Meltdown ve Spectre açıklarında eski anakartlar

Bu konuyu okuyanlar

Abdullah4372

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Meltdown ve Spectre açıklarını okuduktan sonra bios güncellemesi ve bir kaç önlem daha öneriliyor. Fakat bunların hiç biri bizim yapabileceğimiz şeyler değil. Programlar da sorun yok. Güncelleniyorlar. Ama donanımda aynı şey olmuyor. Bende ECS üretimi A780LM-M 1.0 anakart var. Bu eski bir kart. Ama bana göre çok çok fazla bir eski kart değil. Piyasada ne kartlar var. Bios güncellemesi olur mu deyu e-posta atıp ticket açtım. Gelen cevap: Güncelleme gelmeyecek. Intel'in de sağlamayacağını yazıyor. Tabi Bu anakartın intel uyumlu modelleri var ve onu mu kastetti bilmiyorum. Eski kartı olan arkadaşlar için bilgilendirici olmasını düşünerek burada yayınlamak istedim.

(not: AMD'ye de aynı soruyu kendi işlemcim için soracağım. Cevabı buraya atarım.)

Ekli dosyalar

• Screenshot-2018-1-11 ECS - Motherboard, Notebook, Tablet PC, System, IPC, LIVA Mini PC.png
    Screenshot-2018-1-11 ECS - Motherboard, Notebook, Tablet PC, System, IPC, LIVA Mini PC.png
    361.2 KB · Görüntüleme: 731

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Dünya meselesi haline getirmeye gerek yok. Hayatınıza devam edin.

Abdullah4372

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Dünya meselesi haline getirmeye gerek yok. Hayatınıza devam edin.
Dünya meselesi haline getirmiyoruz da böyle detaylar konuşulmayacaksa bu forumun amacı ne? Magazin yapmak mı? Ayrıa hiç de önemsiz bir mevzu değil. Ha senin benim için önemli değil. Ama devletler için ciddi bir problem.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,300
Hacklandık artık nolduysa oldu donanımsal sorun yazılım ile düzeltilemeyeceğine göre hayatımıza devam etmek en mantıklı yöntem

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
İşlemci konusunda yapacak bir şey yok. İşletim sistemi patch'i ile bir miktar korunma sağlanabilir.

BIOS update ile cache bypass yapılıyor bu da işlemci tasarımı sebebiyle performans düşüklüğü yaşanıyor.

Yapacak fazla bir şey yok. Ortalık zaten yeteri kadar karışık. Yeni mimari tasarlanarak işlemcilerin yenilenmesi gerekiyor.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,300
Maalesef :/

efe77

Asistan
Reaksiyon puanı
38
Bugün Ashampoo Spectre Meltdown CPU Checker 1.0 programı ile sistemimi kontrol ettim. Meltdown değil ama Spectre Vulnerable çıktı. Microsoft bu açıklar için ikinci bir güncelleme yayınlayacakmış.

ashampoo_spectre_meltdown_cpu_checker_wynik.jpg

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Son düzenleme:

Abdullah4372

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bugün Ashampoo Spectre Meltdown CPU Checker 1.0 programı ile sistemimi kontrol ettim. Meltdown değil ama Spectre Vulnerable çıktı. Microsoft bu açıklar için ikinci bir güncelleme yayınlayacakmış.

Ekli dosyayı görüntüle 32582
Ben Technopattaki bir yöntemde test yaptım ama bunun kadar detay vermiyordu. Teşekkürler.

Çözümü yok boşuna güncelleme yapmayın

Kardeşim kusura bakma da.. Neyse boşver.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
Linux Mint uyumu yok mu? deb uzantılısı niye yok?

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Linux Mint uyumu yok mu? deb uzantılısı niye yok?
Eğerki işlemciniz 2. nesil ya da daha yeni nesil ise bu açıklardan en az biri mevcut demektir.
Örneğin benim işlemcim i5-2450m (2.nesil intel işlemci). Ve bu işlemci de hem meltdown hem de spectre açığı varmış.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
Eğerki işlemciniz 2. nesil ya da daha yeni nesil ise bu açıklardan en az biri mevcut demektir.
Örneğin benim işlemcim i5-2450m (2.nesil intel işlemci). Ve bu işlemci de hem meltdown hem de spectre açığı varmış.
EkrenGoruntusu-5.png

pentium d 820 bu ama :
Fotoğraf-0012.jpg
Fotoğraf-0010.jpg

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,300
Güncelleme anca işlemcinin performansını düşürür bir halttan koruduğu falan yok korunmak için yazılım falan kuruyorsanız faydası yok sorun yazılımsal değil donanımsal

Abdullah4372

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Güncelleme anca işlemcinin performansını düşürür bir halttan koruduğu falan yok korunmak için yazılım falan kuruyorsanız faydası yok sorun yazılımsal değil donanımsal

Bir halttan koruduğu yokmuş. Arkadaş herkesin erişimine açık bir yere şifreli bir şey koyarsan şifresiz kadar savunmasız olur mu mesela? Boş boş konuşuyorsun.

