+ Cevapla
1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen Sonuçlar: 1 ile 25 ve 40

Konu: Asansör Korkusu!!!

 1. #1
  Üyecik
  Üyelik Tarihi
  18-05-2008
  Yaş
  30
  Mesajlar
  40

  Standart Asansör Korkusu!!!

  Arkadaşlar merhabalar.Son günler sık sık düşündüğü bi konu var.Ablam İstanbul'da evini 15 katlı bir binanın 15. katına taşıdı,diğer ablam ise zaten 9. katta oturuyor.Yazın her ikisinide ziyarete gideceğim.Ancak bu kat meselesi beni korkutuyor şimdiden %( Çünkü asansör fobisi var bende.Tam 4 kere asansörde kaldım.En sonuncusu çok garipti,arkadaşlarım bu fobimi yenmek için zorla bindirmişlerdi,elektrikler gitti karanlıkta tam 45 dakika kaldık.Tabi psikolojik olarak kendimizi neredeyse havasızlıktan öldürüyorduk.İşin kötü tarafı 3 kişilik asansöre 4 kişi binmiştik.İşte o günden beri asla binemeyeceğime yemin ettim.Ancak artık nereye gidersem gideyim asansör karşıma çıkıyor.Yeni tanıştığım bayan arkadaşla bi plazayı gezerken 4. kata çıkmak aklına gelince asansöre yanlız binmek zorunda kaldı.Tabi benim karizma yerlerde.Bi de asansörden önce çıkma kaygısıyla o merdivenleri nasıl tırmandığımı bi görseniz. Yok önce çıkınca sanki asansördekini ikna edicem " he he bak senden önce çıktım " ne kadar salakça dimi...

  Ama siz dostlarımın bu fobimi yenmek için bi fikri vardır.Yada o 15. kata nasıl çıkarım bi önerisi olan varsa lütfen paylaşsın.Şimdiden teşekkür ediyorum.

  Not: İnternetten bulduğum saçma sapan çözümler hiç bi işe yaramadı

 2. #2
  Banned
  Üyelik Tarihi
  29-03-2008
  Yaş
  28
  Mesajlar
  7.444
  Allah yardımcın olsun ne diyelm.zor walla sıcak yaz günlerinde 15 kat çıkmak.ama aklıma bi fikir gelmiyo walla

 3. #3
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  23-07-2007
  Yaş
  7
  Mesajlar
  305
  Benim aklimada bi cozum gelmiyor ama sana bi tavsiye vereyim:
  Empire State Building'i ziyarete gelmeye kalki$ma

 4. #4
  Profesör
  Üyelik Tarihi
  10-03-2008
  Yaş
  35
  Mesajlar
  3.813
  Asansöre binmek korkulacak birşey değil. Bakımı yapılmayan asansöre binmek korkulacak birşey aslında. Yeni yapılan veya halka açık yerlerdeki asansörler bakımlı olacağından korkmadan binebilirsin. Ama şunu da göz önünde bulundur, acaba sende dar alan korkusu mu var? :^) O zaman uzman birinden yardım alman gerekebilir. ;)

 5. #5
  Dekan
  Üyelik Tarihi
  30-10-2007
  Yaş
  26
  Mesajlar
  6.307
  uuff.. 4 kere asansörde kaldın yani.. ben 1. de bırakıp bidaha binemezdim.. :L
  sen üstüne 3 kere daha binmişsin.. benimde var korkum ama Allahtan böyle talihsiz birşey yaşamadımda bine biliyorm..

  Allahım şimdi düşündümde kendimi orada strest bastı.. %(

 6. #6
  Selamlar.

  Asansörde 4 defa mahsur kalmış olman, asansörün mahsur bırakma olasılığının yüksek olduğu veya bu oranın kişiden kişiye değişebileceği veya daha da marjinal düşünürsek asansörlerin sana garezinin olduğu anlamına gelmiyor.

  Şöyle düşünmelisin; herhangi bir olay veya olguya ilgi gösterdiğin zaman onun eskisinden daha çok zamana yayıldığını göreceksin. Örneğin Mercedes arabalar hoşuna gidiyor diyelim. Yoldan geçerken, pencereden dışarıyı seyrederken, belki 10 tane FIAT geçer, ama sen 2 tane Mercedes geçse, daha çok Mercedes gördüğünü zannedersin.

