Akıllı Telefon Teknolojisi, Neden?

WoZ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Akıllı telefonlar piyasaya çıktıkları ilk günden beri hiç şüphesiz hayatımızın birer parçası haline geldiler. Yanımızda olmadıklarında kendimizi eksik, şarjları bittiğinde ise kendimizi lanetlenmiş bir insan gibi hissetmemize yol açabiliyorlar. Peki ya insan hayatında böylesine büyük bir yer tutan akıllı telefon teknolojilerinin gidişatı doğru yönde mi, ne dersiniz?

Piyasanın öncüleri bir sonraki modellerindeki özellikleri bir tık ya da o bile değil belki yarım tık artırabilmek adına uzun süren çalışmalar yürütüyorlar. İnsanların dikkatini en çok çeken, en çok satan ve en çok kar elde eden firma olma uğraşı, bana kalırsa akıllı telefonların teknoloji dünyasının gelişmesindeki en büyük engel. Dikkat çekmek şatafat ile mi olur, çok satan iyi firma mıdır, çok kar elde etmek firmayı ne ölçüde kalkındırır?

Para kazanmak değil, iyi ürün yapmak!

Teknolojinin olması gereken felsefesi... Bulunduğunuz zaman diliminden çok çok ötesini yapabilmek, en iyiyi yapmak. Ama para kazanmak için değil, sadece iyiyi yapabilmiş olmak için yapmak. Özgün, sade ve kullanıcı dostu olmak... Düşünsenize, aradığımız şey de bu değil mi sizce? Samsung, Sony, Htc, Apple gibi önde gelen markaların iyiyi yapmaya çalıştıklarına inanmıyorum kendi içimde. Karşı çıkanlar olacak belki, "fanboy'lar" kızacak ama olsun, teknolojiyi ilerletebilmek, dünyaya yeni şeyler katmak, iyiyi yapmak bir önceki modeli inceltip 3-5 çekirdek eklemekten mi ibarettir? Bence hayır...

Marka değil, dünya kazansın!

Birilerinin bunu yapması öyle zor ki... Hatta ben bile şu "devlerin" başında olsam, sanırım ben de marka için çalışabilirdim. Ama boşverin, kendi eğrimi görmek istemeden devenin eğrisine bakacağım bu sefer. Çünkü benim eğrim şimdilik sadece bende, devedeki ise dünya teknolojisinde etkili. Bu düşünce bize neyi yansıtmalı sizce? Doğru bildiğinizi umuyorum, özgünlük! Özgün olmak diğer firmanın yaptığını yapmak mıdır? "Hmm, güzel özellik. Bunu neden bir sonraki sürüme koymuyoruz?" anlayışı değil mi teknolojiyi yavaşlatan? Teknolojiyi sadece özgün insanların eline bırakmak yerine, birileri de kendi şeylerini yapsa fena olmaz mı? Aklınızda varsa 60'lardan sonraki bilgisayar gelişimlerini hatırlamaya çalışın, o hızı neden kaybetti dünya? Akıllı telefonlar hala yürümeyi yeni öğrenmiş bir çocuk değil mi? Bakın aklıma yeni bir şey geldi;

Etrafımızdaki her şeyi, biz de yapabiliriz!

Steve Jobs, bir ropörtajında "Etrafınızda hayat dediğiniz her şey, sizden daha zeki olmayan insanların hayali... Kendi şeylerinizi üretebilirsiniz." diyordu. Sanırım bu sözü ülkemizde sokaklarda düzenli olarak hoparlörler eşliğinde söylemek gerekiyor. Kendi cihazlarını üretemeyen ülkemizde, ne de güzel işe yarardı bu sözün icraatı! Kulağa en güzel gelen söz benim için; "kendi şeylerini üretebilirsin, harekete geç..."

Konuyu nereden nereye getirdim. Sanırım konunun dışına çok taştım. Gece gece gelen bu yazma isteğini de böylece üzerimden attım. Ama aklınızda bulunsun, bu girişimcilik konusunu ayrıca yazmak istiyorum. Çünkü bazı fikirler, bazı şeyleri değiştirebilir, görmesek de ve hatta destek vermesek de...

Son mesajlar