Bu konuyu okuyanlar

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Manjaro'nun ipi Linux geek komiteleri tarafından çekilmiş.
Önümüzdeki bir yıl içerisinde popüleritesi yavaş yavaş azalacak ve arka sıralara düşecek gibi durmakta.
Bunun nedeni ise Libre Office yerine kapalı kaynak kodlu bir yazılımı default olarak seçmeleri.
Bu kapalı kaynak yazılımın ayrıca hemen hemen hiçbir özelliğinin Libre Office'ten daha iyi olmaması.
İleride bu kararı değiştirseler bile ideolojik bir yanı bulunduğundan ötürü komiteler ile arasında güven sorununa yol açtı.
Bu bağlamda eski günlerine dönmesi kolay olmayacaktır.
Belki de son 1 yıldır MX Linux'un DistroWatch'ta tepeye oturması tesadüf değil.
Kral öldü yaşasın yeni Kral MX Linux :D

Sahipli yazılımlar ile geldiğini görmüştüm ancak sanırım daha fazla sahipli yazılım eklemiş gibi duruyorlar. Bence GNU/Linux dağıtımları fazla sahipli yazılım ile gelmemeli. Sanırım bunu Deepin de yapıyor.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Manjaro'nun ipi Linux geek komiteleri tarafından çekilmiş.
Önümüzdeki bir yıl içerisinde popüleritesi yavaş yavaş azalacak ve arka sıralara düşecek gibi durmakta.
Bunun nedeni ise Libre Office yerine kapalı kaynak kodlu bir yazılımı default olarak seçmeleri.
Bu kapalı kaynak yazılımın ayrıca hemen hemen hiçbir özelliğinin Libre Office'ten daha iyi olmaması.
İleride bu kararı değiştirseler bile ideolojik bir yanı bulunduğundan ötürü komiteler ile arasında güven sorununa yol açtı.
Bu bağlamda eski günlerine dönmesi kolay olmayacaktır.
Belki de son 1 yıldır MX Linux'un DistroWatch'ta tepeye oturması tesadüf değil.
Kral öldü yaşasın yeni Kral MX Linux :D
Haydaa...
Neyse AUR'da vardır Libre Office...

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Redditte baya tartışma dönmüş, ortam zaman zaman gerilmiş, okuyabildiğim kadarını okudum, yöneticiler böyle radikal ve felsefi olarak GNU'ya kesinlikle aykırı bir karar alıp komiteleri de karşılarına alarak yazık ettiler Manjaro'ya, henüz görece yeni bir dağıtım olmasına rağmen seviyordum hatta rolling release model olmasına rağmen sevdiğim için servera Manjaro Architect edition kurup denemeye çalışmışlığım bile var lakin rolling release modelinin ne kadar zorlasam da serverlara gerçekten uymadığını anlamam uzun sürmedi. :D

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Redditte baya tartışma dönmüş, ortam zaman zaman gerilmiş, okuyabildiğim kadarını okudum, yöneticiler böyle radikal ve felsefi olarak GNU'ya kesinlikle aykırı bir karar alıp komiteleri de karşılarına alarak yazık ettiler Manjaro'ya, henüz görece yeni bir dağıtım olmasına rağmen seviyordum hatta rolling release model olmasına rağmen sevdiğim için servera Manjaro Architect edition kurup denemeye çalışmışlığım bile var lakin rolling release modelinin ne kadar zorlasam da serverlara gerçekten uymadığını anlamam uzun sürmedi. :D

Açıkçası özgür yazılım, son kullanıcıların bence pek de umrunda değildir. Son kullanıcıların "özgürlük" terimine pek önem verdiğini düşünmüyorum. Ben bir sitenin yorumunda bu duruma benzer bir yorum gördüm. Zaten önceden de düşüncem böyleydi.

LibreOffice bence de sorunsuz bir yazılım değil ancak en azından ellerinden geleni yaptıklarını düşünüyorum. Ben bu olayın özgür yazılım için büyük bir gerileme olduğunu düşünüyorum ki zaten Manjaro'nun böyle bir adım atması beni pek de şaşırtmadı.

