+ Cevapla
1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen Sonuçlar: 1 ile 25 ve 48

Konu: Pantolon Giymek Günah Mı

 1. #1
  Doçent
  Üyelik Tarihi
  28-01-2008
  Yaş
  31
  Mesajlar
  625

  Standart Pantolon Giymek Günah Mı

  İslami kesimdeki değişim, dini otoritelere yöneltilen sorulara da yansıyor.
  Türkiye'de muhafazakar kesimin hızlı bir değişim içinde olduğu bir süredir yazılıp konuşuluyor. Özellikle 'müslüman kadın profili' ve yaşam alışkanlıklarındaki farklılaşma yeni muhafazakar sınıfın yaşadığı değişimin en net gözlemlendiği alanlar. Bu değişim, çeşitli gazetelerde dini konulardaki sorulara cevap veren yazarlara yöneltilen sorularda da ortaya çıkıyor.

  Zaman gazetesi fetva yazarı Ahmed Şahin'e yöneltilen sorular bu değişim karşısında muhafazakar kesimin yaşadığı bu değişime ayak uydurmakta yaşadığı zorlukları da göz önüne seriyor. 'Modern yaşamın nimetlerinden de faydalanmak istiyoruz, ama dinen bir sakıncası var mı?'

  İşte Zaman yazarına bir okurundan gelen soru:

  Soru: Gusülde baştaki saçın örgüleri içinde kuru kalması halinde gusle engel olmayacağı yolundaki sözü biraz açar mısınız? Örgü konusunda kadın-erkek farkı var mıdır? Ayrıca, 'pantolon erkek giyimidir, kadınların giymesi uygun olmaz.' sözünü nasıl buluyorsunuz? Çevremizde bu konuda da farklı yorumlar oluyor. Bildiklerinizi bizimle paylaşırsanız seviniriz..

  KINA VE SAÇ BOYASI GUSÜLE ENGEL DEĞİL
  Gusülde esas olan, erkekte ve kadında saçların tümünün ıslanması, kuru yer kalmamasıdır. Baştan dökülen su, saçı da altındaki baş derisini de ıslatmalı, kuru yer kalmamalıdır. Bunda kadın-erkek farkı yoktur. Ancak, hanımların saçında örgü bulunursa, ıslatılması için örgünün çözülmesi şart değildir. Çünkü hanımlarda örgülü saç ihtiyaçtır. Bu yüzden saç örgülerinin içinde kuru kalırsa guslün sıhhatine engel sayılmıyor. Erkeklerde ise örgülü saç ihtiyaç sayılmadığından gusülde (varsa) örgüyü çözmesi, suyun örgü içine girerek kuru kısım bırakmaması gerekmektedir. Kadın için tanınan örgüyü çözmeme istisnası, erkek için tanınmamıştır. Örgülü saç hanımlara ait özel bir ihtiyaç olarak görülmüştür.

  Saçları kına ile boyamak yasak değildir. Demek ki kına saçların ıslanmasına, yani guslün sahih olmasına engel olmuyor. Kına gibi, tabaka teşkil etmeyen boyaların da gusle engel olmadığını düşünmek gerekiyor.

  PANTOLON GİYMEK CAİZ Mİ?
  Pantolon giyen kadının erkeğe benzediği yolundaki görüşe gelince: Etek, tunik, pardesü manto.. gibi kadın giyimlerinin altından giyilen pantolon, erkek giyimi olmaktan çıkar, kadın giyimi olarak düşünülebilir. Yeter ki kabaları bu dış giyimle kapatılmış, teşhirden korunmuş olsun. Asr-ı Saadet'teki giyimler içinde kadınların etek altında (sirval) denilen pantolon gibi tenlerini örten bir giyimlerinin olduğu, Peygamberimiz'in böylesine emniyetli bir giyime önem veren kadınlara dua ettiği, yapılan tespitlerden anlaşılmaktadır.

  BEDEN HATLARINI GÖSTEREN PANTOLON
  Bu sebeple etek, tunik, pardesü gibi kadına mahsus giyimlerle pantolonun kabalarını teşhir eden darlığı kapatılır, teşhir görüntüsü önlenirse mahzur söz konusu olmaz, denebilir. Zaten beden hatlarını patlatırcasına aksettiren darlıktaki pantolonun sıhhi açıdan da, hissi açıdan da mahzur getirdiği tıp otoritelerince de ifade edilmektedir.