Abdullah4372

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2

Kardeş sen benim demek istediğimi anlayana kadar yıllar geçer. Seninle polemiğe girmekle mi uğraşacağım. Ben bu videoları senin haberin yokken gördüm zaten. Ama sen bu konuda yetersizsin kusura bakma. Sürekli de cevap yazıp işi kişiselleştirmeye çalışma. Seninle mi uğraşacağım.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Meltdown ve Spectre açıklarını okuduktan sonra bios güncellemesi ve bir kaç önlem daha öneriliyor. Fakat bunların hiç biri bizim yapabileceğimiz şeyler değil. Programlar da sorun yok. Güncelleniyorlar. Ama donanımda aynı şey olmuyor. Bende ECS üretimi A780LM-M 1.0 anakart var. Bu eski bir kart. Ama bana göre çok çok fazla bir eski kart değil. Piyasada ne kartlar var. Bios güncellemesi olur mu deyu e-posta atıp ticket açtım. Gelen cevap: Güncelleme gelmeyecek. Intel'in de sağlamayacağını yazıyor. Tabi Bu anakartın intel uyumlu modelleri var ve onu mu kastetti bilmiyorum. Eski kartı olan arkadaşlar için bilgilendirici olmasını düşünerek burada yayınlamak istedim.

(not: AMD'ye de aynı soruyu kendi işlemcim için soracağım. Cevabı buraya atarım.)

AMD'ye (Phenom ii x4 925 CPU için) attığım tickette mealen "Şu an için Bios güncellemesine gerek yok, Microsoft gerekli güvenlik güncellemelerini sağlamaya başladı. Lütfen güncelleyin; güncellemeden sonra bir sıkıntı olursa bu linke (https://support.microsoft.com/en-us/help/4073707/windows-os-security-update-block-for-some-amd-based-devices) gidin" dedi.

Son düzenleme:

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,300
Kardeş sen benim demek istediğimi anlayana kadar yıllar geçer. Seninle polemiğe girmekle mi uğraşacağım. Ben bu videoları senin haberin yokken gördüm zaten. Ama sen bu konuda yetersizsin kusura bakma. Sürekli de cevap yazıp işi kişiselleştirmeye çalışma. Seninle mi uğraşacağım.

---- Mesajlar birleştirildi ----

AMD'ye (Phenom ii x4 925 CPU için) attığım tickette mealen "Şu an için Bios güncellemesine gerek yok, Microsoft gerekli güvenlik güncellemelerini sağlamaya başladı. Lütfen güncelleyin; güncellemeden sonra bir sıkıntı olursa bu linke (https://support.microsoft.com/en-us...urity-update-block-for-some-amd-based-devices) gidin" dedi.

Ben bu videoları ilk çıktığı zaman hepsini yorumladım ama paylaşmadım Google'ın yaptığı haberide biliyorum gördüm Videoda denilenlere göre 1 saatlik işi 5-6'a uzatmak gibi bir şey bu güncellemeler ile tamamen güvenli halde kaldığını sanıyorsun yanılıyorsun Bir kere Sorun donanımsal Bios güncellemesi yapmazsan diğer saçma sapan güncellemelerin yapmanın hiçbir önemi kalmaz

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Abi. Olayı özetleyelim. İşlemcilerde önbellek olur. Bu önbellekler sizin yapacağınız işi önceden tahmin etmek amaçlı tasarlanmıştır. Bu yüzden internete ne kadar login, kart vb. Verisi girdiyseniz hepsi orada durur. Bu önbelleklerde bir güvenlik duvarı olur. 20 senedir bu duvarı aşılmaz ve çok güvenli olarak bildik. Gidip açığını bulmuşlar. Sonra mecburen yayınlamışlar. Yok yazılım yok bios güncellemesi geçin bunları. Sorun işlemcide. Güncelleme yapmayın açık konuşuyorum. Hiçbir faydası olmayacak. Şu an tek çözüm işlemciyi çıkarıp çöpe atmak. Sıkıntı etmeyin. Kolay erişilebilir bir açık değil. Kaynak kodları dışarı verilmedi. Ortalarda dılaşmıyor. Hani Gta vice city değil bu internetten okuyup nuttertools yazmaya benzemez. İçiniz rahat olsun hiçbir şey olmaz sizin bilgisayarlarınıza.

