Etiketli Kullanıcı Listesi

1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen Sonuçlar: 1 ile 25 ve 29
Like Tree6Beğeni

Teknikerlere mühendislik yolu açildi

Kariyer forumunda Teknikerlere mühendislik yolu açildi konusunu incelemektesiniz.

YÖK tarafından hazırlanan projeye göre 2 yıllık yüksekokul mezunu teknikerler eğitim programından geçirilerek 4 yıllık diploma alacak Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunu teknikerlere mühendislik yolu açacak bir ...

Standart Teknikerlere mühendislik yolu açildi

YÖK tarafından hazırlanan projeye göre 2 yıllık yüksekokul mezunu teknikerler eğitim programından geçirilerek 4 yıllık diploma alacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunu teknikerlere mühendislik yolu açacak bir proje başlattı. Hayat Boyu Öğrenme Projesi kapsamında 2 yıllık yüksekokuldan mezun olan 650 bin kişi, işlerinin başında hazırlayacakları projelerle lisans diploması alabilecek. Projeden, özellikle meslek teknik yüksekokulu mezunları ile sağlık meslek yüksekokulu mezunları yararlanacak. YÖK, 2 yıllık meslek yüksekokullarından mezun olan 650 bin kişinin, herhangi bir üniversiteye devam etmeden, 4 yıllık fakülte mezunu olmalarını sağlayacak.

Lisans Tamamlamada 2. Aşama

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile Teknikerler Birliğinin 2+2 Lisans Tamamlama konusunda yaptığı işbirliği sonucunda önkayıt alınmaya başlanmıştır.

Aşağıdaki Web adresinden

http://bue.comu.edu.tr/tekniker/indexb.php

Benim gibi bilgisayar donanım teknikeri olup kamu veya özel sektörde çalışan tüm arkadaşları kayıt olmasını rica ediyorum.
    Tabiki tüm teknikerleri kapsamaktadır.

Formu doldurup önkaydınızı yaptırabilirsiniz. Talebe göre bölümler açılacağından tüm teknikerlerimizin duyarlı olacağını umuyoruz.

İletişim için ; Teknikerler Birliği Çanakkale Şubesi Eğitim Komisyonu Başkanı

Tüm şehirlerden kayıt olabilirsiniz.

İbrahim DEMİR :05323552681
    Teknikerler Birliği
    bue.comu.edu.tr

şimdi lisans tamamlama sürecini başarıyla bitiren bir tekniker, mühendislik diploması mı alacak yoksa ona eşdeğer bir sertifika mı?

topalsolucan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sadece çanakkale mi

ewrecca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sabırsızlık la beklediğim bir konuydu paylaşım icin teşekkürler kaydoldum 20 kadar tekniker var bizim müdürlükte hepsine mail yolladım
    Alıntı adsizx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    YÖK tarafından hazırlanan projeye göre 2 yıllık yüksekokul mezunu teknikerler eğitim programından geçirilerek 4 yıllık diploma alacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunu teknikerlere mühendislik yolu açacak bir proje başlattı. Hayat Boyu Öğrenme Projesi kapsamında 2 yıllık yüksekokuldan mezun olan 650 bin kişi, işlerinin başında hazırlayacakları projelerle lisans diploması alabilecek. Projeden, özellikle meslek teknik yüksekokulu mezunları ile sağlık meslek yüksekokulu mezunları yararlanacak. YÖK, 2 yıllık meslek yüksekokullarından mezun olan 650 bin kişinin, herhangi bir üniversiteye devam etmeden, 4 yıllık fakülte mezunu olmalarını sağlayacak.

Lisans Tamamlamada 2. Aşama

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile Teknikerler Birliğinin 2+2 Lisans Tamamlama konusunda yaptığı işbirliği sonucunda önkayıt alınmaya başlanmıştır.

Aşağıdaki Web adresinden

http://bue.comu.edu.tr/tekniker/indexb.php

Benim gibi bilgisayar donanım teknikeri olup kamu veya özel sektörde çalışan tüm arkadaşları kayıt olmasını rica ediyorum.
    Tabiki tüm teknikerleri kapsamaktadır.

Formu doldurup önkaydınızı yaptırabilirsiniz. Talebe göre bölümler açılacağından tüm teknikerlerimizin duyarlı olacağını umuyoruz.

