1. Sayfa - Toplam 4 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen Sonuçlar: 1 ile 25 ve 96

Konu: Bilgisayar Mühendislerinin Maaşı Ne kadardır?

 1. #1

  Thumbs up Bilgisayar Mühendislerinin Maaşı Ne kadardır?

  Bilgisayar Mühendislerinin Maaşı Ne kadardır?

  Özellikle yeni iş hayatına atılan genç bilgisayar mühendislerinden çokça email geliyor. Kaç para almalıyız, piyasanın ortalaması nedir diye soruyorlar.


  Öncelikle söylemeliyim ki öğrenciliğiniz sırasında çalışan yeni mezunlar genelde bu sorunun cevabını bilirler. Bu yüzden öğrenci olan bilgisayar mühendisi adayları ücret konusunu düşünmeden işa arayışına girmelidirler. Yani sadece yol parası ve yemek parasına işe girmeye çalışın. Böylece işe girdiğiniz yerdeki kişilerle arkadaş olduğunuzda ücretlerin neler oldugunu yavaş yavaş öğrenirsiniz. Öğrenciyken çalışmanın birçok avantajından sadece birisidir bu söylediğim. Hatta yemek ve yol parasına iş bulamıyorsanız tamamen ücretsiz iş bulmaya çalışın. Ama çok dikkatli olun yani ücretsiz çalışıyorsunuz diye işe savsaklamayın. Ücretsiz çalışsanız bile normal çalışan bir bilgisayar mühendisinden daha çok çalışmaya gayret edin. İş yerinden son çıkan siz olun. Cumartesileri full gün işe gitmeye çalışın. Pazar günleri de evinizde yada okul yurdunda bilgisayar çalışın. Ayrıca işyerlerinde başka bilgisayar mühendisleri varsa onlarla kaynaşın çok şey öğrenirsiniz. Ayrıca Bilgisayar piyasası çok küçük olduğundan bugun yanında staj yaptığınız birisiyle yarın başka bir işte beraber çalışabilirsiniz. Ayrıca ilerde profesyonel hayatta 20 yıl yüksek maaş almak için öğrenciyken 2 yıl ücretsiz çalışmak hiç de mantıksız değildir. Bu arada iyi bir cv hazırmaya gayret edin.

  Herneyse geleleim asıl meselemize. Konumuzu iki aşamalı düşünelim.

  1. Yeni Mezun Bilgisayar Mühendisi Kaç para istemelidir?
  2. Tecrübeli bilgisayar mühendisi kaç para istemelidir?

  Yeni Mezun Bilgisayar Mühendislerinin Maaşları
  Yeni mezun bilgisayar mühendisi hiçbirşey bilmese bile minimum 1000$ maaş almalıdır. Ancak bu ücreti artırmak sizin elinizdedir. Eğer iyi derecede java yada oracle biliyorsanız bu maaşı minimum 1400$ istemelisiniz. Eğer bu rakamların altında ücret isterseniz sizi kesinlikle işe almazlar. Yani düşük fiyat istemek işi garanti yapmaz tersine işi kaybbetmenize yol açar. Ancak çok fazla da istemeyin. Yeni mezunsanız ne kadar iyi olursanız olun kesinlikle max 2000$ isteyin. işe girin 1-2 yıl çaqlışın sonra istediğiniz rakamı isteyin. Eğer C# bilen bilgisayar mühendisi iseniz 1250$ başlangıç maaşı isteyebilirsiniz. Delphi ile çalışacaksanız da 1250 dolar isteyebilirsiniz. asp.net ile çalışıyorsanız 1200 dolardan yukarıya doğru yeteneklerinize göre ücret talep edin.

  Eğer embedded işlerle uğraşacak yeni bir bilgisayar mühendisliği mezunu iseniz 1300 dolar isteyin. Özellikle C++ ile program yazacaksanız 1500 dolar minumum ucret isteyebilirsiniz.

  Eğer network-sistem yönetimi gibi bir işe başvuran bir bilgisayar mühendisi iseniz 1000$ isteyin. daha fazla istemeyin. Network-Sistem yönetimi konusunda çok eleman var ve maaşlar bu alanda biraz düşük. işi garantilemek istiyorsanız 1000$ teklif edin. Ancak yazılım yapabilen bir sistem yöneticisi olacaksanız 1500$ isteyebilirsiniz. Yani Software+SistemYönetimi minimum 1500 dolar eder. 2500 dolarak kadar isteyebilirsiniz.