  Ben ortaokuldayken arkadaşlarıma "ay neden dünyanın hep bu yarısında görünüyor" diye sorardım. Kurduğum çocukça mantık şuydu: "Şimdi burada gündüz ise, dünyanın diğer yarısında gece, peki ay neden şu anda burada görünüyor da gece olan kısımda görünmüyor". Olayı bilenler bunun bir dönemsel olgu olduğunu ve kimi geceler de dünyanın bizim olduğumuz yarısında görünmediğini açıklamışlardı. Oysa ben yine aynı çocukça mantıkla reddederek şöyle demiştim: "Hayır, ben ne zaman baksam ay bu tarafta, hiç kaybolmuyor". Oysa olay şuydu; ay varken benim dikkatimi çekiyordu. Dikkatimi çektiğinde ben onun hep bu tarafta olduğunu sanıyordum. Ay yokken haliyle dikkatimi çekmiyor ve aklımdan uçup gidiyordu. Dolayısıyla da bu tarafta olmadığına dair düşünce oluşturmuyordu bende.

  Ben de daha önce ortaokulda birisi ders için birisi de temizlik için olmak üzere 2 defa mahsur kalmıştım, 2nci kattan başkalarının yardımıyla inmiştim. Benim kendi hatamdı bunlar.

  Eğer asansörleri kullanılması gerektiği gibi kullanırsan, arıza verme olasılıkları en fazla diğer mekanik/elektronik aletler kadardır. Yani mahsur kalsan da havasızlıktan veya ezilmekten ölmezsin; şimdiye kadar böyle vakaların olmamış olması sana fikir vermeli. ;) Çünkü yapıları itibarı ile mecburen oldukça güvenli tasarlanırlar; elektrik gidince pat diye aşağı düşmezler. Ayrıca havalandırmaları mevcut olduğu için havasızlık da söz konusu değildir. Sadece zaman kaybıdır o kadar.

  Anlayacağın asansörde mahsur kalırım diye binmekten çekinmek, psikopat bir seri katilin sürekli seni takip ederek yüksek binaların tepelerinden seni sniper ile vuracağı ihtimalini hesaplayıp dışarı çıkmaktan çekinmeye benzer.

 7. #7
  Üyecik
  Üyelik Tarihi
  18-05-2008
  Yaş
  30
  Mesajlar
  40
  Teşekkürler arkadaşlar.Elmacık tespitlerin harika.İşte asansöre binerken aslında yanımda senin gibi pozitif düşünen birileri lazım.Yani kalıınca ne olur ki diyen biri."En fazla ölürüz" dediklerinde binme ihtimalim 0 zaten.Binince aklıma direk "ya kalırda 3 gün beni bulamazlarsa" gibi bir düşünce gelio.Bi cidden havasız kalıyorum boğuyo sanki biri beni

 8. #8
  Profesör
  Üyelik Tarihi
  04-08-2007
  Mesajlar
  2.791
  Bir an çocukluğum aklıma geldi. Apartman apartman dolaşır, asansörlere binerdik.

 9. #9
  Profesör
  Üyelik Tarihi
  07-04-2008
  Yaş
  36
  Mesajlar
  1.279
  Alıntı sali40 Nickli Üyeden Alıntı
  Bi cidden havasız kalıyorum boğuyo sanki biri beni
  Peki yanındaki diğer insanlar neden boğuluyor gibi olmuyor..Psikolojik birşey olduğunu kendin de biliyorsun.

  Asansörde kalmak neden korkutuyor onu anlamadım. Asansörle düşmek dersen anlarım. Bu iki kavramı karıştırmışsın ilk baştan. Yada sende Klastrofobi (kapalı alanlarda kalma korkusu) var. Klostrofobi varsa psikolog tavsiyesi alman gerekebilir.

  Asansörde kalmanın bi zararı yok sana zira asansörde havalandırma ve binanın en üst katına kadar hava boşluğu olduğunu düşünmeyi unutma.

  Korkunu yenmek için ilk başlarda boş asansörlere binme. Tam dolu olanlarınada binme zira kişi sayısı seni korkutabilir.

  Cam asansörleri izlemeye al. Ordaki insanların nasıl durduklarını mimiklerini v.s. Göreceksin ki ordaki insanlar asansörlerde kalma diye bir korkuları yoktur.

