çok faydası olur. Tam netice alamazsanız, biosdan biraz voltaj düşürürüz.

SIR_INDO_SCARF

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
45nm işlemci için gayet normal bir şey bu. Ahh Xeon x54xx serisi ne ısınırdı. E5450 mis gibiydi. Soğutucu yetmek zorunda yoksa işlemci düşük performans verir. Voltaj belki işe yarar ama o işlemci eğer Xeon x54xx serisi ile benzer yaramazlıklara sahipse voltaj düşürmek yetmeyebilir. (Hız düşürmek gerekeceği için)

Ayrıca işlemcinin Max sıcaklığı 62 derece. Termal macunu yenile soğutucuyu temizle işte oldu.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Voltaj düşürmek zamanında birebir bu işlemciye uyguladığım bi olaydı.Sadece bu işlemciye değil ,her işlemcide kullanılır zaten,gerekirse.

SIR_INDO_SCARF

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Voltaj düşürmek zamanında birebir bu işlemciye uyguladığım bi olaydı.Sadece bu işlemciye değil ,her işlemcide kullanılır zaten,gerekirse.
Bu işlemciyi kullanmadım hiç ama eski ve genelde darboğaz yapmaya müsait işlemcilerde voltaj kısmak pek akıl kârı değil. Çünkü güncel işlemciler %100 kullanılması biraz zor oluyor ama bunların %100 kullanılması çok kolay. E haliyle öbürlerinin tek çekirdeği yeterken bunların yetmez. E haliyle yanında çoklu çekirdeği geliştirmeye uğraşırız zaten.

Ben dediğimden başka bir şey demiyorum. Termal macun değişimi soğutucu temizliği (termal macunu biraz bol sıkabilirsiniz. Bu işlemciler bunu çok seviyor)

Emre Yağız

Asistan
Reaksiyon puanı
36
Bu işlemciyi kullanmadım hiç ama eski ve genelde darboğaz yapmaya müsait işlemcilerde voltaj kısmak pek akıl kârı değil. Çünkü güncel işlemciler %100 kullanılması biraz zor oluyor ama bunların %100 kullanılması çok kolay. E haliyle öbürlerinin tek çekirdeği yeterken bunların yetmez. E haliyle yanında çoklu çekirdeği geliştirmeye uğraşırız zaten.

Ben dediğimden başka bir şey demiyorum. Termal macun değişimi soğutucu temizliği (termal macunu biraz bol sıkabilirsiniz. Bu işlemciler bunu çok seviyor)
Termal macunu yeni değiştirdim bolca da sıktım. Benim merak ettiğim bir konu var aslında. Şimdi anakartım m5a78l-m lx3 ve asusun resmi sitesinde bu anakartın en fazla 95w işlemcileri desteklediği yazıyor ve bazı sitelerde de destekliyor gözüküyor çok karmaşık bir durum. This cpu is not supported by this model diyo başta f1 atıp geçiyorum herhangi bir sıkıntı yok dediğim gibi ama çok ısınıyor acaba bunun nedeni anakart olabilir mi diye merak ediyorum

SIR_INDO_SCARF

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Anakart olabilir mi bilemem ama eğer işlemciyi desteklemiyor ama yinede çalıştırıyorsa Xeon işlemciler deki gibi bios mikrikod gerekebilir belki. (Lga 771 den lga 775 anakartlarda modlanır bu işlemciler ve modlanmadan takılırsa voltaj dengesizliğinden sapıtır. Ama bu anakart 4 fazlı ve mosfetleri eski sistem düşük olanlar ve mlx bir anakart. Bana voltaj kararsızlığı gibi geliyor sorun.

Voltajı sabitlemek ne kadar faydalı olur bilemem ama usta birisinin bu işlemci için mikrokod ayarlaması gerekebilir.

Emre Yağız

Asistan
Reaksiyon puanı
36
Anakart olabilir mi bilemem ama eğer işlemciyi desteklemiyor ama yinede çalıştırıyorsa Xeon işlemciler deki gibi bios mikrikod gerekebilir belki. (Lga 771 den lga 775 anakartlarda modlanır bu işlemciler ve modlanmadan takılırsa voltaj dengesizliğinden sapıtır. Ama bu anakart 4 fazlı ve mosfetleri eski sistem düşük olanlar ve mlx bir anakart. Bana voltaj kararsızlığı gibi geliyor sorun.

