Anlam veremediğim bir Ram sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Murtykn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar merhaba,
Yaşadığım ve artık mantık yürütemediğim bir sorunla karşı karşıyayım. Daha önceden kullandığım 4x4 16 gb rami artık 8 olarak görüyor. (Ramlerin markaları hariç herşeyi aynı)Ramlerin soketleriyle ilgili ram değiştirme kombinasyonlarının hepsini denedim. Ramlar tek tek çalışıyor. Farklı kombinasyonlarla farklı soketlerde 2 li 2li de çalışıyor ama 3 ve 4 yü taktıktan sonra ram yükselmiyor 8de kalıyor. Sadece 3.de taksam 8 3 ve 4 ü taksamda 8 olarak görüyor. Bios güncellemesi yaptım hala aynı. bios içinden ram soketlerine bakınca da tek tek bütün soketlerde takılı ramlar de gözüküyor. cpu-z veya herhangi bir program ile kontrol ettiğimde de bütün soketlerdeki ramlari tek tek markasına kadar gösteriyor ama toplam belleği 8 gb olarak gösteriyo. Biosta okunan ve bilgisayarım özelliklerindeki ram 8gb gözüküyor. Daha önceden yaşadığım bi sorun vardı. 4gb ramle format atıp sonradan ilave ederek 16 ya çıkartmayı denedim yine 8 kaldı. Aynı ramlari farklı pcye taktığında 16gb ram gözüküyor. Soketlerde sıkıntı olsa ayrı ayrı takıldığı zaman neden çalışsın anlam veremiyorum. format attım ve bios pilini çıkartıp takmıştım sonrasında bu sorunu farkettim Artık konu hırs noktasına geldi desem yeridir. Nasıl çözebilirim önerisi olan varmı? Teşekkürler

atesnet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
anakart marka model ve ram marka model bilgilerini paylaşabilir misin?

fragger

Exemplary Сasual Dating Genuine Females
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,060
Arkadaşlar merhaba,
Yaşadığım ve artık mantık yürütemediğim bir sorunla karşı karşıyayım. Daha önceden kullandığım 4x4 16 gb rami artık 8 olarak görüyor. (Ramlerin markaları hariç herşeyi aynı)Ramlerin soketleriyle ilgili ram değiştirme kombinasyonlarının hepsini denedim. Ramlar tek tek çalışıyor. Farklı kombinasyonlarla farklı soketlerde 2 li 2li de çalışıyor ama 3 ve 4 yü taktıktan sonra ram yükselmiyor 8de kalıyor. Sadece 3.de taksam 8 3 ve 4 ü taksamda 8 olarak görüyor. Bios güncellemesi yaptım hala aynı. bios içinden ram soketlerine bakınca da tek tek bütün soketlerde takılı ramlar de gözüküyor. cpu-z veya herhangi bir program ile kontrol ettiğimde de bütün soketlerdeki ramlari tek tek markasına kadar gösteriyor ama toplam belleği 8 gb olarak gösteriyo. Biosta okunan ve bilgisayarım özelliklerindeki ram 8gb gözüküyor. Daha önceden yaşadığım bi sorun vardı. 4gb ramle format atıp sonradan ilave ederek 16 ya çıkartmayı denedim yine 8 kaldı. Aynı ramlari farklı pcye taktığında 16gb ram gözüküyor. Soketlerde sıkıntı olsa ayrı ayrı takıldığı zaman neden çalışsın anlam veremiyorum. format attım ve bios pilini çıkartıp takmıştım sonrasında bu sorunu farkettim Artık konu hırs noktasına geldi desem yeridir. Nasıl çözebilirim önerisi olan varmı? Teşekkürler

İşletim sistemi kaç bit?

atesnet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
32 bit işletim sistemlerinde 4gb ram göremezsin. 8 gb görüyor isen 64bittir muhtemelen.

Daha çok mimariyi desteklediği için GPT UEFI kurulum yapıp kontrol et istersen. Birde Anakart üreticisinin web sitesinde bulabilirsin anakart'ın kullanma klavuz sayfası olur. Klavuz içinde hangi ramleri desteklediğine dair bilgiler bulunur orayıda incelemenizi öneririm.