  Asansör kapısında dur ve binenlere "asansörlerde kalabilirsin" dediğinde bir kaç kişinin binmediğini göreceksin. Kısacası sen kendi kendine telkin yapıyorsun.

  Telkin yapmayı engellemen yada bu telkinlere karşı anti telkin geliştirmen gerekiyor. Anti telkin için asansör firmaları ile görüşebilirsin.

  Cam asansörü mutlaka dene. Çıkış yolun olabilir..

 10. #10
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  27-05-2008
  Yaş
  35
  Mesajlar
  126
  Bazı asansörlerde zemin kattan birinci kata çıkana kadar tamamen duvar oluyor bi de.Ben en çok orda kalmaktan korkuyorum.Diğer yerlerde cam olduğu için sesini dışarı duyarabilirsin ama duvarda kalınca sesini duyurmak zor.Ben de her gittiğim yerde spor olsun olsun diye asonsöre binmiyorum diyorum ama korkudan binmiyorum aslında çaktırmayın

 11. #11
  Bol bol asansörde kaldığım için artık asansörde kalınca yabancılık çekmiyorum....

 12. #12
  Banned
  Üyelik Tarihi
  29-03-2008
  Yaş
  28
  Mesajlar
  7.444
  ben de aşırı hızdan korkuyorum bi çare.
  ya ben de bi kere ankarayda kaldım 5 dk falandı gerçi ama çok korktum

 13. #13
  Aşırı hızdan korkulmamalı aksine tadı çıkarılmalı

  Şahsi düşüncem tabi

 14. #14
  Profesör
  Üyelik Tarihi
  13-03-2008
  Yaş
  20
  Mesajlar
  1.556
  kardeş sen kendin asansör geliştir.
  insan kendi yaptığı şeye hem güvenir ;)

 15. #15
  Üyecik
  Üyelik Tarihi
  18-05-2008
  Yaş
  30
  Mesajlar
  40
  İyi en azından burada da yanlız değilim.Gerçekten kötü bişi arkadaşlar yani asansörde kalmak ne kadar kötü ise bunu başka yerde söylemek de o kadar kötü.Benimde kullandığım bi yöntem ;" önceden asansör mü vardı" deyip tırmanmak merdivene.

 16. #16
  SDN Okuru
  Misafir
  Arkadaşlar benimde asansör fobim var ve her bindiğimde içinde kalıyorum ellerim ayaklarım titriyo ve yere düşüyorum ağlıyorum bide sapsarı oluyorum gitgide vücut sıcaklığım içiniyor ve her tarafım buzdolabı gibi oluyo Annem ve Babam Bu Asansör Korkusun psikolojik olduğunu söylerler ve hergün 6. kata yürüyrek çıkıyorum Asansörü Görünce Aklıma Birdenbire Öleceğim geliyo Ne yapmalıyım

 17. #17
  Doçent
  Üyelik Tarihi
  04-10-2011
  Yaş
  27
  Mesajlar
  787
  Alıntı SDN Okuru Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Arkadaşlar benimde asansör fobim var ve her bindiğimde içinde kalıyorum ellerim ayaklarım titriyo ve yere düşüyorum ağlıyorum bide sapsarı oluyorum gitgide vücut sıcaklığım içiniyor ve her tarafım buzdolabı gibi oluyo Annem ve Babam Bu Asansör Korkusun psikolojik olduğunu söylerler ve hergün 6. kata yürüyrek çıkıyorum Asansörü Görünce Aklıma Birdenbire Öleceğim geliyo Ne yapmalıyım
  seninki asansör korkusundan öte bişey bence klostrofobi olabilir belki de
  bende kalmıştım bi kaç kez bizim asansör bozuktu zaten duruyordu aniden yüksek katlardan birine basınca düzeliyordu
  bi de 4 kere binmeye cesaret eden 5.ye de eder bence
  en gıcık tarafı da telefonun çekmemesi

 18. #18
  Banned
  Üyelik Tarihi
  31-07-2011
  Yaş
  37
  Mesajlar
  734
  bunun üstüne gitmezsen kesinlikle çözemezsin.benim önerim şu asansörlü bir binaya git sadece 1 kat çık sonra in asansörden.tabi bu biraz kalabalık ortamda olursa sana daha fazla güven verir.hiç olmazsa yanlız değilim cesareti verir.defalarca bu tekrarla 1kat çık yukarı sonra in.tekrar bin 1 kat daha çık.bence bunun faydası olacaktır.denemezsen kesinlikle kurtulamazsın bundan böyle gider.