İletişim için ; Teknikerler Birliği Çanakkale Şubesi Eğitim Komisyonu Başkanı

Tüm şehirlerden kayıt olabilirsiniz.

İbrahim DEMİR :05323552681
    Teknikerler Birliği
    bue.comu.edu.tr

Akademik eğitimini tamamlayacak üniversitede sonra açık öğretim diploması nasıl bir lisans diploması ise aynı statüye sahip olacak mühendislerle..

Şehir farketmiyor bu arada.. Ayrıntılı bilgiler ve form adresini ekliyorum birazdan.

SDN Okuru

verdiğiniz link açılmıyor arkadaşım....

SDN Okuru

bu link açılmıyo yaa

SDN Okuru

Konu hortlamış, link gitmiş. Bu arada konu ile ilgili bir gelişme yok sanırım. Var mı bu şekilde mühendis olan?

DarKeN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Türkiye'de mühendis olunur mu la? Emeklerinize yazık gidin işletme falan okuyun yata yata okul bitirirken bol kız arkadaşınız olur Türkiye'de yolda karşılaştığın 10 kişiden 7'si mühendis zaten Ben bunu nerden mi biliyorum şöyle Türkiye'de tanıdığım 2 arkadaşım var biri makine mühendisi diğeri ingilizce işletme mezunu işletmeci olan erasmusla avrupaya gitti amerikada dil okuluna gitti aiesec diye bir staj programıyla mısıra gitti bunları hep yaz tatilleri döneminde yaptı makine mühendisi olan arkadaş gece gündüz çalışıp binbir zorlukla bitirdiği o ağır derslerden üniversiteden sonra hala iş arıyor işletmeci arkadaş koç holdinge girdi çalışıyor şu anda. Makine mühendis arkadaş okul 3.sü mü ne ama iş yok buldukları da asgari ücret teklif ediyormuş aynı üniversite mezunları şimdi isim vermeyeyim hangisi olduğunu

Alıntı DarKeN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Türkiye'de mühendis olunur mu la? Emeklerinize yazık gidin işletme falan okuyun yata yata okul bitirirken bol kız arkadaşınız olur Türkiye'de yolda karşılaştığın 10 kişiden 7'si mühendis zaten Ben bunu nerden mi biliyorum şöyle Türkiye'de tanıdığım 2 arkadaşım var biri makine mühendisi diğeri ingilizce işletme mezunu işletmeci olan erasmusla avrupaya gitti amerikada dil okuluna gitti aiesec diye bir staj programıyla mısıra gitti bunları hep yaz tatilleri döneminde yaptı makine mühendisi olan arkadaş gece gündüz çalışıp binbir zorlukla bitirdiği o ağır derslerden üniversiteden sonra hala iş arıyor işletmeci arkadaş koç holdinge girdi çalışıyor şu anda. Makine mühendis arkadaş okul 3.sü mü ne ama iş yok buldukları da asgari ücret teklif ediyormuş aynı üniversite mezunları şimdi isim vermeyeyim hangisi olduğunu
    Türkiyede tanıdığın 2 arkadaşın var, birisi işletme mezunu diğeri mühendis, işletme mezunu olan iş buldu ama mühendis olan bulamadı, işletme bölümü mühendislikten daha iyi öyle mi?

buradan sadece şu sonuç çıkar, senin mühendis olan arkadaşında iş yok.

işletme mezunu birinin ne olursa olsun maaşı 2 bin tl den yukarı çıkamaz. mühendis maaşları ise başlangıçta 2 bin tl nin altında olamaz. burgerking çalışanları bile asgari ücretin üzerinde bir maaş alırken mühendis arkadaşına asgari ücret teklif edildiğine inanmamızı mı bekliyorsun?

bu arada mühendislik dersleri hiç de bahsettiğin gibi okurken kör olacak kadar zor değil. yıldız teknik'den tut da itü'ye kadar bir çok üniden, bir çok farklı mühendislik bölümden mezun olan, hatta hala okuyan arkadaşlarım var, yaptıkları tek şey sınavlara 1 hafta kala çalışmak, ödevleri de parayla yaptırmak.

mezun olanların hepsi de 2 bin küsür maaş ile işe başladı. hatta geçen ay inşaat mühendisliği bitiren bir arkadaş Türkiye'de verilen 3 bin tl lik parayı beğenmeyip, 6 bin tl'ye afganistanda çalışmayı tercih etti.

