Eski sistem bilgisayardaki yavaşlık ve kasma sorunu.

Hangi işletim sistemi bilgisayar için uygun?

• Kullanılan toplam oy
    7

Bu konuyu okuyanlar

Promaster534

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Herkese Merhaba,

Bilgisayarım üzerinde yaşadığım bir sorun adına sizlerden yardım ve destek rica edeceğim. Öncelikle bilgisayarım laptop ve donanım eski. Yaptığım işlemler genel olarak günlük kullanım. Tarayıcılar üzerinden gezinme ve diğer basit işlemler.

Bilgisayarımı 2 gün önce Windows 8,1 Single Language ile formatladım ve OEM üzerinde bulunan orjinal key ile kullanıyorum. Fakat tarayıcılar üzerinde (Chrome, Opera , Mozilla) fac*book , youtube veya herhangi bir haber sitesine giriş yaptığımda ekranı aşağıya kaydırırken dahi inanılmaz bir yavaşlık ve kasma durumu söz konusu. Bilgisayarım için Windows 10 denemesi yaptım fakat yinede aynı sorun ile karşılaştım. Yaşadığım sorun sizce donanım kaynaklı mıdır? Windows 7 x64 Home Premium ile sorunlarıma çözüm bulabilir miyim?

Sistem özellikleri ;

CPU : AMD 1200 1.4 ghz
Ekran kartı ; AMD HD 7310 1GB
RAM : 8GB
Depolama ; 250 GB SSD

Yardım ve fikirlerinizi rica ediyorum.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Merhaba;
Eski sistem bilgisayardaki kasma sorunu.
RAM, CPU, disk kullanımları nasıl görev yöneticisinden baktığınızda?
Windows 8,1 Single Language ile formatladım
Sistemi güncelleştirdiniz?
Uygun sürücüleri yüklediniz mi? Nasıl yüklediniz?
Fakat tarayıcılar üzerinde (Chrome, Opera , Mozilla) fac*book , youtube veya herhangi bir haber sitesine giriş yaptığımda ekranı aşağıya kaydırırken dahi inanılmaz bir yavaşlık ve kasma durumu söz konusu
Tarayıcı reklam eklentilerini kullanmayı düşünebilirsiniz.

Promaster534

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba;

RAM, CPU, disk kullanımları nasıl görev yöneticisinden baktığınızda?

Sistemi güncelleştirdiniz?
Uygun sürücüleri yüklediniz mi? Nasıl yüklediniz?
Tarayıcı reklam eklentilerini kullanmayı düşünebilirsiniz.

Öncelikle SSD kullandığım için Disk % 3-10 civarında,
CPU kullanım sağlamadığımda % 1-2 ama bir işlem yaptığımda tarayıcı açtığımda veya görev yöneticisini açtığımda % 60-70 lere fırlıyor.
RAM ise % 13-15 arasında seyiriyor.

Güncelleme işlemlerinin tamamını Windows update üzerinden sağladım. Sürücüleri ilgili üreticilerin destek sayfalarından manuel olarak yükledim. Fakat işe yaramadı.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Öncelikle SSD kullandığım için Disk % 3-10 civarında,
CPU kullanım sağlamadığımda % 1-2 ama bir işlem yaptığımda tarayıcı açtığımda veya görev yöneticisini açtığımda % 60-70 lere fırlıyor.
RAM ise % 13-15 arasında seyiriyor.

Güncelleme işlemlerinin tamamını Windows update üzerinden sağladım. Sürücüleri ilgili üreticilerin destek sayfalarından manuel olarak yükledim. Fakat işe yaramadı.
CPU sıcaklığı ne durumda peki? HWInfo veya core temp ile bakabilirsin.

Promaster534

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
CPU sıcaklığı ne durumda peki? HWInfo veya core temp ile bakabilirsin.

Ortalama olarak 45 gözüküyor. Bu konuda hiçbir bilgim bulunmuyor, düşünceniz CPU ile alakalı donanımsal bir sorun olduğumu acaba?

Ayrıca iletmiş olduğum gibi en yüksek oranlar CPU bölümünde gözüküyor. RAM veya Disk bölümlerinde bir zorlanma bulunmuyor.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Ortalama olarak 45 gözüküyor. Bu konuda hiçbir bilgim bulunmuyor, düşünceniz CPU ile alakalı donanımsal bir sorun olduğumu acaba?

Ayrıca iletmiş olduğum gibi en yüksek oranlar CPU bölümünde gözüküyor. RAM veya Disk bölümlerinde bir zorlanma bulunmuyor.
Şimdilik ilk akla gelen cpu.
Bu arada bios güncellemesi yaptınız mı hiç?

Ne zamandır bu kasma sorunu var?
SSD'yi sonradan eklediniz sanırım. Herhangi bir donanım değişikliği yaptınız mı?