efe77

Asistan
Reaksiyon puanı
38
Intel, bugün (11 Ocak 2018) bir basın açıklaması yaparken, yavaşlamanın Meltdown ve Specter güncellemelerinin etkilerinden birisi olduğunu doğruladı ancak şirket, "ortalama bilgisayar kullanıcıları için önem arz etmemesi gerektiğini" vurgulayarak performans etkisini azaltmaya çalıştı.

Bu, donanım kusurları için yamalar açıklandıktan sonra Intel'in en başından beri söylediği bir şey ama bugüne kadar açıklama desteği için hiçbir rakam mevcut değil.

Intel, SSD ile Kaby Lake ve Coffee Lake gibi 8. nesil platformların ofis verimliliği ve medya oluşturma yazılımı piyasaya çıktığında yüzde 6'ya ulaşabilecekleri "küçük" bir performans etkisine sahip olduğunu iddia ediyor. Ancak şirket, karmaşık JavaScript işlemleri gibi zorlu süreçleri olan yüksek performanslı makinelerde yavaşlamanın% 10'a ulaşabileceğini itiraf ediyor.
Intel, 7. kuşak Kaby Lake-H serisinin etkisine benziyor ve yaklaşık yüzde 7'sinde kalıyor.

Eski donanım da daha büyük etki.

Ve en önemlisi, 6. kuşak Skylake-S platformu, Intel'in yaklaşık yüzde 8 daha yüksek bir performans etkisi dediğinden çekiyor. Windows 7 için aynı şey, "ortak bir" yapılandırmada yüzde 6'lık bir yavaşlama yaşanıyor ve Intel'in belirttiği gibi "HDD'li sistemlerde daha da düşük bir etki" söz konusudur.

Şirket, orijinal Meltdown ve Specter yamalarının performans etkisini en aza indirgemek için önümüzdeki haftalarda ve aylarda daha fazla güncelleştirme sunacağına söz vererek müşteri güvenliğine odaklanmayı vurgulama fırsatını kaçırmadı.

Intel, "Performans etkileri konusunda endişe duyan Intel müşterileri için, mümkün olduğunca bu performans etkilerini azaltmak için endüstri ortaklarımızla yaratıcı çözümler üzerinde çalışacağımızı bilmelisiniz" diyor Intel.

Intel'in kendi ölçütlerinin tüm sonuçları ve çeşitli CPU nesillerindeki Meltdown ve Specter yamalarının performans üzerindeki etkileri makalede bulunan fotoğrafta bulunabilir.

Intel'in kendi ölçütlerinin tüm sonuçları ve çeşitli CPU nesillerindeki Meltdown ve Specter yamalarının performans üzerindeki etkileri makalede bulunan fotoğrafta bulunabilir.

intel-admits-meltdown-and-spectre-patches-slow-down-pcs-519336-2.jpg

Abdullah4372

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Ben bu videoları ilk çıktığı zaman hepsini yorumladım ama paylaşmadım Google'ın yaptığı haberide biliyorum gördüm Videoda denilenlere göre 1 saatlik işi 5-6'a uzatmak gibi bir şey bu güncellemeler ile tamamen güvenli halde kaldığını sanıyorsun yanılıyorsun Bir kere Sorun donanımsal Bios güncellemesi yapmazsan diğer saçma sapan güncellemelerin yapmanın hiçbir önemi kalmaz
Kardeşim ben yüzde yüz kapatılır diye iddiada bulunmadım. Ama bu yamaları boş bulmak ve gereksiz bulmak bana göre akılsızlıktır. Ayrıca bugüne kadar donanımsal pek çok açık çıktı ortaya. Ben bu konuyu "Spectre ve Meltdown üzerine" diye açsaydım bu detayları konuşurduk. Tamamen haksızsın da demiyorum sadece yamaları gereksiz bulmanı yersiz bulduğumu söylüyorum. Ben bu konuyu "Eski anakartlara güncelleme gelir mi gelmez mi" teması ile açtım. Konu farklı yani anlatabildim mi?

