Üniversitede Alttan Dersi Olanlar Yandı!

Etiketli Kullanıcı Listesi

+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Gösterilen Sonuçlar: 1 ile 25 ve 69
Like Tree29Beğeni

Konu: Üniversitede Alttan Dersi Olanlar Yandı!

Standart Üniversitede Alttan Dersi Olanlar Yandı!

Üniversite öğrencileri DİKKAT! Katkı Payı (harç) paraları ödeme sistemi değişti. Artık alttan alınan dersler için ek katkı payı ödemek zorundasınız.

Alttan çok dersi olan üniversite öğrencileri için harç parasını denkleştirmek biraz zor olacak gibi. Çünkü normal harç ücretinin yanı sıra alttan aldığı dersler için de ek katkı payı ücreti yatırmak zorundalar.

İŞTE O YASA!
    Yapılan yasa değişikliği ile sessiz sedasız getirilen uygulama aşağıdaki gibidir:
    a. 2547 Sayılı Kanun’un 44. maddesinin (c) fıkrasındaki süreler içinde aynı yükseköğretim kurumundaki öğrenimi sırasında bir derse üçüncü defa kayıt yaptırılması halinde, ilgili dönem için öngörülen katkı payı ya da öğrenim ücretinin yanı sıra kredi başına ödenecek katkı payı veya öğrenim ücreti; dersin alınacağı dönem için belirlenen kredi başına katkı payı veya öğrenim ücretinin yüzde elli fazlası, dördüncü defa kayıt yaptırılması halinde yüzde yüz, beşinci veya daha fazla defa kayıt yaptırılması halinde ise yüzde üçyüz fazlası ile hesaplanır.
    b. 2547 Sayılı Kanun’un 44. maddesinin (c) fıkrasındaki süreler içinde öğrenimin tamamlanamaması halinde, her bir ilave ders için kredi başına ödenecek öğrenci katkı payı veya öğrenim ücreti; dersin alınacağı dönem için 2547 Sayılı Kanun’un 44. maddesinin (c) fıkrasına göre belirlenecek olan kredi başına katkı payı veya öğrenim ücretinin yüzde yüzü, ikinci defa kayıt yaptırılması halinde yüzde ikiyüzü, üçüncü defa kayıt yaptırılması halinde yüzde üçyüzü, dördüncü ve daha fazla defa kayıt yaptırılması halinde ise yüzde dörtyüzü olarak hesaplanır.
    c. 2547 Sayılı Kanun’un 44. maddesinin (c) fıkrasında belirlenen süreler içerisinde yandal veya çift anadal öğreniminin tamamlanamaması nedeniyle ilave ders alınması halinde, her bir ders için kredi başına ödenecek öğrenci katkı payı veya öğrenim ücreti; dersin alınacağı dönem için 2547 Sayılı Kanun’un 44. maddesinin (c) fıkrasına göre hesaplanan kredi başına katkı payı veya öğrenim ücretinin yüzde yüzü, ikinci defa kayıt yaptırılması halinde yüzde ikiyüzü, üç ve daha fazla defa kayıt yaptırılması halinde ise yüzde üçyüzü olarak hesaplanır.
    d. Lisansüstü öğrenimin, 2547 Sayılı Kanun’un 44. maddesinin (c) fıkrasındaki süreler içinde tamamlanamaması halinde, tez aşamasında ödenecek öğrenci katkı payı veya öğrenim ücreti, lisansüstü öğrenim için belirlenen dönemlik katkı payı veya öğrenim ücretine bu maddenin (b) fıkrasındaki oranlar uygulanarak hesaplanır.
    Sessiz sedasız uygulamaya geçirilen bu yasa ile ilgili olarak “Geçmiş olsun!” demekten başka diyecek bir şey yok. Bundan böyle parası olan ders bırakabilir, parası olmayan ya çalışıp geçecek dersi ya da normalde ödeyemediği harç parası 500-600 liralara dayandığında okulu bırakmak zorunda kalacak…

Üniversite öğrencilerinin parasız eğitim hakkı için seslerini duyurmaya çalıştığı şu günlerde; devlet öğrenciden nasıl daha fazla para alırım, mezun olmasını nasıl engellerim diye hesap kitap yapmakta…

http://www.mersinyenisehir.com/unive...lar-yandi.html

engerex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bir derse üçüncü/dördüncü/beşinci ve daha fazla defa kayıt yaptırılması halinde
    Bu arkadaş kendini eğitmek yerine vaktini öğütüyor olsa gerek.
    Champion78 bunu beğendi.

7.43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sınavlarda 70'ten aşağı puan alanlardan da fazladan para yolunsun istiyorum.

Yandık.

astronash - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Benim 6. senem .... yedim o zaman.

Alıntı engerex Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bir derse üçüncü/dördüncü/beşinci ve daha fazla defa kayıt yaptırılması halinde
    Bu arkadaş kendini eğitmek yerine vaktini öğütüyor olsa gerek.
    Lafın bana mı bilmiyorum ama haberide ben yapmadığım için hatırlatayım bir çok öğrenci rahat 3-4 sene geçemediği ders oluyor malesef...

spybot - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bu uygulama zaten vardı yoksa zammı yapmışlar

muhendisbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

aslında caydırıcı olması bakımından fena olmamışta denebilir. sözüm burdan dışarı ama 3-4 kere kaldıysa dersten zaten işler pek normal gitmiyor demektir.