  Aynı şekilde hem database yönetiminden anlıyorsanız hem yazılım yapıyorsanız min. isteyeceğiniz para artar. Normalde yeni mezunlara database adminliği zor yaptırırlar ancak eğer böyle bir sorumluluğun altına giriyorsanız ve ayrıca program yazacaksanız bunun bir bedeli var. Minimum 1750$ 'dır bu bedel.

  Yeni mezunsanız bu söylediklerime göre kendiniz ve kariyer hedefleriniz doğrultusunda ücret sitemeyi unutmayın. Yani hangi bilgisayar mühendisliğini bitirseniz bitirirn 1000$'dan aşağıda çalışmayın.

  Tecrübeli Bilgisayar Mühendislerinin Maaşları
  Tecrübeli bilgisayar mühendilerinin maaşları çalıştığı alanlara ve yıl sayısına göre çok büyük farklılık göstermektedir.

  Oracle 'da 3 yıllık database adminliği tecrübeniz varsa minimum 3000$ alabilirsiniz.. Önemli olan database adminliği konudundaki tecrübenizdir. Eğer 5 yıllık bir oracle tecrübeniz varsa 4500$ rahatlıkla alabilirsiniz. Bu tecrübe olarak söylediğim şeyler gerçekten de oracle ile ugraştığınız yılları ifade etmektedir. yani 10 yıl önce mezun olduysanız 10 yıllık oracle tecrübesinden bahsetmek yanlış olur. Gercekten de oracle db admin tecrübe yılı önemlidir. Ayrıca Oracle konusundaki tecrübeniz demek sadece bakım yapmak yedek almak upgrade etmek demek degildir. Zaten bu yüzden türkiyede Oracle konusundaki uzman sayısı bir hayli azdır ve onlar da iyi paralar kazanmaktadırlar..

  Java konusunda 3 yıllık bir tecrübeye sahipseniz 2500$ alabilirsiniz. 3 yıllık java tecrübesi içerisinde yaptığınız çalışan projeler çok önemlidir. Eğer 5 yıllık bir java tecrübesine sahipseniz 3500 dolar rahatlıkla alabilirsiniz. Hatta yaptığız projeler güzelse, çatır çutur kod yazabiliyorsanız bir sonraki işinize geçerken 4500$ isteyebilirsiniz.

  Asp.net, C Sharp, VB, Delphi, Power Builder konusunda 3 yıllık tecrübeniz varsa 2000 dolar kesinlikle alıyor olmanız gerekir. 5 yıllık bir tecrübeye sahipseniz en az 3000 dolar civarında paralar alabilirsiniz.

  Network - Sistem mühendisliği yapanlar genelde iş tecrübeleri fazla bile olsa 2600 dolar maaşı geçemezler. Bu tip bilgisayar mühendislerine tavsiyem bir an önce müdür, direktör yardımcısı vs. olmaya çalışsınlar.

  Şunu da belirtmeliyim ki söyledğim rakamlar genelde meseleğinde aktif alışan kişiler içindir. Yani müdür olduysanız kod yazmıyorsanız yada admin görevi yapmıyorsanız yukarıdaki fiyatlar geçersiz olru. Müdür, direktör vs. olduğunuzda başka kriterler devreye girecektir. Çalıştığınız firmanın büyüklüğüne göre Direktör olduğunuzda aylık 20.000$ maaş bile alabilirsiniz. Ayrıca 10 yıllık tecrübelere sahipseniz genellikle şirketler size çok yüksek maaşlar yerine hisse yada kar payı önermeye başlayacaklardır. Yada siz kendi işinizi kurmayı düşünmeye başlayacaksınız.

  Ayrıca tecrübeli mühendislerin maaşlarını etkileyen şeylerden en önemsi birkaç alanda iyi olmaktan geçiyor. Yani sadece oracle uzmanı olunca iyi para kazanabilirsiniz. ancak hem java hem oracle manage edebilriseniz kazanacağınız paralar yükselecektir. Aynı şekilde hem database admin konusunda çok iyi hem network hem güvenlik hem de yazılım konusunda çok iyi olursanız (!) en iyi parayı siz alabilirsiniz. ama tümünde çok iyi olan kimseyi görmedim şimdilik. genelde gördüklerim 2 alanda çok iyi oluyorlar...

