Bu konuyu okuyanlar

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
@kaanm55
Linux dağıtımlarında kararlılığı etkileyen birçok etken var. Manjaro şu anda @Death Mark'ın bilgisayarında düzgün bir şekilde çalışıyor ama senin bilgisayarında düzgün çalışmayabilir. Mesela benim bilgisayarda Linux Mint ve Ubuntu Budgie gayet düzgün bir şekilde çalışıyordu.
@Death Mark
Uçbirime "screenfetch" yazarsan genel olarak sistem bilgileri çıkacaktır.
Maalesef çıkmıyor.
GIMP'in son versiyonunu gördünüz mü ?
Adamlar yardırmış.
Bu sefer gerçekten Photoshop ile yarışır hale geldi.

Ekli dosyayı görüntüle 44269
Evet baya bir iddialı olmuş.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Uçbirime yazdıktan sonra ne gibi bir hata veriyor?
Böyle oluyor.
1530649572781.png

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Canım Linux istedi şimdi. Olacaktı screenfetch yazacaktım... şaka maka çok güzel... Format atmanın vs mantığını biliyorum ama hiç uygulamayı ciddi anlamda denemedim... çok endişeliyim açıkçası.. :)
Kurmak değilde kaldırmak sıkıntı linux'u.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Canım Linux istedi şimdi. Olacaktı screenfetch yazacaktım... şaka maka çok güzel... Format atmanın vs mantığını biliyorum ama hiç uygulamayı ciddi anlamda denemedim... çok endişeliyim açıkçası.. :)
O kadar da endişe edilecek bir durum yok. Sadece hangi bölüme kuracağını seçmek biraz sıkıntılı olabilir ama o da çok zor değil.
Ubuntu, Windows'un yanına böyle kuruluyor:

Diğer Linux dağıtımlarının çoğunun da mantığı böyle.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
2 gün oldu herhangi bir ciddi bir problem yaşamadım.
Manjaro XFCE'de. :)

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Kurmak değilde kaldırmak sıkıntı linux'u.
Linux dağıtımını kaldırmak sıkıntılı değil. Ubuntu'nun ISO'sunu USB belleğe yazdırdın ya, o USB belleği boot sırasında birinci sıraya alıp çalıştıracaktın. Ondan sonra o aracı kurup çalıştıracaktın ve araç ile Ubuntu'yu kaldıracaktın.
2 gün oldu herhangi bir ciddi bir problem yaşamadım.
Manjaro XFCE'de. :)
Umarım sorun yaşamazsın. İyi bir dağıtım seçildiğinde Linux pek sıkıntılı değil.
Düzenleme yaptım böyle daha güzel oldu. :)
Umarım gelecekte temaları da değiştirirsin. Duvar kâğıdı, Google Chrome ve birkaç değişiklik dışında bir değişim göremiyorum. :D

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Linux dağıtımını kaldırmak sıkıntılı değil. Ubuntu'nun ISO'sunu USB belleğe yazdırdın ya, o USB belleği boot sırasında birinci sıraya alıp çalıştıracaktın. Ondan sonra o aracı kurup çalıştıracaktın ve araç ile Ubuntu'yu kaldıracaktın.

Umarım sorun yaşamazsın. İyi bir dağıtım seçildiğinde Linux pek sıkıntılı değil.

Umarım gelecekte temaları da değiştirirsin. Duvar kâğıdı, Google Chrome ve birkaç değişiklik dışında bir değişim göremiyorum. :D
Siyah yapmıştım. İçeriğiyle birlikte. Manjaro logosunu ve kapatma tuşunuda değiştirdim. :D
Daha ciddi düzeltmelerde yapıcam tabi.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Yandex'i çok beğeniyorum. Hiç havlu atıp sıkmadı. :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Vivaldi bile Yandex.Browser'dan sonra çıktı. Vivaldi'nin normal sürüm olarak ".deb" ve ".rpm" sürümü çıktı, bunların bir türlü normal Linux sürümü çıkmadı.
Çünkü kapalı kaynak. Açık kaynak yazılımlar kaynak kodunu .tar.gz olarak sıkıştırıp yayınlıyor.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Ben de özgür yazılım olmadığı için Mozilla Firefox ve Chromium dışındakileri kullanmamaya çalışıyorum ama genelde son kullanıcı, bunları önemsemiyor.
Yanlış okumuşum, Vivaldi'den şikayet etmişsiniz sandım. Yandex'i bu kadar önemli kılan nedir? Samimiyetle soruyorum tabii.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Yanlış okumuşum, Vivaldi'den şikayet etmişsiniz sandım. Yandex'i bu kadar önemli kılan nedir? Samimiyetle soruyorum tabii.
Tarayıcıyının tasarımını beğeniyorum. Bugüne kadar hiçbir sorun yaşatmadı. Yandex'i zaten 5-6 saat forum ile birlikte kullanırım. İşlevsel buluyorum. Uzantı desteğide geniş. Bugüne kadar Mozilla'da kullandım, Chrome sersini, Opera'da dahil. hiçbiri Yandex kadar tatmin etmedi. Diğerlerinde hep sorun yaşadım. :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Tarayıcıyının tasarımını beğeniyorum. Bugüne kadar hiçbir sorun yaşatmadı. Yandex'i zaten 5-6 saat forum ile birlikte kullanırım. İşlevsel buluyorum. Uzantı desteğide geniş. Bugüne kadar Mozilla'da kullandım, Chrome sersini, Opera'da dahil. hiçbiri Yandex kadar tatmin etmedi. Diğerlerinde hep sorun yaşadım. :)
Valla bizim Linux camiasının en büyük derdi devlet sitelerine adam akıllı girebilmekti, zira İnternet Explorer dışında destek yoktu. Artık garip garip işler deniyorduk wine ile İnternet Explorer çalıştırmak için. Bugün böyle bir şey yok, her browser her sitede güzel güzel işini görüyor. O yüzden pek takılmıyorum şöyle olsun böyle olsun kısmına, zaten altın çağı yaşıyor gibiyiz. Herhalde biz ufak tefek şeyleri görmüyoruz diyeceğim de, hiç sorun yaşadığımı hatırlamıyorum.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
opera-developerı hala tek geçerim ne vivaldi ne yandex ne de firefox.
addblocker, vpnproxy var içinde daha ne olsun...