  Bence bu gibi zihinlerde tam netleşmeyen konularda sözün özü şu olmalıdır:

  - Dinde zorlama yoktur, bilgilendirme vardır!. Tercih mükelleflerin istek ve iradesine aittir.  http://www.ensonhaber.com/Yasam/1303...-gunah-mi.html


 2. #2
  Profesör
  Üyelik Tarihi
  13-12-2007
  Yaş
  33
  Mesajlar
  2.257
  Kesin birileri gelip karşı çıkar ama gerçek bu.

 3. #3
  Banned
  Üyelik Tarihi
  22-04-2008
  Yaş
  24
  Mesajlar
  7.401
  - Dinde zorlama yoktur, bilgilendirme vardır!. Tercih mükelleflerin istek ve iradesine aittir.

  +1 yaniiii bencede.


 4. #4
  Profesör
  Üyelik Tarihi
  17-05-2008
  Yaş
  24
  Mesajlar
  2.402
  haklı da persepolis filminde hatırlıyorum iran islam devletine dönüştüğünde kadın sokakta üniversiteye yetişmek için dolmuşu kaçırmış koşuyor iran devrim-ahlak polisi kadını arabala giderken uyarıyor "bayan koşmayın kalçalarınız bir o yana bir bu yana sallanıyor"
  kadında cevap veriyor o zaman sizde bi zahmet bakmayın
  ....

 5. #5
  Profesör
  Üyelik Tarihi
  02-11-2006
  Yaş
  34
  Mesajlar
  1.558
  herşey günah herşey çıplak gezelim nede olsa ruhlar aleminde öyleydik ...

 6. #6
  Banned
  Üyelik Tarihi
  29-03-2008
  Yaş
  28
  Mesajlar
  7.444
  herkes kendi bilir ne giyeceğini.....

 7. #7
  Profesör
  Üyelik Tarihi
  13-12-2007
  Yaş
  33
  Mesajlar
  2.257
  Alıntı corpuscallosum Nickli Üyeden Alıntı
  herkes kendi bilir ne giyeceğini.....
  Doğru, herkes kendi yaptığının ya da yapmadığının hesabını verecek.

 8. #8
  Alıntı yuureii Nickli Üyeden Alıntı
  Alıntı corpuscallosum Nickli Üyeden Alıntı
  herkes kendi bilir ne giyeceğini.....
  Doğru, herkes kendi yaptığının ya da yapmadığının hesabını verecek.
  yani...

 9. #9
  Profesör
  Üyelik Tarihi
  26-07-2007
  Mesajlar
  1.656
  (Madem asr'ı sadetten örnekler verilmiş) Peygamber efendimizin (s.a.v) döneminde türban! (boğacak gibi duran başın örtüsü) altına dar jeans veya kısa ve dar bir etek giyenlerin olduğunu hiç sanmıyorum. Ayrıca sorudaki "modern yaşamın nimetleri!"nden kasdettiği ne ki? Soruyu soran kişilerin (varsa) samimiyet testinden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum.
  Ayrıca başlıktaki sorulan soruya cevap açık olarak verilmiş şurada olduğu gibi
  ("Zaten beden hatlarını patlatırcasına aksettiren darlıktaki pantolonun sıhhi açıdan da, hissi açıdan da mahzur getirdiği tıp otoritelerince de ifade edilmektedir.").
  Ama herkes işine gelen tarafı alır şurada olduğu gibi
  ("Dinde zorlama yoktur, bilgilendirme vardır!. Tercih mükelleflerin istek ve iradesine aittir. ") , almakta serbest zaten.
  Ama böyle yaptıktan sonra sanki din buna müsaade ediyormuş gibi tavır takınmakta ne kadar doğru olur?

 10. #10
  Profesör titanyum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17-04-2006
  Yaş
  31
  Mesajlar
  3.976
  kesin cehennemlik olduk ailecek grup indirimi yaparlarmı saçmalık

 11. #11
  Banned
  Üyelik Tarihi
  29-03-2008
  Yaş
  28
  Mesajlar
  7.444
  Allah katında gerçekten giydiğimiz pantolonlar günahsa Allah affetsin.ne diyelim ki başka.ama bu yazı kimsenn fikrini değiştirmeyecek bence

 12. #12
  Bol pantolonunda dar pantolonunda vücut hatlarını belli eden pantolonunda günah olduğunu düşünmüyorum. Arkadaşında dediği gibi bakmazsınız olur biter.

