Ağladığınız Sahne/Film'ler

Bu konuyu okuyanlar

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Oxford Üniversitesinden bir ekibin yaptığı araştırma, hüzünlü filmlerin, endorfin hormonu salgılatarak vücutta doğal ağrı kesici etkisi yarattığını ortaya koydu.

Araştırma kapsamında, gönüllülerden oluşan iki gruptan ilkine sorunlu bir çocukluk geçiren evsiz bir adamın dramatize edilmiş öyküsünü anlatan "Stuart'ın Hikayesi" filmi, ikinci gruba ise duygusallık içermeyen bir belgesel izletildi.

Bu arada katılımcılara filmleri izlemeden önce ve izledikten sonra destek alarak çömelme hareketi yaptırıldı, bu sırada yaşadıkları ağrı eşiğindeki değişimler izlendi ve endorfin seviyeleri ölçüldü. "Stuart'ın Hikayesi"ni izleyen grupta endorfin seviyesinin diğer gruptan daha yüksek olduğu gözlendi.

Araştırmacılardan Profesör Robin Dunbar, araştırma sırasında en fazla duygusal tepkiyi verenlerin en yüksek ağrı eşiğine sahip olduklarının ve bu kişilerin, insanlarla daha rahat iletişim kurduğunun tespit edildiğini belirtti.

Dunbar, "Elbette burada insan psikolojisini etkileyen başka faktörler de mevcut. Ancak bu kimyasal değişimin, dramatik yapıtlardan hoşlanmamızda önemli bir etken olduğunu düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

#----------#

İtiraf edelim ki hemen hemen hepimiz bir diziye, sahneye veya filme en az 1 kez de olsa ağladık. Uzun zamandır hiç bir yapımda bu duyguyu yaşamadım.

Sizin de ağladığınız bir dizi/film/ sahne var mı? Var ise hangisi?

Babam ve Oğlum, Bi küçük Eylül meselesi

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,146
Hiç bir film beni ağlatacak kadar gerçekçi gelmiyor

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,306
Tren ekspressi hüzünlüydü.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Her duygusal filmde ağlarım. "Erkekler ağlamaz" diye dövünmeyin boşuna.. :)

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Anlamadım ama belli bir yaştan sonra bir şeylere ağlama ihtiyacı mı doğuyor ne, çok ağlamalık olmayan sahneler bile gözümü dolduruyor.

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Anlamadım ama belli bir yaştan sonra bir şeylere ağlama ihtiyacı mı doğuyor ne, çok ağlamalık olmayan sahneler bile gözümü dolduruyor.

Ben de tamamen tersi oldu. Artık içim burkuluyor, ağlayamıyorum.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
bende öküzün önde gideniyim galiba tık yok...

Lazanya Yiyen Adam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
Kızılderilileri çok sevdiğim için, 1990 yapımı Kurtlarla Dans filminde ağlamıştım.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Duygusal filmlerde ağlarım ben. Erkekler ağlamaz diye kendini tutmaya hiç gerek yok.

Son mesajlar