Ali Sami Yen'e getirilen aslan bunalımda

Link

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
16
İstanbul İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, G.Saray'ın şampiyonluk maçı için soruşturma başlattı.

İstanbul İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Galatasaray’ın şampiyonluk maçı için Ali Sami Yen Stadı’na 2 yaşında bir aslanın getirilmesiyle ilgili inceleme başlattı.

İnceleme sonucu, aslanın Antalya Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nden aracı bir şirketle getirildiği öğrenildi. Müdürlük “Hayvana işkence etmekten” aslanı getiren aracı şirkete 300 YTL para cezası verdi. Bu ceza en yüksek sınırdan uygulandı. Öte yandan aslanın o geceden sonra bunalıma girdiği öğrenildi. Aslanın bakıcısı yemeden kesildiğini ve çok sinirli olduğunu söyledi.

Bugün

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=74568&cat=200&dt=2008/05/16

Erthon

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Zaten belliydi böyle bişeyler olacağı Statda ne işi var o hayvanın?
Hadi geldi hayvana neden el kol hareketi yapıyolar?
hadi bunuda geç o gürültüde hayvan nasıl durdu? insanın kulakları çınlıyor peki gök gürültüsünden daha fazla ses duymamış bir hayvan neler hisseder kim bilir.
+ Birde lazer gösterisi vardı ona hiç girmeyelim.

alirizak

Asistan
Reaksiyon puanı
0
iyi de bu bir şov değil mi? sirkte ne işi varsa orada da o işi var? hayvana işkence edilmesi bahanesi de açıkçası bana gerçekçi gelmedi. sirketeki arslan terbiyecisinin kırbaç şaklatmasından daha az mı etkileniyor yani?

warkortali

Profesör
Reaksiyon puanı
181
Sirkteki aslanlar daha mı farklı bir ortamda kullanılıyor ? yanlış anlaşılmasın alirizak arkadaşın sözüne katılıyorum eğer aslanlar yabani hayvanlarsa bunlar eğitilip neden sirklerde kullanılıyor?

souris46

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Link dedi ki:
Aslanın bakıcısı yemeden kesildiğini ve çok sinirli olduğunu söyledi.

tabi sinirli olur sen hayvanı götür evini göster sen bu statda kralsın diye tanıt Ali Sami Yen'i.sonrada götür hayvanat bahçesine ver önüne iki lokma yemek bu hayvan depresyonda de.bırakın hayvanı kendine gelsin hatta biz ona kombine bilet verelim daha iilerisi rakip kalenin önüne bağlayalım onu :D daha iyi olur.

haberin asıl yorumuna gelince poliemik yaratmak veya reklam amaçlı bir kullanım hissediyorum.Madem hayvanın oraya gelmesi zararlı olmuş o zaman götürün doğya bırakın niye kafese koyuyorsunuz illa çoluk çocuğa göstermek mi gerekiyor hayvanat bahçesinde aslanı bırakın kendi halinde doğada yaşasın

ridvan1452

Profesör
Reaksiyon puanı
1
sirkde flan oynatılınca iskence olmuyor demi

Link

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
16
Sirk hayvanları en baştan gösteri amaçlı eğitildikleri için alışık olabilirler ama hayvanat bahçesinden alınan aslan çok farklı bir ortama ilk kez geldiği için bunalıma girmiş olabilir, en iyisi bir süre ehil bir veteriner tarafından bir süre kontrol altında tutulması.

GurenGursel

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Aslan iyidir :) Güzel olmuş :) İspanya'da boğaları salıyorlar koşturuyorlar sokağa? Bundan birşey olmaz bence...

Jestman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Nasıl bir mantık kurarak bu yorumları yapıyorsunuz aklım almıyor. Haberin tek cümlesine göre yorum yapmayın, komik duruma düşüyorsunuz.

Sirklerle karşılaştıranlar.. Birincisi ilk yorum yapan arkadaşı okumadınız sanırım. Yüksek ses, kafeste gezdirilmek, bir sürü insanın kafesin üstüne gelmesi .. bunlar bırakın aslanı her hayvanı korkutur ve bunalıma sokar. Kafesin yerinde durması ve insanların usulca gelmesi ile bu tamamen farklıdır. Keza sirklerde bu kadar gürültü bu kadar lazer şov var mıdır? Sirkte kim aslanın üstüne çullanır? Nasıl bir mantıkla sirk ile bu ortamı bir tutarsınız.

Yine sirklerde aslanlar doğumundan itibaren eğitilir. Eğitim ile zevk için kafeste dolaştırmak farklıdır. Evet biri eğitimdir öteki İŞKENCE...