Promaster534

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şimdilik ilk akla gelen cpu.
Bu arada bios güncellemesi yaptınız mı hiç?

Ne zamandır bu kasma sorunu var?
SSD'yi sonradan eklediniz sanırım. Herhangi bir donanım değişikliği yaptınız mı?

Kullandığım bilgisayar HP 655 tahmin edeceğiniz üzere eski ve donanımı düşük bir bilgisayar. Hızlanma ve verim kazanabileceğim düşüncesi ile SSD ve 4GB ram sonradan ekledim.

HP sitesinden BIOS update yaptım zaten son güncelleme 9 Haz 2014 olarak gözüküyor. Ayrıca CPU-Z programı ile bios update kontrolü yaptım bulunmuyor. Bu sorun yaklaşık olarak 1 yıldır devam ediyor. Düşüncem ilerleyen teknoloji ve güncellemeler ardından acaba donanım (Işlemci) yetersiz mi?

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Kullandığım bilgisayar HP 655
Windows 7 olarak kurulu geldi sistem sanırım? Eğer öyleyse, Windows 7'ye geri dönüş yapın, bence. Windows 7'nin uzatılmış Microsoft desteği hala sürüyor. Yalnız kasma sorununun donanımsal mı değil mi anlamaya çalışalım.
Düşüncem ilerleyen teknoloji ve güncellemeler ardından acaba donanım (Işlemci) yetersiz mi?
Windows 10 için belki bir nebze etkisi vardır denebilir ama işlemcinin yetersiz kaldığını sanmıyorum.
Bilgisayarınızı kapatın bir süre bekleyin, sistemi başlatın; boştayken cpu, anakart, ekran kartı sıcaklarını gözlemleyin.
CPU-Z programı ile bios update kontrolü yaptım bulunmuyor.
sadece laptop üreticinizin bios güncelleştirmelerine itimat edin.

Promaster534

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Windows 7 olarak kurulu geldi sistem sanırım? Eğer öyleyse, Windows 7'ye geri dönüş yapın, bence. Windows 7'nin uzatılmış Microsoft desteği hala sürüyor. Yalnız kasma sorununun donanımsal mı değil mi anlamaya çalışalım.

Windows 10 için belki bir nebze etkisi vardır denebilir ama işlemcinin yetersiz kaldığını sanmıyorum.
Bilgisayarınızı kapatın bir süre bekleyin, boştayken cpu, anakart, ekran kartı sıcaklarını gözlemleyin.

Vermiş olduğunuz cevaplar için sizlere çok teşekkür ederim. Bilgisayarım Windows 8 olarak geldi. HP olarak bu bilgisayarda kullanılan işlemcinin bu denli düşük olmasını anlayamamaktayım. Satın aldığım bir bilgisayar olsaydı kesinlikle tercih etmezdim, şuanda farklı bir seçeneğim olmadığından dolayı sorunu bende anlamaya çalışıyorum.

Bir arkadaş ; Windows 10 LTSC Enterprise sürümü kullanmamı önerdi fakat lisanssız olarak işlem yapmak istemiyorum. Key satın alabilirim sizce etki eder mi? Bunun yanı sıra ; Vermiş olduğum bilgisayar özelliklerine göre sizce tarayıcıların Youtube, Facebook gibi bölümlerde yüksek işlem yapması ve kasması normal mi yada bu işlemleri kasmadan yapmasımı gerekir? Tam olarak soru işareti yaşadığım nokta burası bilgisayarın çöp olduğunu düşünmeye başladım :D

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Vermiş olduğunuz cevaplar için sizlere çok teşekkür ederim. Bilgisayarım Windows 8 olarak geldi. HP olarak bu bilgisayarda kullanılan işlemcinin bu denli düşük olmasını anlayamamaktayım. Satın aldığım bir bilgisayar olsaydı kesinlikle tercih etmezdim, şuanda farklı bir seçeneğim olmadığından dolayı sorunu bende anlamaya çalışıyorum.

Bir arkadaş ; Windows 10 LTSC Enterprise sürümü kullanmamı önerdi fakat lisanssız olarak işlem yapmak istemiyorum. Key satın alabilirim sizce etki eder mi? Bunun yanı sıra ; Vermiş olduğum bilgisayar özelliklerine göre sizce tarayıcıların Youtube, Facebook gibi bölümlerde yüksek işlem yapması ve kasması normal mi yada bu işlemleri kasmadan yapmasımı gerekir? Tam olarak soru işareti yaşadığım nokta burası bilgisayarın çöp olduğunu düşünmeye başladım :D
Evet ltsc sürümü oldukça hafif ve daha kararlı çalışıyor. Yalnız Windows 10 LTSC Enterprise ürün anahtarı satın alamazsınız, toplu olarak (100'lük, 1000'lik vb) satılıyor ve çok pahalı. Windows 10 Home veya Pro kullanabilirsiniz.
Windows 10 'da sürümden bağımsız genel olarak nispeten ram kullanımı fazla oluyor, arka planda çalışan bir çok servisler, uygulamalar mevcut.

