17 asker şehit oldu!

acabuco4

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Yücel DURAK-İlyas AKENGİN-Ahmet YUKUŞ-Mehmet KAYAHAN/ SİİRT (AHT)

Siirt’in Pervari İlçesi’nde takviye amacıyla JandarmaÖzel Harekat timini taşıyan İl JandarmaKomutanlığı'na ait bir Sikorsky S-70 helikopteri, Siirt-Şırnak-Van üçgeninde yer alan Herekol Dağı'nda bu sabah belirlenemeyen bir nedenle düştü.Helikopterde bulunan 14’ü Jandarma Özel Harekat mensubu ile birlikte toplam 17 asker şehit oldu.

İŞTE ŞEHİTLERİMİZİN KİMLİKLERİ VE İLLERİ...

PKK'nın baş edemediği 'Dadaş' grubu...

Siirt'in Pervari İlçesi'nde takviye amacıyla JandarmaÖzel Harekat timini taşıyan İl JandarmaKomutanlığı'na ait bir Sikorsky S-70 helikopteri, Siirt-Şırnak-Van üçgeninde yer alan Herekol Dağı'nda sabah saatlerinde yoğun sis ve yağış nedeniyle dağlık alana çarparak düştü. Helikopterde bulunan 14'ü Jandarma Özel Harekat mensubu ile birlikte toplam 17 asker şehit oldu. Şehit olan özel harekat timinin 'Dadaş' grubu olarak anıldığı öğrenildi.Helikopter kazasıyla ilgili askeri ve sivil savcı soruşturma başlattı.

DÜŞEN HELİKOPTERİN GÖRÜNTÜLERİ

Siirt'in Pervari İlçesi'nde 17 askerin şehit olması tüm Türkiye'yi yasa boğarken, helikopterin düşmesiyle ilgili ayrıntılarda netleşmeye başladı. Edinilen bilgilere göre 17 eve ateş düşmesine nedenhelikopter kazası şöyle gelişti. Van-Şırnak ve Siirt üçgeninde yer alan Pervari İlçe kırsalında bulunanHerekol dağı bölgesinde dün bir PKK'lı ile güvenlik görevlileri arasında çatışma çıktı. Çatışmanın ardından günün ilk ışıkları ile birlikte 06.30 sıralarında Siirt İl Jandarma Komutanlığı'ndan 17 askerle havalanan S-70 tipi Skorsky helikopter, olay bölgesine birinci grup askeri indirdi. İkinci indirme aşamasında Herekol dağı bölgesine yakın bir yerde aşırı yağış, sis bulutu ve rüzgarın etkisiyle kayaya çarparak alev aldı. Yaklaşık 2 bin metre yükseklikten alev alarak düşen helikopterde 14'ü özel harekatçı 17 asker olay yerinde şehit oldu.

TSK AÇIKLAMA YAPTI

DADAŞ GRUBU OLARAK ANILIYORLARDI

Helikopterde şehit olan 3. Komando Tugay Komutanlığı'na bağlı Özel Harekat Timi'nin "Dadaşlar" ismi ile anıldığı öğrenilirken, grubun Siirt ve çevresinde terör örgütüne yönelik başarılı operasyonlara imza attığı ve uzun yıllar terörle mücadele eden askerlerden oluştuğu öğrenildi.

CUMHURBAŞKANI GÜL'DEN FLAŞ AÇIKLAMA

ACI HABERİ KÖYLÜLER VERDİ

Herekol dağı ile Köprüçay köyü yakınlarında helikopterin düşmesi ile Siirt İl Jandarma Komutanlığı üssü uzun süre irtibat kuramadı. Merkezden bir yandan irtibat sağlanmaya çalışılırken acı haberijandarmaya önce köylülerin verdiği öğrenildi. Acı haberin verilmesi üzerine bölgeye çok sayıda arama kurtarma ekipleri sevk edildi. Helikopterin dağlık alanda düşmesi nedeniyle arama kurtarma ekipleri, enkaza ancak 1 saat sonra ulaşırken, enkazı gören ekipler, yaptığı incelemede tüm askerlerin şehitolduğunu belirledi. Enkazın bulunmasıyla şehit olan askerlerin cenazeleri helikopterle Siirt 3. Tugay Komutanlığı'ndaki Askeri Hastaneye getirildi. Kimlik tespitinin ardından şehitlerin otopsi işlemleri başlatıldı. Olayla ilgili Askeri Savcılığın yanı sıra Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı da, helikopterin düşüş nedenini ile ilgili soruşturma başlattı.