arsenik

Müdavim
Reaksiyon puanı
242
Ben de Opera dev sürüm kullanıyorum. Nedeni ise beni yavaşlatan şeylere katlanamamam. Burada da aslında açık kaynak tercih etmek lazım ama şu an Opera fazlasıyla hoş geliyor. Her işimi kasmadan atlamadan zıplamadan yerine getiriyor. Firefox'u kuantum ile beraber denemek istiyorum ama yine taşınma süreçlerinde fazla zaman harcayacağımı düşündüğümden ve eklenti ekledikçe buji gibi meme yapacağını [ :D ] tahmin ettiğimden yine kasmalara sebep olacak. En azından bu benim tahminlerime göre böyle olacak.

Firefox kuantum eklentilerle kasma olmadığını iddia eden varsa sistem bilgileriyle beraber iddiasını dile getirsin.

Ha Opera ile problemlerim var mı? Elbette var. Şu aralar opera içerisinde gelmeyen libffmpeg.so dosyasıyla problemlerim var. Paket içinde gelmediği için son birkaç dev sürümdür h264 codecli videoların hiçbiri açılmıyor. Ben de uygun bulduğum 55.0.2955.0 sürümünde Ubuntu xenial'den aldığım libffmpeg.so ile yürütüyorum işimi. Ama bu ne zamana kadar böyle devam eder bilmem. Bu sorun sanırım lisans anlaşmazlıklarıyla alakalıymış. Çok araştırmadım ama Opera'nın ardında yatan chromium sürümü ile alakalı.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Ben de Opera dev sürüm kullanıyorum. Nedeni ise beni yavaşlatan şeylere katlanamamam. Burada da aslında açık kaynak tercih etmek lazım ama şu an Opera fazlasıyla hoş geliyor. Her işimi kasmadan atlamadan zıplamadan yerine getiriyor. Firefox'u kuantum ile beraber denemek istiyorum ama yine taşınma süreçlerinde fazla zaman harcayacağımı düşündüğümden ve eklenti ekledikçe buji gibi meme yapacağını [ :D ] tahmin ettiğimden yine kasmalara sebep olacak. En azından bu benim tahminlerime göre böyle olacak.

Firefox kuantum eklentilerle kasma olmadığını iddia eden varsa sistem bilgileriyle beraber iddiasını dile getirsin.

Ha Opera ile problemlerim var mı? Elbette var. Şu aralar opera içerisinde gelmeyen libffmpeg.so dosyasıyla problemlerim var. Paket içinde gelmediği için son birkaç dev sürümdür h264 codecli videoların hiçbiri açılmıyor. Ben de uygun bulduğum 55.0.2955.0 sürümünde Ubuntu xenial'den aldığım libffmpeg.so ile yürütüyorum işimi. Ama bu ne zamana kadar böyle devam eder bilmem. Bu sorun sanırım lisans anlaşmazlıklarıyla alakalıymış. Çok araştırmadım ama Opera'nın ardında yatan chromium sürümü ile alakalı.
O sorun, Arch Linux'ta bu paket sayesinde çözülebiliyor:
Arch Linux - opera-ffmpeg-codecs 67.0.3396.87-1 (x86_64)

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Ben de bilmediğimden soruyorum ama galiba "zyper" değil, "zypper" olacak.
bu mesajınızı kaçırmışım, o zaman yukarıdaki komutlardan önce aşağıdaki komutu çalıştıralım suse kullanmayalı uzun zaman oldu bir p yi yazmayı unutmuşuz, ama takmamak lazım neticede komuttur :).
$ sudo alias zyper="zypper"

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Oldukça sade ve iyi bir masaüstü.
@kaanm55
Ne yaptınız, karar verebildiniz mi? Yoksa GNU / Linux'a geçmemeye mi karar verdiniz?
geçmemeye karar verdim. babamın önemli dosyaları da mevcut sistemimde, başım ağırmasın. kendime ait bilgisayarım olunca inşallah.