Windowsun Açılma Hızını Artırabilir Miyim ?

Bu konuyu okuyanlar

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Merhabalar :)

Ben bilgisayarın açma tuşuna basınca bilgisayar yaklaşık 1.50 dakikda içerisinde açılıyor fakat ardından 30 saniye boyunca sistemi yüklüyor o arada örenk veriyorum google a bastığımda google açılmıyor belli bir süre sonra açılıyor.Sistemimi bu yavaşlıktan kurtarmanın bir kaç yöntemi var mıdır ?

İşletim sistemi:Windows 8.1
İntel Core E8400 3.00 Ghz
Gigabyte G33M-S2
8GB 667mhz DDR2 ram
Asus 4890 1GB 256 Bit ekran kartı
High Power 500W 85+ Bronze
Samsung harddisk

SSD alacak durumda değilim,en kısa sürede almayı düşünüyorum fakat belli bir süre böyle kullanmak zorundayım.

Isaac42

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,526
Hangi ayardan tam hatırlamıyorum pc kullanmıyorum ama pc açıldıktan sonra Bi ayar var o ayardan uygulamalar otomatik olarak açılmasını devre dışı bırakıyoruz. Bu sayede pc açılır açılmaz pc kendine geliyor ve daha hızlı kendine geliyor. Basit bir yöntem ama hatırlamıyorum.

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,905
sistemin 90 saniyede açıldığına emin misin ? bios ekranı harici ne kadar süre bekliyorsun ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hangi ayardan tam hatırlamıyorum pc kullanmıyorum ama pc açıldıktan sonra Bi ayar var o ayardan uygulamalar otomatik olarak açılmasını devre dışı bırakıyoruz. Bu sayede pc açılır açılmaz pc kendine geliyor ve daha hızlı kendine geliyor. Basit bir yöntem ama hatırlamıyorum.
msconfig ayarları olmasın o xd

Isaac42

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,526
sistemin 90 saniyede açıldığına emin misin ? bios ekranı harici ne kadar süre bekliyorsun ?

msconfig ayarları olmasın o xd
Olabilir hatırlamıyorum malesef pc'im yok artık ?

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,905
bu sistem benimkinin 100 katı fakat benimkisi 3-4 saniyede açılıyor :D

akıllı disk birleştirme yap ssd de yok ise ve önyüklemede de birleştirme yaparsan daha verimli olur .

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Kapatırken uyku moduna alın.
Genellikle bunu kullansamdane bileyim bilgisayar bazen mavi ekran verip kapanıyor açılana kadar baya bir can sıkıyor,yada elektrikler milisaniyelik gidip geldiğinde bilgisayar kapanıyor ve yine 1.30 dk beklemem gerekiyor.

Açılma süresinden kastım kasanın güç tuşuna bastıktan sonra geçen zaman.
Ayrıca msconfig ayarlarını yaptım,bazı programları açılışta engelledim.
Evet kronometre ile ölçtüm bir büçük dakikada açılıyor.

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,905
bios ekranından sonra windowsun yüklendiği ekranda açılana kadar ne kadar geçiyor ?

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
bios ekranından sonra windowsun yüklendiği ekranda açılana kadar ne kadar geçiyor ?
Bios ekranından kastın nedir.Bios bilgisayar açılırken delete tuşuna bastıktan sonra gelen ekrandır,eski bilgisayarlarda lacivert-beyaz temalı olur genellikle oradan bilgisayarın ile ilgili detayları görebilir ya da donanımları kapasitesinin üzerinde çalıştırabilirsin,ve hayır ben bilgisayar açılırken böyle bir ekrana girme gereksinimi duymuyorum :)

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,905
Bios ekranından kastın nedir.Bios bilgisayar açılırken delete tuşuna bastıktan sonra gelen ekrandır,eski bilgisayarlarda lacivert-beyaz temalı olur genellikle oradan bilgisayarın ile ilgili detayları görebilir ya da donanımları kapasitesinin üzerinde çalıştırabilirsin,ve hayır ben bilgisayar açılırken böyle bir ekrana girme gereksinimi duymuyorum :)
öyle değil :d , hani o windows yüklendiği yer var ya o , bu arada pc yi ilk açtığında ekrana bios ekranı gelir yani biosun başlatıldığı bios ayarlarını demedim :d

aslında tüm asus anakartlar biosta uzun bekler .

enders07

Asistan
Reaksiyon puanı
61
SSD alacak durumda değilsin ama çare SSD Normalde 25 saniyede açılan bilgisayarım SSD ile 10 saniyede açılıyor.

