iOS 12 Beta

Bu konuyu okuyanlar

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Arkadaşlar Apple geçtiğimiz gün iOS 12’yi tanıttı ve ilk beta sürümünü kullanıcılara sundu. iOS ve macOS’in kaptanı olan Craig Federighi performans ve müşterilerin daha rahat bir iOS kullanacakları konusunda bilgilendirdi.

Kamera %70, klavye %50 ve açılış hızı %40 daha hızlı olacak denildi. Yüzdelik birşey söyleyemem ama gözle görülür derecede hız var. Açılış hızı izlediğim ve deneyimlediğim modellerde hızlı ama %40 değilde %20 gibi hissettim. Ama bunun bir beta olduğunu unutmamak lazım. Klavyenin yeni tasarımını daha çok beğendim. Tahmin etme yeteneği azda olsa geliştirilmiş. Kamera ise daha hızlı açılıyor modlar arası geçişlerde daha hızlı. Deklanşör hızı değişmemiş.
B3EA1C4B-7F55-44C5-AC0A-D21230229943.png

FaceTime’a grup sohbeti özelliği geldi. Bu özellik sayesinde 32 kişi aynı anda görüntülü görüşme yapabilecek. Kendimizi değişik suretlere dönüştürmemize yarayan Animoji’yi FaceTime’a da eklemişler. Grup sohbetinde konuşan kişinin görüntüsünün bulunduğu kare dinleyen insanların bulunduğu kareden daha büyük olacak. Konuşmayan birini görmek istiyorsanız alt kısımdaki katılımcıların olduğu karelerden o kişiye iki kere tıklamanız yeterli olacak.

Fotoğraflar uygulaması da yenilenenler arasında. Sizin için bölümünde eğer fotoğraflarınızı iCloud hesabınıza aktardıysanız görüntü işleme teknolojisi ve yapay zekayı kullanarak fotoğraftaki kişiye göndermenizi sağlıyor. Bir de arama özelliği alt tarafa bölüme taşınmış ve iyileştirilmiş.
7DA86B55-9E1C-4F3D-AFD7-BDA9209F00C9.png

Yabancı kaynaklarda Apple Music’in de tasarımsal açıdan biraz değiştiğini gördüm. Bu servisi kullanmıyorum ama gördüğüm ekran görüntülerine göre daha işlevsel olmuş.

Ve benim en çok beğendiklerimden “Rahatsız Etme”yin kardeşim özelliği :D Artık rahatsız etme özelliğini belirli saatler arası otomatik kullanabileceğiz. Bu özellik konum bazlıda çalışıyor. Örneğin toplantıdasınız ve buradan ayrılana kadar seçeneğini seçtiniz. Siz toplantı alanından ayrılana kadar aramalar ve bildirimler gizli kalacak. Yatma zaman modunu ise seçtiğiniz kalkma saatine kadar parlaklığı kısıyor ve yine bildirim ve aramaları gizliyor.

39D64073-68DF-418B-A3BD-E6132BD8EB95.png

40BA38E0-8AC5-49D2-AB1C-3BDCF70BD745.png

Ve borsa uygulaması. Aramızda kullanan kesin vardır. Bende arada takip ediyorum ve gerçekten daha işlevsel olduğunu söyleyebilirim.
AFF4C0E9-7562-4C2D-B733-009113A345D5.png

Şifre tamamlama olayı gelişmiş ve gayet hoş olmuş. Daha stabil olması gerek :)
5925D4A3-6368-4CA8-BC88-DB14990FAB5A.png

Sesli notlar uygulaması da daha işlevsel hale geldi. Ayrıca kayıtların kalitesini de ayarlayabiliyoruz.