Murtykn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar herkese yorumları için teşekkürler,
64 bit her windows sürümünü yükledim @atesnet in dediği gibi 32 8 gb görmez. sorun windowsta değil biostan çekmiyo biosta 8 gb görüyo. zaten daha önceden 16 gb görüyodu anakart uyumlulukla ilgli sorun olacağını düşünmüyorum ve aynı ramları aynı model farklı bir anakartta denedim onda 16gb görüyo sorun yok. anakart modeli: asus p8h67

Ekli dosyalar

• a.jpg
    a.jpg
    94 KB · Görüntüleme: 857
  • as.jpg
    as.jpg
    81.8 KB · Görüntüleme: 870
  • d.jpg
    d.jpg
    81.1 KB · Görüntüleme: 574
  • ddd.jpg
    ddd.jpg
    86.8 KB · Görüntüleme: 847
  • ss.jpg
    ss.jpg
    96.2 KB · Görüntüleme: 785
  • sd.jpg
    sd.jpg
    93.7 KB · Görüntüleme: 544

atesnet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Anakart'ın ram uyumluluk tablosunu inceledin mi peki ?

---- Mesajlar birleştirildi ----

http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/LGA1155/P8H67/E6098_P8H67.zip?_ga=2.20534968.1453129094.1515402520-1497963238.1515402520

yukarıdaki linkten kullanmış olduğun anakart'ın modeli doğru ise sayfa 9 özellikle birde desteklediği uyumlu olan ram modelleri içinde 1-15, 1-16, 1-17, 1-18 olan sayfalardan inceleyebilirsin. Arkadaşlar sizlerde konu hakkında yorum yapabilirsiniz. Daha önce gördüğünü söylemiştin 8 görme durumu sistemde bir değişiklik sonucu mu oldu 8 gb görmesi ?

Bilgisayarın klasik bios mu uefi bios mu kurulu ? Onun bilgisinide iletmemişsin ?

Nasıl bakıldığını aşağıdaki linkten bilgi alabilirsin;
http://8.enpedi.com/2014/08/bilgisayarmda-yuklu-isletim-sistemi.html

Son düzenleme:

Murtykn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet inceledim bitek nanya model olan ram yok ama onuda takmayınca yinede 12 görmüyo. Uefi bios kurulu. Daha önceden farklı bir bilgisayarda uyumsuz ramle format atarken sorun yaşamıştım ve format sonrasnda rami yükseltmiş ve sorunu çözmüştüm ama bunda oda olmadj

atesnet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Elindeki tüm ramlerin modeli markası anakart'ın uyumluluk listesindeki ramlerle örtüşüyor mu o noktaya dikkat et sadece Anakart'ın uyumluluk listesine girmemiş ram ise soru işareti yorum yapamıyorum? Benim verebileceğim bilgiler bu kadar.

Birde şu bilgide aklınızda olsun genel bilgi olarak yazıyorum. Diyelim bilgisayar topladık anakart ekran kartı ram vs. Herşeyin ANA sı mainboard mainboard tercih ederken özellikle altını çiziyorum ram uyumluk ekran kartı ssd vs. gibi mutlaka kitapçığı incelenip kitapçık üzerinden uyumlu model tercih edilmeli genelde bilgisayarcılar olsun kullanıcılar olsun dikkat etmiyor bu noktaya anakart ram tercihi yaparken pc yi toplarken kimse dikkat etmez kitapçığı sistem toplanır kurulur geçilir ileride sorun yaşama olayını şansa bırakılır. Sadece kapasite mantığı düşünülmemeli yoksa uyumsuzluk çıkabiliyor.

Son düzenleme:

Murtykn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet örtüşüyor problem yok. Yardımların için teşekkürler

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Merhabalar,
bilgisayarı açtığında anakartının RAM slotlarının yanında MEMOK tuşu gerek... Zira aynı anakartı bende kullandım. Ona sistem açıkken bir kere basar mısın? O tuş RAM'deki sorunları belirleyip çözecektir... Sonuçları bekliyorum...

İyi Forumlar...

Murtykn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Frosa merhaba,
Evet araştırdım ve o tuşa bastım pc kendini restart etti ışık yanıp söndü ve bıraktım, pc açıldığında memok is successfull bilgisini verdi ama sonuç aynı oldu.

