Bilgi ve Tecrübenize İhtiyacım Var

Bu konuyu okuyanlar

DizzyTBK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Arkadaşlar hepinize merhaba yakın zaman için de bir sistem topladım yani toplamaya çalışıyorum.Ama ana kart bulamadım alacağım ana kart aslında şuydu Almak istedğim ana kart ama malesef hiç bir sitede bulamadım bu aldığım yani alacağım sistemle bu ana karta benzer yada daha iyi bir öneriniz varsa bekliyorum ve aynı şekil de birde kasa teşekkür ederim.

Şuan ki alacağım sistem aşşağıda ki bunlara bir kasa birde ana kart lazım...

İşlemci
Ram
Ekran kartı
SSD
HDD

DizzyTBK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
İstediğiniz anakart bu sitede mevcut ki bende bu anakartı öneriyorum. Bu arada sistemde kasa ve PSU yok onun haricinde gayet iyi ve eksiksiz bir sistem.

MSI B450 GAMING PLUS AMD B450, DDR4, AM4 Ryzen, SATA6Gb/s, M2, USB3.1, ATX Anakart - inventus
Yorumunuz için teşekkür ederim,öncelikle paylaştığınız inventus sitesi güvenilir midir? ve son olarak önermek isteğiniz kasa ve bir psu var mıdır?hepsinin uyum için de çalışmasında bir sıkıntı olmadan...

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Yorumunuz için teşekkür ederim,öncelikle paylaştığınız inventus sitesi güvenilir midir? ve son olarak önermek isteğiniz kasa ve bir psu var mıdır?hepsinin uyum için de çalışmasında bir sıkıntı olmadan...
Aerocool CyerX Advance modeli olabilir. 600W 80Plus PSu ile geliyor.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
İnventus güvenilirdir merak etmeyin o konuda. Kasa ve PSU için toplam bütçe nedir?

DizzyTBK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
İnventus güvenilirdir merak etmeyin o konuda. Kasa ve PSU için toplam bütçe nedir?
Benim monitör hariç düşündüğüm monitör ise Bu dediğim gibi monitör hariç sadece kasa 6.000 ve şuan 5350 tl harcamam oluyor yani 500-650 tl arası kasa ve psu için

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982

DizzyTBK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Zaman ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim,dediklerinizi dikkate alacağım iyi akşamlar dilerim.

Son düzenleme:

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Zaman ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederin dediklerinizi dikkate alacağım iyi akşamlar dilerim.
Fazla boyutlu oyunlar oynamayacaksanız, HDD'yi almak zorunda değilsiniz onun yerine 970'in 500 GB'lık versiyonuna gözatabilirsiniz.
700W'lık PSU her ne kadar o sisteme fazla gelsede, 600W'lık modellerinde aynı fiyatlarda gezinmesi gibi ilginç bir durum söz konusu.

DizzyTBK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Fazla boyutlu oyunlar oynamayacaksanız, HDD'yi almak zorunda değilsiniz onun yerine 970'in 500 GB'lık versiyonuna gözatabilirsiniz.
700W'lık PSU her ne kadar o sisteme fazla gelsede, 600W'lık modellerinde aynı fiyatlarda gezinmesi gibi ilginç bir durum söz konusu.
Oyniyacağım oyun türleri Fortnite,pubg,assassin's creed odyssey,btf5 ve benzeri oyunlar.Bir bilgisayar toplamayalı uzun zaman oldu ve şimdi gerçekten verdiğim paraya değecek aynı zamanda da oyunlar da sıkıntı yaşatmicak az da olsa ilerde gelecek oyunlar için de sağlama yakın bir sistem toplamaya çaılıyorum ve yaptığınız yorum cidden çok mantıklı.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
700W'lık PSU her ne kadar bu sisteme fazla gelsede, 600W'lık modellerinde aynı fiyatlarda gezinmesi gibi ilginç bir durum söz konusu.
Sistem iyi olduğu için ileride bir RTX 2080 tarzı kart yükseltmesi yapılmak istediğinde 700w ve üstü iyi bir PSU yeterli olacak o yüzden bu ürünü öneriyorum. Ayrıca full modüler olması sayesinde kablo yönetimi çok kolay.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Oyniyacağım oyun türleri Fortnite,pubg,assassin's creed odyssey,btf5 ve benzeri oyunlar.Bir bilgisayar toplamayalı uzun zaman oldu ve şimdi gerçekten verdiğim paraya değecek aynı zamanda da oyunlar da sıkıntı yaşatmicak az da olsa ilerde gelecek oyunlar için de sağlama yakın bir sistem toplamaya çaılıyorum ve yaptığınız yorum cidden çok mantıklı.