Gelelim bildirimlere. Bildirimlerin toplu halde görünmesi iOS 12 ile geldi. Biraz geç oldu sanki :( Ayrıca bildirimi sola kaydırınca uygulamanın bildirim ayarlarına erişebiliyorsunuz.
7A961DA1-8564-4A1D-90EA-169CD9BB988F.png
1EEE2988-2C3A-407B-B77F-B0DB63DF8FC0.png

Bir diğer yenilik ise cihazda geçirilen süre. Artık cihazda hangi uygulamaları ne kadar kullandığınızı görebileceksiniz. İstediğiniz uygulamalara da sınır koyabileceksiniz. Sınırı aştığınızda uygulama simgesi sönük olacak ve yanında bir kum saati olacak. Bu özelliği aile içinde de kullanabileceksiniz. Evlatlarımızın neleri ne kadar kullanmasına karar verebilecek hatta yapacağı AppStore ve iTunes Store’da yapacağı harcamalarına kadar takip edebileceğiz. Çocuklar ise daha fazla süre isteyebiliyor tabii ki :D İnternet kafeler geldi aklıma. Abi Facebook açık kaldı :D
5A930EF4-D42C-4DD7-BA7A-330ED10C9D4D.png

---- Mesajlar birleştirildi ----

Ana ekran butonuna çift dokuduğumuzda ekran yarıya inerek tek elle kullanım kolaylığı sunuyordu. Fakat bildirim çubuğunu indirecek kadar veya kilit ekranında müzik değiştirmek için aşağı çekecek kadar değildi. Ama artık hem bildirim çubuğu aşağı inecek hemde kilit ekranında ekran yarıya inecek.
Ve yeni bir uygulama mezura. iOS 12, ARKit 2.0 ile birlikte geliyor. ARKit 2.0 ile artırılmış gerçeklik daha da güçleniyor. Bunların ilk elde tutulur meyvelerinden biri olan mezura, gerçek dünyada ki nesneleri ölçmeye yarıyor. Ve beta olmasına karşın gayet başarılı. Metre ile ölçtüğüm kutu 11.5’a 7.5 cm geldi sonuçları görüyorsunuz anlatmaya gerek yok. Mükemmel. Ayrıca pusulanın içerisindeki su teraziside buraya taşınmış.
BCE4CFAC-694B-4108-A2E3-66B349B01542.jpeg

Siri. Siri biraz daha işlevsel hale gelmiş ama hala birşeyler eksik hissi veriyor. Eksikte zaten. Siri’ye komut ekleyerek isteğimizi daha rahat anlatabiliyoruz.

Bunların dışındaki özellikler mesajlarda fotoğraf çekmek isteyince emoji falan koyabilmek, FaceID’nin yeniden tarama yapmasını istersek yukarı kaydırmak gibi ufak tefek özellikler.

iOS 12 şu anda beta olduğu için bazı şeyleri görmezden geliyoruz fakat Skype ve Office Lens gibi uygulamalar açılırken çöküyor. Fotoğraflarda son silinenler kalkmış. Bunlar biraz üzücü. Hızlı bir şekilde düzelmesi ümidiyle bekliyoruz :)

Batarya konusuna değinecek olursam iOS 11.3 ve 11.4 bu konuda daha iyidi. iOS 12 bataryayı biraz içiyor. Ama beta olduğunu unutmamak lazım.

Şu anda görüşlerim bunlar sizlerden de betayı yükleyen varsa hangi cihaza yüklediğini ve yaşadığı sıkıntıları veya şaşırtan güzellikleri bizimle paylaşırsa çok hoş olur. Bir daha ki beta güncellenmesinden sonra fikirlerimi yine bu başlık altında paylaşacağım. İyi forumlar :)

IOS 12 Beta 2 (20 Haziran 2018)
iOS 12 Beta 2

Borsa ve mezura uygulamaları Türkçe olmuş. Ama mezuranın ismi ana ekranda hala measure.

Ekran süresi bölümüde Türkçe olmuş. Ama tamamen değil. Çünkü uygulama başına bilgi gibi biraz daha ayrıntılı olmuş.

Fotoğraflar uygulamasında ki arama bölümü gelişmiş. Bence iyiydi daha iyi oldu.

Ve Beta 2’nin en sevdiğim özelliği. Pil ayrıntıları daha da ayrıntılı. Bu çok hoşuma gitti. Android kullandığım zaman faydalandığım bir özellikti.

Otomatik şifre doldurma geliştirilmiş.

