Haber Alan Wake 2 Projesinde Yaptığım Çalışmalar.

Bu konuyu okuyanlar

Evren01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Selamlar, Alan Wake 2’nin çıkışıyla beraber projede çalışanların paylaşım yapma ambargosu kalkmış oldu, bu fırsat üzerine foruma uğrayıp paylaşım yapmak istedim. Alan Wake 2’nin geliştirme sürecine yaklaşık bir buçuk yıl önce katılma fırsatı buldum, ben ekibe katıldığımda yapım sürecinin ortalama yarısıydı. Yani projenin kabaca son 1 yıllık sürecinde çalışma fırsatı bulmuş oldum, ve oyun içerisinde oynanabilir alanlarda kullanılmak üzere pek çok farklı tip ve boyutlarda 3D Assetler hazırlamaktan sorumluydum. Aşağıda yapmış olduğum ve oyunu oynarken de karşınıza çıkacak olan bazı Assetleri paylaşacağım.

Yaptığım işler arasında büyük binalardan tutun küçük sokak lambalarına kadar, iç veya dış mekanlarda yeniden kullanılabilir olarak ayarlanmış kaplamalara ve irili ufaklı çevresel objelere kadar farklı tiplerde pek çok asset mevcuttur. Bu assetlerin çoğunluğu oyunun farklı bölgelerinde yeniden kullanılabilir tarzdadır.

Bu oyun için bize verilen grafik kalitesi kriterleri içerisinde bulunduğumuz nesilden bekleneni karşılamayı hedefliyordu. Gerek modelleme, gerek kaplama, gerekse shader/material oluşturma noktasında çok titiz çalıştık, hatta bazı durumlarda ince teknik detaylarda çok uzun uğraşlar verip detaylara gömülüyorduk. Ama işin sonunda gerçekten çok güzel grafikleri olan, görsel uyumu göz dolduran bir oyun çıkardık ortaya. Ben de bunun bir parçası olmaktan mutluyum, bu profesyonel bir ekip ile uzun süreli çalışma fırsatı bulduğum ilk 3A oyun geliştirme deneyimimdi. Daha öncesinde Destroy All Humans 2 Remake’de çalışmıştım ancak çok kısa süreliydi ve Alan Wake 2 kadar teknik bir proje değildi doğal olarak. Alan Wake 2 çok farklı bir tecrübe seviyesi oldu benim için.

-- Şu anda ise gelecek dönemlerde çıkarılacak olan yeni bir Call of Duty oyunu üzerinde çalışıyorum, bu ay başında yeni CoD projesinin geliştirme sürecine dahil oldum ve hiç şüphesiz oldukça uzun sürecek olan yapım süreci tamamlandığında, oyun esnasında bizzat göreceğiniz işlerimi paylaşmak için sabırsızlanıyorum. Tabi Allah ömür verirse o güne ömrüm vefa ederse. :) Ekipçe NDA gizlilik sözleşmesine tâbi olduğumuz için hiçbir paylaşımda bulunamıyorum doğal olarak.

Şimdi gelelim ana konuya, aşağıda göreceğiniz assetlerle Alan Wake 2’yi oynarken karşılaşacaksınız, pek çoğu büyük, kameraya yakın ve göz önünde olacakları için oynarken gözünüze çarpacaktır. Benim paylaşım için almış olduğum Render’lar Remedy’nin oyun motoru olan Northlight Engine’den değil, ben assetleri ayrıca Unreal Engine 5’e import edip oradan render aldım özel olarak paylaşım yapmak için. Burada göreceklerinizin haricinde irili ufaklı başka assetler de yapmış olsam da bunların geneli küçük ve odak dışı alanda kaldıkları için konuyu ekran resimlerine boğmadan, en genel çalışmalarımı paylaşıyorum.

Ama ilk olarak bitiş jenerğinde geçen ismimi paylaşıyorum, çünkü eminim burayı herkes skip'leyecektir.
ALAN WAKE 2 Projesinde Yaptığım Çalışmalar ve Ekran Resimleri.
Resimler yüksek çözünürlüklü olduğu için geç yüklenebilir.

credits.jpg

Post-Office-1.jpg
Post-Office-2.jpg

Bookstore-1.jpg

Bookstore-2.jpg

Lamp-1.jpg

Lamp-2.jpg

Fence-1.jpg

Fence-2.jpg

Concrete-1.jpg

Concrete-3.jpg

Wood-1.jpg