En önemli konuya gelecek olursak haberi okumayan arkadaşlar.. Hayvanın sirkten değil, hayvanat bahçesinden geldiğini okumadınız sanırım. Hayvanat bahçesinde duran ve hayatında böyle bir ses böyle bir insan görmemiş olan bir hayvan için sizce bu işeknce mi? Bir tarafta doğumundan itibaren şov için eğitilen aslan, öteki tarafta sadece vahşiliği giderilmiş (vahşiliği de kalabilir) doğal eğitimsiz aslan..

Lütfen Galatasaraylı ruhunuzlu değil, insani duygularınızla yorum yapın bir habere. Çünkü bu şartlarda aslana yapılan insanlık değil barbarlıktır..

mnyk

Asistan
Reaksiyon puanı
1
GurenGursel koştursalar yine bir şey demeyeceğim. Boğaya oklar sokarak resmen öldürüyorlar. Neymiş? Gelenekmiş!.. Galatasaray düşmanlığından başka bir şey değil. Sopalarla taşlarla dövülen sokak köpekleri ne olacak? Hadi yine köpeği geçtim. Açlıktan, susuzluktan ölen çocuklar ne olacak?.. Hayvan sevgisi şimdi mi aklınıza geldi? Bunu duygu sömürüsü olsun diye söylemiyorum. Bunlar acı bir gerçek.

Link

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
16
mnyk dedi ki:
GurenGursel koştursalar yine bir şey demeyeceğim. Boğaya oklar sokarak resmen öldürüyorlar. Neymiş? Gelenekmiş!.. Galatasaray düşmanlığından başka bir şey değil. Sopalarla taşlarla dövülen sokak köpekleri ne olacak? Hadi yine köpeği geçtim. Açlıktan, susuzluktan ölen çocuklar ne olacak?.. Hayvan sevgisi şimdi mi aklınıza geldi? Bunu duygu sömürüsü olsun diye söylemiyorum. Bunlar acı bir gerçek.

Birilerinin bazı hayvanlara zarar veriyor olması Gs'nin yaptığı yanlışı haklı çıkarmaz.

GurenGursel

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Link dedi ki:
mnyk dedi ki:

Birilerinin bazı hayvanlara zarar veriyor olması Gs'nin yaptığı yanlışı haklı çıkarmaz.

Bence çok abartıldı. 300 YTL'yi ödediler bitti işte :) Hayvanları bu kadar savunacağımız hiç aklıma gelmezdi şahsen... Vay be çok medenileştik!

mnyk

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Link dedi ki:

Ben Galatasaray'ın haklı olduğunu söylemiyorum. Hatta kafes içinde hayvanın o halini görünce benim de içim acıdı. Ne gerek vardı dedim. Ama benim söylemek istediğim olayın gereksiz yere büyütülmesi. Acaba bir futbol maçında değil de başka herhangi bir organizasyonda bu olay olmuş olsaydı bu kadar ses getirecek miydi? Bu olayla beraber Galatasaray düşmanları hemen harekete geçti ve hatta olayı baştan takip edenler hatırlayacaklar; bazıları Galatasaray'a dava açtılar. Acaba o kişiler bugüne kadar hayvanların ve insanların yaşam hakları konusunda kaç kere dava açtılar?.. İşte benim yakındığım nokta bu dostum.

Link

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
16
GurenGursel dedi ki:
Link dedi ki:
mnyk dedi ki:

Bence çok abartıldı. 300 YTL'yi ödediler bitti işte :) Hayvanları bu kadar savunacağımız hiç aklıma gelmezdi şahsen... Vay be çok medenileştik!

Abartılsa ne olur abartılmasa ne olur, ortada bir gerçek var ve yapılan yanlış.

warkortali

Profesör
Reaksiyon puanı
181
Ortada olan bir şey varsa oda galatasaray düşmanlığıdır başka bir şey değil..

Panculli

Profesör
Reaksiyon puanı
2
warkortali dedi ki:

Kendini o canlının yerine koy bir stad dolusu hayvan olsa ve sen kafeste olsan onların ne yaptıklarını anlamdan ne duruma düşerdin ?

Link

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
16
warkortali dedi ki:

Şahsen ben bunu gs düşmanlığı için söylemedim, bir dönem Fb'de stada hindi getirmişti, onuda tasvip etmiyorum, herşeyi kötü anlamayın sizde ;)

warkortali

Profesör
Reaksiyon puanı
181
Panculli dedi ki:
warkortali dedi ki:

Kendini o canlının yerine koy bir stad dolusu hayvan olsa ve sen kafeste olsan onların ne yaptıklarını anlamdan ne duruma düşerdin ?

Daha önceki yazımda sirk örneği vermiştim onu üzerinden konuya devam ederek şunu söylemek isterim sirk ortamında'da bir çok insan var ve yüksek volümde müzik eşliğinde insan bağrışmaları ve kırbaç gibi aksesuarlar eşliğinde o zaman o hayvanlara yazık değilmi sizin açınızdan baktığımızda ? yani bashettiğimiz hayvanın doğal ortamı sirk mi? yoksa doğamı mı?