Voltajı sabitlemek ne kadar faydalı olur bilemem ama usta birisinin bu işlemci için mikrokod ayarlaması gerekebilir.
Eğer sorunun anakarttan olduğuna emin olsam direkt anakart değiştireceğim zaten ama emin olmayınca boşuna değiştirmek istiyorum.

SIR_INDO_SCARF

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Eğer sorunun anakarttan olduğuna emin olsam direkt anakart değiştireceğim zaten ama emin olmayınca boşuna değiştirmek istiyorum.
Öncelikle voltajı sabitlemek dene istersen. Otomatik yerine belli Voltajlar dene. Kaç v ile çalışıyor bilmiyorum ama üst seviyesini bul ve sabitle. İşlemci en ufak yükte ısınacaktır ama bu belki tam tepe sıcaklığını görmesini engelleyecektir. (Sıcaklıklarında göre coltajı ayarla bence. UV gibi başla ama sıcaklık sınırını dikkate al)

Sıcaklıklar 60 derece civarını gördüğünde stress testlerinde tombala voltajını buldun demektir bu. Eğer kararsızlık yaratıyorsa pek tavsiye etmeyeceğim şeylere başvurulabilir. İşlemci hızını düşürmek. Oyy en sevmediğim iş.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
AMD işlemcilerde ,xeon gibi yok mikrokod ,yok modlu bios falan olmaz.

Anakartın resmi olarak o işlemciyi desteklemiyor ama şansına açmış Geçen bi üyemiz aynı sistemi açamamıştı.

Voltaj olayını başta söyledim. Konuyu boşuna uzattırıyorlar. Biosa girin,işlemci voltajını göreceksiniz. Mevcut voltaj ne ise ,onu 0,05 düşürün 0,5 değil. .Ben zamanında 0,1 düşürmüştüm. Ama önce bi 0,05 den başlaTabi anakrtta voltaj ayarı varsa.

Sonucu buraya yazın.

SIR_INDO_SCARF

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
AMD işlemcilerde ,xeon gibi yok mikrokod ,yok modlu bios falan olmaz.

Anakartın resmi olarak o işlemciyi desteklemiyor ama şansına açmış Geçen bi üyemiz aynı sistemi açamamıştı.

Voltaj olayını başta söyledim. Konuyu boşuna uzattırıyorlar. Biosa girin,işlemci voltajını göreceksiniz. Mevcut voltaj ne ise ,onu 0,05 düşürün 0,5 değil. .Ben zamanında 0,1 düşürmüştüm. Ama önce bi 0,05 den başlaTabi anakrtta voltaj ayarı varsa.

Sonucu buraya yazın.
Eğer o tanıdığım mlx anakartsa voltaj ayarı olduğunu zannetmiyorum. Varsa +50, +100, +150 vardır. Yani bendeki mlx anakart böyleydi. Bi bakayım biosunda internetten.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bingo.

Voltaj ayarı varmış ve yanında pek anlayamadığım bir voltaj ayarı ile birlikte. Ya ram voltajıdır (ki bu kadar düşük olmasına imkan yok) yada chipset voltajı bu. Yada cache voltajıda olabilir. Anladığım kadarıyla kuzey köprü voltajı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aslında OC destekliyor anakart ama güç beslemesi desteklemiyor. Fsb dediğimiz şey sağolsun bu OC işine yardımcı oluyor. Ahh şu mlx anakartın güç besleme sinir bozuculuğu yok mu sinir ediyor ve beslemiyor bile.

Ekli dosyalar

• IMG_20220308_103526.jpg
    IMG_20220308_103526.jpg
    60.7 KB · Görüntüleme: 69
Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Voltaj,biosta manuel yazılabiliyor. Düşürün.

Raven Ridge

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
6
Kullanmakta olduğunuz işlemci ısınmasıyla ünlü... (Malum 125W ve artık eski mimari sayılabilir) Stok fanı da bu ısıdan dolayi yüksek devirlere çıktığından gürültülüdür... Değerlerinizin normal olduğunu düşünüyorum...