Yeni bir sorun olarak hava durumu widget’ı ile uygulamada ki verilerin aynı olmadığını fark ettim.
Skype ve Office Lens hala kullanılamıyor.
Pil kullanımı hakkında konuşmam için henüz erken. Günlük kullanımdaki tecrübelerimi tekrardan buraya yazacağım. İyi forumlar :)

IOS 12 Beta 3 (4 Temmuz 2018)

iOS 12 Beta 3

Arkadaşlar saatler önce iOS 12 Beta 3 indirime sunuldu. Bende şimdi size bazı tecrübelerimi anlatacağım. Öncelikle batarya kullanımının beta 2’ye göre daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Ama yine de günlük denemem lazım. Batarya grafikleri daha ayrıntılı olmuş. Ve de rengi değişmiş. Onun dışında iOS 11’de olan bildirimleri sola kaydırınca olan yay efekti geri gelmiş. Hoş olmuş ama totalde animasyonlara bakarsak çok sıkıntı var. Fotoğraflar uygulamasında hala son silinenler albümü görünmüyor. Ayarlarda silebiliyoruz ama erişemiyoruz. Bir de fotoğraflar uygulamasında yapay zekanın olduğu bazı bölümler Türkçe idi ama İngilizce olmuş. Mezura mezura dedim uygulamanın adı ölçüm olmuş Şu ana kadar ki gözlemlerim bunlar. Ekstra bir şey olursa eklerim. İyi forumlar

IOS 12 Beta 4 (18 Temmuz 2018)

iOS 12 Beta 4 için yeni özelliklere ve sisteme kararlılık getirilmiş diyebiliriz. Ekran süresi ve ölçüm tam anlamıyla stabik olmasada oldukça iyi hale getirilmiş. Beta 4 ile hücresel veri kısmında uygulamaların sırası alfabetik yerine kullanılan internet miktarına göre yapılmış. Bu çok hoşuma gitti. Betada hücresel veri bölümüne girip sayfayı aşağı çektiğimizde ayarlar çöküyordu bu sorunda giderilmiş.Takvim uygulaması Siri ve Apple Haritalar ile birlikte çalışıyor ve kullanışlı önerilerde bulunuyor. Birde takvim uygulamasına getirilen seyahat süresi özelliği var. Seyahat süresi özelliğini aktif ettiğimizde takvimimiz seçtiğimiz süre içerisinde meşgul gözükecek. Batarya konusunda pek bir değişiklik görmedim ama uzun test yapmakta fayda var :) İyi forumlar :)
Ekli dosyayı görüntüle 45355Ekli dosyayı görüntüle 45356Ekli dosyayı görüntüle 45357

Unutmadan şunuda ekleyeyim. Kilit ekranı ve bildirim panelinde yazı tipi daha ince daha bir hoş olmuş.
Ekli dosyayı görüntüle 45358

4c8660a2-dd4b-4e76-851f-028ea0751838-png.45379

IOS Beta 5 (31 Temmuz 2018)

Merhaba arkadaşlar :) iOS 12 Beta 5 (31 Temmuz 2018) ile birlikte tahmin edeceğiniz yenilik yok. Sistem kararlılığı ve yeni özelliklerin stabil çalışması için yapılan geliştirmeler var. Beta 4 ve Beta 5 arasındaki kararlılığı hissetim. Yeni özellikler oturuyor tam sürüm yakında bizlerle :) Pil sağlığı aylar süren betadan çıktı. Beta 5’te ekran açıkken gereğinden fazla pil harcadı. Ama ekran kapalı iken harika çalışıyor. Fotoğraflar uygulamasında ufak tefek değişiklikler var. Ama beta olmasından ötürü hala silinen fotoğraflar yok. Bildirim merkezinin tasarımında ufak ama göze çarpan değişiklikler var. Bence çok hoş olmuş. Tahmin ediyorum ki Beta 7 veya 8 son olur. İyice toparladılar çünkü. Beta 5 kullanılabilir minimum sıkıntılı bir sürüm olmuş. Bunları Beta 4 için vs. söylememiştim :) Beta 6’da görüşmek üzere iyi forumlar :)

IOS 12 Beta 6 (8 Ağustos 2018)

