[Rehber]Android Cihaz Nasıl Hızlandırlır?

Bu konuyu okuyanlar

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Merhaba Arkadaşlar

Android Jellybean ve Kitkat Sürümü için;

1-
Görev yöneticisine gelip arada belleği temizlemek iyi olur.

2- Ayarlar / Geliştirici Seçeneklerine gelin. Pencere ve geçiş animasyonlarını kapatın.( Geliştirici Seçenekleri aktif değil ise telefon hakkındaya gelin. Yapım numarasının üzerine birkaç kez tıklatın.)

3- Clean Master, CM Security gibi uygulamaları kullanarak cihazınızı hızlandırabilirsiniz.

4- Kullanmadığınız uygulamaları cihazınızdan silin.

5- Launcher kullanarak da cihazınızı hızlandırabilirsiniz.

Android Lolipop ve Marshmallow için;

1-
Samsung Cihazlarda varsayılan olarak gelen Smart Manager ile belirli aralıklarla temizlik yapabilirsiniz.

2- Yukarıda söylediğim 3. Parti temizlik uygulamaları ile, launcherler ile hızlandırabilirsiniz.

Android Nougat için;

1-
Yine Samsung cihazda varsayılan olarak gelen Cihaz Bakımı ile yapabilirsiniz.(Diğer markalar için 3. Parti temizlik uygulamaları öneririm.)

2- Bu sürümü kullanan için başka birşey yapmalarına gerek yok. Çünkü Android sürümü yeni olduğu için pek kasmalar olmaz.

Not: Cihazda biriken Whatsapptan oluşan gereksiz dosyaları silmenizi öneririm. (Sent klasörleri ve Statues klasöründeki dosayar)

Bir de canlı duvar kağıtları değil de düz duvar kağıdı kullanmak daha iyi olur.

Cihazı arada yeniden başlatmak ramlere iyi gelecektir.

Download klasöründeki gereksiz dosyaları silin.

Son olarak panodaki gereksiz dosyaları silin.

Herkese İyi Forumlar... :)

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Şöyle bir şeyde önemli nougat altı android sürümleri için telefonlarında güç modu modları varsa oyun oynayacakları zaman performans moduna alıp telefonu yeniden başlatırsa oldukça performanslı bir hal almış oluyor normaldede telefonlarını arada yeniden başlatmalı kapatmalı

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Şöyle bir şeyde önemli nougat altı android sürümleri için telefonlarında güç modu modları varsa oyun oynayacakları zaman performans moduna alıp telefonu yeniden başlatırsa oldukça performanslı bir hal almış oluyor normaldede telefonlarını arada yeniden başlatmalı kapatmalı
Performans modu cihazlara Nougat sürümü ile geldi. :)
Evet telefonu arada yeniden başlatmak gerek.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Konu güzel olmuş. Ellerinize sağlık. :)
Sadece 3. maddeye katılmıyorum. Nedeni ise bu gibi uygulamaların işe yaramaktan çok sistem kaynaklarını(ram, işlemci) tükettiğini düşünmemdir.
Onun haricinde yazdıklarınıza katılıyorum.
3- Clean Master, CM Security gibi uygulamaları kullanarak cihazınızı hızlandırabilirsiniz.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Sadece 3. maddeye katılmıyorum. Nedeni ise bu gibi uygulamaların işe yaramaktan çok sistem kaynaklarını(ram, işlemci) tükettiğini düşünmemdir.

o tür programlar önüne gelen geçen her türlü dosyaları siliyor fotoğraf medya falanda dahil bazende önemli sistem dosyalarını silerekte telefonu bozalabilir

Abmu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Cm security veya clean master uygulamaları bence çok gereksiz ve aksine bir süre sonra telefonda hata oluşmasına sebep oluyor bunu bizzat kullanmıştım kitkat sürümünde...

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Cm security veya clean master uygulamaları bence çok gereksiz ve aksine bir süre sonra telefonda hata oluşmasına sebep oluyor bunu bizzat kullanmıştım kitkat sürümünde...
Yorumlarınız için teşekkür ederim.
Ben bu iki uygulamayı kullanıyordum. Cihazın şarj olurken daha hızlı şarj olmasına, gereksiz dosyaları temizlemeye, telefonu hızlandırmaya yardımcı bir yazılımdır. :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Ben bu iki uygulamayı kullanıyordum. Cihazın şarj olurken daha hızlı şarj olmasına, gereksiz dosyaları temizlemeye, telefonu hızlandırmaya yardımcı bir yazılımdır. :)
Biliyorum hocam. O tür uygulamalar cihazı temizlemeye vb. işlere yarıyor gibi olsa da ben önermiyorum.
Ama arkaplandaki uygulamaları uyutmaya yarayan ve bu şekilde şarjın daha uzun süre gitmesini sağlayan şu uygulamayı öneririm.
  • Greenify
EDİT: Artık Greenify isimli uygulamayı önermiyorum.

Son düzenleme:

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Biliyorum hocam. O tür uygulamalar cihazı temizlemeye vb. işlere yarıyor gibi olsa da ben önermiyorum.
Ama arkaplandaki uygulamaları uyutmaya yarayan ve bu şekilde şarjın daha uzun süre gitmesini sağlayan şu uygulamayı öneririm.
  • Greenify
Evet onu da öneririm. Bir de 360 Security var, onu da önerebilirim.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Sakın o tür programlara kök izni falan vermeyin

M

Murat Burç

SDN Okuru
Görev yöneticisine gelip arada belleği temizlemek iyi olur.
Hepsinin 3-4 GB Rami var hadi yok diyelim 2GB Ramleri var.
Bu olayı yaparak telefonu hızlandırmayı geçin yavaslatirsiniz.
- Clean Master, CM Security gibi uygulamaları kullanarak cihazınızı hızlandırabilirsiniz
Bu cihazlar sadece cash temizliyorlar. Telefonu cash temizlemesini cihaz kendi de yapar veya kalkıp kapatıp açarsınız olur biter

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Hepsinin 3-4 GB Rami var hadi yok diyelim 2GB Ramleri var.
Bu olayı yaparak telefonu hızlandırmayı geçin yavaslatirsiniz.

Bu cihazlar sadece cash temizliyorlar. Telefonu cash temizlemesini cihaz kendi de yapar veya kalkıp kapatıp açarsınız olur biter
Ben bu anlatırken eski telefonları kastetmiştim. S3 gibi telefonları kastetmiştim.

3. Parti uygulamalar telefonda çalışan bataryayı bitiren dosyaları kapatıyor. Telefonu hızlandırıyor.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Ben bu anlatırken eski telefonları kastetmiştim. S3 gibi telefonları kastetmiştim.

3. Parti uygulamalar telefonda çalışan bataryayı bitiren dosyaları kapatıyor. Telefonu hızlandırıyor.

Telefonun falan hızlandığı yok launcher gibi uygulamalar sadece telefonun ana arayüzünü hızlı kılıyor başka programlar sakıncalı Arkadaşımızın da dediği gibi Cash dosyasını yeniden başlatmakta sildiriyor Telefon illaha hızlandırılmak isteniyorsa rom gibi işlere başvurulmalıdır

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Telefonun falan hızlandığı yok launcher gibi uygulamalar sadece telefonun ana arayüzünü hızlı kılıyor başka programlar sakıncalı Arkadaşımızın da dediği gibi Cash dosyasını yeniden başlatmakta sildiriyor Telefon illaha hızlandırılmak isteniyorsa rom gibi işlere başvurulmalıdır
Hızlandırmadan kastım arka planda çalışan kullanılmayan uygulamaları kapatıyor.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
arkaplan uygumalarını en iyi en başarılı bir şekilde kapatan program ShutApp tır

ycl.mrt.zkn

Asistan
Reaksiyon puanı
38
Ellerine kollarina saglik baskan yararli bir konu olmus valla tesekkurler guzel bilgiler icin :)