PTT Messenger yerli mi

Bu konuyu okuyanlar

0ReiS0

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
90
Mrb arkadaşlar Adı bile İngilizce olan yazılımın yerli ve milli diye lanse edilmesi hayal kırıklığı yazılımın Acknowledgements bölümünü tıklayınca Miloi Software Adrws Boston USA yazıyor bu konuda bilgisi olan paylaşırsa seviniriz.

1518025744-3da7d3.jpg

femek513

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Açık kaynak kodlu bir yazılım düzenlenerek oluşturulmuş

SelimhanCan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Pardus ne kadar "yerli" ve "milli" ise o kadar işte

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Pardus ilk ekibiyle yerliydi...

Pardus %100 yerli felan değildi. Linux distribution'ı alıp üzerinde çok güzel çalışıyorlardı. Ekip zaten çok iyiydi. Ama tamamen yerli diyemeyiz. Ama sundukları güzel uygulamaları ben çok beğenirdim. Üzerine gidilseydi nefis bir işletim sistemi olma yönünde ilerliyordu. Çöpe attılar maalesef.

PTT Messenger'a gelince. Signal altyapısı kullanan bir sistemi hafif bir şekilde modifiye etmişler. Bir de istemiş olduğu permissionlar var ki evlere şenlik.

Ayrıntıları resmi twitter adresi vermiş zaten....

PTT A.Ş. (@PTTKurumsal) | Twitter

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Yerli ve millî deniliyorsa zaten asıl ondan korkacaksın.

Brynquadel

Asistan
Reaksiyon puanı
49
Bu kelimeler çok sıradanlaştı artık. Ben pazarlama stratejisi olarak görmeye başladım.

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
İdeolojik körlük hakkında buraya üç sayfa yazı yazarım ama hemen silinir ve engellenirim. :)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
Linux'un milliyeti yok evrensel onunla nerede ne yapılırsa yapıldığı yere ait olur.

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Signal kütüphaneleri kullanan uygulamaya yüzde yüz yerli ve milli demek doğru mudur? Doğru diyorsan yerli olsun.

hakanaslan789

Asistan
Reaksiyon puanı
28
tabii ki değil.güvenme bunların yaptığı programa.yazdığın her mesaj yetkililer tarafından okunuyor

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Mesajların okunup okunmaması bence büyük problem değil. Ama bunu ideolojik anlamda kullanmak ve karşıt görüştekileri bastırmak için kullanmak çok kötü bir durum. Bu paradokstan kurtulmamız gerekli.

Bu arada ideolojik körlük konusunda altın yılları yaşıyoruz.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Signal isimli açık kaynak kodlu uygulamanın geliştirilmesi ile yapıldığını duymuştum.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
taş üstüne taş koyamayanlar ideolojik körlükten bahsedince medyada komik duruma düşüyolar... Bırakında bu memlekette yeni ve yeniden birşeyler yapılabilsin, bari gölge etmeyin.

Samed Yelgel

Asistan
Reaksiyon puanı
130
Son zamanlar da yapılan her yerli uygulama nedense farklı çıkıyor, Geliyoo dediler gelmedi, Yaani dediler o da yerli çıkmadı garip garip şeyler neyse hayırlısı olsun.

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
taş üstüne taş koyamayanlar ideolojik körlükten bahsedince medyada komik duruma düşüyolar... Bırakında bu memlekette yeni ve yeniden birşeyler yapılabilsin, bari gölge etmeyin.

"YENİ" ve "YENİDEN" derken? Çıkış noktası güzel. Ama tamamen yerli demek ne kadar doğru? Amerika'yı yeniden keşfedelim demiyorum. Ama "Signal altyapısını kullanarak daha esnek, daha güçlü ve daha iyi bir mesajlaşma sistemi kurmaya çalışıyoruz" deseler ellerim patlarcasına alkışlarım. Sonra ideolojik körlük vs vs deniyor.

nmnkra

Asistan
Reaksiyon puanı
17
tabii ki değil.güvenme bunların yaptığı programa.yazdığın her mesaj yetkililer tarafından okunuyor
yazılımın yerli olup olmamasına bir şey diyemem ama siz whatsapp'ı kullanırken acaba fbı veya herhangi bir kuruluş mesajlarımı okuyor mu ? bilgilerim yabancı ülkelere gidiyor mu ? diye düşünmüyorsunuz da yönetimi kendi ülkenizde olan bir yazılımdan mı şüphe duyuyorsunuz ?

hakanaslan789

Asistan
Reaksiyon puanı
28
yazılımın yerli olup olmamasına bir şey diyemem ama siz whatsapp'ı kullanırken acaba fbı veya herhangi bir kuruluş mesajlarımı okuyor mu ? bilgilerim yabancı ülkelere gidiyor mu ? diye düşünmüyorsunuz da yönetimi kendi ülkenizde olan bir yazılımdan mı şüphe duyuyorsunuz ?
özür dilerim abi haklısın