Bu arada sirk ortamında olan bir hayvan çevresindeki insanların ne yapmak istediğini anlıyor mu? bunuda merak ettim doğrusu ..

regedit

Profesör
Reaksiyon puanı
1
o aslan fenerlidir ondan bunalıma girmiştir, zamanla alışır ;)

Alengirli

Dekan
Reaksiyon puanı
23
Yapılanın bir hata olduğunu kabul edip "harbiden ya hatalı bi tutum ama şampiyonluk coşkusu işte biraz abartmışız" demek yerine nedense herkes daha kötüden örnek veriyor. Ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye çalışıyor bir nevi.

Takmışsınız sirke, sirk aslanı ile hayvanat bahçesi aslanı bir değil ki. Biri eğitimli, diğeri vahşi ki bu sadece temel farklardan biri.

Yapılan barbarlık olmayabilir, ama kimse de doğru olduğunu savunamaz. Burada çok ilginç bi tutum sergiliyorsunuz ve farkında değilsiniz. "uyuşturucu kaçırıyorsunuz bak yanlış bu" deseler "abi millet silah kaçırıyor, hatta insan kaçırıyor, uyuşturucu şimdi mi aklınıza geldi?" mi diyeceksiniz? Bence bi durup sakin kafayla düşünmekte fayda var.

regedit

Profesör
Reaksiyon puanı
1
bence bu konuyu fenerli medya :* biraz abarttı !!!

warkortali

Profesör
Reaksiyon puanı
181
Alla alla aslanlar doğarken sik aslanı ve hayvanat bahçesi aslanı gibi tüm o özellikleri donanıpmı doğuyor yapma alengirli ..

Bashettiğimiz ortamların aynı özellikleri taşıması ister istemez sirk ortamınıda aklımıza getiriyor ..

Hem bu aslanın sirk mesaisi yapıp yapmadığı ne malum :D

Link

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
16
Gerçekten konu ile sirk arasında bağlantı kuranlar fanatiklik yapıyor.

erol_1982

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Gs işi abartmış altı üstü şampiyon oldular.işin şeyini çıkarmaya ne gerek var.

mnyk

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Alengirli İşlerin Adamı dedi ki:
Yapılanın bir hata olduğunu kabul edip "harbiden ya hatalı bi tutum ama şampiyonluk coşkusu işte biraz abartmışız" demek yerine nedense herkes daha kötüden örnek veriyor. Ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye çalışıyor bir nevi.

Takmışsınız sirke, sirk aslanı ile hayvanat bahçesi aslanı bir değil ki. Biri eğitimli, diğeri vahşi ki bu sadece temel farklardan biri.

Yapılan barbarlık olmayabilir, ama kimse de doğru olduğunu savunamaz. Burada çok ilginç bi tutum sergiliyorsunuz ve farkında değilsiniz. "uyuşturucu kaçırıyorsunuz bak yanlış bu" deseler "abi millet silah kaçırıyor, hatta insan kaçırıyor, uyuşturucu şimdi mi aklınıza geldi?" mi diyeceksiniz? Bence bi durup sakin kafayla düşünmekte fayda var.

Sana bir soru: Eğer bu olay bir futbol musabakasında olmasaydı ya da 3 büyük kulüplerin haricindeki bir kulübün musabakası olsaydı bu olay bu kadar ses getirecek miydi?

warkortali

Profesör
Reaksiyon puanı
181
Link dedi ki:

yazdıklarımı dikkatli okumadığın düşüncesindeyim tekrarlamak gerekirse ortamların aynı özellikleri taşıması durumu söz konusu. Ayrıca ortada bir fanatik varsa, konuyu bu kadar abartan diğer takım taraftarı arkadaşlarımızdır ..

Link

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
16
warkortali dedi ki:
Link dedi ki:

yazdıklarımı dikkatli okumadığın düşüncesindeyim tekrarlamak gerekirse ortamların aynı özellikleri taşıması durumu söz konusu. Ayrıca ortada bir fanatik varsa, konuyu bu kadar abartan diğer takım taraftarı arkadaşlarımızdır ..

Tamam , misal senin dediğin gibi iki ortamda aynı özellikleri taşıyor olsun, neticede Gs'nin şampiyonluk kutlamaları için stada aslan getirmesi hatalı olmuş, hayvan rahatsızlanmış durumda zaten, neyi savunuyorsunuzki ?

hayalet114

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yaw arkadaşlar yaptık veya yapmadık cezamızı ödedik(300ytl) mi ödemedik mi artık bitti o kadar...

warkortali

Profesör
Reaksiyon puanı
181
Başkanımızın dediği gibi çıngınca kutladık, caiamızın dediği gibide kıskananlar çatlasın ...