Alıntı topalsolucan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Türkiyede tanıdığın 2 arkadaşın var, birisi işletme mezunu diğeri mühendis, işletme mezunu olan iş buldu ama mühendis olan bulamadı, işletme bölümü mühendislikten daha iyi öyle mi?

buradan sadece şu sonuç çıkar, senin mühendis olan arkadaşında iş yok.

işletme mezunu birinin ne olursa olsun maaşı 2 bin tl den yukarı çıkamaz. mühendis maaşları ise başlangıçta 2 bin tl nin altında olamaz. burgerking çalışanları bile asgari ücretin üzerinde bir maaş alırken mühendis arkadaşına asgari ücret teklif edildiğine inanmamızı mı bekliyorsun?

bu arada mühendislik dersleri hiç de bahsettiğin gibi okurken kör olacak kadar zor değil. yıldız teknik'den tut da itü'ye kadar bir çok üniden, bir çok farklı mühendislik bölümden mezun olan, hatta hala okuyan arkadaşlarım var, yaptıkları tek şey sınavlara 1 hafta kala çalışmak, ödevleri de parayla yaptırmak.

mezun olanların hepsi de 2 bin küsür maaş ile işe başladı. hatta geçen ay inşaat mühendisliği bitiren bir arkadaş Türkiye'de verilen 3 bin tl lik parayı beğenmeyip, 6 bin tl'ye afganistanda çalışmayı tercih etti.
    İş yok değil ya çocuk çok başarılı hem de öyle son gün sınava hazırlanan biri de değil ben tanıdığım çevremdn örnek gösterdim tabi bunlar biraz da şans meselesi ben Türkiye eğitim sistemi hakkında pek bir bilgim yok muhabbetlerde falan arkadaşlar hep öyle diyorlar Türkiye'de mühendislik okunmaz işsiz kalırsın asgari ücrete çalışırsın diye çünkü çok mühendis varmış her köyde üniversite var Türkiye'de ve ihtiyaçtan çok fazla mezun olduğundan dolayı Ayrıca demişsin afganistan da 6000 tl şaka mı bu çok düşük bir rakam mühendis 6000 tl'ye çalışır mı ? İngiltere'de orta çaplı bir mühendis £30,000 kazanıyor salary.
    Konu DarKeN tarafından (05-11-2012 Saat 16:29 ) değiştirilmiştir.

IuTKuI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Yalnız Türkiye ile hani ne zaman bir konu olsa sürekli baltalıyorsun farkettim de. Hem Türkiye'de yaşamadan bilemezsin dicem ama ona arkadaşlarım var diyeceksin. Makine müh. arkadaşın kendini dışarıya pazarlamasını bilmiyorsa yapacak birşey yok. Bir çok bilg.mühendisi ile tanıştım daha konuşmaya konu bulamıyorlar kem küm ediyorlar. İş mühendis olmakla bitmiyor. Fakat @topalsolucan'ında dediği gibi, mühendislerin başlangıç maaşı 2.000Tl ile başlıyor ve PreSales tarafında kendini geliştirirse genel müdürlüğe kadar da gidebilir. İş kendini bilmekte. Yani o mühendis arkadaşın k.bakmasın. Sadece mezun olmak hiç bir tarafta yetmez.

İşletme okuyan arkadaşın ise gayet normal. Ne dedim PreSales tarafı yani teknik satış tarafında satışın ingilizcesini de okuduğuna göre bir çok özel şirkette olsun holding içerisinde olsun rahatlıkla iş bulabilir. İkisi farklı işler farklı kulvarlar.