HÜKÜMETTEN FLAŞ AÇIKLAMA...

HELİKOPTERLER FÜZELERLE HAVALANDI

Olayı yakından takip eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Siirt Valisi Ahmet Aydın'ı sık sık arayarak olayla ilgili bilgi alırken, Herekol dağı çevresinde başlayan operasyonlar devam ediyor. Siirt Tugay Komutanlığı'ndan uçaksavar füzeleriyle kalkan kobra tipi helikopterler operasyon bölgesine gitti.

İŞTE O HELİKOPTER - FOTO GALERİ

TÖREN YARIN YAPILACAK

Şehitlerin otopsi işlemlerinin ardından cenazelerin yarın düzenlenecek törenin ardından memleketlerine gönderileceği öğrenildi. Siirt'te yapılacak törene, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın yanı sıra üst düzey komutanların cenaze törenine katılacağı kaydedildi.

İLK ŞEHİT ATEŞİ GÜMÜŞHANE'YE DÜŞTÜ...

"VALİ AYDIN, SALDIRI SÖZ KONUSU DEĞİL"

Siirt Valisi Ahmet Aydın, düşen helikopterle ilgili yaptığı açıklamada olayın saat 07.25'te meydana geldiğini söyledi. Jandarma Özel Harekat timini taşıyan askeri helikopterin Pervari İlçesi Köprüçay Köyü'nün güney kesimine sis nedeniyle düştüğünü, herhangi bir saldırırın söz konusu olmadığını belirterek, "Olay anında bölgede şiddetli yağış vardı. Helpter, sisten kaynaklanan olumsuz hava şartları nedeniyle kayaya çarparak düştü. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz, milletimizin başı sağ olsun. Helikoptere herhangi bir saldırı söz konusu değildir" ifadelerini kullandı.

ŞEHİTLERİMİZİN YÜREK BURKAN HAYATLARI...

ŞEHİT ASKERLERİN İSİMLERİ BELLİ OLDU

Helikopter kazasında şehit olan askerlerden bazılarının isimleri şöyle: "Pilot Üsteğmen Yakup Çınar (Ankara), Pilot Yüzbaşı Anıl Barış Çetin (Manisa), Jandarma Üsteğmen Ersan Yenici (Kırklareli), Astsubay Kıdemli Çavuş Erkan Yalçın (Bartın), Astsubay Kıdemli Üstçavuş Hakan Gemici (Giresun), Uzman Hava Teknisyen Vedat Avcı (Denizli), Jandarma Uzman Çavuş İbrahim Çelik (Kayseri), Uzman Çavuş Eren Kızılgedik (Mersin), Jandarma Uzman Çavuş Ömer Büyükköse (Kahramanmaraş), Uzman Çavuş Erdal Tekin (Adana), Jandarma Uzman Çavuş Dinçer Ersoy (Tekirdağ), Jandarma Uzman Çavuş Onur Karasungur (Kayseri), Uzman Çavuş Serkan Perişan (Gaziantep), Uzman Çavuş Murat Yıldızhan (Diyarbakır), Jandarma Uzman Çavuş Kürşat Güneş (Erzurum), Uzman Çavuş Yusuf Tüfekçi (Gümüşhane), Uzman Çavuş Mesut Şeker (Konya- Akşehir)

kaynak:haberturk

Algos SB

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şehitlerimize Allah'tan rahmet, dost ve yakınlarına sabır diliyorum. Böyle özel günlerde yapılan bu saldırıların tek bir açıklaması olabilir ; Kalleşlik !

Korpe

Rektör
Reaksiyon puanı
16
ALLAH aile lerine sabır versin..

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
Hakkari'de 27 terörist etkisiz hale getirilmiş. 1 korucu şehit olmuş.

acabuco4

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Daha 22 temmuzda yüksekovada helikopter düştü 5 şehit verdik .. Çok yazık.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Allah rahmet eylesin ve Ailelerine sabır..