Alıntı muhendisbey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aslında caydırıcı olması bakımından fena olmamışta denebilir. sözüm burdan dışarı ama 3-4 kere kaldıysa dersten zaten işler pek normal gitmiyor demektir.
    Yanlış, kendimde dahil bir çok arkadaşımız bizden sonrakiler 3-4 sene de hoca nın kıllığı egoları yüzünden ders verenler var. Adam 4 senedir hoca yüzünden dersi veremiyordu bütte en sonunda mezun oldu. Hocanın şeyliği yüzünden mahkummu o kadar parayı ödemeye.
    |BeyabaN| bunu beğendi.

Headhunter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

şuraya yorum yazanların kaçı üniversite öğrencisi merak ediyorum. Yav arkadaş hocalar yüzünden geçemediğim 4 tane ders var. sınıfın yüzde 80 i bu şekilde. şimdi siz neye dayanarak yatıyo bu öğrenci diyebiliyosunuz ?
    |BeyabaN|, mendocino, muratteas ve 3 diğerleri bunu beğendiler...

oslun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Allahtan bursum var yoksa micacaktim

öyle demeyin ama, herkesin altdan dersi olabilir. (bende üni yi uzattim bu sene 5. sınafa balayacağım )

7.43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Headhunter Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şuraya yorum yazanların kaçı üniversite öğrencisi merak ediyorum. Yav arkadaş hocalar yüzünden geçemediğim 4 tane ders var. sınıfın yüzde 80 i bu şekilde. şimdi siz neye dayanarak yatıyo bu öğrenci diyebiliyosunuz ?
    Herkes sınıf öğretmenliğinde okumuyor sonuçta. Alınmasınlar.
    Hocadan dolayı geçemeyenler de çok. İstediği kadar bırakıyor adam, kimseye hesap vermiyor ki.

Alıntı li10 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Allahtan bursum var yoksa micacaktim
    Sonradan ödemeyeceksen iyi.

Mg.
    Mg. isimli üye şu an offline konumdadır
    Mg. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

eyvah şimdi mıçtık... zaten ikinciöğretimim alttan dersler de olunca 720 falan yapıyo :S

virusizmir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üniversitedeki hocaları da birileri denetlese ne güzel olacak. Hocaların keyfine emanet okuyoruz.

oslun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı 7.42 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkes sınıf öğretmenliğinde okumuyor sonuçta. Alınmasınlar.
    Hocadan dolayı geçemeyenler de çok. İstediği kadar bırakıyor adam, kimseye hesap vermiyor ki.

Sonradan ödemeyeceksen iyi.
    Yok yok ödemesiz benimkisi hiç katkıymış şuymuş buymuş uğraşmıyorum gidip doğrudan ders kaydımı yapıyorum oh ne güzel

spybot - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alttan 20 dersi olanlar ne yapacak peki

byharby - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Beyler fazla parası olan var mı? Son sınıfta üniversitem yanacak! off böyle yasa mı olur la

rozabay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bende 2 yıllık muhasebe yi bitirmek için 4 yıl dayandım. Sonuç olarak kaydımı sildirdim. Boru mu 500 liradan fazla harç parası istediler.

cheleby - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Önce hocaları denetlesinler sonra öğrencilere bulaşsınlar.
    karizmaxi ve Usui Takumi bunu beğendiler.

çağlar522 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı li10 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yok yok ödemesiz benimkisi hiç katkıymış şuymuş buymuş uğraşmıyorum gidip doğrudan ders kaydımı yapıyorum oh ne güzel
    hiç harç yatırmıyomusun yani ,katkı kredisi mi çıktı ?eger öyleyse geri ödüyorsun

hsngrms - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Soygun bu başka birşey değil, harçlara zam yapmıyoruz yapmayacağız diye övünenlerin planı gün yüzüne çıktı...
    Zam yapmadın da ne oldu? Keşke yapsaydın da sayılı kişiden fazla fazla alıp mağdur edeceğine herkesten alsaydın o parayı...

Çok canım sıkıldı.
    spybot bunu beğendi.

engerex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı muratteas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lafın bana mı bilmiyorum ama haberide ben yapmadığım için hatırlatayım bir çok öğrenci rahat 3-4 sene geçemediği ders oluyor malesef...
    Hoca "senin ne işin var? sen geçmiştin."
    Ben "siz bıraktınız"
    Hoca "Senin yerine başkasını geçirdim o zaman"

Maalesef hocanın gıcıklığı, kişinin dersi kavrayamaması, kişinin öğrencilik hayatının bitmesini istememesi yada hocanın kişileri karıştırması (ne demekse) yüzünden böyle şeyler oluyor.
    Kimi hoca "benim dersimden 100 alan çıkmadı" diye hava atar. Ama hakedene de bu övücünü kaybetmemek için 100 vermez.
    Headhunter ve spybot bunu beğendiler.

cobra11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bazı arkadaşlar demişki zaman öldürüyor 5. 6. seneye kaldıysa. Sizlere soruyorum siz bütün dersleri hep 70 le 80 lemi geçtiniz. fiziğinden matematiğine tarihinden edebiyata tüm dersleri biliyorsunuz heralde hemde o kadarki tüm alanlarda başarılısınız!

Bırakın ya her öğrenci eğitim hayatı boyunca illa kalacak her derste başarılı olmak imkansız. Başarılı olan birkaç kişi vardır illa ama onlarda zaten türkiyenin en iyi üniversitesindeler ve ordaki eğitimdeki sıkı anlayışla illa onlarda derslerinden kalacaklardır.

Eğitim de TİCARETE Atılıyor artık...!!

Buda facebookta bulduğum bir resim.

Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  309706_2357345941339_1480954036_2733266_195423612_n.jpg
Görüntüleme: 132
Büyüklüğü:  82.7 KB (Kilobyte)

iyide bu zaten vardıkı ..benım arkadaş fazladan ödüyordu..1 sene uzatmıstı...

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Konu Bilgileri

Bu konuyu görüntüleyenler

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)