Olasılıksız Kitap Özeti-Olasılıksız Adam Fawer özeti

Etiketli Kullanıcı Listesi

+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen Sonuçlar: 1 ile 25 ve 25
Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By Mehmet.Yildiz

Konu: Olasılıksız Kitap Özeti-Olasılıksız Adam Fawer özeti

Standart Olasılıksız Kitap Özeti-Olasılıksız Adam Fawer özeti

• Olasılıksız Kitap Özeti-Olasılıksız Adam Fawer özeti

Özet :

yaşadığımız evrenin çarklarının nasıl döndüğünü hep merak etmişimdir. bugüne kadar, her şeyi allahın yarattığına inandım ve halen inanıyorum. ama biri bana bu çarkların nasıl döndüğünü anlatsa hiç de fena olmaz diye de düşünürdüm hep. geçenlerde okuduğum bir kitap beynimde arka arkaya onlarca kapıyı açtı ve birden aydınlandığımı hissettim. evet, o çok klişe tabirle, bir kitap okudum ve bütün hayatım değil, ama hayata bakıç açım tamamen değişti.
      sözünü ettiğim kitap, adam fawer'in OLASILIKSIZ adlı kitabı. kitap, bilim tarihine dair altın değerinde özet bilgilerle desteklenmiş. kurgusu kusursuz ve uslubu müthiş derecede akıcı. son yıllarda okuduğum en iyi kitap olmasının yanı sıra, dediğim gibi kişisel tarihimde çok ama çok özel bir konuma oturmuş durumda...
      çok ama çok özet bir şekilde, kitaptan anladıklarımı sizlerle paylaşmak istiyorum.
      öncelikle, yaşamın temel yapı taşının enerji olduğunu kabul eden kuantum fiziğini veri olarak almamız gerekiyor. buna göre, maddenin de düşüncenin de, evet, düşüncenin de en nihayetinde enerjiden ibaret olduğun savunan kuantum fiziğine göre, bu enerji sürekli hareket halinde. her şey hareket halinde olduğu için de, evrende her an yeni bir şey oluyor. her şey birbiriyle etkileşim halinde olduğu için, bir şey deki değişim ya da hareket "kelebek etkisi"yle evrendeki pek çok şeyi değiştiriyor ya da etkiliyor..
      bu, tasavvuftaki "her an yeniden yaratılan evren" öğretisi ile de birebir örtüşen bir bilimsel gerçek!
      yani, içinde yaşadığımız evren, yer değiştiren ve hareket eden bir çok şey sebebiyle her an başka bir şeyin oluşumuna şahit oluyor.
      gelelim esas meseleye; ben hep, allahın ezelde ve ebedde olan her şeyi bildiği öğretisi ile özgür insan iradesinin birbiriyle nasıl tutarlı olacağını düşünmüşümdür. yani, insan özgür iradesiyle mi bir şeyi seçiyor yoksa allah mı öyle istiyor da biz öyle yapıyoruz. ben buna, bugüne kadar hep, biz öyle yaptığımız için allah öyle biliyor cevabını vermiştim. ama bugün artık bu cevabı tamamen unuttum. işin gerçeği şu: bizim önümüzde çeşitli olasılıklar var. onlardan birini tercih edebiliriz. ve birini tercih edip gerçekleştirdiğimiz anda da evrende bir takım şeylerin yerini değiştiriyor, bir takım şeyleri etkiliyoruz. yani mesela, ben bu yazıyı yazdım ve siz de okudunuz. ben, bu yazıyı yazmayabilirdim ve siz de bu yazıyı okumak yerine örneğin bir piyango talihlisi hakkında bir haber okuyabilir ve akşam eve dönerken bir piyango bileti almaya karar verebilirdiniz ve belki de size piyango vurabilirdi. yani ben bir şeyi tercih etmekle sizin hayatınızı etkiledim ve siz de kendi tercihlerinizle bir başkasının hayatını etkilediniz.
      kitapta diyor ki; tüm çevresel etkenleri bilip hesaplayan biri bütün olasılıkları hesaplayıp geleceği öngörebilir! ispatlanmış bilimsel bir teori bu! ve o zaman ben de şunu düşündüm: allah, her şeyi bildiğine, tüm çevresel faktörleri bilip hesaplayabildiğine göre, insanların özgür iradeleriyle şekillendirdiği milyonlarca olasıklı gelecek tasavvurlarının hepsine vakıf. yani allah, özgür insan iradesinin şekillendirdiği gelecekte neler olacağını bilebilir. hem de, insanın özgür iradesine hiç dokunmadan! o an ne yapacağımızı sadece biz biliyoruz! ve biz neye karar verirsek de gelecek öyle şekilleniyor!
      ben, belki çok cahilim ve o yüzden bu kadar şaşırdım bilemiyorum. ama allahın bu evreni, bu yaşamı, bizi nasıl yarattığını, ezelde ve ebedde olan biteni nasıl bildiğini bu şekilde idrak etmiş olmak beni çok sevindirdi.
    Konu pesimist tarafından (21-03-2012 Saat 23:34 ) değiştirilmiştir.