  Son söz olarak belirmeliyim ki Türkiye yazılım konusunda sanıldığının çok ilerinde. Çok iyi bilgisayar mühendislerine sahibiz. Bilgisayar mühendislerinin en büyük sorunları rehavet ve motivasyon.

  Genelde iyi paralar kazanmaya başlayan bilgisayar mühendisleri rutin bir hayata giriyorlar ve kendislerini geliştirmeyi bırakıyorlar. akşam 6 olunca işten çıkıp evlerine gidiyorlar ve bilgisayar oyunlarına çok takılıyorlar. Bilgisayar mühendisinin çalışma özgürlüğü mutlaka olmalı. Gözü saatte olmamalı. Ancak işe de her gün saat 11'de gelmemeli. Bir oto kontrol olmalı. Ayrıca bir işe giren kişi dışarıda neler oluyor, diğer bilgisayar mühendisleri neler biliyor, neler yapıyor pek takip edemiyor. Ayrıca şirkette herkes bowling, gokart, vs.. aktiviteler yapınca süper kalitede bilgisayar mühendsilerimiz de kendilerini bu tür gezme tozmaya çok kaptırıyorlar. Motivasyonları düşüyor ve üretkenlik yerlerde geziyor. Motivasyonu düşüren etkenlerden en önemlisi de bilgisayar mühendislerinin başındaki müdürlerdir. Genellikle yazılımdan anlamayan kişiler iyi bilgisayar mühendislerinin motivasyonunu düşürüyorlar ve verimli çalışmamamları için ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar. İyi bir müdür iyi bir bilgisayar mühendisinin verimini 5 katına çıkarabilir.

  Son söz olarak şunu söylemeliyim;
  iyi bilgisayar mühendisi her zaman iyi paralar alır. Çalışmaya devam


  Yazar: istanbultelekom
  Konu istanbultelekom tarafından (10-04-2009 Saat 17:19 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  24-07-2008
  Mesajlar
  154
  azmış ben bu paralarla boğazda yalı alamam... o yüzden olmayacağım yoksa...

 3. #3
  "gerekirse bedavaya çalışın" emeğinizin tam köle olana kadar bir değeri olmayacak önce bedavaya çalışın bakalım bize nasıl itaat ediyorsunuz sonra biz size para veririz gözünüzü şimdilik doyuracak kadar

 4. #4
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  24-07-2008
  Mesajlar
  154
  az az... bi CEO ya göre az...

 5. #5
  Alıntı ds_paw Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  az az... bi CEO ya göre az...

  dediğin gibi olsun

 6. #6
  Profesör HRNKC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  01-08-2008
  Mesajlar
  4.170
  Şu okul bir bitsin ayrıca bunun eğitimini almayı planlıyorum... Yazı faydalı oldu , teşekkür ettim...

 7. #7
  Profesör
  Üyelik Tarihi
  29-12-2007
  Yaş
  29
  Mesajlar
  2.389
  Bilgisayar mühendislerinden önce aldığımız eğitime göre ziraat mühendisleri neden bu kadar az maaş alıyor bu tartışılsın..

 8. #8
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  24-07-2008
  Mesajlar
  154
  Alıntı istanbultelekom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  dediğin gibi olsun
  huhuuu hepsini ben yendim en birinci benim...

 9. #9
  Administrator
  Üyelik Tarihi
  29-08-1999
  Yaş
  28
  Mesajlar
  2.723
  Alıntı Cursed Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  "gerekirse bedavaya çalışın" emeğinizin tam köle olana kadar bir değeri olmayacak önce bedavaya çalışın bakalım bize nasıl itaat ediyorsunuz sonra biz size para veririz gözünüzü şimdilik doyuracak kadar
  Tam olarak öyle sayılmaz ;) Piyasaya bir anda girmek kolay değildir, bu nedenle, ilk olarak piyasa girmek için maddi amaç gütmemek gerekir. O durumda kendini göstermekte çok önemlidir.