Açıkçası gördüğüm kadarıyla GNU'nun desteklediği veya onayladığı çok az dağıtım var ancak ben bunun bardağı taşıran son damla olduğunu düşünüyorum.

Umarım Manjaro GNU/Linux böyle bir kararı uygularsa önemli miktarda kullanıcı kaybeder ve bu hatalı kararından vazgeçer.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Manjaro forumlarında konu 1 günde 325 yanıt almış ve admin konuyu kilitlemiş.
Bu tarz konu kilitlemeleri vs Linux forumlarında sık görülen birşey değil ve yapıldığında tepkileri daha da arttıran bir durum.
Karar dolaylı olarak popularitesi Manjaro sayesinde artan Arch'ı da bir miktar etkileyecektir.
En sonunda developerın biri Reddit'te açıklama yapmış lakin savunacak pek de birşey bulamadığı için o şirket de Alman bizim developerların çoğu da Alman bu sayede daha iyi bir etkileşim olsun diye yaptık vs şeklinde sıvamış. :D

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Manjaro adamdır. :) Öyle değil mi @Ben Kenobi

Soru @Ben Kenobi'ye sorulmuş gibi duruyor ancak ben düşündüklerimi yine de söyleyeceğim.

Manjaro forumlarında konu 1 günde 325 yanıt almış ve admin konuyu kilitlemiş.
Bu tarz konu kilitlemeleri vs Linux forumlarında sık görülen birşey değil ve yapıldığında tepkileri daha da arttıran bir durum.
Karar dolaylı olarak popularitesi Manjaro sayesinde artan Arch'ı da bir miktar etkileyecektir.
En sonunda developerın biri Reddit'te açıklama yapmış lakin savunacak pek de birşey bulamadığı için o şirket de Alman bizim developerların çoğu da Alman bu sayede daha iyi bir etkileşim olsun diye yaptık vs şeklinde sıvamış. :D

Kullanıcıların görüşlerini önemsemeyen bir GNU/Linux dağıtımından bahsediyoruz. Konuyla ilgili benzer bir örnek bence Android'dir. Bildiğim kadarıyla bazı kısımları özgür yazılımdır ancak Google servisleri genellikle sahipli yazılımdır. Kurulabilecek yazılımların çoğu sahipli yazılımdır. Eğer GNU/Linux'un böyle bir işletim sistemine dönüşmesini istiyorsanız Manjaro adamdır.

Reaksiyon puanı
303
Bende Majaro yu bi ara kullanmıştım gerçekten kullandıklarım (Ubuntu, Mint, Elementary) arasında en stabiliydi bir sorun çıkarmadı ve benim gibi acemi kullanıcılar için dost canlısıydı gayet sevdim kendisini... Yeni bir bilgisayar alsam win 10 ile dual boot yapardım kendisini :D...

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Manjaro adamdır. :) Öyle değil mi @Ben Kenobi
Manjaro kullanmayı bırakıyorum ben.
MX Linux denedim dün biraz gaza geldim lakin ben bir türlü KDE masaüstü haricinde rahat edemediğimi farkettim.
Eski dost Kubuntuyu inceledim ve şu an ona karar kıldım.
Kubuntu'da flatpak'lerin Software Manager'a entegre edilebilmesi ilgimi çekti.
Ayrıca kolay kolay iyi not vermeyen Dedoimedo bu dağıtıma 8.5 vermiş.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Bende Majaro yu bi ara kullanmıştım gerçekten kullandıklarım (Ubuntu, Mint, Elementary) arasında en stabiliydi bir sorun çıkarmadı ve benim gibi acemi kullanıcılar için dost canlısıydı gayet sevdim kendisini... Yeni bir bilgisayar alsam win 10 ile dual boot yapardım kendisini :D...

Açıkçası bazı kullanıcılar stabil olarak kullanabilse de diğer birçok dağıtıma göre güncel paketleri sunması bence stabilite yönünden bir risk. Sorun zaten kullanıcı dostu olması değil. GNU/Linux dağıtımlarının son kullanıcıyı zorlamayacak bir şekilde büyük bir kısmının özgür yazılım olarak kalmasını istiyoruz.

