Fiber İnternet için daireye hangi kablo çekilmeli

Bu konuyu okuyanlar

sinancetin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İnternet altyapı işlemleri yeni tamamlandı. Mahalleye turuncu fiber optik kablo döşendi. Apartmana siyah bir kutu takıldı. Bu işlemler bittiğinde türk telekom yetikilisi gelip 1,2 hafta içinde dairenize kablo çekeceğiz ondan sonra hizmet almaya başlayabilirsiniz dedi. Bende o sırada Netspeed 50mbs fiber tarifesi için evraklarımı yolladım. Ancak türk telekom bahsettiği kablolamayı yapmadı. Netspeed ile görüştüğümde, daire için tesisat size ait biz yapmıyoruz dedi. Şimdi ben aşağıdaki kutudan nasıl bir kablo çekmeliyim. sanırım ftth sistem. bazıları cat 6 kablo olmaz diyor. çok kafam karıştı. konu hakkında bilgisi olan varmı acaba?

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
kablo çek dedikleri sistem FTTH değil... bence kaliteli kablo istiyorsan cat 60 kablo yada cat 5e kablo çektirmen daha iyi performans verir + şapkalı klemens kullanmak...

sinancetin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
FTTH derken alt yapı türü ftth eve kadar fiber diye geçiyormuş sanırım. İnternette okuduğum bazı yerlerde FTTH tipi fiber de cat 6 kablo olmuyormuş. sarı fiber kabloları var onlardan çektirmen gerek filan dediler. Ancak onlarda çok pahalı ve elektrikcinin anlayacağını sanmıyorum.

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
FTTH derken alt yapı türü ftth eve kadar fiber diye geçiyormuş sanırım. İnternette okuduğum bazı yerlerde FTTH tipi fiber de cat 6 kablo olmuyormuş. sarı fiber kabloları var onlardan çektirmen gerek filan dediler. Ancak onlarda çok pahalı ve elektrikcinin anlayacağını sanmıyorum.
TT fiber için eve kadar fiber çekiyor ancak netspeed VDSL ile yetiniyor... ondan dolayı telefon prizden bağlantı yeri ( ankastre ) kadarkablo çek diyor...

sinancetin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
TT fiber için eve kadar fiber çekiyor ancak netspeed VDSL ile yetiniyor... ondan dolayı telefon prizden bağlantı yeri ( ankastre ) kadarkablo çek diyor...
Herhangi bir ankastre kutusu bulunmuyor burada. Fiber optik kablo doğrudan apartmana geliyor. Apartmandaki kutuya bağlı yani