@mCEmRaH paylaşım için teşekkürlerde, konuyu başka sitelerden kopyala yapıştır yapıyorsanız bu özetleri hazırlayanların emeğine saygısızlık olur. Alıntı yapıyorsanız hiç olmazsa alıntı yaptığınızı belirtiniz.

SDN Okuru

yaa bayıldım çok güzel yorumlanmış walla çok teşekkür ederim merakımı 10 kat dha arttırdınız..

SDN Okuru

Thumbs up Yorumum

Ellerinize sağlık gerçekten harika bir özet çıkarmışsınız, teşekkürler..

SDN Okuru

Smile Yorum

cok güzel bir özet tşkler kitabı aldım okuyacagım...

SDN Okuru

bu açıklamayıyapan .yani yazıyı yazan kim ?

Ahmethz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

aynı yazı frmtr'de 2009da paylaşılmış

Mehmet.Yildiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bu kitap böyle özetini okumakla geçiştirilmemeli bence. mutlaka baştan sona okuyun gerçekten süper bir kitap
    mazruf bunu beğendi.

Aynen, önce Olasılıksız'ı okuyun sonra da Empati'yi.

Empati'de ilk kitaptan tanıdık birini bulacaksınız. Ben o bölümde çok heyecanlanmıştım

Adam Fawer yeni kitap çıkarsa da okusak.

haldunaksoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

askerdeyken okuduğum bir kitaptı. kitap olarak iyi bir kitap fakat inançlarıma çok ters geldi o yüzden sevememiştim ama askerlikte fazla seçeneğiniz yoktur böyle şeyler için yine de okumuştum

3xpired - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Empatiden bahseder misiniz biraz heyecanini kacirmadan

İhtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bunu anlamak için bu kitabı okumaya gerek yok. Belli ki bu adam da düşünmüş anlamış ve yazmış. merak ettiğiniz birşey varsa Hadis-i Şeriflerimizi ve Kuran-ı Kerim'i açık okuyabilirsiniz Allah (c.c) herşeyi orada anlatmış zaten başka yerlerden duyupta vesveselere uyup doğru yoldan çıkmayın.

Sorusu olana da cevap verebilirim bilgi vermekten birşey öğretmekten zevk duyarım Ama önceliğimiz Kuran-ı Kerim.

Adam Fawer-Empati kitabını burada bulabilirsiniz

skara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kitap okumayan biriyim ve ilk okuduğum kitap. Ondan sonra tüm kitaplar oyledir diye 3-5 tane daha okudum ama aynı etkiyi bırakmıyor

Empati'yi okuyan kim var birşey sormam lazım kitapla ilgili buradan yazmayayım şimdi. Bir de ilk kitaptan tanıdık kimse yoktu? @rmzntncr @mazruf

Empatik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

3xpired sor kardeşim Bir solukta okudum

Alıntı 3xpired Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Empati'yi okuyan kim var birşey sormam lazım kitapla ilgili buradan yazmayayım şimdi. Bir de ilk kitaptan tanıdık kimse yoktu? @rmzntncr @mazruf

Spoiler: ...
    Sayfa 592;31 Aralık 2007, 23.50

O bölümü kaçırmış olmalısın.