Manjaro kullanmayı bırakıyorum ben.
MX Linux denedim dün biraz gaza geldim lakin ben bir türlü KDE masaüstü haricinde rahat edemediğimi farkettim.
Eski dost Kubuntuyu inceledim ve şu an ona karar kıldım.
Kubuntu'da flatpak'lerin Software Manager'a entegre edilebilmesi ilgimi çekti.
Ayrıca kolay kolay iyi not vermeyen Dedoimedo bu dağıtıma 8.5 vermiş.

Zamanında kullanıcılar Ubuntu'yu da çok eleştirmişlerdi ancak bildiğim kadarıyla Ubuntu daha sonra geri adım atmıştı. Bence Manjaro'dan vazgeçmeniz doğru bir karar. Umarım kararınızdan memnun kalırsınız.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Ne gibi sıkıntıları var ki?

Çoğu kullanıcı bu kararı boşuna eleştirmiyor. Bu yüzden GNU/Linux'un geçmişini bilmek gerekiyor. GNU tamamıyla özgür bir işletim sistemi -özgür olmayan yazılımlara ihtiyaç duymadan- oluşturabilmek için yola çıktı. Çekirdek eksik kalmıştı. GNU Hurd'u oluşturdular ancak pek istenilen seviyeye getiremediler. Daha sonra Linux çekirdeğini başka bir kişi geliştirmeye başladı ve GNU Hurd'un geliştirilmesi yavaşladı. Evet, çoğu dağıtımda kullanılan Linux çekirdeği özgür olmayan yazılımlar içerebilir ancak kullanıcıların dağıtımı kullanabilmesi için gerekli olabilir.

Bence çoğu kullanıcı günümüzde GNU'nun dediği her şeye uyamaz ancak çoğu özelliği düzgün olarak çalışan özgür yazılım LibreOffice varken garip nedenlerle özgür olmayan bir yazılımı tercih etmenin mantıklı olduğunu düşünmüyorum.

Debian gibi dağıtımlar her zaman güncel paketler sunmazlar çünkü sunucu gibi yerlerde de kullananları vardır. Genellikle güncelleme olarak güvenlik güncellemelerini kullanıcılara sunarlar. Bu da stabilitesinin artmasına neden olur. Kullanıcılar ise bazı nedenlerle güncel paketlere ihtiyaç duyabilirler ancak güncellemelerde sorun çıkma olasılığı daha yüksek olabilir. Bu yüzden dikkat edilmesi gerekir.

Ubuntu hakkındaki sorunu da aşağıdaki bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

Ubuntu Spyware: What to Do? - GNU Project - Free Software Foundation

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Açıkçası bazı kullanıcılar stabil olarak kullanabilse de diğer birçok dağıtıma göre güncel paketleri sunması bence stabilite yönünden bir risk.
  • Gülü seven...,
  • Değirmende doğan...,
  • Canı kaymak isteyen...,
  • Güneş balçıkla...
şeklinde atasözleri var.

En yeni/güncel paketleri tercih eden riski göze almıştır. Hatta Arch Linux en yeni paketleri sunar, Manjaro Linux biraz daha geriden Arch Linux paketlerini takip eder. Yani Manjaro daha stabil (kararlı) durumdadır.

Bakınız :

• Bütünü ile test edilmiş kendi kararlı depoları

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Çoğu kullanıcı bu kararı boşuna eleştirmiyor. Bu yüzden GNU/Linux'un geçmişini bilmek gerekiyor. GNU tamamıyla özgür bir işletim sistemi -özgür olmayan yazılımlara ihtiyaç duymadan- oluşturabilmek için yola çıktı. Çekirdek eksik kalmıştı. GNU Hurd'u oluşturdular ancak pek istenilen seviyeye getiremediler. Daha sonra Linux çekirdeğini başka bir kişi geliştirmeye başladı ve GNU Hurd'un geliştirilmesi yavaşladı. Evet, çoğu dağıtımda kullanılan Linux çekirdeği özgür olmayan yazılımlar içerebilir ancak kullanıcıların dağıtımı kullanabilmesi için gerekli olabilir.

Bence çoğu kullanıcı günümüzde GNU'nun dediği her şeye uyamaz ancak çoğu özelliği düzgün olarak çalışan özgür yazılım LibreOffice varken garip nedenlerle özgür olmayan bir yazılımı tercih etmenin mantıklı olduğunu düşünmüyorum.

Debian gibi dağıtımlar her zaman güncel paketler sunmazlar çünkü sunucu gibi yerlerde de kullananları vardır. Genellikle güncelleme olarak güvenlik güncellemelerini kullanıcılara sunarlar. Bu da stabilitesinin artmasına neden olur. Kullanıcılar ise bazı nedenlerle güncel paketlere ihtiyaç duyabilirler ancak güncellemelerde sorun çıkma olasılığı daha yüksek olabilir. Bu yüzden dikkat edilmesi gerekir.

Ubuntu hakkındaki sorunu da aşağıdaki bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

Ubuntu Spyware: What to Do? - GNU Project - Free Software Foundation
Kesinlikle katılıyorum.
Manjaro yetkilisinin biri açıklamış, Nvidia sürücüleri ve Steam da kapali kaynak diye lakin onlarin su an rekabet edebilecek seviyede alternatifleri yok dolayisiyla kabul edilebilir, burada ise durum farkli, Libre Office gayet iyi durumda velev ki illa alternatif isteniyorsa bazi özellikleri parali olmasina ragmen acik kaynak OnlyOffice varsayılan olabilir.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
İlki resmi yabanci forumda
İkincisi de radyo röportajında

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
  • Gülü seven...,
  • Değirmende doğan...,
  • Canı kaymak isteyen...,
  • Güneş balçıkla...
şeklinde atasözleri var.

En yeni/güncel paketleri tercih eden riski göze almıştır. Hatta Arch Linux en yeni paketleri sunar, Manjaro Linux biraz daha geriden Arch Linux paketlerini takip eder. Yani Manjaro daha stabil (kararlı) durumdadır.

Bakınız :

• Bütünü ile test edilmiş kendi kararlı depoları

Arch GNU/Linux ile karşılaştırma yapmamıştım.

İlki resmi yabanci forumda
İkincisi de radyo röportajında

Manjaro Xfce'nin ISO dosyasını indiriyorum. Eğer eklenmişse listeden çıkarmayı düşünüyorum.

GNU/Linux Dağıtımı Tavsiyeleri

Gördüğüm kadarıyla da kullanıcılardan büyük bir tepki almış.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Arch Linux ile karşılaştırma değil mesele, güncel paket ve risk endeksinden ibaret..

Tamam. :)

Henüz eklenmemiştir çünkü duyurusu 4 gün önce yapıldı.

Açıkçası pek cesaret edebileceklerini sanmıyorum çünkü yanlış hatırlamıyorsam bu tür örnekler geçmişte de oldu. Projenin geliştirilmesi sonlandırılmasa bile bence bir miktar kullanıcı kaybedeceklerdir. Sanırım bazıları böyle bir adım atılırsa 5 yıla kadar "Manjaro" diye bir şey kalmayacağını düşünüyor ancak bence bu büyük bir tahmin.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Shiftdelete forum müdavimleri, özellikle GNU/Linux bölümü bakımından şanslı olmuştur. :)

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Bir video açıyorum "manjaro" başka biri "manzæro" başkası "menhero" bir başkası "mencero"...
Nasıl sesleneceğimi şaşırdım bilgisayarıma. :p
Sen istediğin kelimeyle seslen, o gelir :)
Manjaro adamdır. :) ...
Ne gibi sıkıntıları var ki?

Libreoffice kolayca yüklenebiliyor; bir komutla veya bir kaç tıklama ile kurulabiliyorken, geliştiriciler FreeOffice uygulamasını varsayılan olarak tercih etmiş olması sorun değil. Evet Manjaro istikrarla ve kullanıcı odaklı gittiği sürece adamdır. Bir yazılım değişti diye bu kadar nefes tüketmeye gerek yok :)
Ekran görüntüsü_2019-08-03_14-35-18.png

Son düzenleme:

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Antergos iyidi hoştu, geliştirilmesi neden durduruldu acaba?
Mesele vakit:
As many of you probably noticed over the past several months, we no longer have enough free time to properly maintain Antergos.