şöyle bir bilgide alabilirmiyim, anakartı kullanmışsın ve biliyorsundur. anakartta 1-3 aynı renk 2-4 aynı renk ama şimdi dökümanına baktığım zaman channela - dimma1 ve dimma2 - channelb - dimmb1 ve dimmb2 diyor. yani 2 ram takıyo olsam 1 - 2 ye mi takmam gerekiyor yoksa 1 - 3 e mi? 1-3 e ram taktığım zaman veya 2-4 e ram taktığım zaman açılıp 8gb ı görüyo ama 1-2 ye taktığım açılıyomuydu tam hatırlayamadım. olması gereken nedir?

Ekli dosyalar

• Capture.JPG
    Capture.JPG
    28.2 KB · Görüntüleme: 631
Son düzenleme:

atesnet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bu arada ramlerin pc3-10700 667 mhz de çalışıyor dual olduğu için bunu 2 ile çaptığında 1333 Mhz ye denk gelir.

http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb...708.43992604.1515414298-1933688437.1515414298 bağlantı adresindeki Kullanım klavuzunda yer alan sayfa 2-14 bölümü Memory Frequenct bu kısmı bir incele biosta muhtemelen auto ayarlıdır frekansları 800/1066/1333 manuel ayarla birde o şekilde incele bakalım değişim olacak mı ? ramlerin farklı markalar olduğu için anakart kendi otomatik seçemiyor olabilir o bakımdan test etmeni istedim.

Murtykn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
evet auto daydı manuel 1066 ve 1333 e ayarlayarakta denedim fakat sonuç değişmedi. İlgin için teşekkürler.

atesnet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
anakarta ram slotunda 4 tane takılı ram mi var ? eğer varsa ramleri model marka kodunu CORSAIR CMX8GX3M4A1333C9 gibi örnek veriyorum tüm ramlarini yaza bilir misin ? Ramlari A channel ve B Channel olarak hangilerini nereye taktığında önemli ?

A Channel üzerinde Single ramler bulunmalı.
B Channel üzerinde Dual ramler bulunmalı. bütün ramlerin dual ise sorun yaşama durumun var. Ramlerin birisi uyumluluk listesinde yazmıyor demiştin sanırım. Farklı bir ram ile sorunu çözebilisin diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Olması gereken 1-3,2-4'tür fakat siz yine de 1-2,-3-4 deneyin. Zira benimde bir ara başıma gelmişti bu şekilde yapmıştım... Denemekten zarar gelmez...

Murtykn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Corsair CMV4GX3M1A1333C9 - Nanya NT4GC64B8HG0NF-CG - Gskill f310666cl9-4GBRL - Samsung m378b5273dh0-ch9
ramlar bu şekilde, soketlere her kombinasyonda takıp denedim hepsini birbiriyle 2 tane taktığım zaman 1-3 - 2-4 soketlerinde de çalışıyor 8gb gösteriyor ne zaman 3 ve 4. rami taksam 8 in üstüne çıkmıyor. bu ramları farklı kombinasyonlarda deneme amaçlı aynı model farklı anakartta denedim hepsinde de 16gb rami kusursuz gördü.

zaten bu ramlar 16gb bende de görüyodu problem yoktu ama ne olduda gitti anlamadım, sadece format attıktan ve bios pilini çıkartıp taktıktan sonra 8gb a düştüğünü gördüm. belki öncesinde de düşmüştür ama ben ozman farkettim

Son düzenleme:

atesnet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Enteresan. Son soru olarak bu aynı remleri aynı model farklı anakartta denedim demiştiniz onda 16gb görüyor sizin anakartta görmüyor. Şöyle bir durum var Diğer anakartla sizin anakartı yan yana koyduğunuzda bu anakartların bios versiyonları model kodu uzantıları vardır örneğin;
P8H67-V, P8H67-M LE, M EVO, LX, PRO gibi sonraki uzantıları vardır birebir aynı mıdır ? Aynı ise Revizyon geçirmiş bir anakart olabilir yanılmıyorsam Asus'un anakartlarında revizyon çok oluyor benim başıma çok geldi ordan biliyorum. Rev.1, Rev.2, Rev.3 bunlarda önemli birebir aynı olabilmesi için bu kıstaslarda önemlidir. Çok eski gigabyte anakartımdan hatırlıyorum Rev.1 olan anakartımda 1333 Mhz yi destekleyemiyorken Rev.3 olan modelde bu özelliği kazandırmışlar. Benzer bir çelişki var mı ?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
konuyla ilgisi yok ama bende de eski bi laptop vardı ve ben bios pilini prizde değilken ve batarya çıkıkken değiştirmiştim... sorunlar düzelmediği gibi bende de hdd görünmez olmuştu :D tarih saat ayarları da bir türlü güncel kalamıyordu. bu bios pili çok tehlikeli olabiliyor bazı kusurlu cihazlarda .