250 GB'lık kapasiteye oyunların sığmayacağını düşünürsek, HDD'ye kurmanız gerecek bunun anlamıda SSD'de çalıştırmakla alacağınız performansın yarısını gözlemleyeceksiniz. Tabi bu durum çok kötüymüş gibi görünsede en önemli olan Windows'un kurulu olduğu disk'in performansı.
Sistem iyi olduğu için ileride bir RTX 2080 tarzı kart yükseltmesi yapılmak istediğinde 700w ve üstü iyi bir PSU yeterli olacak o yüzden bu ürünü öneriyorum. Ayrıca full modüler olması sayesinde kablo yönetimi çok kolay.
RTX 2080'lerin fiyatları çok uçuk düzeyde ve yeni amiral sınıfı çıkana kadar fazla alınabilir seviye düşmesini gözlemlemek oldukça zor. Aksi taktirde evet geleceğe dönük olarak baktığımızda mantıklı. Zaten dediğim gibi 600W'lık psu'ların fiyatları bile neredeyse 700W'lıklara denk.

DizzyTBK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
250 GB'lık kapasiteye oyunların sığmayacağını düşünürsek, HDD'ye kurmanız gerecek bunun anlamıda SSD'de çalıştırmakla alacağınız performansın yarısını gözlemleyeceksiniz. Tabi bu durum çok kötüymüş gibi görünsede en önemli olan Windows'un kurulu olduğu disk'in performansı.

RTX 2080'lerin fiyatları çok uçuk düzeyde ve yeni amiral sınıfı çıkana kadar fazla alınabilir seviye düşmesini gözlemlemek oldukça zor. Aksi taktirde evet geleceğe dönük olarak baktığımızda mantıklı. Zaten dediğim gibi 600W'lık psu'ların fiyatları bile neredeyse 700W'lıklara denk.
Peki sadece HDD'yerine 500 gb SSD alcam ne olur?

---- Mesajlar birleştirildi ----

Bu kasa bu ekipmanlara uyum sağlıya biliyor demi kasayı gerçekten sevdim herhangi bir problem çıkarmaz kurulumda?

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Yok hocam sorun olmaz kasa gayet ferah ve geniş zaten. Toz filtreleri de var. Kablolama da gayet rahat yapılıyor.

DizzyTBK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Yok hocam sorun olmaz kasa gayet ferah ve geniş zaten. Toz filtreleri de var. Kablolama da gayet rahat yapılıyor.
Peki çok merak ettiğim bir konu var herşeyi halletim tamam,bilgisayarı medai markta toplattırmayı düşünüyorum tüm parçaları kasayı götürdüm kurulumunu yaptılar,güncellemeleri orda yaparlarmı windows 10 pro kullanmak istiyorum bu imkanı suna bilirler mi?Açıkcası sistemi kurduksan sonra ne yapılması gerektiği bios ayarlarını filan hiç bilmiyorum cidden hiç bilgim yok ve biraz korkutuyor :/

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Peki çok merak ettiğim bir konu var herşeyi halletim tamam,bilgisayarı medai markta toplattırmayı düşünüyorum tüm parçaları kasayı götürdüm kurulumunu yaptılar,güncellemeleri orda yaparlarmı windows 10 pro kullanmak istiyorum bu imkanı suna bilirler mi?Açıkcası sistemi kurduksan sonra ne yapılması gerektiği bios ayarlarını filan hiç bilmiyorum cidden hiç bilgim yok ve biraz korkutuyor :/
Bu rehberden Windows 10 kurulumu hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. BIOS için ekstra bir şey yapmanıza gerek yok sadece XMP açılacak RAM frekansını arttırmak için ki çok kolay bir işlem. Windows 10 kurulduktan sonra sürücü güncellemeleri var. Sistemi kurma aşamasında/kurduktan sonra yine yardımcı oluruz buradan. Tek ihtiyacınız en az 8 GB bir USB bellek ve hali hazırda bir bilgisayar Windows 10 yükleme medyası oluşturmak için. Yine anakartın ethernet sürücüsünü indirmek gerekecek farklı bir bilgisayardan çünkü bilgisayar ilk açıldığında interneti algılayamayacak gerekli sürücü olmadığı için. Bu konuda da yine yardımcı oluruz forumda bilgisayar toplanacağı zaman.

