Etiketli Kullanıcı Listesi

+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen Sonuçlar: 1 ile 13 ve 13

Aynı Ağaçta Hem Armut Hem De Ayva

Gündem (Dünya/Türkiye) forumunda Aynı Ağaçta Hem Armut Hem De Ayva konusunu incelemektesiniz.

Malatya ’nın Arapgir ilçesindeki bir üretici, aynı ağaçta hem armut, hem de ayvayı aşılayarak yetirdirdi. Arapgir ilçesi Mehmet Akif mahallesinde yıllar önce kurduğu bahçesinde meyve yetiştiren Mevlit Abay (68), bu ...

emreiii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Aynı Ağaçta Hem Armut Hem De Ayva

Malatya’nın Arapgir ilçesindeki bir üretici, aynı ağaçta hem armut, hem de ayvayı aşılayarak yetirdirdi.

Arapgir ilçesi Mehmet Akif mahallesinde yıllar önce kurduğu bahçesinde meyve yetiştiren Mevlit Abay (68), bu konuda herhangi bir eğitim almamasına ve okuma yazması bulunmamasına rağmen, merakı nedeniyle yaptığı deneylerle farklı üretim seçenekleri uyguluyor.

Ayva ağacına yaprak aşısıyla armut aşılayan Abay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir ağaçta iki, hatta üç meyvenin yetiştirilmesi için deneyler yaptığını ve sonunda bunu başardığını söyledi.

Bu konuda herhangi bir eğitim görmediğini, babadan yada dededen görme yöntemlerle meyve yetiştiriciliği yaptığını belirten Abay, bir ağaçtan üç çeşit deveci armuduyla, santa maria armudunu yetiştirdiğini, ayrıca yine bir ağaçta ekşi İngiliz elmasıyla, stergin ve golden elmasını aşı yöntemiyle tutturarak üç çeşit ürün elde ettiğini dile getirdi.

Mevlit Abay, bahçesinde hemen her çeşit meyve ağacının bulunduğunu, bahçenin haricinde bir de üzüm bağının olduğunu, şimdi burada başka deneyler yapmayı planladığını kaydetti.

Kaynak

post34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Rahat bırakın şu ekosistemi, oldu 1 tane ağaç dikin bin küsür meyve yetişsin. Oksijen-karbondioksit sirkülasyonu nasıl sağlanacak ?. Millet yavaştan uyandı organik tarım olayı falan dayı hala bilim-kurgu denemelerinde. Neyse amcacığım sen övünmene devam et, eğitim almadığın belli

Turab Garip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bu zaten on yıllardır yapılan bir uygulama. Yani durumu şaşırtıcı kılacak hiçbir şey yok. Aynı ağaçta limon ve portakal, mandalina ve turunç.. yıllardır yetişiyor zaten."Aşılama" ile genetik biraz farklı şeyler. Örneğin aşılama olmadan portakal, mandalina gibi meyveler yiyemeyiz çünkü "turunçgiller" türünün tüm tohumları turunç verir, bunlar daha sonra limon, mandalina ve benzerine daha sonradan aşılayarak farklı ağaçlar elde edilir. Yani ortada bir genetik oynama yok, gayet doğal ve gayet de faydalı.

Aşı çok geniş bir uygulama alanına sahiptir, Badem, (Mahlep'ten) Kiraz, Zeytin, Keçiboynuzu.. Bunlar hep aşılama ile verimli sonuçlar verirler.

0ReiS0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

istanbulda hormonsuz birşey kalmadı anasını satayım

Merty24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bizim köydeki yazlıktaki ağaç 10 yıldır boyle ama armut ekşi ayva tatlı oluyor

ağaç aşılama yıllardır bilinen ve uygulanan birşey

N3CAT1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ne deneyi yapıyormuş çok merak ediyorum doğrusu. Bildiğimiz aşılama yöntemini deney diye anlatmış. Başka haber bulamadılar galiba

turgutreisfb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bilinen birşey bizim burda daha çok dut ağaçlarına yapılır bu siyah dut ile beyaz dut aynı ağaçta

Madem bu aşı olayı deney oluyor ben de benim deneylerimi açıkliyim. Geçenlerde incir ağacına dut ve bağ denedim Dutun tutma ihtimali var

SwateR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bende şeftali ağacına karpuz kabuğu çaktım bakalım ne olacak

Yahu 1 ağaçtan 1 tip meyve çıksın. Hem elma hem armut olunca ne oluyor

Alıntı SwateR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende şeftali ağacına karpuz kabuğu çaktım bakalım ne olacak

Yahu 1 ağaçtan 1 tip meyve çıksın. Hem elma hem armut olunca ne oluyor
    Bazı ağaçlar dayanıklı olduğu için farklı aşılar yapılır. Örneğin bademin gövdesi ve kökü şeftali ve kayısıya göre daha dayanıklı olduğu için bademe şeftali ve kayısı aşılanır. Aynı şekilde erik ağacına vişne ve kiraz aşılanır dayanıklı olduğu için.

limerick - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

portakal ve limon u bir arada veren agacimiz vardi.

SDN Okuru

Portakal ağacına zeytin aşısı yapılrmı

+ Konu Cevaplama Paneli

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Konu Bilgileri

Bu konuyu görüntüleyenler

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)