İş yok değil ya çocuk çok başarılı hem de öyle son gün sınava hazırlanan biri de değil ben tanıdığım çevremdn örnek gösterdim tabi bunlar biraz da şans meselesi ben Türkiye eğitim sistemi hakkında pek bir bilgim yok muhabbetlerde falan arkadaşlar hep öyle diyorlar Türkiye'de mühendislik okunmaz işsiz kalırsın asgari ücrete çalışırsın diye çünkü çok mühendis varmış her köyde üniversite var Türkiye'de ve ihtiyaçtan çok fazla mezun olduğundan dolayı Ayrıca demişsin afganistan da 6000 tl şaka mı bu çok düşük bir rakam mühendis 6000 tl'ye çalışır mı ? İngiltere'de orta çaplı bir mühendis £30,000 kazanıyor salary.
    6000TL çok düşük öyle mi Kıyaslamaların durumu anlamadığından çok komik geliyor. 6000TL'ye az diyebiliyorsan o zaman sen yaşanılan ortamı bilmeden yorum yapıyorsun. Göz önüne almıyorsun.
    mustang bunu beğendi.

Alıntı IuTKuI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yalnız Türkiye ile hani ne zaman bir konu olsa sürekli baltalıyorsun farkettim de. Hem Türkiye'de yaşamadan bilemezsin dicem ama ona arkadaşlarım var diyeceksin. Makine müh. arkadaşın kendini dışarıya pazarlamasını bilmiyorsa yapacak birşey yok. Bir çok bilg.mühendisi ile tanıştım daha konuşmaya konu bulamıyorlar kem küm ediyorlar. İş mühendis olmakla bitmiyor. Fakat @topalsolucan'ında dediği gibi, mühendislerin başlangıç maaşı 2.000Tl ile başlıyor ve PreSales tarafında kendini geliştirirse genel müdürlüğe kadar da gidebilir. İş kendini bilmekte. Yani o mühendis arkadaşın k.bakmasın. Sadece mezun olmak hiç bir tarafta yetmez.

İşletme okuyan arkadaşın ise gayet normal. Ne dedim PreSales tarafı yani teknik satış tarafında satışın ingilizcesini de okuduğuna göre bir çok özel şirkette olsun holding içerisinde olsun rahatlıkla iş bulabilir. İkisi farklı işler farklı kulvarlar.
    Ben duyduklarımı söyledim yoksa banane kimin ne iş bulabildiği ne kadara çalıştığı Türkiye'de evet dediklerin doğru olabilir kendini pazarlama meselesidir belki ama 10 kişiden 7 kişi mühendisse bir yerde sen kendini istediğin kadar pazarla benim anlatmak istediğim nokta bu aslında ihtiyaçtan fazla mezun olursa ne olacak capitalism seni sömürür hak ettiğin salary çalışamazsın ve bu ülkede olan bu nasılsa çok mühendis var iş bulmakta zorlanıyor ben buna düşük maaş vereyim beğenmezse başkasını alırım düşüncesi hakim olacak patron seni düşünecek değil herhalde. Türkiye'yi baltalama konusuna gelince de sanki süper gelişmiş bir ülke insanları süper refah ve bolluk içinde yaşıyor da ben kötülüyorum ülkeyi dimi ingiltere'den geldim ve 1.5 senedir burada yaşıyorum ve neyin ne olduğunu biliyorum karşılaştırmalı olarak tanık oluyorum her şeye. Doğruları söylemek suçsa suçluyum. Bu ülkede bir sürü potansiyeli yüksek insan var ama hak ettikleri değeri göremiyorlar. Kalabalıklar arsında kayboluyorlar. Bir sürü kız arkadaş edindim burada benimle evlenip ingiltere ye gelmeye dünden razılar buradan gitmek istiyor hepsi vize için her şeyi yapacaklar neredeyse. Hadi bunu açıkla

30 bin euro'mu o yukarıdaki rakam, yoksa benim dikizler mi dumanlı görüyor. ben çıkıp bir hava alayım.

bu arada kızların kaşarlığını toplumun refah seviyesine bağlama yeteneğine de hayran kaldım. Antalya'da ingiliz kasabaları var, muhtarları bile ingiliz, ve kadınlarının bir çoğu türk erkekleri ile evli. ingiltere de fakir bir ülke tabi.
    Konu topalsolucan tarafından (05-11-2012 Saat 17:01 ) değiştirilmiştir.
    AlperSad bunu beğendi.