Beta 6 ekran açık performansı olarak Beta 5’ten daha iyi. Ekran kapalı performansı yine tatmin edici. Yeni özellikler daha kararlı olmuş. Yazı ve dil hataları giderilmiş. Bazı iconlar değişmiş. Kamera açılış hızı artmış. Kamera açılış hızı artık gerçekten şaşırtıcı derecede hızlı ve işte bu diyorsunuz :) Başka yenilik yok. Sona yaklaştık yani :)
Ekli dosyayı görüntüle 46650Ekli dosyayı görüntüle 46651Ekli dosyayı görüntüle 46652Ekli dosyayı görüntüle 46653Ekli dosyayı görüntüle 46654

Son düzenleyen moderatör:

Durmuşkandemir

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,098
Arkadaşlar Apple geçtiğimiz gün iOS 12’yi tanıttı ve ilk beta sürümünü kullanıcılara sundu. iOS ve macOS’in kaptanı olan Craig Federighi performans ve müşterilerin daha rahat bir iOS kullanacakları konusunda bilgilendirdi.

Kamera %70, klavye %50 ve açılış hızı %40 daha hızlı olacak denildi. Yüzdelik birşey söyleyemem ama gözle görülür derecede hız var. Açılış hızı izlediğim ve deneyimlediğim modellerde hızlı ama %40 değilde %20 gibi hissettim. Ama bunun bir beta olduğunu unutmamak lazım. Klavyenin yeni tasarımını daha çok beğendim. Tahmin etme yeteneği azda olsa geliştirilmiş. Kamera ise daha hızlı açılıyor modlar arası geçişlerde daha hızlı. Deklanşör hızı değişmemiş.
Ekli dosyayı görüntüle 41996

FaceTime’a grup sohbeti özelliği geldi. Bu özellik sayesinde 32 kişi aynı anda görüntülü görüşme yapabilecek. Kendimizi değişik suretlere dönüştürmemize yarayan Animoji’yi FaceTime’a da eklemişler. Grup sohbetinde konuşan kişinin görüntüsünün bulunduğu kare dinleyen insanların bulunduğu kareden daha büyük olacak. Konuşmayan birini görmek istiyorsanız alt kısımdaki katılımcıların olduğu karelerden o kişiye iki kere tıklamanız yeterli olacak.

Fotoğraflar uygulaması da yenilenenler arasında. Sizin için bölümünde eğer fotoğraflarınızı iCloud hesabınıza aktardıysanız görüntü işleme teknolojisi ve yapay zekayı kullanarak fotoğraftaki kişiye göndermenizi sağlıyor. Bir de arama özelliği alt tarafa bölüme taşınmış ve iyileştirilmiş.
Ekli dosyayı görüntüle 41997

Yabancı kaynaklarda Apple Music’in de tasarımsal açıdan biraz değiştiğini gördüm. Bu servisi kullanmıyorum ama gördüğüm ekran görüntülerine göre daha işlevsel olmuş.

Ve benim en çok beğendiklerimden “Rahatsız Etme”yin kardeşim özelliği :D Artık rahatsız etme özelliğini belirli saatler arası otomatik kullanabileceğiz. Bu özellik konum bazlıda çalışıyor. Örneğin toplantıdasınız ve buradan ayrılana kadar seçeneğini seçtiniz. Siz toplantı alanından ayrılana kadar aramalar ve bildirimler gizli kalacak. Yatma zaman modunu ise seçtiğiniz kalkma saatine kadar parlaklığı kısıyor ve yine bildirim ve aramaları gizliyor.

Ekli dosyayı görüntüle 41998

Ve borsa uygulaması. Aramızda kullanan kesin vardır. Bende arada takip ediyorum ve gerçekten daha işlevsel olduğunu söyleyebilirim.
Ekli dosyayı görüntüle 41999Ekli dosyayı görüntüle 42000

Şifre tamamlama olayı gelişmiş ve gayet hoş olmuş. Daha stabil olması gerek :)
Ekli dosyayı görüntüle 42003

Sesli notlar uygulaması da daha işlevsel hale geldi. Ayrıca kayıtların kalitesini de ayarlayabiliyoruz.
Ekli dosyayı görüntüle 42004

