Bilgisayarımın fanı yarı çalışıyor hatta bazen hiç çalışmıyor (acil yardımm )

Bu konuyu okuyanlar

lunar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bilgisayarımı (casper nirvana i7) yaklaşık 3-4 yıl önce almıştım.Bilgisayarı aldıktan 9-10 ay sonra içine koca bir bardak dolusu ayran döktüm.Babamda bilgisayarın içini açıp bir güzel temizlemişti gayette iyi çalışıyordu ama fanda bir sıkıntı olmalı ki normalden fazla ısınmaya başlamıştı.Ama ben birşey olmaz deyip geçtim.Yıllar ilerdedikçe bilgisayar fanı iyice çöp oldu aşırı ısınmaya başladı bilgisayar bazen kapanıp durdu açılmadı felan halende bazen oluyor kasılıyor felan.Ama yinede çalışıyordu sesi baya bi yüksek geliyodu elini fana yakınlaştırınca havayı hissedebiliyodun felan.Anca bi lol oynerken felan aşırı ısınıyodu.Ama bişey olmaz dedim.Öyle kullanmaya devam ettim ama yaklaşık 2-3 hafta önce fan aşırı hızlandı sonra aşırı yavaşladı ve birdahada asla hızlanmadı havayı hissedemiyosun bile artık bazen fan çalışmıyor felan ve aşırı ısınıyor oyun oynamadığım halde.Ve izmirde yaşıyorum hava aşırı sıcak bilgisayar daha da pert oluyor,oyun oynamadığım halde.İçini açmaya korkuyorum birleştiremem felan diye oyüzden fanını temizlemiyorum acaba ondanmı oluyor?Ve bilgisayar tamircilerine felanda vermek istemiyorum birşey olur diye.Soğutucu alsam işe yararmı yoksa kesin fanı temizlemem yada değiştirmemmi gerekiyor?acil yardımcı olursanız sevinirim.
(Birde soğutucu için önerebileceğiniz modeller varsa sevinirim.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Başta termal macun değişimi yapılacak. Fan selülozik tinerle yıkanması lazım. Hatta diğer parçalarında bir selülozik tiner banyosuna girmesi lazım.

GatsuX

Doçent
Reaksiyon puanı
324
Boşver değiştir yenisini al

---- Mesajlar birleştirildi ----

daha çok bozulur o taraflar hassas

Son düzenleme:

GatsuX

Doçent
Reaksiyon puanı
324
bende ondan korkuyorum ama öğrenciyiz yeni bilgisayar alacak para yok :d
para biriktirip laptop soğutucu masalar var onlardan alabilirsin

Çalışamicaksan babandan iste izin vermesse geçmiş olsun

Son düzenleme:

lunar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
para biriktirip laptop soğutucu masalar var onlardan alabilirsin

Çalışamicaksan babandan iste izin vermesse geçmiş olsun
vermez büyük ihtimal D: napalım bende anca bu bilgisayarla yetinip para biriktirmeye bakacağım :/

o soğutucu masalardan almayı düşündümde pek rahat değiller gibi

GatsuX

Doçent
Reaksiyon puanı
324
benim kullanmadığım var sana yollayabilirim

GatsuX

Doçent
Reaksiyon puanı
324
getiriyim ya ztn kullanmıyom bari ev boşalır

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Başta termal macun değişimi yapılacak. Fan selülozik tinerle yıkanması lazım. Hatta diğer parçalarında bir selülozik tiner banyosuna girmesi lazım.
Arkadaş çözümü söylemiş bunlarda çözmesse ya donanımsal yada yazılımsal sorun vardır..
bende ondan korkuyorum ama öğrenciyiz yeni bilgisayar alacak para yok :d
Bilgin yoksa uzun süredir o laptop'ın içi açılmamış belliki en azında fanı temizleyebilirsin..

lunar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaş çözümü söylemiş bunlarda çözmesse ya donanımsal yada yazılımsal sorun vardır..

Bilgin yoksa uzun süredir o laptop'ın içi açılmamış belliki en azında fanı temizleyebilirsin..
evet içini açmadım açmakta istemiyorum çünkü tekrar birleştiremeyebilirim ;/

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
evet içini açmadım açmakta istemiyorum çünkü tekrar birleştiremeyebilirim ;/
Fanı temizlemek çok zor birşey değil alt kapağı sökeceksin fanı çıkaracaksın temizleyip geri takacaksın başka bir parça sökmeyeceksin bilgisayardan..

lunar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Fanı temizlemek çok zor birşey değil alt kapağı sökeceksin fanı çıkaracaksın temizleyip geri takacaksın başka bir parça sökmeyeceksin bilgisayardan..
mecbur deneyeceğim artık :/ yardımın için teşekkür ederim