Ben duyduklarımı söyledim yoksa banane kimin ne iş bulabildiği ne kadara çalıştığı Türkiye'de evet dediklerin doğru olabilir kendini pazarlama meselesidir belki ama 10 kişiden 7 kişi mühendisse bir yerde sen kendini istediğin kadar pazarla benim anlatmak istediğim nokta bu aslında ihtiyaçtan fazla mezun olursa ne olacak capitalism seni sömürür hak ettiğin salary çalışamazsın ve bu ülkede olan bu nasılsa çok mühendis var iş bulmakta zorlanıyor ben buna düşük maaş vereyim beğenmezse başkasını alırım düşüncesi hakim olacak patron seni düşünecek değil herhalde. Türkiye'yi baltalama konusuna gelince de sanki süper gelişmiş bir ülke insanları süper refah ve bolluk içinde yaşıyor da ben kötülüyorum ülkeyi dimi ingiltere'den geldim ve 1.5 senedir burada yaşıyorum ve neyin ne olduğunu biliyorum karşılaştırmalı olarak tanık oluyorum her şeye. Doğruları söylemek suçsa suçluyum. Bu ülkede bir sürü potansiyeli yüksek insan var ama hak ettikleri değeri göremiyorlar. Kalabalıklar arsında kayboluyorlar. Bir sürü kız arkadaş edindim burada benimle evlenip ingiltere ye gelmeye dünden razılar buradan gitmek istiyor hepsi vize için her şeyi yapacaklar neredeyse. Hadi bunu açıkla
    Konuyu kızların seninle evlenip buradan gitmek istemelerine bağlaman harikaydı. Her 10 kişiden 7si mühendis değil. Senin etrafında çok fazla mühendis olduğundan sana öyle geliyor olabilir. Şu konuda katılıyorum evet bazı işyerlerine hakettiğin maaşı vermiyor peki neden? Çünkü bir önceki kişi geliyor ve adam diyorki mesela mühendise sana en fazla 1200 tl diyor. Ve mühendis bunu kabul ediyorsa tavrını belirtmiyorsa işveren burada şöyle düşünür sende kendini onun yerine koyarak: "Bu kişi kabul ediyorsa diğer gelenlerede aynı parayı veririm mühendis çalıştırırım."

Türkiye'yi baltalıyorsun çünkü iyi haberde bile iyi diyemiyorsun. İyi haber gördüğünde iyi bu güzel de ne güzel gelişmeler oluyor diyebilmek yerine heves vermek yerine sürekli ben realistim gerçekçi davranırım tavrıyla mesajlar yazıyorsun. Bu doğru bir davranış değil. İyi haber destekle, kötü haberde iyi olması için konuş.

Gidilen iş yerlerine kişi tavrını belirtirse işveren seve seve o miktarı yükseltmeye başlayacaktır. Kişi kendini kendi yapacağı işlerin karşılığı olarak 1200 tl yi kabul ediyorsa biz ne yapalım? Toplum olarak bunun farkında mıyız? Değiliz. Eğer ki her giden mühendis olan kişiler için söylüyorum fiyatını bilerek konuşablseydi burada bunu tartışmıyor olurduk.

İş bulmak için bir giriyorsun iş arama sitelerine adam çalışan değil direk robot istiyor. Hem sol elinde kod yazarken sağ elinle de bilgisayar parçası tak diyecek duruma getiriyor.

Türkiye bolluk içinde yada refah olmayabilir fakat her konuda da kötü olanı söylemen beni rahatsız ediyor. Hepsi olur inşallah, hepsi düzelir. Birlik olursak yapabiliriz neden yapamayalım?
    mustang bunu beğendi.

Alıntı topalsolucan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    30 bin euro'mu o yukarıdaki rakam, yoksa benim dikizler mi dumanlı görüyor. ben çıkıp bir hava alayım.

bu arada kızların kaşarlığını toplumun refah seviyesine bağlama yeteneğine de hayran kaldım. Antalya'da ingiliz kasabaları var, muhtarları bile ingiliz, ve kadınlarının bir çoğu türk erkekleri ile evli. ingiltere de fakir bir ülke tabi.
    İngiltere'den buraya gelenler yaşlılar ve emekliler çünkü genç türk erkekleriyle seks turizmi için geliyorlar Türkiye gibi ülkelere Mısır, Morocco, Thailand gibi ülkeler de bu işler için kullanılıyor. İnanmakta zorluk çekebilirsin ben sana karşılaştırmalı bir site vereyim de salary kendin gör ingiltere'de. Hem o Euro değil pound sterling http://goo.gl/ExEZ0 Neyse dışarı çıkıcam şimdi herkese cevap yetiştiremem ben sadece etraftan duyduklarımı yazdım iyi akşamlar size ;)
    Konu DarKeN tarafından (05-11-2012 Saat 17:15 ) değiştirilmiştir.