Gelelim bildirimlere. Bildirimlerin toplu halde görünmesi iOS 12 ile geldi. Biraz geç oldu sanki :( Ayrıca bildirimi sola kaydırınca uygulamanın bildirim ayarlarına erişebiliyorsunuz.
Ekli dosyayı görüntüle 42005Ekli dosyayı görüntüle 42006

Bir diğer yenilik ise cihazda geçirilen süre. Artık cihazda hangi uygulamaları ne kadar kullandığınızı görebileceksiniz. İstediğiniz uygulamalara da sınır koyabileceksiniz. Sınırı aştığınızda uygulama simgesi sönük olacak ve yanında bir kum saati olacak. Bu özelliği aile içinde de kullanabileceksiniz. Evlatlarımızın neleri ne kadar kullanmasına karar verebilecek hatta yapacağı AppStore ve iTunes Store’da yapacağı harcamalarına kadar takip edebileceğiz. Çocuklar ise daha fazla süre isteyebiliyor tabii ki :D İnternet kafeler geldi aklıma. Abi Facebook açık kaldı :D
Ekli dosyayı görüntüle 42007

Ana ekran butonuna çift dokuduğumuzda ekran yarıya inerek tek elle kullanım kolaylığı sunuyordu. Fakat bildirim çubuğunu indirecek kadar veya kilit ekranında müzik değiştirmek için aşağı çekecek kadar değildi. Ama artık hem bildirim çubuğu aşağı inecek hemde kilit ekranında ekran yarıya inecek.
Ekli dosyayı görüntüle 42008

Ve yeni bir uygulama mezura. iOS 12, ARKit 2.0 ile birlikte geliyor. ARKit 2.0 ile artırılmış gerçeklik daha da güçleniyor. Bunların ilk elde tutulur meyvelerinden biri olan mezura, gerçek dünyada ki nesneleri ölçmeye yarıyor. Ve beta olmasına karşın gayet başarılı. Metre ile ölçtüğüm kutu 11.5’a 7.5 cm geldi sonuçları görüyorsunuz anlatmaya gerek yok. Mükemmel. Ayrıca pusulanın içerisindeki su teraziside buraya taşınmış.
Ekli dosyayı görüntüle 42012
Ekli dosyayı görüntüle 42013

Siri. Siri biraz daha işlevsel hale gelmiş ama hala birşeyler eksik hissi veriyor. Eksikte zaten. Siri’ye komut ekleyerek isteğimizi daha rahat anlatabiliyoruz.

Bunların dışındaki özellikler mesajlarda fotoğraf çekmek isteyince emoji falan koyabilmek, FaceID’nin yeniden tarama yapmasını istersek yukarı kaydırmak gibi ufak tefek özellikler.

iOS 12 şu anda beta olduğu için bazı şeyleri görmezden geliyoruz fakat Skype ve Office Lens gibi uygulamalar açılırken çöküyor. Fotoğraflarda son silinenler kalkmış. Bunlar biraz üzücü. Hızlı bir şekilde düzelmesi ümidiyle bekliyoruz :)

Batarya konusuna değinecek olursam iOS 11.3 ve 11.4 bu konuda daha iyidi. iOS 12 bataryayı biraz içiyor. Ama beta olduğunu unutmamak lazım.

Şu anda görüşlerim bunlar sizlerden de betayı yükleyen varsa hangi cihaza yüklediğini ve yaşadığı sıkıntıları veya şaşırtan güzellikleri bizimle paylaşırsa çok hoş olur. Bir daha ki beta güncellenmesinden sonra fikirlerimi yine bu başlık altında paylaşacağım. İyi forumlar :)
Tebrikler Başkan

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Klavye nasıl biraz daha geliştirilmiş mi bi android’teki SwiftKey gibi olaydı iyiydi
O kadar gelişmesi için daha çok eleştirilmesi lazım. Apple’da işler böyle yürüyor galiba :( Tahmin yeteneği böyle bi tık artmış çok fazla değil. Birde tahminler eskisinden daha hızlı geliyor. Tasarımını da ben beğendim daha derli toplu, göz önünde olmuş.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Uyku için rahatsız etme özelliğininin sabahında karşılaştım :)Ekli dosyayı görüntüle 42036

Siriy’yi aktif ederseniz önerilerde de bulunacaktır.

