Gösterilen Sonuçlar: 1 ile 15 ve 15

Konu: Bu Doğa Olayları Açıklanamıyor

 1. #1

  Exclamation Bu Doğa Olayları Açıklanamıyor

  Bu doğa olayları açıklanamıyor
  29 Haziran 2009 Pazartesi 11:50
  ABD'de 'hareket eden taşlar', Venezuela'da 'dinmeyen fırtına', 'Yanan gökkuşağı', Danimarka'da 'kara güneş', Hindistan'da 'kızıl yağmur'. Bu olaylar yıllardır açıklanamıyor.

  HAREKET EDEN TAŞLAR: ABD'nin Kaliforniya ile Nevada eyaletlerinin sınırında bulunan Death Valley (Ölüm Vadisi), "hareket eden taşları" ile yıllardan beri bilim adamlarını çekiyor. Günlerce gözlemlenen taşların yer değiştirmesi ise tüm araştırmalara rağmen açıklanamıyor.

  Bir teze göre, rüzgar, taşların kum üzerinde kaymalarını sağlıyor.
  Ancak yüzlerce kiloluk taşları hareket ettirecek kadar şiddetli rüzgarlar kaydedilmiyor. Ayrıca aynı noktadan hareket etmeye başlayan taşların nasıl olup da farklı yönlere yöneldiklerini kimse açıklayamıyor.

  Rüzgar teorisine karşı çıkanlar "Rüzgar, aynı noktadan hareket etmeye başlayan iki taşı aynı yöne kaydırır. Ama burada durum farklı" diyor. Büyük muamma sürüyor.  KARA GÜNEŞ: Danimarka'da her ilkbaharda, gün batımına yaklaşık yarım saat kala, milyonlarca kuş biraraya gelip, gökyüzünde inanılmaz şekiller oluşturarak uçuyor.

  Mart ayından Nisan'ın ortalarına kadar, her akşam gün batımına yarım saat kala biraraya gelen bu milyonlarca kuşun neden böyle davrandığını bilim adamları tam olarak açıklayamıyor.  DİNMEYEN FIRTINA: Diğer adıyla 'Catatumbo şimşekleri' dünyada eşi benzeri olmayan bir doğa olayı.

  Venezuela'da Catatumbo Nehri ile Marakaibo Gölü'nün buluştuğu yer üzerinde oluşan bulutların çarpışması sonucu şimşek fırtınası meydana geliyor. 5 kilometre yüksekte oluşan yüksek voltaj nedeniyle yılda 140-160 gece boyunca, her gece 10 saat süreyle şimsekler çakıyor.

  Şimşekler bazen saatte 280 kez tekrarlanıyor. Bölgede, Şiddeti
  400 bin amper olmak üzere yılda ortalama 1 milyon 176 bin elektik boşalma meydana geliyor. Bu nedenle bölge dünyada ozon oluşturan tek yer olarak geçiyor.

  İnanılmaz 'şimşek fırtınası' ise 400 kilometre mesafeden izlenebiliyor. Gemiler bile yön tayin etmekte şimşekleri kullanıyor.
  YANAN GÖKKUŞAĞI: Dünyanın her yerinde zaman zaman gökkuşağı oluşuyor. Ama ABD'nin Idaho Eyaleti'nde (Washington eyalet sınırında) oluşan gökkuşakları bir başka.

  Görenleri hem şaşrıtan hem de büyüleyen cinsten. Çünkü bu gökkuşakları bildiğimiz gökkuşaklarından çok farklı. Dağılmış gibi görünen ve bir alevi andıran gökkuşağını inceleyen bilim adamları burada meydana gelen fenomeni şöyle açıklıyorlar:

  Güneş ufuktan 58 derece tepede olduğu sırada, yüksek seviyede cirus tipi bulutlar oluştuğunda ve de bu bulutlar heksagonal (altıgen) su kritallerinden oluştuğunda, güneş ışınları bu bulutlardan geçerken gökkuşağı renkleri oluşuyor.
  KIZIL YAĞMURLAR: 2001 yılında, 25 Temmuz'dan, 23 Eylül'e kadar Hindistan'ın Kerala bölgesine yağan her yağmur kızıl renkte oldu.