  Rakamlar pek yüksek değil, kişinin çabasına ve durumuna göre çok daha fazla kazanması işten bile değil

 10. #10
  Banned
  Üyelik Tarihi
  29-03-2008
  Yaş
  28
  Mesajlar
  7.444
  bir doktor yeni başladığında ne kadar alır yani pratisyenken?
  sonra ankara kadın hastalıkları ve doğum asistanı ne kadar alır?
  bir de inşaat mühendisleri işe yeni başladıkalrında ne kadar alır?


  bunları bilen var mı?

 11. #11
  Pratisyen hekim 1500 -1750 arasi
  uzman hekim - uzmanligi sirasinda ve bitiminde - 1750 2250 arasi - ancak hastane doner sermayesinden bir miktar aktarilir.
  Bunlar devlete bagli kurumlarda gecerlidir. Ankara'yi bilmiyorum fakat Istanbul'da Belediye Semt Polikliniklerinde bu farklidir.

  Turkiye'deki insaat Muhendisleri hakkinda bilgim yokAma cölde Dubai'de calisan zavalli arkadasim 1750dolar aliyoryine de bir ustada sormakta fayda var. Bilg. Muh. konusuna da bu kadar dalinir heralde diyip susuyorum

 12. #12
  Selamlar,


  Kimse size bilgisayar mühendisisiniz diye para vermez. Yaradığınız işe göre maaş verir. Olay boşluklar ve boşlukları doldurmayla ilgilidir.

  Yani uygulamada bilgilerin hasbelkader tekabül ettiği rakamlar bunlar olabilir elbette; fakat artık olay tamamen kendinizi hangi sorunların çözülmesinden mesul tutacağınız bir iş düşündüğünüzle ilgili.

  Güzel günler dilerim.

 13. #13
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  08-03-2008
  Yaş
  24
  Mesajlar
  367
  Ücretsiz çalışsanız bile normal çalışan bir bilgisayar mühendisinden daha çok çalışmaya gayret edin. İş yerinden son çıkan siz olun. Cumartesileri full gün işe gitmeye çalışın. Pazar günleri de evinizde yada okul yurdunda bilgisayar çalışın.
  Yani okul bittiğinde bile haftada bi gün dinlenemicez. Vay anasını sayın seyirciler.

 14. #14
  Profesör vacip42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17-06-2008
  Mesajlar
  1.475
  alalh allah acaba neden baslığı"Bilgisayar mühendislerinin masası ne kadardır" diye okudum =)

 15. #15
  Banned
  Üyelik Tarihi
  22-04-2008
  Yaş
  24
  Mesajlar
  7.401
  Son söz olarak şu söylemeliyim.iyi bilgisayar mühendisi her zaman iyi paralar alır. Çalışmaya devam
  İşini iyi yapan herkes her zaman iyi paralar alır.

 16. #16
  saten hep çalış derler

 17. #17
  Alıntı PC MERAKLISI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  saten hep çalış derler
  ewt çalışmayan yol kat edez dimisayın arkadaşım
  Konu istanbultelekom tarafından (05-12-2008 Saat 18:06 ) değiştirilmiştir.

 18. #18
  keşke bende ilerde pc mühendisi olabilseydim

 19. #19
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  08-03-2008
  Yaş
  24
  Mesajlar
  367
  Alıntı Berkin Bozdoğan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Selamlar,


  Kimse size bilgisayar mühendisisiniz diye para vermez. Yaradığınız işe göre maaş verir. Olay boşluklar ve boşlukları doldurmayla ilgilidir.

  Yani uygulamada bilgilerin hasbelkader tekabül ettiği rakamlar bunlar olabilir elbette; fakat artık olay tamamen kendinizi hangi sorunların çözülmesinden mesul tutacağınız bir iş düşündüğünüzle ilgili.

  Güzel günler dilerim.
  Berkin abiymize katılıyomusunuz telekom bey?

 20. #20
  Profesör YoungClever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  07-12-2006
  Mesajlar
  1.435
  önerim başka bir meslekte çalışıp freelance webtasarım kodlama yapmak. mesela elektronik mühendisi olup 3-4 milyar kazanıp web tasarım-kodlamadakendini geliştirip oradan da 1-2 milyar ciwarı hatta daha fazlasını kazanmak..