Siri aktif zaten. Cevapsız arama olduğunda, WhatsApp’tan veya iMessage’dan mesaj geldiğinde geri dönmemi şu anda İngilizce olsa da söylüyor. Ama bu etkileyici bir özellik değil. Etkileyici olmadığı gibi şimdilik işlevselde değil. SiriKit API ile daha fazla uygulamaya destek verileceğini bildiğim, iOS 12’nin de beta olduğunu bildiğimden bunlar görmezden gelinebilir. SiriKit ile çoğu uygulamanın bu desteğe kavuşacağından eminim. Apple yaparsa destek bulur zaten.

rubarovan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
320
Siri aktif zaten. Cevapsız arama olduğunda, WhatsApp’tan veya iMessage’dan mesaj geldiğinde geri dönmemi şu anda İngilizce olsa da söylüyor. Ama bu etkileyici bir özellik değil. Etkileyici olmadığı gibi şimdilik işlevselde değil. SiriKit API ile daha fazla uygulamaya destek verileceğini bildiğim, iOS 12’nin de beta olduğunu bildiğimden bunlar görmezden gelinebilir. SiriKit ile çoğu uygulamanın bu desteğe kavuşacağından eminim. Apple yaparsa destek bulur zaten.

Siri’de aktif olmayan özellikler mevcut. Öyle olmasa aşağıda ki gibi görünür.

870DBC5E-F9C7-44EF-BFC7-62DB7D1472B7.png

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065

Siri’de aktif olmayan özellikler mevcut. Öyle olmasa aşağıda ki gibi görünür.

Ekli dosyayı görüntüle 42689

Siri’ye konum erişimi kapalı ondan dolayı göstermiyor.

inann

Profesör
Reaksiyon puanı
953
Cihazınız ne ? Bide batarya hakkında ne düşünüyosunuz gelişmiş mi ?

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Cihazınız ne ? Bide batarya hakkında ne düşünüyosunuz gelişmiş mi ?

Cihazım iPhone 6s. Batarya konusunda iOS 11.4 ve 11.3’ün kesinlikle daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Pil ile ilgili grafikleri sevdim ama biraz daha ayrıntılı ve net olmalı. Yapılan testlerde iOS 12 batarya performansının daha iyi olduğunu gördüm. Test iPhone X ile yapılmıştı. Ama net konuşmak için erken ne de olsa bu bir beta.

inann

Profesör
Reaksiyon puanı
953
Cihazım iPhone 6s. Batarya konusunda iOS 11.4 ve 11.3’ün kesinlikle daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Pil ile ilgili grafikleri sevdim ama biraz daha ayrıntılı ve net olmalı. Yapılan testlerde iOS 12 batarya performansının daha iyi olduğunu gördüm. Test iPhone X ile yapılmıştı. Ama net konuşmak için erken ne de olsa bu bir beta.
Benim de 6s, 11.3.1 de idi aldığımda ve 11.4 e güncelledim, batsrya iyileşmiş gibi geldi ama tam aksine kötüleşmiş. 12 nin tam sürümü ile umarım iyileşir :/ teşekkürler bu arada.

uzmansinan54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Cihazım 6s ios 12 betayı kurduğumdan beri sms gönderimi yapamıyorum. Forumu inceledim ancak bu konuya hiç kimse değinmemiş. Bana yardımcı olabilecek bu sorunun çözümünü bilen birisi var mı?