  Bölge halkının geleneksel olarak giydiği beyaz renkteki elbiselerde ise yağmur kan kırmızısına yakın bir kırmızıya dönüştü. Hindistan Hükümeti olaya el koyu ve 'kızıl yağmurun' nedeni araştırıldı.

  Tahminlere göre Hint Okyanusu'nda oluşan mikroskopik kızıl yosunlar buna neden oldu. Ancak 2006 yılında olayla ilgili araştımalarını sürdüren Mahatma Gandhi Universitesi'nden 2 bilim adamı Godfrey Louis ve Santhosh Kumar, aslında dünya dışı hücrelerin
  atmosferde yarattığı izotopik reaksiyornların bu yağmurları kızıla boyadığını söyleyince bu garip olay yeniden gündeme geldi.
  MAMMATUS BULUTLARI: Meteorolojide mammatokumulus bulutları olarak da geçiyor. Bulutların altında sarkıtların oluşması son derece ilginç görünüyor.

  Çok geniş alanları kaplayabilen bu tip bulutlar hareketsiz gibi görünse de ekstrem bir hava durumunun işareti sayılıyor. Ancak bilim, oluşmaları için gerekli faktörleri hala tam olarak belirleyemedi.  PENİTENTES: Bazı dağ tepelerinde görülebiliyor. Güneş ışınlarının buzullara yansıması sonucunda oluştukları belirtiliyor.

  Beyaz sivri başlıklar takmış, kortej halinde yürüyen rahibelerin uzaktan görüntüsünü andırdığından "penitenes" adı verilen bu garip doğal
  oluşumun neden sadece bazı yerlerde meydana geldiği bilinmiyor.  SÜPER HÜCRELER: Genellikle izole ama çok şiddetli fırtınalar doğururlar ve saatlerce sürebilir.

  Ayrıca bazıları ikiye bölünüp, iki ayrı yöne hareket edebilirler. Bazen hortumlara dönüşebilir.

  Genellikle çok büyük miktarda dolu ve yağmur bırakırlar. Bu
  süper-hücreler en büyük dolu taşlarını taşırlar.  ŞEYTAN ATEŞİ: Ya da ateş hortumları. Birkaç metre yüksekliğe kadar ulaşabilen alevlerden oluşan bir hortum. Birkaç dakika sürüyor.

  Bilim adamlarına göre sıcak hava akımları sonucunda oluşuyor ancak hangi faktörlerin biraraya gelmesinin sonucunda oluştuğu kesin olarak bilinmiyor. Daha çok çalılıklarda çıkan yangınlarda meydana geliyor ama çok ender görülüyor.  BUZ HALKALARI: Sibirya gibi çok soğuk bölgelerde ortaya çıkıyor. Bazen debisi çok düşük akar sularda da meydana geliyor.

  Bilim adamları, tam olarak hangi şartlarda oluştuklarını araştırıyor.  MAVİ GÜNEŞ: Mısır'ın başkenti Kahire yakınlarındaki piramitlerin güvenlik kameraları, 14 Aralık 2006'da saat 16.47'ten başlayan garip bir olayı kaydetti.

  Güneşin rengi, yaklaşık 15 dakika boyunca maviye döndü. Görüntüler daha sonra bir grup fizikçi tarafından incelendi. "Mavi güneş olayı" ile ilgili hazırladıkları raporda şu ifadeler yer aldı:

  "Güvenlik kamerası tarafından kaydedilen ve ilk kez belgelenmiş olan 'mavi güneş olayı', bugüne kadar sadece 5 kez yaşanmıştır. En son 'mavi güneş olayı' 1950'de İskoçya'nın Edinburg kentinde meydana geldi."

  Ancak bilim adamları yazılı raporlarında, olaya neden olan etkenlere yer vermediler. Bugün de süren araştırmalarla ilgili bazı bilim adamları "mavi güneş olayının" havadaki kirliliğe bağlı olduğunu savunuyor. Ancak bir başka grup bilim adamı, da bu tezi "1950'lerde
  bu denli bir hava kirliliği yoktu. Aynı oranda kirlilik yoksa, olay nasıl aynı şekilde gerçekleşebilir?" diyerek tartışmayı sürdürüyor.