Korpe

Rektör
Reaksiyon puanı
16
Şehitlerimize Allah'tan rahmet, dost ve yakınlarına sabır diliyorum. Böyle özel günlerde yapılan bu saldırıların tek bir açıklaması olabilir ; Kalleşlik !

saldırmı olmus ? yoksa dogal olaylardan dolayimi?

Mg.

Profesör
Reaksiyon puanı
24
Allah Rahmet Eylesin :(

Korpe

Rektör
Reaksiyon puanı
16
bende sis diye bılıyorum da arkadas oyle yazınca sasisirdim..
Siirt Valisi Ahmet Aydın askeri helikopterin sis nedeniyle düştüğünü söyledi. Vali Aydın : "Askeri helikopterin düşüş nedeni yüzde yüz sis" dedi

S

SDN Okuru

SDN Okuru
10 Kasım'da sadece Ata'mız mı konuşulacaktı? Hemen gündem değiştirmek için yapılmış bir derin devlet kabusu daha. Şehit olan Mehmet'imize bir tarafta dünyalar kadar üzülürken, bunları planlayan hainlere hesap soracağımız günü öfkeyle bekliyorum. Allah rahmet eylesin her birine

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Şehitlerimize Allah rahmet eylesin.

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
121110_enkazson.hlarge.jpg

Şehit Jandarma Uzman Çavuş Ömer Büyükköse'nin 3 hafta sonra düğünün olduğu öğrenildi.
Kahramanmaraş'ta şehidin evine gelen askeri yetkililer, şehidin baba Süleyman Büyükköse'nin düğün hazırlıkları için Siirt'te olduğunu öğrendi.
Şehidin akrabası Türkan Baysal, şehit Büyükköse'nin Aralık ayının ilk haftasında düğününün olduğunu söyledi.

Baba Süleyman ile diğer yakınlarının perşembe günü düğün hazırlıkları için Siirt'e gittiğini belirten Baysal, şöyle konuştu: ''Ömer'in 3 hafta sonra düğünü olacaktı. Düğün hazırlığı için babası, halası, gelin Kübra ile kardeşi Siirt'e çeyizini götürdü. Ömer Büyükköse'nin halası Ayşe Kılıçkıran benim üst komşum. Kendisiyle telefonla görüştüm. Bana, 'Ömer dün saat 16.00'ya kadar evdeydi. Sonra operasyona çıktı. Evi çok beğendi' dedi. Çok üzüldük.''
Üç yıl önce göreve başlayan şehit Büyükköse'nin ailesinin 4 çocuğundan biri olduğu belirtildi. Şehidin cenazesinin yarın Kahramanmaraş'ta toprağa verilmesi bekleniyor.
EVLENELİ BİR AY BİLE OLMADI
Şehit Astsubay Kıdemli Üstçavuş Hakan Gemici'nin ise 18 Ekim'de evlendiği öğrenildi. Şehidin amcası Yavuz Gemici, gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Vatan sağ olsun, Allah rahmet eylesin, Allah mekanını cennet eylesin. 18 Ekim'de burada düğününü yaptık. Düğünden sonra buradan kendisini uğurladık. Şimdi şehit olduğunun haberini aldık. Devamlı 'vatan sağ olsun' diyoruz ama yine de söyleyelim. Çok acıymış. Allah mekanını cennet etsin'' diye konuştu.

18 Ekim'de Elif Gemici ile evlenen şehit Hakan Gemici'nin, 5 yıldır asker olduğu öğrenildi.
'OĞLUMUN ÖLECEĞİ İÇİNE DOĞMUŞ'
Şehit Astsubay Kıdemli Çavuş Erkan Yalçın'ın Bartın'daki evine de ateş düştü. Şehidin Annesi Zeynep Yalçın, oğlu Erkan Yalçın ile en son Kurban Bayramı'nda görüştüklerini anlatarak, ''Telefonla en son 3 gün önce görüşmüştük. Dün akşam arayacaktım, gece oldu görevdedir telefonu açamaz diye arayamadım. Bir oğlum polis, iki 2 oğlumu da gururlanarak ve severek subay yaptım. Son geldiği bayramda 'Anne ben bu bayram çok gezeceğim, herkesi görmek istiyorum' demişti. Oğlumun öleceği içine doğmuş. Vatan sağ olsun. Ama evladın gitmesi çok acı bir şey. Seve seve subay oldu kuzum. O elbiseyi 17 yaşında giymişti beni kuzum'' şeklinde konuştu.

