Sosyal Medya Kullanımının İşletmeler Açısından Önemi

Bu konuyu okuyanlar

bilgin21

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Sosyal Medya Kullanımının İşletmeler Açısından Önemi
Arkadaşlar bugünkü yazımda Sosyal Medya Kullanımının İşletmeler Açısından Öneminden bahsedeceğim.Ama öncelikle sosyal medyanın tanımından bahsedeceğim.

5b3c96ba53f14.jpg

Sosyal Medya Nedir?
Sosyal medya, fikirlerin ve bilgilerin paylaşılmasını ve sanal ağların ve toplulukların oluşturulmasını kolaylaştıran bilgisayar tabanlı bir teknolojidir.Sosyal medya araçları bilindiği gibi bir tasarımın ürünüdür.Sosyal medya sayesinde birçok insan birbirleri içersinde etkileşimde bulunabilirler.Sosyal medyada kişiler fotoğraflarını,videolarını,fikirlerini paylaşabilmektedir.Böylece birçok kişi ile bağlantı kurabilirler.Sosyal medya bazen yeni bir arkadaşlığın başlangıcı olabilir.Sosyal medya aynı zamanda paylaştığınız fikirler doğrultusunda sizi popüler bir kişi haline getirebilmektedir.Sosyal medya uygulamalarında birçok önemli uygulamalarda bulunmaktadır.Beğen,Yorum Yaz,Paylaş gibi.Birçok insan paylaşan fikirlere yorum yaparak paylaşan kişi arasında bağlantı kurabilmektedir.Ayrıca insanlar paylaşılan fikirleri kendi zaman tünelinde paylaşarak bu fikir ile alakalı birçok kişi arasında bir bağ kurabilmektedir.

Sosyal Medya Hesabı Kurulumu

Peki sosyal medya kullanımının işletmeler açısından önemi nedir?Şimdi de bu konulardan biraz bahsedelim.Biz bir işletmeysek sosyal medya üzerinden reklam,ürün tanıtımı,marka tanıtımı,sponsor bulma işlemlerini nasıl yapabiliriz?Öncelikle işletmemiz için bir kurumsal sayfa açmalıyız.İşletme profilini düzenlemeliyiz.Şirketimizle ilgili bilgi yazıları yazmalıyız.Hakkımızda kısmını müşteriler benden acaba ne ister?Müşteriler açısından düşünüp bunun doğrultusunda hakkmızda bölümünü oluşturmalıyız.İşletmemiz ile ilgili fotoğrafları yayınlayarak birçok insanın daha işletmenize gelmeden bir fikir sahibi olmasını sağlamalıyız.Şunu demek istiyorum arkadaşlar.Bir kişi sizin kurumsal sayfanıza girdiğinizde sanki işletmeniz içindeymiş havasını vermek.Ona o duyguyu yaşattırmak.İletişim bağlamında insanların kurumsal sayfanız üzerinde yaptıkları yorumları değerlendirip onun doğrultusunda bir işletme yapısı ortaya koymak.Bu müşterinizin size bağlılığını arttıracaktır.Sosyal Medya Kullanımının İşletmeler Açısından Önemi

Uygun maliyetli:Bilindiği gibi işletmelerinizin reklamını yapmak için birçok şirkete ödeme yapmanız gerekmektedir.Ürün tanıtımı için artı bir para marka tanıtımı için artı bir para kurumsal sayfa tanıtımı için ayrı bir para ödemesi yapmanız gerekir.Yani bütçe bağlamında çok yüksek bir bedeli tanıtım yapan şirketlere ödemeniz gerekmektedir.Bu da orta ve küçük işletmeli şirketleri mali bakımdan zora sokabilmektedir.İşte arkadaşlar burda sosyal medya devreye giriyor.Sosyal medya üzerinden birkaç tıklamayla işletmemiz için uygun bir ürün tanıtım reklamını,marka tanıtım reklamını,işletme tanıtım reklamını satın alarak uygun maliyetle birçok kişiye tanıtım yapabilirsiniz.Bu açıdan sosyal medya çok gelişti değerli okuyucularım.

Anında Geri Dönüş:İşletme sayfamız üzerinde ziyaretçiler için iletişim ağları kurarak ziyaretçilerle iletişiminizi daha çabuk sağlayabilirsiniz.Ziyaretçiler bu iletişim ağları üzerinden birinde bir şikayette bulunursa oluşan şikayeti değerlendirip onun ölçüsünde çalışma yapabilirsiniz.Anında geri dönüş sayesinde müşterilerinizin size güveni ve bağlılığı artar.

Seo Etkisi Yaratma:Seo bakımından önemli sıralarda yer almak içinde işletmeniz açısından çok önemlidir.Bildiğiniz gibi birçok büyük otoriter şirketler Google sıralamalarında her zaman sizden önde olacaktır.Burda atacağınız en büyük adım sosyal medyayı kullanmak olmalıdır.İşletme sitenizdeki makaleleri ya da ürünleri facebook,twitter,linkedin gibi sosyal medya hesaplarınız üzerinden yayınlayıp bir seo etkisi yaratabilirsiniz.Bu açıdan sosyal medya çok önemlidir arkadaşlar.

Kullanıcı Dostu: Sosyal medya kullanımının işletmeler açısından bir diğer önemi de kullanıcı dostu bir yapıya sahip olmasıdır.Herhangi bir kodlama dili veya yazılımı bilmek zorunda değilsiniz.Sadece yapmanız gereken işletme profili oluşturup gerekli bilgileri yayınlayıp daha sonrasında insanların etkileşimi doğrultusunda çalışmalar yapmak.Yani bilgisayar kullanımını bilen herkes bunları rahat bir şekilde yapabilir.Tabiki akıllı telefonuz üzerinden de paylaşım yapmanız mümkündür.Özellikle bilgisayarınızın başından kalktığınız zamanlar telefonunuza gelen bildirimler sayesinde müşterilerinizle hemen temas kurabilirsiniz.Bu işlemler oldukça kolaydır.

İçerik ürütme ve tanıtım:Sosyal medya kullanımının işletmeler açısından bir diğer önemi de kurumsal sayfanız üzerinde yaptığınız paylaşımlarda kişilerin yorumlarını değerlendirmeye almak.Böylece hangi içeriğinizin daha ilgi çekici olduğunu görüp bu konuda içerik üretmeye devam edebilirsiniz. Çeşitli sosyal medya kanallarında yayınlanan farklı yorumları değerlendirip gelir elde etmek için mükemmel bir kombinasyon bulabilirsiniz.

Sosyal Medya Kullanımının İşletmeler Açısından Önemi | Uğur Günen Kişisel Web Sitesi

Melikeay

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
0
Emeğine sağlık yerinde ve güzel bir yazı olmuş