mustang - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Eyvallah @IuTKuI
    Duygularıma düşüncelerime tercüman olmuşsunuz.
    Bende Teknikerim.Adam okumuş Mühendis olmuş ama kendini teknik anlamda geliştirememiş.Yani elbecerisi gerekir bizim işlerde bu kişi Mühendis olsa bile.
    Öyle Mühendisin iş bulamayacağı fikri saçma.
    Heleki Türkiye de çok saçma.
    Ama Adam diyorki ben Mühendisim şu şu işleri yapmam diyor,kendini sınırlıyor bir şekilde.
    Ve buradan çok kaybediyor İnsanlar.
    IuTKuI bunu beğendi.

mühendislik diyerek genelleme yapmak doğru değil. her mühendislik dalının durumu bir değil. elektrik, makina, inşaat, tekstil, jeoloji, ziraat... bir sürü mühendislik var. bunlardan bazıları çok iyi iş bulurken bazıları ise çok zor iş buluyor.
    tambjk bunu beğendi.

Alıntı rtsbora Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mühendislik diyerek genelleme yapmak doğru değil. her mühendislik dalının durumu bir değil. elektrik, makina, inşaat, tekstil, jeoloji, ziraat... bir sürü mühendislik var. bunlardan bazıları çok iyi iş bulurken bazıları ise çok zor iş buluyor.
    Tabiki haklısın. Fizik bölümü mezunu olupta Teknik Müdürüm olan kişiler var. Yani sadece o bölümü yapmak da zorunda değilsin fakat şimdi şunu düşünüyorum: O kadar zaman boyunca çalışıyorsun didiniyorsun, mühendis olmuşsun ya onun eğitimini görmüşsün.

Arkadaşlar, uDemy diye bir site var. Bu sitenin yapımcısı ODTÜ mezunu bir arkadaş. Fakat mezun dediğime bakmayın adam 4 senelik okulunu 7 senede bitirmiş. Ve girişimci olarak yılın girişimcisini ödülünü almış ve bu yaptığı uDemy sitesi için Silikon Vadisi'nden 1m USD alabilmiş birisi.

Mühendis var, müühendis var.

İngiltere'den buraya gelenler yaşlılar ve emekliler çünkü genç türk erkekleriyle seks turizmi için geliyorlar Türkiye gibi ülkelere Mısır, Morocco, Thailand gibi ülkeler de bu işler için kullanılıyor. İnanmakta zorluk çekebilirsin ben sana karşılaştırmalı bir site vereyim de salary kendin gör ingiltere'de. Hem o Euro değil pound sterling http://goo.gl/ExEZ0 Neyse dışarı çıkıcam şimdi herkese cevap yetiştiremem ben sadece etraftan duyduklarımı yazdım iyi akşamlar size ;)
    İyi akşamlar sanada. Etraftan duyduklarını bu kadar savunma dostum

Turab Garip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Öyleyse teknikerlik diye bir okul neden açılmış? Bütün teknikerlik okulları, MYO'ları kapatalım, hepimiz mühendis olalım.

Eğitimi çok yanlış anlıyoruz; sisteme o kadar gıcık olmuşuz ki artık bir şeyi doğru bile olsa tersine çevirmek istiyoruz.

Hepimiz birden mühendis olacağız, sonra hep dalga geçtiğimiz şeyle karşılaşacağız; bir işin başında 10 tane mühendis "öyle yap böyle yap" derken, bir tane işçi bütün işi yapmaya çalışacak. Sanki mühendis olmak üstün insan olmak, tekniker olmak da alt sınıf olmakmış gibi algı oluşturmanın hiç gereği yok. Halbuki herkesin yeteneği ve istihdamın ihtiyacı her zaman farklıdır. Herkes birden mühendis olamaz, olmamalı; aynı herkesin birden tekniker olamayacağı gibi.