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Cihazım 6s ios 12 betayı kurduğumdan beri sms gönderimi yapamıyorum. Forumu inceledim ancak bu konuya hiç kimse değinmemiş. Bana yardımcı olabilecek bu sorunun çözümünü bilen birisi var mı?
Önce mesaj attığınız numarayı, sms hakkınızın olup olmadığını vs. kontrol ediniz. Operatörede mesaj atamıyorsanız belirtin lütfen. Hattınızın ne olduğunu da söylerseniz daha rahat yardımcı olabilirim. Yeni konu açarsanız daha iyi olur ama benim için farketmez buradan da çözebiliriz. Yeni konu açarsanız beni etiketleyin ki görebileyim. İyi forumlar :)

uzmansinan54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Her zaman mesaj attığım numaralara mesaj gönderemiyorum her türlü numarayı denedim. Mesaj hakkı durumunda da bir problem yok. Hattım Türktelekom. Operatörle de görüştüm mesaj merkezi numaramı da kontrol ettik sonuç yine değişmedi. i message olarak gönderbiliyorum bu arada.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Her zaman mesaj attığım numaralara mesaj gönderemiyorum her türlü numarayı denedim. Mesaj hakkı durumunda da bir problem yok. Hattım Türktelekom. Operatörle de görüştüm mesaj merkezi numaramı da kontrol ettik sonuç yine değişmedi. i message olarak gönderbiliyorum bu arada.
Mesaj merkezi numaranı birde beraber ayarlayalım. Arama ekranına ##5005*7672# yazıp arayalım. Merkez numaramızı siliyoruz. Daha sonra yeniden yazıyoruz. **5005*7672*‭+905598008000‬# yazdık. Birde *#5005*7672# ile kontrol edelim. Doğru ise mesaj atmayı deneyin. Sonucunu yazarsınız takip ediyorum. İyi forumlar :)

uzmansinan54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Mesaj merkezi numaranı birde beraber ayarlayalım. Arama ekranına ##5005*7672# yazıp arayalım. Merkez numaramızı siliyoruz. Daha sonra yeniden yazıyoruz. **5005*7672*‭+905598008000‬# yazdık. Birde *#5005*7672# ile kontrol edelim. Doğru ise mesaj atmayı deneyin. Sonucunu yazarsınız takip ediyorum. İyi forumlar :)

Söylediklerinizi tekrar yaptım.
BCB4F84F-2235-471E-91BE-A9C8C25E7108.png

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Peki mesaj alabiliyor musunuz? Birde hattı başka bir telefonda dener misiniz? Bunlara ek olarak iMessage’ı ayarlardan kapatıp denemenizi istiyorum. (Ayarlar > Mesajlar > iMessage anahtarını kapat)
FC1FA1F8-081F-4CAB-9C8D-E8481536E26B.png

uzmansinan54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Peki mesaj alabiliyor musunuz? Birde hattı başka bir telefonda dener misiniz? Bunlara ek olarak iMessage’ı ayarlardan kapatıp denemenizi istiyorum. (Ayarlar > Mesajlar > iMessage anahtarını kapat)
Ekli dosyayı görüntüle 42971

Evet mesaj alabiliyorum. i message yi kapatıp denedim sonuç yine aynı. Şimdi tekrar operatörle görüştüm ve sim kart değişikliği istedim.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Evet mesaj alabiliyorum. i message yi kapatıp denedim sonuç yine aynı. Şimdi tekrar operatörle görüştüm ve sim kart değişikliği istedim.
Farklı bi cihazda deneseydiniz sorunun nerede olduğunu net anlardık. Böyle bir imkanınız yoksa zorlamaya gerek yok en iyisi yeni hat. İyi forumlar :)

uzmansinan54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Farklı bi cihazda deneseydiniz sorunun nerede olduğunu net anlardık. Böyle bir imkanınız yoksa zorlamaya gerek yok en iyisi yeni hat. İyi forumlar :)

Evet o mesajınızı sonradan farkettim başka cihazda da denedim en son çare olarak yeni sim kart istedim. İlgi alakana çok teşekkür ederim. Hayırlı akşamlar.

themorgan

Asistan
Reaksiyon puanı
29
Evet o mesajınızı sonradan farkettim başka cihazda da denedim en son çare olarak yeni sim kart istedim. İlgi alakana çok teşekkür ederim. Hayırlı akşamlar.

Aynı sorun ios 12 betada bendede oldu genel bi sorun senlik değil bazı cihazlarda oluyor

uzmansinan54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
iOS 12 Beta’yı yükleyenler saklama alanı kısmından sistemin ne kadar yer kapladığını bizimle paylaşsın lütfen :)
68F66C2F-36D0-40AA-8F87-152C1C7A8E70.png