Sürüm atlayacaksanız, bence sıcaklık değerlerini ilk olarak gözden geçirin.

tarayıcıların Youtube, Facebook gibi bölümlerde yüksek işlem yapması ve kasması normal mi yada bu işlemleri kasmadan yapmasımı gerekir?
Sadece tarayıcılar açıkken kasma yapıyorsa, kullanılan eklentiler, (varsa) arka planda çalışan üçüncü parti bir güvenlik yazılımı veya tarayıcıların tetiklediği bir yazılım neden oluyor olabilir.

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
Herkese Merhaba,

Bilgisayarım üzerinde yaşadığım bir sorun adına sizlerden yardım ve destek rica edeceğim. Öncelikle bilgisayarım laptop ve donanım eski. Yaptığım işlemler genel olarak günlük kullanım. Tarayıcılar üzerinden gezinme ve diğer basit işlemler.

Bilgisayarımı 2 gün önce Windows 8,1 Single Language ile formatladım ve OEM üzerinde bulunan orjinal key ile kullanıyorum. Fakat tarayıcılar üzerinde (Chrome, Opera , Mozilla) fac*book , youtube veya herhangi bir haber sitesine giriş yaptığımda ekranı aşağıya kaydırırken dahi inanılmaz bir yavaşlık ve kasma durumu söz konusu. Bilgisayarım için Windows 10 denemesi yaptım fakat yinede aynı sorun ile karşılaştım. Yaşadığım sorun sizce donanım kaynaklı mıdır? Windows 7 x64 Home Premium ile sorunlarıma çözüm bulabilir miyim?

Sistem özellikleri ;

CPU : AMD 1200 1.4 ghz
Ekran kartı ; AMD HD 7310 1GB
RAM : 8GB
Depolama ; 250 GB SSD

Yardım ve fikirlerinizi rica ediyorum.
cpu yere çakılmış XP zor kurulur.

Promaster534

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet ltsc sürümü oldukça hafif ve daha kararlı çalışıyor. Yalnız Windows 10 LTSC Enterprise ürün anahtarı satın alamazsınız, toplu olarak (100'lük, 1000'lik vb) satılıyor ve çok pahalı. Windows 10 Home veya Pro kullanabilirsiniz.
Windows 10 'da sürümden bağımsız genel olarak nispeten ram kullanımı fazla oluyor, arka planda çalışan bir çok servisler, uygulamalar mevcut.

Sürüm atlayacaksanız, bence sıcaklık değerlerini ilk olarak gözden geçirin.

Sadece tarayıcılar açıkken kasma yapıyorsa, kullanılan eklentiler, (varsa) arka planda çalışan üçüncü parti bir güvenlik yazılımı veya tarayıcıların tetiklediği bir yazılım neden oluyor olabilir.

Selam , Biraz gözlemleme sağladım sıcaklık verileri aşağıdaki gibi değişti. Tarayıcı açık ve birkaç sekme açıkken bu ekran resmini aldım. Farklı bir uygulama açık değildi. Sence sıcaklıklarda sorun var mı?

Adsız.png

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Tarayıcı açık ve birkaç sekme açıkken bu ekran resmini aldım. Farklı bir uygulama açık değildi.
GPU eski olduğundan yeni olanlardan daha sıcak çalışır. Yine de kısa vadede ve hafif yük için biraz yüksek duruluyor. Aynı şekilde, cpu değeri de yüksek. Bir de yük altında gözlemleyin.

Peki; grafik belleği yetersiz gibi bir hata hiç aldınız şimdiye kadar?
tarayıcılar üzerinde (Chrome, Opera , Mozilla) fac*book , youtube veya herhangi bir haber sitesine giriş yaptığımda ekranı aşağıya kaydırırken dahi inanılmaz bir yavaşlık ve kasma durumu söz konusu.
kullandığınız tarayıcıların ayarlarından donanım ivmesini devre dışı bırakıp deneyin. Bakalım kasma ve yavaşlık ne derece azalacak.

Görev yöneticisinde CPU kullanımına göre sıralandığında, en çok cpu'ya ne yükleniyor? Gözlemleyin. Çalıştırılan uygulama mı yoksa bir Windows hizmeti mi yada bilinmeyen başka bir hizmet yada uygulama mı?

Promaster534

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
GPU eski olduğundan yeni olanlardan daha sıcak çalışır. Yine de kısa vadede ve hafif yük için biraz yüksek duruluyor. Aynı şekilde, cpu değeri de yüksek. Bir de yük altında gözlemleyin.