EŞİ 3 AYLIK HAMİLEYDİ
Şehit Pilot Üsteğmen Yakup Çınar'ın baba evinde de yas var. Şehit Yakup Çınar'ın iki yıl önce Fethiye Çınar ile evlendiği, eşinin 3 aylık hamile olduğu belirtildi.

Hafiye

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Allah rahmet eylesin, ailelerine sabır versin.

突厥汗國

Profesör
Reaksiyon puanı
1,236
ALLAH Tan Rahmet Ailelerine Sabır versin..

Korpe

Rektör
Reaksiyon puanı
16
bazılarının elıne malzeme düştü iyice oynarlar şimdi..

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
RABBİM Rahmet Eylesin.
Mekanları Cennet Olsun.

WhiteHawk

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Bunlar ABD den aldığımız süresi dolmuş helikopterler değil mi?Bu iki oldu ya Allah kahretsin.Şehitlerimize Allah' tan rahmet diliyorum,kederli ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyorum.Çok yazık oldu çok.

efe77

Asistan
Reaksiyon puanı
38
En kısa sürede bu konudaki yurtdışı bağımlılığımızdan da kurtuluruz inşallah.

Private-B

Doçent
Reaksiyon puanı
1
ALLAH rahmet eylesinn yazikk ya Bizim Icin öldüler Ailesine sabir versin !

ashabulyemin

Profesör
Reaksiyon puanı
20
inna lillahi ve inna ileyhi raciun
kardeşlerimiz rabblerinden gelen Ircıil.......kulum bana dön çağrısına lebbeyklerle koşarak icabet etmiştir.Meselenin teknik detayı bizden ötedir biz dini kısmına bakarız.
Kardeşlerimiz öncelikle ribattır. ki hükmü bakışları dahi bizim ömürboyu nafile ibadetlerimizden hayırlıdır.
vatan müdafasında canlarını verdikleri için şehiddirler
bu tür bir kazaylada can verdikleri için şehiddirler.
Allah[cc]amellerine göre değil rahmetiyle mukabele etsin üzerilerindeki niğmeti tamamlasın
Sünnet üzere şehidler yıkanmadan kanlı elbiseleriyle gömülürler ve kıyamet sabahında kanları akarak haşrolur tabii uzun yıllar o kanlar kurumuş kokmuş işte Alemlerin Rabbine gelen en güzel koku budur sonrada oruçlunun ağız kokusu
Allah[cc]ımız onların ölmediğini ve indiilahiyede rızıklandırıldığını haber veriyor bizlerde şehidler öldü tabirini kullanmayalım inşaallah
yayın grubumuzda paylaştıklarımızı buradada paylaşmak isteriz
184821_447124888679114_1111398342_n.jpg

539701_447124472012489_912138083_n.jpg

578957_295612963873091_1247304788_n.jpg

Yine şehidlerimiz birer inci tanesi gibi Rabblerinin huzuruna yola çıktı.Onlardan emanetler var bizlere Eşleri çocukları ve yakınları.Özellikle yetimlerine sahip çıkalım hak ve hukuklarını gözetelim ve onların başını Sünne-ı Resulullah[sav]tan okşayalım ve dahi koklayalım ki babalarının kanının kokusunu Gül[sav]kokusunu duyalım.
Yıkanmadan kefenlenmeden gömülmesi gereken şehid şehadet anında olduğu gibi kanları akarak ve Rabbimizin en beğendiği kokuyla haşr olurlar.

[video=youtube;BWo0JbXn5ts]http://www.youtube.com/watch?v=BWo0JbXn5ts[/video][video=youtube;mDzVrG9-ea8]http://www.youtube.com/watch?list=PLED33BC4443E173A7&feature=results_vide o&v=mDzVrG9-ea8&gl=TR&playnext=1[/video]
[video=youtube;wBmVXUni5XI]http://www.youtube.com/watch?v=wBmVXUni5XI[/video]
[video=youtube;60_JR9ocS8Y]http://www.youtube.com/watch?v=60_JR9ocS8Y[/video]