  Hoş, vücut hatları açık olan bayanların fotolarını izin almadan çekip adı bilinmeyen taş hatunlar olarak yayınlayan bir platformda pantolonun günah olup olmadığı tartışması çok ironik geliyor doğrusu...

 13. #13
  Profesör
  Üyelik Tarihi
  13-12-2007
  Yaş
  33
  Mesajlar
  2.257
  Alıntı santigado Nickli Üyeden Alıntı
  Bol pantolonunda dar pantolonunda vücut hatlarını belli eden pantolonunda günah olduğunu düşünmüyorum. Arkadaşında dediği gibi bakmazsınız olur biter.
  Sen niye kapını kilitliyorsun ki, ne gerek var? Hırsız girmeyiverir olur, biter.

 14. #14
  Profesör
  Üyelik Tarihi
  20-09-2006
  Yaş
  35
  Mesajlar
  3.010
  günümüz de kadnların saçlarını görmek cinsel anlamda etkisini yitirdiği kanaatindeyim(bunu vücut hatları ile karşılaştırarak dile getiriyorum, yoksa günah değildir gibi bişi anlaşılmasın). saçtan çok kıça bakılır. yani demek istediğim kıçına "dap daracık" pantolonu geçirip başını kapatan arkadaşlar hiç samimi gelmiyor bana maalesef. buna kimse medeniyet demesin nolur

  ...ve bir de allah aşkına "bi zahmet bakmayı verin" demesin kimse, umuma açılmış bişey var ve sakınılmıyor da ben bakarken niye gözümü çekeyim. gözümü çekmem gereken bişeyse niye açılıyor. sen yarı çıplak dolaş, ben gözlerimi kaparım rahat ol
  mesela magazin bölümünde foto ekliyorum ama fotoya bile bakmıyorum, bakanları da yetkililere şikayet edip uzaklaştırma verdiriyorum.

  bu yüzdendir ki; pantolon giyme mevzusu içine girecek ise kapalı bi bayan, üstüne(konuda belirtilmiş) çeksin etek tarzı bişeyi... ha! ok ben erojen bölgelerimi erkekleri tahrik de etmek için gösterecem, çevremdekilerin baskısı yüzünden de kapanacam derse..... kel alaka olur ama olur.

  santigado arkadaşında belirttiği gibi, ben bunları magazin bölümünde paylaştım, açın okuyun ehem şey yanlış oldu bakın dicektim.

  Dip Not: asıl olay pantolon değil, vücut hatlarının belli olup olmaması olmalı! günah olan birşey var ise pantolon da değil diğer söylediğimde aranmalı.

 15. #15
  Üyecik
  Üyelik Tarihi
  11-09-2006
  Mesajlar
  60
  Müslüman akıllı insandır arkadaşlar bilinçlenelim lütfen, neyi niye kabul ettiğimizi yada savunduğumuzu bilelim, pantolon şöyle dursun giyim tarzıda bi seçim meselesidir, kişi giydiği eteği ile dar dikkat çekici içini belli eden incelikte olmasıda kişinin göz önünde bulundurması gereken kriterlerden biridir ama bi kaç arkadaşım nasıl güzel söylemiş bi çocuğumuz malesef doğru olanı değil, düşüncelerine uyanı seçmekte ve herşeye rağmen herkezin günahı kendine olsada uyarmakta boynumuza borçtur bi yerde...

 16. #16
  Banned
  Üyelik Tarihi
  21-05-2008
  Mesajlar
  1.264
  Alıntı Wolker Nickli Üyeden Alıntı
  herşey günah herşey çıplak gezelim nede olsa ruhlar aleminde öyleydik ...
  Mantıklı ;)
  Hem Bu Sayede Tasarruf Yapmış Oluruz ;D
  Giyeceklere Verilen Paraya Yazık

 17. #17
  Profesör nyoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17-04-2008
  Yaş
  30
  Mesajlar
  1.080
  Alıntı titanyum Nickli Üyeden Alıntı
  kesin cehennemlik olduk ailecek grup indirimi yaparlarmı saçmalık
  Kişiler karşısındakini sadece bildikleri kadarıyla sorgulayabilirler, bu emirler kimin ve bu emirleri sorgulayan kim ? Kısacası sen kimsin, galiba en saçma olan sensin