 2. #2
  Profesör
  Üyelik Tarihi
  01-04-2009
  Yaş
  37
  Mesajlar
  1.651
  açıklanmıyo konusu aslında biraz fenomenden ibaret gerçekte bilimadmlarının farklı teorileri var her konu hakkında ama uzlaşılamayan konularda(çünkü kesin kanıt lazım bilimde)birazda ilgi çekmesi bakımından açıklanamıyo ibaresi kesin vuruluyo olaya. Ama yinede çok ilginç olaylar açıklanabilse dahi.

 3. #3
  Profesör punisher_65 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  19-07-2008
  Mesajlar
  1.194
  çok ilginç gerçektende. teşekkürler

 4. #4
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  20-05-2009
  Mesajlar
  113
  Açıkla,açıklayabilirsen...

  işte bilimin çaresiz kaldığı an...

 5. #5
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  27-06-2009
  Yaş
  22
  Mesajlar
  190
  YÜCE ALLAH nelere kadir...

 6. #6
  Dekan 7.43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  11-06-2008
  Mesajlar
  8.248
  Çok ilginç.

 7. #7
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  01-10-2007
  Yaş
  28
  Mesajlar
  157
  bilimin kanıtsız kaldığı an denilse daha iyi olur bence

 8. #8
  Profesör Ugur.pc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  10-05-2009
  Yaş
  28
  Mesajlar
  1.146
  Hani herşeyi bilim yanıtlıyordu ya? Herşey mucizevi olarak oluyordu ya? Herşeyi bilim açıklıyordu ya bunuda açıklasın hadi? Ey yüce ALLAH'ım sen nelere kadirsin ! ...

 9. #9
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-09-2008
  Yaş
  27
  Mesajlar
  448
  Allah Büyük ! ;)

 10. #10
  Kayan taşlar çok ilginç bir çekim falan olmasın Bilim adamları benim kadar akıllı değiller

 11. #11
  O taşlara hemen uyduralım bişeyler Mesela çok küçük boyuttaki sismik titreşimlerin oynaştırmasıyla filan olabilir Hemen ekipleri göndermek lazım bölgeye..
  Konu leonidas90 tarafından (29-06-2009 Saat 17:22 ) değiştirilmiştir.

 12. #12
  Doçent
  Üyelik Tarihi
  13-04-2009
  Mesajlar
  522
  Güzel şeyler teşekkürler okudukça şaşırdım birçoğunu bilmiyordum...

 13. #13
  Profesör Ugur.pc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  10-05-2009
  Yaş
  28
  Mesajlar
  1.146
  Alıntı leonidas90 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  O taşlara hemen uyduralım bişeyler Mesela çok küçük boyuttaki sismik titreşimlerin oynaştırmasıyla filan olabilir Hemen ekipleri göndermek lazım bölgeye..
  +1
  Şimdi efendim taşın altında bizim sismo kozmik dediğimiz cep telefonundan 1 milisantim daha kısa titreşimler oluyor onlarla bu taşlar ilerlemiştir Komedi bilimi yapsalarmış adını

 14. #14
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  21-01-2009
  Yaş
  24
  Mesajlar
  458
  buların fotolarını çekmek isterdim

 15. #15
  Moderator spybot - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  01-11-2008
  Yaş
  28
  Mesajlar
  48.047
  Vaybe..

Konu Bilgileri

Bu konuyu görüntüleyenler

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Doğa için çal
  kuantum - forum Müzik
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 19-05-2011, 23:53
 2. 2007'nin en önemli futbol olayları
  amesfa - forum Futbol
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 28-12-2007, 10:23
 3. Yeni Paketten Önce WoW Olayları
  Berkin Bozdoğan - forum SDN Haberleri/Makaleleri (Yeni!)
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 23-12-2007, 17:24
 4. Doğa Fonu Kuruldu!
  tugbagaleri - forum Konu Dışı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-12-2007, 16:32
 5. Doğa ana
  Jengar - forum Komik Resim
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 03-11-2007, 15:46

Bookmarks

Bookmarks