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,905
Uyku moduna giriyor olmalı. Fast boot mu neydi? Güç tuşuna basılı tutarak kapatıp sonra açarsan uzun sürede açıldığını görmen lazım. ;)
denedim ki onu yine de 4-5 saniyede windwos açılıyor :d

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,905
Büyü mü yaptın? :D
yoo win 10 ve win 8.1 öyle açılıyor elektrik kesildeikten sonra da ilk açışım kısa sürüyor :-D

performance edition olduğu için galiba .

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Korsan üstü modlu korsan yani. Yok ben almayayım.

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,905
korsan değil bir program ile geliştiriyorlar .

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
Benim 8.1'in açılması 1,5 dakika kadar sürüyor win7'deyken 40-50 saniyede açılıyordu Microsoft 7'nin değerini bilemedi... bios ekranı bile 4-5 saniye bekliyor

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Benim ki windows 10 işletim sistemine sahip ve SSD mevcut. Max 7-8 saniye kullanıma hazır hale geliyor. Açılış performansı için yapılacak optimizasyonlar var ama çok fazla fark ettiğini görmedim ben. Başlangıç uygulamalarından gereksiz olanları kaldırmak, ccleaner ile temizleme işlemi, system care türevi uygulamalarla tarama yapmak bir nebze hızlandırabilir.

utku_atmaca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4

Ben bilgisayarın açma tuşuna basınca bilgisayar yaklaşık 1.50 dakikda içerisinde açılıyor fakat ardından 30 saniye boyunca sistemi yüklüyor o arada örenk veriyorum google a bastığımda google açılmıyor belli bir süre sonra açılıyor.Sistemimi bu yavaşlıktan kurtarmanın bir kaç yöntemi var mıdır ?

Gigabyte G33M-S2
8GB 667mhz DDR2 ram
Samsung harddisk

SSD alacak durumda değilim,en kısa sürede almayı düşünüyorum fakat belli bir süre böyle kullanmak zorundayım.

Merhabalar,
Sistemin daha hızlı açılması için Görev Yöneticisi'nde Başlangıç seçeneklerinden açılışla birlikte başlayan uygulamaları kapatırsan bir nebze daha hızlanacaktır. Ayrıca PC'de işine yaramayan uygulamaları kaldır, mümkün mertebe Windows'un yüklü olduğu sürücüye fazla dosya ekleme, imkanın varsa ayrılan diğer bölüm(ler)e at. Bir de imkanın olduğunda mutlaka uygun yollu bir SSD ile sistemi taçlandır. Kolay gelsin.

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Sanırım bir SSD alana kadar böyle idare edeceğim,fikirleriniz için teşekkürler :)

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
# Anakartın EFI (UEFI) desteği yok; bkz. Olsaydı, UEFI kurulum yapman Windows'un açılış süresini epeyce iyileştirebilirdi. :)

# SSD kullanırsan Windows'un önyükleme süresi kabaca üçte bir oranında azalır. Şu an bir buçuk dk ise bir dakika civarı gibi olur.

# İhtiyaç duymadığın ya da kullanmadığın programları Program Ekle/Kaldır'dan kaldırmakla işe başlayabilirsin.

# Harddiskin kapasitesi nedir ve ne kadarını kullanıyorsun bilmiyorum ama ne kadar az dolu ise, o kadar verim alırsın. İhtiyaç duymadığın resimleri, dosyaları sil. Ayrıca çok bölümlendirmeden kaçın C ve D iki bölüm ideal bence.

# Masaüstü öğelerin az olsun; bir sürü .pdf .jpg ya da program kısayolları vesaire varsa, bunları klasörlere gruplandır, sayılarını azalt.

# Kullandığın tarayıcıların geçmişini belirli periyotlarda temizle, kullandığın eklentileri tekrar gözden geçir, gerek duyulmayanları kaldır.

#
çalıştır'a
msconfig
ENTER
açılan Sistem Yapılandırması penceresinde
Hizmetler sekmesinde
"Tüm Microsoft hizmetlerini gizle" kutucuğunu işaretle. Geri kalan hizmetleri gözden geçir, eğer her zaman ihtiyaç duymadığın hizmetler yada programlar varsa, denk gelen kutucuktaki işaretlemeleri kaldır.
Uygula
Tamam
Bilgisayarı baştan başlat.

#
C sürücüsüne sağ tıkla
özellikler
Diski temizle
Sistem dosyalarını temizle
Tamam diyerek Disk temizliği yap, bu işlem uzun sürebilir, bu işlemi bilgisayarı aktif olarak kullanmaz iken yap.

#
Çalıştır'a
dfrgui.exe
yaz Enter'la
C sürücüsünü Çözümle ve En iyi duruma getir yap.
Bunu haftalık periyotlara göre zamanla, ayarlarda olması lazım.
Aynı şekilde bu işlem uzun sürebilir, bu işlemi bilgisayarı aktif olarak kullanmaz iken yap.