 18. #18
  Dekan
  Üyelik Tarihi
  22-11-2007
  Mesajlar
  5.347
  Alıntı patrick Nickli Üyeden Alıntı
  günümüz de kadnların saçlarını görmek cinsel anlamda etkisini yitirdiği kanaatindeyim(bunu vücut hatları ile karşılaştırarak dile getiriyorum, yoksa günah değildir gibi bişi anlaşılmasın). saçtan çok kıça bakılır. yani demek istediğim kıçına "dap daracık" pantolonu geçirip başını kapatan arkadaşlar hiç samimi gelmiyor bana maalesef. buna kimse medeniyet demesin nolur

  ...ve bir de allah aşkına "bi zahmet bakmayı verin" demesin kimse, umuma açılmış bişey var ve sakınılmıyor da ben bakarken niye gözümü çekeyim. gözümü çekmem gereken bişeyse niye açılıyor. sen yarı çıplak dolaş, ben gözlerimi kaparım rahat ol
  mesela magazin bölümünde foto ekliyorum ama fotoya bile bakmıyorum, bakanları da yetkililere şikayet edip uzaklaştırma verdiriyorum.

  bu yüzdendir ki; pantolon giyme mevzusu içine girecek ise kapalı bi bayan, üstüne(konuda belirtilmiş) çeksin etek tarzı bişeyi... ha! ok ben erojen bölgelerimi erkekleri tahrik de etmek için gösterecem, çevremdekilerin baskısı yüzünden de kapanacam derse..... kel alaka olur ama olur.

  santigado arkadaşında belirttiği gibi, ben bunları magazin bölümünde paylaştım, açın okuyun ehem şey yanlış oldu bakın dicektim.

  Dip Not: asıl olay pantolonun günah olup olmaması değil, vücut hatlarının belli olup olmaması olmalı! günah olan birşey var ise pantolon da değil diğer söylediğimde aranmalı.
  Patrick bütün düşüncelerimi sen yazmışsın bu konu hakkında ki bana söyleyecek söz bırakmamışsın sadece şunu söyliyebiliyorum....

  Yürü be patrik kim tutar seni

  Benden sana hep destek tam destek

 19. #19
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  08-10-2006
  Mesajlar
  178

  - Dinde zorlama yoktur, bilgilendirme vardır!. Tercih mükelleflerin istek ve iradesine aittir.
  mademki zorlama yok neden türbanlı kişiler kamu kuruluşlarına girerken illa türbanla giricem diye zorluyor yasaksa zaten kendi isteği dışında olduğu için günah sayılmaz
  bunun dışında
  acaba biz insanlar neden herşeyi din korkusuyla yaşıyoruz pantolon günahmış değilmiş kendi düşünceniz yokmu ki din adamlarının dediği her lafa inanıyorsunuz biraz mantığınızı kullanın ve kendi kararınızı verin yoksa böyle her konuşana inanırsanız bi aralar gavur icadının kullanılmasına falanda günah diyorlardı bakınız internet bilgisayar televizyon.......

 20. #20
  Asistan mnyk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  04-05-2008
  Mesajlar
  245
  ben pantalon giymenin günah olduğuna inanmıyorum. Pantalon gerçekten güzel bir icattır, rahatlıktır. He burada her rahat olan şey caizdir demiyorum. Mesela çok kısa mini eteklere ben de karşıyım. Çok kısa bir mini etek giymek günahından çok terbiyeiszliktir. Terbiyesizlik zaten en büyük günahlardandır. Ama bununla beraber insanlar isterlerse başörtüsü taksın, isterlerse burunlarına kadar kapansınlar. Ne olursa olsun erkek ile kadın arasındaki cinsel çekim engellenemez. Sonuçta başörtülüsü de olsa karaçarşaflısı da olsa evleniyorlar. Evlenme ihtiyacı yani koca ihtiyacı hissediyorlar. Eğer hissetmemiş olsalardı evlenmezlerdi. Bu olay yüzyıllardır günümüze kadar bu şekilde gelmiştir. Eğer ki insanlar arasında cinsel çekim olmasaydı yani karşı cins arzusu olmasaydı bugün hiç birimiz olmazdık. Dünyada hiç kimse olmazdı. Yani kısacası önemli olan kişilerin içindeki niyettir. Bu öyle giyinmiş şu şöyle giyinmiş hiç bir önemi yoktur. (Mini etek örneğimdeki gibi aşırıya kaçmadıkça!)

 21. #21
  Profesör
  Üyelik Tarihi
  20-09-2006
  Yaş
  35
  Mesajlar
  3.010
  Alıntı *SiRiNe* Nickli Üyeden Alıntı
  Alıntı patrick Nickli Üyeden Alıntı
  günümüz de kadnların saçlarını görmek cinsel anlamda etkisini yitirdiği kanaatindeyim(bunu vücut hatları ile karşılaştırarak dile getiriyorum, yoksa günah değildir gibi bişi anlaşılmasın). saçtan çok kıça bakılır. yani demek istediğim kıçına "dap daracık" pantolonu geçirip başını kapatan arkadaşlar hiç samimi gelmiyor bana maalesef. buna kimse medeniyet demesin nolur

  ...ve bir de allah aşkına "bi zahmet bakmayı verin" demesin kimse, umuma açılmış bişey var ve sakınılmıyor da ben bakarken niye gözümü çekeyim. gözümü çekmem gereken bişeyse niye açılıyor. sen yarı çıplak dolaş, ben gözlerimi kaparım rahat ol
  mesela magazin bölümünde foto ekliyorum ama fotoya bile bakmıyorum, bakanları da yetkililere şikayet edip uzaklaştırma verdiriyorum.

  bu yüzdendir ki; pantolon giyme mevzusu içine girecek ise kapalı bi bayan, üstüne(konuda belirtilmiş) çeksin etek tarzı bişeyi... ha! ok ben erojen bölgelerimi erkekleri tahrik de etmek için gösterecem, çevremdekilerin baskısı yüzünden de kapanacam derse..... kel alaka olur ama olur.

  santigado arkadaşında belirttiği gibi, ben bunları magazin bölümünde paylaştım, açın okuyun ehem şey yanlış oldu bakın dicektim.

  Dip Not: asıl olay pantolon değil, vücut hatlarının belli olup olmaması olmalı! günah olan birşey var ise pantolon da değil diğer söylediğimde aranmalı.
  Patrick bütün düşüncelerimi sen yazmışsın bu konu hakkında ki bana söyleyecek söz bırakmamışsın sadece şunu söyliyebiliyorum....

  Yürü be patrik kim tutar seni

  Benden sana hep destek tam destek
  şirine bu iyi geldi. ben sizler için varım, yapmayın böyle şeyler

 22. #22
  Doçent
  Üyelik Tarihi
  28-01-2008
  Yaş
  31
  Mesajlar
  625
  bencede çok iyi bir ürün hem pantalon giyice kazalardanda korunmuş oluruz sapıklar var biliyosunuz camere fotoğraf makinası dolaşıyorlar

 23. #23
  Profesör
  Üyelik Tarihi
  04-12-2007
  Yaş
  33
  Mesajlar
  2.846
  offff bu sorular bana mehter marşını hatırlatıyo (A)

  insanlar sıkılmadı mı sakız çiğnemek orucu bozar mı pantolan giymek günah mı gibi bir çocuğun bile azcık mantık kullanarak cevaplayabilceği sorulardan ..

  bu sorulara cevap bulunca daha da mı iyi müslaman olacaklarmış ...


  din kavramı sadece bu absurd sorulara cevap bulunca yaşanabilecek kadar sığ mı yani ...


  bu soruları sorma gereği duyanlar için böyle sanırım...


 24. #24
  Ahmet şahine soruldu sanrım bu soru..
  Bencede hatları belli etmeyecek şekilde giyinilirse sorun olmaz Hanımlara..

 25. #25
  Profesör
  Üyelik Tarihi
  04-12-2007
  Yaş
  33
  Mesajlar
  2.846
  Alıntı Antediluvian Nickli Üyeden Alıntı
  Ahmet şahine soruldu sanrım bu soru..
  Bencede hatları belli etmeyecek şekilde giyinilirse sorun olmaz Hanımlara..
  hatlarımız belli olmazsa erkeklere sorun olmaz sanırım en çok..

  malum şu yeryüzünde tek sorun kadın hatları (A)+ Cevapla

Konu Bilgileri

Bu konuyu görüntüleyenler

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Sevmek Suç mu? Günah mı?
  ramcho07 - forum Şiir, Öykü, Deneme
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 31-01-2008, 15:25

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Bookmarks