 21. #21
  Dekan
  Üyelik Tarihi
  18-08-2007
  Mesajlar
  6.711
  Alıntı 1ruby1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bilgisayar mühendislerinden önce aldığımız eğitime göre ziraat mühendisleri neden bu kadar az maaş alıyor bu tartışılsın..
  :icon_:
  değmeyin kanayan yaramıza

 22. #22
  Alıntı a4tech Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Berkin abiymize katılıyomusunuz telekom bey?
  elbetteki o nun kendi düşün cesi ben katılmıyorum tabiki ama herkesin düşünce tarzı farklıdır

 23. #23
  Profesör CZC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  26-08-2008
  Mesajlar
  1.560
  Devlet memuru tabir edilen bölümü de özel sektörü de yaşadım şu ana kadar..

  Devlete bağlı çalışıyorsanız sizden standart bir donanım istenir işinizle ilgili ve sizden daha az gelişmiş birinin sizden daha çok maaş alması gibi tezatları yaşayabilirsiniz..

  Özel sektördeyseniz yolun başındaki kazanımlarınız %90 hakettiğinizden az gelecektir size..
  Ama zaman geçtikçe, üstüne birşeyler koyduğunuz sürece kazanç piramitinin üstlerine doğru yürüyeceksinizdir mutlaka..
  Ancak yerinde saymayı affetmez özel sektör. Ayrıca çalıştığınız kurumun ekonomik anlamda her yalpalamasında namlunun ucundasınızdır hep, istisnası "en işe yarayan eleman" olmaktır..

  Tek başına diploma özel sektörde ingiliz anahtarı gibidir. Çok güç harcarsanız işe yarar..
  Ama kendini geliştirebilmek maymuncuk misali açar önünüzdeki her kapalı kutuyu..

  Bu arada bende de var bir ziraat mühendisi kuzen.. Doğru dürüst iş hayatı olmadan emekliliği başlayası

  NOOLACAK BU ZİRAAT MÜHENDİSLERİNİN HALİ? ;)

 24. #24
  Alıntı M@jesty Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Devlet memuru tabir edilen bölümü de özel sektörü de yaşadım şu ana kadar..

  Devlete bağlı çalışıyorsanız sizden standart bir donanım istenir işinizle ilgili ve sizden daha az gelişmiş birinin sizden daha çok maaş alması gibi tezatları yaşayabilirsiniz..

  Özel sektördeyseniz yolun başındaki kazanımlarınız %90 hakettiğinizden az gelecektir size..
  Ama zaman geçtikçe, üstüne birşeyler koyduğunuz sürece kazanç piramitinin üstlerine doğru yürüyeceksinizdir mutlaka..
  Ancak yerinde saymayı affetmez özel sektör. Ayrıca çalıştığınız kurumun ekonomik anlamda her yalpalamasında namlunun ucundasınızdır hep, istisnası "en işe yarayan eleman" olmaktır..

  Tek başına diploma özel sektörde ingiliz anahtarı gibidir. Çok güç harcarsanız işe yarar..
  Ama kendini geliştirebilmek maymuncuk misali açar önünüzdeki her kapalı kutuyu..

  Bu arada bende de var bir ziraat mühendisi kuzen.. Doğru dürüst iş hayatı olmadan emekliliği başlayası

  NOOLACAK BU ZİRAAT MÜHENDİSLERİNİN HALİ? ;)
  katılıyorum sayın arkadaşımma yaı için teşekürler

 25. #25
  Dekan
  Üyelik Tarihi
  18-08-2007
  Mesajlar
  6.711
  kuzenin nerde çalışıyo Majesty(doğru yazdım hehhe)
  bize de bişeyler ayarlasın yaa

  hakikaten nolcak halimizzz iş yok güç yok para yok

Konu Bilgileri

Bu konuyu görüntüleyenler

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Ömrümüz Süresi Ne Kadardır?
  mehmet - forum Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 18-11-2008, 20:55
 2. Kişinin Değeri, Anlamı Kadardır
  DarkLady - forum Konu Dışı
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 30-03-2008, 02:45
 3. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 09-01-2008, 15:41
 4. İşte memurun yeni yıl maaşı
  mila12 - forum Gündem (Dünya/Türkiye)
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-01-2008, 01:55
 5. CASTRO'nun Maaşı 30 dolarmış
  @DN@N - forum Konu Dışı
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 28-10-2007, 23:58

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Bookmarks