Windows 10 da Düşük Performans[Hız Arttırmak İçin Ne Yapmalı?]

Bu konuyu okuyanlar

Kamar33

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Merhabalar.
Geçenlerde yeni dizüstü bilgisayar aldım ve Linux Endless ile geldi. Ben de en güncel Windows sürümü olsun diye 10 yükledim. Bütün güncelleştirmeleri yaptım, güncel driverları yükledim. Ancak bilgisayarın normal performansını bilmediğim için Windows 10'dan dolayı bir kayıp var mı bilemiyorum.Ben normalde windows 7 de hep daha fazla performans alırdım eski bilgisayarlarımda. Ancak şimdi fotoğraflar uygulamasını açarken başlat menüsünü açarken arama yaparken dosya gezgini açarken falan lüzumsuz bir bekleme yaşıyorum. Dediğim gibi bu cihaza da driverlarını yükledim (En güncel), Windows güncellemelerini yaptım. Acaba gözden kaçırdığım bir şey mi var maksimum performansı almak için?

Windows 7 ye geçmeyi düşündüm ancak bilgisayarımda Kaby Lake işlemci olduğu için görünüşe göre Windows 7 Driverları Acerın sitesinde yok. (Product support)
Forum üzerinde böyle bir konu buldum ama bunun driver sorununa çözüm olup olmayacağından emin değilim, ekran kartı driverlarını kendin indiririm ama chipset için ne yapabilirim onu bilmiyorum. Ki zaten performans düşüşü olur denmiş ama şu an ki performans i3 M350,4GB DDR3 RAM,HD5470 li eski laptopumdan çok çok daha düşük.

Windowsumun gerçekten böyle lüzumsuz bekletmeler yapmaması için ne yapmam gerek?(Windows 10 Home 1803,Microsoft sitesinden indirdim.)
Şimdiden teşekkür ederim

Dizüstü bilgisayarım:
  • Acer A515-51G-388J
  • i3 -6006U İşlemci
  • 4 GB DDR4 RAM
  • Nvidia 940 MX Ekran Kartı
Şimdiden teşekkürler.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Windows 7 ye geçmeyi düşündüm ancak bilgisayarımda Kaby Lake işlemci olduğu için görünüşe göre Windows 7 Driverları Acerın sitesinde yok. (Product support)
Bildiğim kadarıyla 7. nesil ve üstü Intel işlemcilere Windows 7 desteği yok.
Sizin işlemciniz 6. nesil. Hala destekleniyor olması lazım. Değil mi @utkuversus ?

Kamar33

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Bildiğim kadarıyla 7. nesil ve üstü Intel işlemcilere Windows 7 desteği yok.
Sizin işlemciniz 6. nesil. Hala destekleniyor olması lazım. Değil mi @utkuversus ?
Aslında ben de doğrudan buna benzer bir şey bulamadım işlemcimle ilgili ama dün Windows 7 yükemeye çalışırken (Yükleme ekranında) USB sürücüsü hatası ile bile karşılaştım aynı yeni nesil uyumsuz işlemcilerde olduğu öne sürüldüğü gibi..Bir de sitesinde driver olmayınca bir şaşırdım açıkçası.
Bu arada erken cevabınız için teşekkür ederim :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Açıkçası Windows 10 en çok diske yük bindiriyor. SSD'ler bu işin altından kalkabilse de HDD'ler zorlanabiliyor.
Ama sırf Windows 10 yavaş diye SSD almayı da doğru bulmuyorum.

@Kamar33 Görev yöneticisinden bakar mısınız disk kullanım yüzdesi kaç?

Kamar33

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Disk kullanımı %10 un altındaydı, ben yine de bir yeniden başlatıp baktım ve sonuç pek değişmedi. Evet ürünün harddiski pek iyi değil haklı bir noktaya değindiniz, dosya gezginini açmak için 5 saniye boş ekrana bakıyorsam bir yerde bir sıkıntı vardır evet :) 4 GB RAM in yetersiz olması ihtimali var mı acaba ?

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
4 GB RAM in yetersiz olması ihtimali var mı acaba ?
Benim bilgisayarımda da 4GB RAM var. :) Günlük kullanımda yeterli oluyor.

Sorununuz belki de sürüm 1803'ten kaynaklanıyordur. Ben en son sürüm 1705'i denemiştim sanırım.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Aynen. :D 1703'ten sonra bir şey kullanmıştım ama hangisiydi diye düşündüm. 1705 yazmışım.

---- Mesajlar birleştirildi ----

@Kamar33 animasyonları(efektleri) kapatmanızı öneririm. Sanırım Windows 10 1803'te animasyonlar eklenmiş. Bir araştırayım ona göre buradan yazarım.