Peki; grafik belleği yetersiz gibi bir hata hiç aldınız şimdiye kadar?

kullandığınız tarayıcıların ayarlarından donanım ivmesini devre dışı bırakıp deneyin. Bakalım kasma ve yavaşlık ne derece azalacak.

Görev yöneticisinde CPU kullanımına göre sıralandığında, en çok cpu'ya ne yükleniyor? Gözlemleyin. Çalıştırılan uygulama mı yoksa bir Windows hizmeti mi yada bilinmeyen başka bir hizmet yada uygulama mı?

Grafik belleği ile alakalı hiçbir hata karşıma gelmedi. Görev yöneticisinde işlemler sıralandığında eğer tarayıcı açık ise bildiğiniz üzere Chrome gibi tarayıcılar birkaç işlem yapıyor ve tüm CPU bununla kaplanıyor. Tarayıcılar için tüm ayarlar üzerinden deneme yaptım fakat çözüm sağlanmadı.

CPU ile alakalı bir sorun veya hata söz konusu olabilir. Görev yöneticisini dahi çalıştırdığında % 50 veya % 60 kadar bir işlem yüzdesi alıyor CPU üzerinde. Sorun soğutmada mı yada direkt olarak CPU'nun tamamen bitik olmasından mı?

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
CPU ile alakalı bir sorun veya hata söz konusu olabilir. Görev yöneticisini dahi çalıştırdığında % 50 veya % 60 kadar bir işlem yüzdesi alıyor CPU üzerinde. Sorun soğutmada mı yada direkt olarak CPU'nun tamamen bitik olmasından mı?
Her ikisi de olabilir, ekran görüntüsünde paylaştığınız değerleri bilgisayar açılır açılmaz mı aldınız? Yoksa bilgisayarı kapatıp tekrar açarak mı aldınız? Bilmiyorum. Düşmeyen ani artışlar varsa soğutma ile ilgili bir sorun olduğu düşünülebilir. Uzun vadede ve yük altında gözlemlemek lazım.
Chrome gibi tarayıcılar birkaç işlem yapıyor ve tüm CPU bununla kaplanıyor. Tarayıcılar için tüm ayarlar üzerinden deneme yaptım fakat çözüm sağlanmadı
Yukarıda belirttiğim gibi deneyin.

Promaster534

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Her ikisi de olabilir, ekran görüntüsünde paylaştığınız değerleri bilgisayar açılır açılmaz mı aldınız? Yoksa bilgisayarı kapatıp tekrar açarak mı aldınız? Bilmiyorum. Düşmeyen ani artışlar varsa soğutma ile ilgili bir sorun olduğu düşünülebilir. Uzun vadede ve yük altında gözlemlemek lazım.

Yukarıda belirttiğim gibi deneyin.

Evet Aldığım ekran resmi ilk açılışta kullanımda karşıma geldi. Bir süre daha kullandıktan sonra sıcaklık değerleri maksimum olarak 72 , anlık ise 69,2 oldu.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Tarayıcı donanım ivmesini devre dışı bırakmayı denediniz sanırım?

Konu, işletim sisteminden bağımsız gibi görünüyor: "Windows" başlığından "Dizüstü Bilgisayar Sorunları" bölümüne taşındı.

@Görkem Say
Arkadaşımız da konuya bir baksın.

Promaster534

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tarayıcı donanım ivmesini devre dışı bırakmayı denediniz sanırım?

Konu, işletim sisteminden bağımsız gibi görünüyor: "Windows" başlığından "Dizüstü Bilgisayar Sorunları" bölümüne taşındı.

@Görkem Say
Arkadaşımız da konuya bir baksın.

Çok teşekkür ederim. Söz konusu durum adına belirtmiş olduğum üzere tarayıcı üzerindeki tüm gereksiz eklentileri ve diğer yük yaratabilecek seçenekleri kapatarak denedim ne yazık ki sorun aynı. Bir süre kullanım sağladığımda Youtube üzerinde örneğin video içerisindeki seçenek sekmesine fare imlecini yürütemez hale geliyorum. Bu denli bir donma oluyor ve imleç çok donarak , yavaş hareket ediyor.

Promaster534

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
windows 7 bile kursanız hem işlemci ram e yetişemez darboğaz oluşur hemde 1.4 ghz işlemci genellikle win7 professional 32 premium 64 ya da 32 gider.

Cevap için çok teşekkür ederim. Bilgisayar Windows 8 ile birlikte gelmiş olduğundan dolayı Windows 7 yüklemem halinde sizce donanım veya sürücülerle alakalı olarak bir sorun yaşar mıyım? Genelde bu gibi durumlarda mavi ekran hataları geliyor.Sizce Windows 7 ile göle görünür bir performans farkı kazanır mıyım?