Murtykn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ikiside aynı model anakart beraber almıştık. İkiside p8h67. V yada M uzantıları yok. Benim en son aklıma biosu defaulta çekince dual channel kapama gibi bi durumu mu oldu diye ama araştırdım böyle bi bilgide bulamadım

atesnet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
nı mıdır ? Aynı ise Revizyon geçirmiş bir anakart olabilir yanılmıyorsam Asus'un anakartlarında revizyon çok oluyor benim başıma çok geldi ordan biliyorum. Rev.1, Rev.2, Rev.3 bunlarda önemli birebir aynı olabilmesi için bu kıstaslarda önemlidir. Çok eski gigabyte anakartımdan hatırlıyorum Rev.1 olan ana

Eğer kontrol etmediysen 2 Anakart üzerinde yine kontrol etmeni öneririm farklılık var mı diye? Emin olman için.
Ekli dosyayı görüntüle 32448

Son düzenleme:

Murtykn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Malesef aynılar ettim

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
bios güncellemesini diğer çalışan anakartın güncel sürümü ne ise ondan yap. en güncel sürümü yüklemek zorunda değilsin. sonra bios özelliklerinden kontrol et, farklı olan ne var ?

atesnet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Diğer donanımlar cpu ekran kartı vs. herşey birebir aynı mı ? PSU özellikle. Farklı ise denemediğin bir bunlar kalıyor sanırım.

Donanımın kullandığı voltajlar bile etkileyebilir farklı ise o bakımdan. Arkadaşın dediği gibi biosda aynı sürüm olsun.

Son düzenleme:

Murtykn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bios güncellemesi yaptım sürümünü düşürdüm sonra diğeriylede aynı yaptım sonuç aynı. cpu aynı ekran kartıda aynıydı benimkisi yandı eski kartımı taktım. Psudan emin değilim ama bu psuyla 16gb veriyodu. Onuda kontrol etmekte yarar var.

Ondaki ekran kartını benim kasayada taktım sonuç aynıydı. Şuna bşey diyebilirmiyiz. Ramlar her türlü çalışıyo ama 8gbin üstüne çıkmıyosa bişeyi yanmıştır diye? Mantıklı gelmiyo bana ama neden arıyorum resmen

Son düzenleme:

atesnet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Onboard ekran çıkışı varsa anakart'a ekstra ne takılı varsa boşalt anakart üzerinden kasanın usb 3.0 portlarına kadar herşeyi boşaltırdık tabiri uzay montajı gibi düşün anakart ram cpu ve psu bağlantılı kalsın biostan kontrol et enterasan bazen PSU dan bile sorun çıkmış olurdu geçmişte çok sorun yaşamıştık müşteri anakartlarından. Bunları da dene bakalım sonuç ne olacak.

Murtykn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tamamdır bu şekilde kontrol edicem. Psu aklıma gelmemişti. Olur mu olur. İlgi alakan için çok teşekkürler. Kontrol edince bilgi veriyor olacağım

atesnet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bu arada tavsiyem uzay montajı yap daha iyi olur kullanmış olduğun kasa şase sorunları usb port kabloları anakarta takılı hangi kablolar var ise çıkarman belki olur mu olur kısa devre yapan bir kablo vardır.

Murtykn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Unuttum onu onboard yok. Ama çift ekran soketi var diğer kullanmadığımı denerim

Murtykn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
her türlü bağlantıyı gerçekleştirdim ama malesef anakart yanmış sanırım. diğer anakartla kontrol ettiğimde 1.-3 slotlarına ram taktığımda 8gb gösteriyo benimkinde de aynı şekilde ama 1-2 ye taktığım zama benimki 4 diğeri 8 gb göstermeye devam ediyor. benimkiler 1,3-2,4 soketlerinde sorunsuz çalışıyor ama hepsini taktığım zaman o ramlerin birleştirmesini yani 16gb rame yükseltmiyo. anakartta biyer yanmış herhalde. yardımlarınız için teşekkürler.

Son mesajlar