Bu işi ölçüyle yapmak gerekir. Bütün teknikerleri mühendis yapmak istiyorsak, onları baştan mühendislik fakültelerine alaydık; ne diye MYO açtık da onları 2 yıl okuttuk; eğlence olsun diye mi?
    IuTKuI bunu beğendi.

Dostum, biraz abartmışsın. Bilg mühendisiyim, bölümden 400+ kişi tanıyorum, bir çoğu daha mezun olmadan iş buldu, geri kalanlar ise en fazla bikaç ay içerisinde ve işsiz kalan hatırlamıyorum, 4-7bin arasında kazanıyorlar. Ev arkadaşlarım , makine ve elektirk mühendisleriydi ve onların bölümden arkadaşlarını da tanıyorum. Hepside çok güzel işler buldular, pek zorluk çekmediler. Bunun yanında işletme, öğretmenlik vs birçok bölümden mezun arkadaşlarım da var, birçoğu 1000-1600TL arası kazanıyor hala, ve iş bulma süreçleri zordu. Olay kişide bitiyor tabiki kendini yetiştirmeli,pazarlayabilmeli ama mühendis+doktorlar çok daha avantajlı. Birde şehir önemli, piyasa istanbul, izmir, ankara vs büyükşehirlerde.

Türkiyede mühendis mezunu çok var evet doğru ama kalifiye mezun sayısı az. Üniversite var Üniversitecik var, eğer kalbur üstü biryerden mezun olduysan havada kaparlar adamı ama eğer "gecekondu üniversitelerden" mezunsan işin çok zor.

Sonuç itibariyle türkiyedeki yaşam tabiki ingiltere gibi değil, dağlar kadar fark var ama türkiyede yaşıyorsan ve ailenden gelen yatın katın yoksa yapılabilecek en iyi işlerden biri mühendislik. Senin mühendis arkadaşın 2 elin parmağını geçmezken benim 100lerce tanıdığım var Daha doğru gözlem yapabileceğim kanaatindeyim.

Asıl konuya gelecek olursak, teknikerlere mühendislik yolunun kurs ile açılması saçma. Zaten dikey geçişlerle 4 yıllık fakültelerde eğitimlerini sürdürebilecekleri fırsatlar tanınmış. Ama sertifikayla mühendis olunacaksa o kadar üniversite, hoca , öğrenci fln boşuna çabalıyorlar

Bilgisayarın "B" sinden almayan Mühendis arkadaşlarım var.

En az 5 bin lira maaş alan mühendis arkadaşlarımda var.

Anlayana.

Alıntı deatmania Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bilgisayarın "B" sinden almayan Mühendis arkadaşlarım var.

Anlayana.
    Bu ne demek ? Bu cümleyi anlamadım. Bilgisayarı olmayan bilgisayar mühendisi mi olur.
    ...Neyse ya banane ben sadece duyduklarımı söyledim size herkes olmak istediği şeyi olsun sonra işsiz kalınca da sokaklara pankartlarla gelip iş yok diye ağlamasınlar ama. Geçen gün izmirdeydim bir sürü öğretmen çıkmış atayın bizi diye protest yapıyorlar

SDN Okuru

Angry inanmayın bu haberlere

inanmayın bu haberlere, onsekiz marttan yalanlama geldi

masterbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bu ne demek ? Bu cümleyi anlamadım. Bilgisayarı olmayan bilgisayar mühendisi mi olur.
    ...Neyse ya banane ben sadece duyduklarımı söyledim size herkes olmak istediği şeyi olsun sonra işsiz kalınca da sokaklara pankartlarla gelip iş yok diye ağlamasınlar ama. Geçen gün izmirdeydim bir sürü öğretmen çıkmış atayın bizi diye protest yapıyorlar
    anlamayan demiş.yanlış yazmış galiba.Bir de sizin bu yazdıklarınızdan sanki üniversitelerde eğitim harika filanda kimse kendini geliştiremiyor.gibi bir sonuç çıkıyor.Ulan 1 bilgisayara 10 kişi bile oturamıyor.basıyorlar sürekli teoriyi.hard disk nedir desin.adam sana 7 ceddini anlatıyor.hard disk göstersen bomba zanneder.

Konu Bilgileri

Bu konuyu görüntüleyenler

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)