Son düzenleme:

Kamar33

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@Kamar33 resimdeki gibi yapmanızı öneririm.
1531558893693.png

Kamar33

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Denedim ancak maalesef sorunum gitmedi, bu animasyonu kapatınca pencereleri aşağı indirirken böyle küçülüp cebe girer gibi olmuyor artık o yönden biraz hızlı gözükse de benim sorunum ilk açılışta... Dosya gezgine tıkladığımda görev çubuğu üzerinden 3 4 saniye ekranda yaprak kıpırdamıyor( :) ). Sonra açılıyor ve normal çalışıyor diyebilirim... Yani sizi uğraştırdım ancak maalesef bu çözüm olmadı :(

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Cihazınızda yüksek ihtimal ile ram yetersiz kalıyor gibi.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Bana da öyle geliyor gibi ama yani 4 GB Ram de de dosya gezgini bu kadar bekletiyorsa biraz sıkıntı yok mudur sizce de :)
Cihaz kaç senelik acaba onu da biraz düşünün, HDD belki eskimeden dolayı performans düşüşü yapmıştır. Eğer 5400 rpm ise bu performans ram ile birlikte düşünüldüğünde yavaşlaması muhtemel gibi geliyor. :)

Kamar33

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Cihaz kaç senelik acaba onu da biraz düşünün, HDD belki eskimeden dolayı performans düşüşü yapmıştır. Eğer 5400 rpm ise bu performans ram ile birlikte düşünüldüğünde yavaşlaması muhtemel gibi geliyor. :)

Cihaz daha 5 günlük falan, ben onun için bayağı peşine düştüm eğer bir sıkıntısı varsa iade edeceğim ürünü de :) Garanti kapsamını bilmediğim için eski bilgisayarımın HDD sini falan da deneyemiyorum ama o da bunun gibi 5400 rpm likti ve onu ben 1 sene önce ikinci el almıştım, bunun her türlü daha iyi olması lazım aslında ama anlayamıyorum neden böyle :)

Kamar33

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
6. Nesil İntel hala destekte. Ama ben 970 EVO SSD aldığım için mecburen Windows 10 kurdum.
Peki ben Windows 7 kurarsam bu Acer'ın driver sorununu çözebilir miyim sizce? Veya bu Windows 10 u çekilebilir hale getirebilir miyim..

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
Bence win 10 yeni sürümlerde hantallaştı.

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
Format.
Ama sistem eskiden iyi çalışıyorsa geri yükleme yapabilirsin.

Kamar33

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Format.
Ama sistem eskiden iyi çalışıyorsa geri yükleme yapabilirsin.

Ben sistemi indirir indirmez güncellediğim için eski haline dair pek bir deneyimim yok açıkçası ama maalesef sistem geri yükleme noktası oluşturulmamış o tarihte. Sanırım tek çare format olacak.

Şimdi aklıma geldi de başka bir forumda benim laptopumu kullanan bir kişi Windows un son sürümünde olduğunu ve memnun olduğunu söylemişti. Konudaki diğer mesajıma cevap vermedi ve özel mesaj sistemi de olmadığı için devamını getiremedim konuşmanın ama böyle bir bilgi var yani elimde :)

baca42

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
hp pavilion laptobumda i7- 4500u 1.80 max 2.40ghz işlemci ve 8 gb ram vardı. win 10 ile inim inim inliyordu(birçok optimizasyonlar yaptığım
sürücüler vs.. güncel olduğu halde). 1 dakika 15 saniyede ekran açılıyor, sonra kendine gelip kullanılması için dakikalarca bekliyordum. ve sık sık disk kullanımı 100/100 civarı gözüküp kendini resmen kilitliyordu. en basit işlem için bile uzun süre bekliyordum. hatta kapatma komutu verdiğimde dahi uzun süre bekletiyordu.
gittim 480 gb bir sandisk marka alıp taktım. kurtuldum :)
1dakika 15 saniyede masaüstünün geldiği ve kullanmak için beklediğim pc, 15 saniyede açılıp kullanıma hazır hale gelmeye başladı.
yani anlayacağın sorun 5400 rpmden kaynaklanıyor.

hatta benim masaüstünde xp kurulu. 7200 lüğü değiştirdim, 5400 lük takmıştım. oda çok yavaşlamıştı. sonra yine değiştirip7200 rpm hd taktımda kendine geldi.

Kamar33

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
hp pavilion laptobumda i7- 4500u 1.80 max 2.40ghz işlemci ve 8 gb ram vardı. win 10 ile inim inim inliyordu(birçok optimizasyonlar yaptığım
sürücüler vs.. güncel olduğu halde). 1 dakika 15 saniyede ekran açılıyor, sonra kendine gelip kullanılması için dakikalarca bekliyordum. ve sık sık disk kullanımı 100/100 civarı gözüküp kendini resmen kilitliyordu. en basit işlem için bile uzun süre bekliyordum. hatta kapatma komutu verdiğimde dahi uzun süre bekletiyordu.
gittim 480 gb bir sandisk marka alıp taktım. kurtuldum :)
1dakika 15 saniyede masaüstünün geldiği ve kullanmak için beklediğim pc, 15 saniyede açılıp kullanıma hazır hale gelmeye başladı.
yani anlayacağın sorun 5400 rpmden kaynaklanıyor.

hatta benim masaüstünde xp kurulu. 7200 lüğü değiştirdim, 5400 lük takmıştım. oda çok yavaşlamıştı. sonra yine değiştirip7200 rpm hd taktımda kendine geldi.

SSD veya iyi bir HDD gerçekten fark ediyor haklısınız ama bu biraz farklı bir durumuş, en azından dosya gezgini sorunumu kısayolun dosya yolunu değiştirerek çözebildim. Belki diğer problemlere de bir çözüm bulabilirim bilmiyorum. Açıkçası şu sıralar SSD almam pek mümkün değil :)

black_sea_28

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Arkadaşlar, bende de İ3 işlemcili birinci nesil bilgisayar var, Ram'ını 6 GB yaptım, 1 TB SSD var, bilgisayar Win 10'Da kasıyor. Win 7 'ye geri döneceğim, performans arttırmaya yönelik önereceğiniz husus var mı ?