https://forum.shiftdelete.net/threa...-10-yukleme-medyasi-nasil-olusturulur.614584/

DizzyTBK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Bu rehberden Windows 10 kurulumu hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. BIOS için ekstra bir şey yapmanıza gerek yok sadece XMP açılacak RAM frekansını arttırmak için ki çok kolay bir işlem. Windows 10 kurulduktan sonra sürücü güncellemeleri var. Sistemi kurma aşamasında/kurduktan sonra yine yardımcı oluruz buradan. Tek ihtiyacınız en az 8 GB bir USB bellek ve hali hazırda bir bilgisayar Windows 10 yükleme medyası oluşturmak için. Yine anakartın ethernet sürücüsünü indirmek gerekecek farklı bir bilgisayardan çünkü bilgisayar ilk açıldığında interneti algılayamayacak gerekli sürücü olmadığı için. Bu konuda da yine yardımcı oluruz forumda bilgisayar toplanacağı zaman.

Medya Oluşturma Aracı kullanarak Windows 10 yükleme medyası nasıl oluşturulur?
Çok teşekkür ederim ben toplama kurma işlemini tamamladıkdan sonra kafama birşey takılırsırsa burdan danışırım sizin içinde uygunsa olursa tekrardan teşekkürler

DizzyTBK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Hocam çok merak ettim şu sisteme bir bakıp düşünce ve fikirlerinizi suna bilirmisiniz,benim sistemden iyi midir? veya yakın mıdır? alına bilinir mi? Hypnotic 2680 çünki benim sistem 7000 biraz geçiyor :)

Son düzenleme:

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Peki sadece HDD'yerine 500 gb SSD alcam ne olur?

Bu kasa bu ekipmanlara uyum sağlıya biliyor demi kasayı gerçekten sevdim herhangi bir problem çıkarmaz kurulumda?

Depolamanın dolması dışında hiçbir sorun yaşamazsın.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Hocam çok merak ettim şu sisteme bir bakıp düşünce ve fikirlerinizi suna bilirmisiniz,benim sistemden iyi midir? veya yakın mıdır? alına bilinir mi? Hypnotic 2680 çünki benim sistem 7000 biraz geçiyor :)

Psu Gamepower vs. Vs. Ucuz olması çok normal. Almayın :).

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982

Sizin toplamış olduğunuz sistem kalite olarak çok daha önde. Sonradan pişman olacağınıza paraya biraz daha kıymak daha iyidir :)

DizzyTBK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Sizin toplamış olduğunuz sistem kalite olarak çok daha önde. Sonradan pişman olacağınıza paraya biraz daha kıymak daha iyidir :)
Dediğinize kesinlikle katılıyorum ama bir tanıdığıma danıştım abi böyle bir sistem toplicam diye bana şöyle dedi evet gayet sağlam parçalar toplamışsın ama parçalar bir biriyle uyumusuz büyük bir watt sorunu var dedi sıkıntı yaşatır dedi bir şüpe ettim her parçayı her parçayla toplayıp kullanamazsınız dedi

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Dediğinize kesinlikle katılıyorum ama bir tanıdığıma danıştım abi böyle bir sistem toplicam diye bana şöyle dedi evet gayet sağlam parçalar toplamışsın ama parçalar bir biriyle uyumusuz büyük bir watt sorunu var dedi sıkıntı yaşatır dedi bir şüpe ettim her parçayı her parçayla toplayıp kullanamazsınız dedi
Watt sorunu derken?
Uyumsuzluk derken?
Hiçbir sorun yok sistemde.

DizzyTBK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
@DizzyTBK ne oldu, önerileri dikkate alıp sistemi kurdun mu?

İşlemci: AMD Ryzen 5 2600x (Wraith Spire Soğutuculu)
Ana Kart: Asus prime B450M-K 3200 MHz O.C /
Ekran Karti: XFX RX590 Fatboy 8GB OC+ DDR5 256Bit Gpu
RAM: Adata DDR4 16 GB (8x2) 3000 MHz
HDD: Seagate barracuda 1TB 3.5 7200 RPM
SSD: Adata XPG GAMMİX S11 pro 256 GB
Kasa: 5 fanlı 12 santim büyüklükte,fan kontrollü (ince detaylara inmedim kasa da)
Güç kaynağı: Aerocool 750W 80+gold kcas serisi yarı modüler RGB fanlı
Monitör de bu hocam böyle bir sistem aldım

Reaksiyon puanı
142
Hayırlı olsun, monitörün boyutu iyiymiş. Toplu yine bir resim atarsın.