 19. #19
  Banned
  Üyelik Tarihi
  13-03-2012
  Mesajlar
  2.814
  Asansörde bir kere kaldım oda asansör dibe vurmuştu inerken

 20. #20
  Profesör
  Üyelik Tarihi
  15-03-2008
  Yaş
  32
  Mesajlar
  2.227
  ben bikere ölebi kaldımki 2 katın ortasında gibi kaldı.camı kırdılar çok az bi mesafe vardı kedi gibi ordan geçtim. sadece ben tam geçerken asansor iner diye ödüm patladı

  Alıntı cipro06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  bunun üstüne gitmezsen kesinlikle çözemezsin.benim önerim şu asansörlü bir binaya git sadece 1 kat çık sonra in asansörden.tabi bu biraz kalabalık ortamda olursa sana daha fazla güven verir.hiç olmazsa yanlız değilim cesareti verir.defalarca bu tekrarla 1kat çık yukarı sonra in.tekrar bin 1 kat daha çık.bence bunun faydası olacaktır.denemezsen kesinlikle kurtulamazsın bundan böyle gider.
  he sonra içeri atsınlar çocugu deli diye

 21. #21
  Amcam şaka amaçlı stop düğmesine basmıştı asansör bidaha çalışmamıştı o günden belli asansöre binmiyorum bi ara 8. katta oturuyorduk merdivenle çıkıp iniyodum

 22. #22
  Banned
  Üyelik Tarihi
  02-08-2009
  Yaş
  31
  Mesajlar
  10.185
  nasıl bir konu hortladi 4 sene

  Alıntı SDN Okuru Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Arkadaşlar benimde asansör fobim var ve her bindiğimde içinde kalıyorum ellerim ayaklarım titriyo ve yere düşüyorum ağlıyorum bide sapsarı oluyorum gitgide vücut sıcaklığım içiniyor ve her tarafım buzdolabı gibi oluyo Annem ve Babam Bu Asansör Korkusun psikolojik olduğunu söylerler ve hergün 6. kata yürüyrek çıkıyorum Asansörü Görünce Aklıma Birdenbire Öleceğim geliyo Ne yapmalıyım
  panik atak olmuşsun kardes

 23. #23
  Alıntı SDN Okuru Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Arkadaşlar benimde asansör fobim var ve her bindiğimde içinde kalıyorum ellerim ayaklarım titriyo ve yere düşüyorum ağlıyorum bide sapsarı oluyorum gitgide vücut sıcaklığım içiniyor ve her tarafım buzdolabı gibi oluyo Annem ve Babam Bu Asansör Korkusun psikolojik olduğunu söylerler ve hergün 6. kata yürüyrek çıkıyorum Asansörü Görünce Aklıma Birdenbire Öleceğim geliyo Ne yapmalıyım
  Asansörsüz bi binaya taşın asansörü görüp korkmassın hemde asansör olmadığı için merdivenle çıkmak şart olur

 24. #24
  Valla bendede Asansör,yükseklik alçaklık kapalı yer korkusu ne ararsan var Ama bi bayanla her zaman asansöre binerim binmişimdir O an korkmam işte o an böyle bişey yapamam

 25. #25
  Banned
  Üyelik Tarihi
  02-08-2009
  Yaş
  31
  Mesajlar
  10.185
  istersen kork

+ Cevapla

Konu Bilgileri

Bu konuyu görüntüleyenler

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Temel Ve Asansör
  mila12 - forum Komik Yazı
  Cevaplar: 13
  Son Mesaj: 23-09-2012, 13:01
 2. Asansör
  souris46 - forum Komik Video
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 28-04-2008, 16:39
 3. Masonların Youtube korkusu
  se7en - forum Gündem (Dünya/Türkiye)
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 02-04-2008, 10:07
 4. Allah Korkusu Sergisini Polis Korkusu Sardı
  polisajans - forum Gündem (Dünya/Türkiye)
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 17-11-2007, 10:50
 5. Asansör düşerken zıplanılsa ne olur?
  dr.psychopath - forum Konu Dışı
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 12-10-2007, 00:01

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Bookmarks