Hızlı başlatma (fast startup) nasıl kapatılır, nasıl açılır?

Bu konuyu okuyanlar

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Hızlı başlatma nedir?
Hızlı başlatma, Windows 8, 8.1 ve 10 işletim sistemlerinde bulunan ve bilgisayarınızın kapatıldıktan sonra daha hızlı başlatılmasına yardımcı olan bir ayardır. Windows bunu yapmak için kapatma sırasında sistem bilgilerini bir dosyaya kaydeder ve böylelikle bilgisayarınızı yeniden açtığınızda Windows bu sistem bilgilerini kullanarak bilgisayarınızı yeniden başlatmak yerine sürdürür. Varsayılan olarak Hızlı başlatma açıktır. (bkz. Windows yardım ve destek)

Hızlı başlatma neden kapatılsın?
#
Özellikle dizüstü bilgisayarlarda görülen "bilgisayarın kapanmaması" sorunu gibi bazı sorunların başlıca sebeplerinden biri hızlı başlatma özelliğinin açık olmasıdır. Hızlı başlatmayı kapatıp tekrar açmak, bilgisayarın kapanmaması sorununu çoğu zaman çözebilmektedir.
# Aynı bilgisayar üzerinde birden fazla işletim sistemi kurup çalıştırmak isteyenler (meselela Windows 8, 8.1 veya 10 kurulu bir sistemin yanına Ubuntu yükleyip kullanabilmek için) (GRUB yüklemeden önce) Windows'un hızlı başlatma özelliğini kapatması gerekir. Aksi durumda, diğer işletim sistemine (Ubuntu'ya) ulaşmamız engellenir, doğrudan Windows açılır; ayrıca Ubuntu üzerinden NTFS biçimli disklere erişim sorunu ortaya çıkar.
# Bilgisayarınızın sistem ayarlarında yaptığınız bir değişiklik, hızlı başlat özelliği açık olduğu için bilgisayarı yeniden başlattığınızda yaptığınız değişiklik etkin olmayabilir.

Hızlı başlatma nasıl kapatılır?
(Yönetici olarak oturum açın.)
> Başlangıç
BzklEp.png
düğmesine sağ tıklayın.
> [Güç Seçenekleri]
> [Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin]i tıklayın.

5yBZML.png

> [Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir]i tıklayın.

Azp95L.png

> Kapatma ayarları bölümünden [Hızlı başlatmayı aç] solundaki kutucuğun onay işaretini kaldırın ve [Değişiklikleri kaydet]i tıklayın.

0zQYmB.png

> Açık kalan diğer pencereyi de kapatıp bilgisayarı yeniden başlatın.

4z5EbG.png
(Hızlı başlatma açıkken CPU çalışma zamanı)

Hızlı başlat kapalı olduğundan bilgisayarınız daha uzun sürede açılacaktır.

Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra, yukarıdaki adımları izleyerek Hızlı başlatı yeniden açabilirsiniz.

6N0oNE.png
(Hızlı başlatma kapatıldıktan SONRA CPU çalışma zamanı)

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
İşte o seçenekler gitti dostum regedit'te hibernate vs.. Diye biliyorum ama yerini hatırlayamadım.
Konudaki anlatılanlar uygulandığında, seçeneklerin kaybolmaması gerekir. Kayboluyorsa başka bir işlem yapılmıştır. Regedit vs. başka ayarlara dokunmayalım lütfen.
Şöyle deneyelim o zaman
Komut istemini yönetici olarak başlatın.
powercfg.exe /hibernate on
Enter
Bilgisayarı baştan başlatalım. Konuda anlatıldığı şekilde seçimlere tekrar bakalım ve istenen duruma göre değiştirmeyi deneyelim.

34362452342134235

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Konudaki anlatılanlar uygulandığında, seçeneklerin kaybolmaması gerekir. Kayboluyorsa başka bir işlem yapılmıştır. Regedit vs. başka ayarlara dokunmayalım lütfen.
Şöyle deneyelim o zaman
Komut istemini yönetici olarak başlatın.
powercfg.exe /hibernate on
Enter
Bilgisayarı baştan başlatalım. Konuda anlatıldığı şekilde seçimlere tekrar bakalım ve istenen duruma göre değiştirmeyi deneyelim.
Teşekkürler!