Hyperactive - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ohaa bu kadar tesadüf olur. Kitabı bugün aldım ve okuyacağım ve siteye 3 gün aradan sonra girip gördüğüm ilk konu bu! Bu arada Olasılıksız ve Empati'ti art arda okuyacağım çok fena günler beni bekliyor gibi. Diğer mesajlara bakmıyorum bile spoiler falan kaçmasın sonra.

webrettin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tüm olasılıkları bilip hesap yaparak sonuçları bilmek insanın eksikliğidir. Bu eksiklik Allaha (C.C) isnad edilemez. Yazı içeriği güzel ancak incelikler atlanılmış.Bazılarımız kendi noksanlıklarıyla Allah'ın (C.C) örneğin insanlığın gücünün yetmeyeceği şeyi örnek vererek sorular sorması gibi. Gelen sorulardan birisi (Hata konuşmaktan Allah'a sığınırım) Allah kendisinden büyük eşya veya taş yaratabilir mi? Bu soru insanın kendisinde algılayabildiği bir eksiklik ve böyle bir soru gelmesi olağan. Bu soruyu akıl ve irade verilen masaya sorsanız Ustan nasıldır anlat deseniz size dört bacağı olan üzerine ihtiyaçlar dahilinde eşyalar konulan vb sadece masanın yapabildikleriyle sınırlı cevaplar gelecektir.
    Eşya, Sanaatkarını tarif edemez.

Dr. Oetker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ben beğenmedim bu kitabı okurken sıkılıp bırakmıştım.

-Hewal- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Empati güzel kitap tek solukta okudum okumaya değer .

HYuksel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Merak ettim, alıp okuyayım

Alıntı mazruf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Spoiler: ...
    Sayfa 592;31 Aralık 2007, 23.50

O bölümü kaçırmış olmalısın.

Alıntı 3xpired Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Spoiler: Kitabı okumaya devam eden, okumayı düşünenler açmasa iyi olur.. :)

Satır 1273. Sekizinci karakter. Sıfırı bir yap.
    Stevie mesajı göndereni onu sorgulamayacak kadar iyi tanıyordu. 1273. satıra gitti ve evet hata
    karsısındaydı - gün kadar asikâr.
    Đyi kurtarıstı, diye yanıtladı Grimes, ama eski dostu çoktan gitmisti.
    Kendi bilgisayarına döndü ve SEND'e tıkladı. Đlk numara çevrildi ve sonra kendi sesinden, kaçırıldığını
    söyleyen parazitli bir mesaj duydu. Sevgili, tatlı virüsünün yüklenisini seyrederken, nefes bile almaya korktu.
    Mesaj, telefonundaki 97 numaranın hepsine gönderildikten sonra, rahat bir nefes aldı.
    "O adam sana benim bilgisayarımdan mesaj göndereceğini nasıl bildi?" diye sordu SpyGurl. "Ve virüsün
    kodunu?"
    "Sadece, adamım Caine'nin oldukça fazla sey bildiğini söylemekle yetmeyim."
    "Cainekim?"
    "Anlatsam, bana inanmazdın."
    SpyGurl ilk defa olarak, baska soru sormadı. Virüsün bir çalı yangını gibi yayılmasını ekrandan izlerken
    sessizlik içinde oturdular.

Tabii ya! Aklıma hiç gelmemişti o an okurken. Son 200 sayfayı bir oturuşta okuyunca film gibi sanki önümde oynuyor sahneler! Süpersin hocam yemin ederim oturup düşünmüştüm Caine'i.

- - - Mesaj Güncellendi - - -
    @mazruf
    Spoiler: Okumaya devam eden açmasın! :D
    Hocam Elijah Organizasyon'dan kurtulduktan sonra soyadını değiştiriyor ya, Winter neden değiştirmedi aklıma takıldı o?

Birkaç sene oldu okuyalı 2 kitabı. İnan hatırlayamıyorum.

Listem dolu olmasına rağmen en iyisi tekrar okuyayım.

SDN Okuru

bu kitabı okudum yaklaşık bir hafta önce bazı konular hariç geneli gayet güzel

+ Konu Cevaplama Paneli

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Konu Bilgileri

Bu konuyu görüntüleyenler

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)