# Windows'un ve kullandığın tüm programlar her zaman için güncel olsun.

# Üçüncü parti bir güvenlik yazılımı kullanıyor musun bilmiyorum, ama onun ayarlarını da gözden geçir ve birden fazla güvenlik yazılımını aynı anda aktif olarak kullanma.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar, eminim Windows'un açılışında ve verimliliğinde bir iyileşme göreceksin. Kolay gelsin. :)

Son düzenleme:

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
# Anakartın EFI (UEFI) desteği yok; bkz. Olsaydı, UEFI kurulum yapman Windows'un açılış süresini epeyce iyileştirebilirdi. :)

# SSD kullanırsan Windows'un önyükleme süresi kabaca üçte bir oranında azalır. Şu an bir buçuk dk ise bir dakika civarı gibi olur.

# İhtiyaç duymadığın ya da kullanmadığın programları Proram Ekle/Kaldır'dan kaldırmakla işe başlayabilirsin.

# Harddiskin kapasitesi nedir ve ne kadarını kullanıyorsun bilmiyorum ama ne kadar az dolu ise, o kadar verim alırsın. İhtiyaç duymadığın resimleri, dosyaları sil. Ayrıca çok bölümlendirmeden kaçın C ve D iki bölüm ideal bence.

# Masaüstü öğelerin az olsun; bir sürü .pdf .jpg ya da program kısayolları vesaire varsa, bunları klasörlere gruplandır, sayılarını azalt.

# Kullandığın tarayıcıların geçmişini belirli periyotlarda temizle, kullandığın eklentileri tekrar gözden geçir.

#
çalıştır'a
msconfig
ENTER
açılan Sistem Yapılandırması penceresinde
Hizmetler sekmesinde
"Tüm Microsoft hizmetlerini gizle" kutucuğunu işaretle. Geri kalan hizmetleri gözden geçir, eğer her zaman ihtiyaç duymadığın hizmetler yada programlar varsa, denk gelen kutucuktaki işaretlemeleri kaldır.
Uygula
Tamam
Bilgisayarı baştan başlat.

#
C sürücüsüne sağ tıkla
özellikler
Diski temizle
Sistem dosyalarını temizle
Tamam diyerek Disk temizliği yap, bu işlem uzun sürebilir, bu işlemi bilgisayarı aktif olarak kullanmaz iken yap.

#
Çalıştır'a
dfrgui.exe
yaz Enter'la
C sürücüsünü Çözümle ve En iyi duruma getir yap.
Bunu haftalık periyotlara göre zamanla, ayarlarda olması lazım.
Aynı şekilde bu işlem uzun sürebilir, bu işlemi bilgisayarı aktif olarak kullanmaz iken yap.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar, eminim Windows'un açılışında ve verimliliğinde bir iyileşme göreceksin. Kolay gelsin. :)
UEFI den mahrum kaldığımın farkındayım ve bu çok üzücü :(

Mümkün olduğunca kullanmadığım hiç bir şeyi bilgisayarımda tutmuyorum.

C ve D olarak 2 disk olarak kullanıyorum,birleştirme yapmadım.

Masaüstümde çok az dosya var neredeyse her şey "Masaüstü" klasöründe.

Neredeyse her bilgisayarın başından kalkarken geçmişi temizliyorum,bir tik olmuş halde,internette 10 dakika takılmış olsam bile geçmişi siliyorum.(Tek bir eklenti var oda addblock)

msconfig i yapmıştım daha önceden.

Diski temizledim.

dfrgui.exe yi deneyeceğim.

Fikirleriniz için teşekkür ederim :)

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Neredeyse her bilgisayarın başından kalkarken geçmişi temizliyorum,bir tik olmuş halde,internette 10 dakika takılmış olsam bile geçmişi siliyorum.(Tek bir eklenti var oda addblock)
Tüm çerezlerin kısa periyotlar halinde silinmesi, tarayıcı deneyimini olumsuz etkiler, günlük olarak gerçekleştirmek bence ideal. Bir iki ekleme daha yapmıştım bir önceki mesajıma. Rica ederim. :)

# Ayrıca, tüm sürücülerin güncel olduğundan emin ol, özellikle tüm Intel marka (Wi-Fi, Bluetooth) sürücülerin, grafik sürücülerinin, ses, BIOS.

garb02

Doçent
Reaksiyon puanı
123

Gigabyte G33M-S2
8GB 667mhz DDR2 ram
Samsung harddisk

Bakın size bir şey diyeceğim. Regedit ayarları ne kadar oynarsanız oynayın, aynı sürede açılacak. SSD ve M2 olmadan hızlı açılma olayı olamaz
Yazılım cleaner vs bakım programları fayda etmez.

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Sadece Windows Defender var.

Sürücü konusunda dikkatliyim her zaman en güncelini kullanıyorum.

Son mesajlar