Abi. Olayı özetleyelim. İşlemcilerde önbellek olur. Bu önbellekler sizin yapacağınız işi önceden tahmin etmek amaçlı tasarlanmıştır. Bu yüzden internete ne kadar login, kart vb. Verisi girdiyseniz hepsi orada durur. Bu önbelleklerde bir güvenlik duvarı olur. 20 senedir bu duvarı aşılmaz ve çok güvenli olarak bildik. Gidip açığını bulmuşlar. Sonra mecburen yayınlamışlar. Yok yazılım yok bios güncellemesi geçin bunları. Sorun işlemcide. Güncelleme yapmayın açık konuşuyorum. Hiçbir faydası olmayacak. Şu an tek çözüm işlemciyi çıkarıp çöpe atmak. Sıkıntı etmeyin. Kolay erişilebilir bir açık değil. Kaynak kodları dışarı verilmedi. Ortalarda dılaşmıyor. Hani Gta vice city değil bu internetten okuyup nuttertools yazmaya benzemez. İçiniz rahat olsun hiçbir şey olmaz sizin bilgisayarlarınıza.
Aynen öyle. Ama dediğim gibi güncellemeler kesinlikle boşa değil. Özellikle internet sitelerinde yaptığımız işlemler için tehlike daha fazla. Tarayıcılar boşa güncelleme çıkarmıyor. Tabi herkesin kullanabileceği açıklar değil bunlar. Benim söylemek istediğim başkaydı.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,300
Kardeşim ben yüzde yüz kapatılır diye iddiada bulunmadım. Ama bu yamaları boş bulmak ve gereksiz bulmak bana göre akılsızlıktır. Ayrıca bugüne kadar donanımsal pek çok açık çıktı ortaya. Ben bu konuyu "Spectre ve Meltdown üzerine" diye açsaydım bu detayları konuşurduk. Tamamen haksızsın da demiyorum sadece yamaları gereksiz bulmanı yersiz bulduğumu söylüyorum. Ben bu konuyu "Eski anakartlara güncelleme gelir mi gelmez mi" teması ile açtım. Konu farklı yani anlatabildim mi?

Aynen öyle. Ama dediğim gibi güncellemeler kesinlikle boşa değil. Özellikle internet sitelerinde yaptığımız işlemler için tehlike daha fazla. Tarayıcılar boşa güncelleme çıkarmıyor. Tabi herkesin kullanabileceği açıklar değil bunlar. Benim söylemek istediğim başkaydı.

Sorunu tamamen cevaplıyorum büyük ihtimalle eski anakartlara bios güncellemesi gelmeyecek çünkü bu da intelin yaptığı bir pazarlama yöntemi bir açıklığı farkettiler bile bile yeni nesil işlemcileri duyurdular neden sence niye düzeltip korunaklı bir halde piyasaya çıkmadı ben söyleyeyim eski tip üst seviye parçaların alınmaması amacıyla bu yapıldı böylece Anakart üreticileride intelin planına uyarak yeni nesil ürünlere güncellemeyi vermeyi ihmal etmeyecek Sonuçta bunu mobil platformunuda düşünerek örnekler verebiliriz hatta orada durum dahada karmaşık

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Valla az önce internetten kart ile alışveriş yaptım. Hiçte deertlenmedim. Çünkü mecburdum. Yapabilecek bir şey yok. Hayata normal devam edin hiçbir şey olmayacak. Hedef biz değiliz. Sunucular.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,300
Valla az önce internetten kart ile alışveriş yaptım. Hiçte deertlenmedim. Çünkü mecburdum. Yapabilecek bir şey yok. Hayata normal devam edin hiçbir şey olmayacak. Hedef biz değiliz. Sunucular.

Bir yandanda öylede mesela ünlü biri olsaydın başın derde girebilirdi esas sıkıntı onlarda yani .d

efe77

Asistan
Reaksiyon puanı
38
TARAYICINIZI SPECTRE AÇIĞINA KARŞI KONTROL EDİN...

Tencent’in XUANWU Laboratuarı, web tarayıcılarının Spectre’e karşı savunmasız olup olmadığını kontrol eden bir test sayfası yayınladı. Sayfayı ziyaret edip testi başlatarak tarayıcınızın Meltdown veya spectre ye karşı açık içerip içermediğini bulabilirsiniz.

Aşğıdaki Linke Tıklayınız (Click to Check).
TIKLA

Benim PC deki kontrolümde Firefox, IE, Edge de Spectre Açığı çıkmadı. Opera da Açık çıktı.

Son düzenleme: