Faiz hesaplama

Bu konuyu okuyanlar

Niyaziaydin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaslar sene 2000 den kalan bi 11 milyar para 2000 snesinde bankaya yatsaydi suan o para kac tl yapardi

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Edit: Düzenli para ekleniyorsa aniüte ile hesaplayabilirsin ama para eklenmeden sadece başlangıçta para ekleniyorsa aniüte ile sonuç bulamazsın.

Son düzenleme:

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
basit faizmi bileşik faizmi bilmek lazım ona göre hesap yapılır

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
basit faizmi bileşik faizmi bilmek lazım ona göre hesap yapılır
Basit faizle hesaplayamazsın. Basit faizde anapara dışında faizli tutarı bulursun bu bir dönemle geçerli olur. Sürekli anapara +faiz +oluşan yeni miktar üzerine +faiz eklenmesi bileşik faiz ile hesaplayabilirsin.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Bankalar mevduatlarda basit size kredi verirken de bileşik faiz veriyor
şu açıdan sordum sürekli 11 bin üzerindenmi hesap yapılacak yoksa faizden gelen para bu paraya dahil edilip bileşik faiz gibimi hesap yapılacak harcamıyacak yani faiz kısmını
--- Gönderi Güncellendi ---
Basit faizle hesaplayamazsın. Basit faizde anapara dışında faizli tutarı bulursun bu bir dönemle geçerli olur. Sürekli anapara +faiz +oluşan yeni miktar üzerine +faiz eklenmesi bileşik faiz ile hesaplayabilirsin.
normalde bankaya para yatırırsan basit faizle alır ama kredi çekersen bileşik faiz uygular

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
normalde bankaya para yatırırsan basit faizle alır ama kredi çekersen bileşik faiz uygular

Faizi+ parayı dönem sonunda bankadan çekemezsen otomatik tekrar faize yatacağı için bileşik faize döner. Banka kazanılan faiz ve ana parayı tekrar faiz için işlemiyor vadesiz hesaba atıyorsa bu basir faiz olur.

lebib

Asistan
Reaksiyon puanı
56
şu açıdan sordum sürekli 11 bin üzerindenmi hesap yapılacak yoksa faizden gelen para bu paraya dahil edilip bileşik faiz gibimi hesap yapılacak harcamıyacak yani faiz kısmını

Şimdi ben her yıl parayı çekip yeniden yatıracak şekilde bileşik olarak yani ana para faiz uygula sonra yeni ana parayı yine yatır şeklinde hesapladım
yani ana para hep arttı
Faizi+ parayı dönem sonunda bankadan çekemezsen otomatik tekrar faize yatacağı için bileşik faize döner. Banka kazanılan faiz ve ana parayı tekrar faiz için işlemiyor vadesiz hesaba atıyorsa bu basir faiz olur.
Dediğiniz gibi
yeni ana para = ana para + ana para * (o yıl uygulanacak faiz )
şeklinde C# derleyip sonucu buldum ama hatam olabilir

algea

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Değerinin ileride artacağını bildiğiniz yabancı bir paraya yatırım yapsaydınız eğer şimdi bayağı bir para kazanmış olurdunuz. Ama yine de siz bilirsiniz…
Saygılarımla
algea

Niyaziaydin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
P
Şimdi ben her yıl parayı çekip yeniden yatıracak şekilde bileşik olarak yani ana para faiz uygula sonra yeni ana parayı yine yatır şeklinde hesapladım
yani ana para hep arttı

Dediğiniz gibi
şeklinde C# derleyip sonucu buldum ama hatam olabilir
Peki kac para buldun sonucu
Arkadaslar para 11.milyar yatmis olarak dusunun hic cekmeden ustune hic ekleme yapmadan 15 sene boyunca bankada durmus olcak sene 2002 den 2017 ye kadar bankaci arkadaslardan yardim bekliyorum

lebib

Asistan
Reaksiyon puanı
56
Dediğiniz gibi
şeklinde C# derley
P

Peki kac para buldun sonucu
Laptobum yanımda olmağı için siz sorunca TeamViewer ile bağlanıp baktım 146 384 tl geldi. Ama dediğim gibi kesin olarak budur diyemem

Niyaziaydin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaslar para 11.milyar yatmis olarak dusunun hic cekmeden ustune hic ekleme yapmadan 15 sene boyunca bankada durmus olcak sene
Dediğiniz gibi
şeklinde C# derley

Laptobum yanımda olmağı için siz sorunca TeamViewer ile bağlanıp baktım 146 384 tl geldi. Ama dediğim gibi kesin olarak budur diyemem
bankacimisin kardesim birinden bu miktarda alicagim para var 40 bin tl yi gecmez diyor bana

lebib

Asistan
Reaksiyon puanı
56
Arkadaslar para 11.milyar yatmis olarak dusunun hic cekmeden ustune hic ekleme yapmadan 15 sene boyunca bankada durmus olcak sene

bankacimisin kardesim birinden bu miktarda alicagim para var 40 bin tl yi gecmez diyor bana
Yok yok abi ben inşaat öğrencisiyim. Ben sadece ziraat bankası verilerine bakarak hesapladım. Kesin bir bilgi için işi iyice bilen birine sormak lazım

Niyaziaydin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yok yok abi ben inşaat öğrencisiyim. Ben sadece ziraat bankası verilerine bakarak hesapladım. Kesin bir bilgi için işi iyice bilen birine sormak lazım
Sagol kardesim yardimin icin tesekkurler diger arkadaslardanda yardim bekliyorum

lebib

Asistan
Reaksiyon puanı
56
Sagol kardesim yardimin icin tesekkurler diger arkadaslardanda yardim bekliyorum
Rica ederim. Ama eski faizler şimdikilere göre çok çok fazla size link attım eski faizleri. Saten günümüz faizleri ile 40 bin lir eder 15 yılda. Umarım birisi yardımcı olur. İyi geceler