Fabrikaya server tavsiye

Bu konuyu okuyanlar

osmkrt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba arkadaşlar, ufak bir fabrikaya server kurmamız gerekiyor tavsiye verirmisiniz.

10 bilgisyar bağlı olacak

Yapacağımız işlemler,

erp programı
Dosya alışverişi

Ve bu sistemi kurarken başka nelere ihtiyacımız olur? Modem switch dışında. Teşekkürler

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
O tür işlerden hiç anlamam, hiç girişmedim, ama herhangi bir bilgisayarınıza Apache2 server kurmanız yeterli gelir diye düşünüyorum. 10 bilgisayar için Banka şubelerindeki gibi bir sunucuya ihtiyaç olacağını düşünmüyorum.

cumhuraltan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Merhaba arkadaşlar, ufak bir fabrikaya server kurmamız gerekiyor tavsiye verirmisiniz.

10 bilgisyar bağlı olacak

Yapacağımız işlemler,

erp programı
Dosya alışverişi

Ve bu sistemi kurarken başka nelere ihtiyacımız olur? Modem switch dışında. Teşekkürler

Selamlar ;

Erp olarak hangi yazılımı kullanacaksınız , uzaktan erp yazılımını kullanması gereken kullanıcılar olacakmı terminal server vb ihtiyacınız olabilir ayrıca dosya paylaşımı ihtiyacınız olacaktır mutlaka active directory yapısı kurulması gerekecektir ve malum cryptolocker vb zararlı virusler nedeni ile mail guvenlıgı ve guvenı yedekleme sisteminin de kurulması da çok elzemdir 4-5 ay sonra sunucu üzerindeki bütün dataları kaybetme riskiniz var malum butun fabrikanın verileri bu sunucuda duracak nihayetinde .

osmkrt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Selamlar ;

Erp olarak hangi yazılımı kullanacaksınız , uzaktan erp yazılımını kullanması gereken kullanıcılar olacakmı terminal server vb ihtiyacınız olabilir ayrıca dosya paylaşımı ihtiyacınız olacaktır mutlaka active directory yapısı kurulması gerekecektir ve malum cryptolocker vb zararlı virusler nedeni ile mail guvenlıgı ve guvenı yedekleme sisteminin de kurulması da çok elzemdir 4-5 ay sonra sunucu üzerindeki bütün dataları kaybetme riskiniz var malum butun fabrikanın verileri bu sunucuda duracak nihayetinde .

Merhaba,

Tavsiyelerin için teşekkür ederim. Fakat öncelikle nasıl bir sunucu işimizi görür nasıl bir sunucu almamız gerek özellik olarak. Uzaktan erp programına bağlanan olacak.

Teşekkürler

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Sakladığınız bilgiler ne kadar kıymetli , bağlantı sayısı en fazla kaç olur, ne kadar boyutlu ve hızlı bir dosya paylaşımından bahsediyoruz. 10 bilgisayar bağlı olacak demişsiniz ama uzaktan bağlanan da olacakmış, ihtiyaçları iyi belirlemek gerekli. Bütçeniz ne kadar, sunucuyu kim kuracak ?

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

uzaktan erp programına bağlanacak olan varsa muhtemel profesyonel olarak router ve yapılandırılması, yukarıda bir arkadaşımızın bahsettiği gibi Active Directory kurulum ve yapılandırılması, yedekleme mekanizması, Exchange server ihtiyacınızın olup olmaması, server tarafında depolama aygıtının fiziksel dizaynı ve yapılandırılması gibi ciddi konuların belirlenmesi gerekir. @mirinkirin arkadaşımıza katılıyorum. İhtiyaçların iyi belirlenmesi gerekiyor, aksi halde hem paranız, hem de zamanını boşa gider.

Saygılarımla

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

uzaktan erp programına bağlanacak olan varsa muhtemel profesyonel olarak router ve yapılandırılması, yukarıda bir arkadaşımızın bahsettiği gibi Active Directory kurulum ve yapılandırılması, yedekleme mekanizması, Exchange server ihtiyacınızın olup olmaması, server tarafında depolama aygıtının fiziksel dizaynı ve yapılandırılması gibi ciddi konuların belirlenmesi gerekir. @mirinkirin arkadaşımıza katılıyorum. İhtiyaçların iyi belirlenmesi gerekiyor, aksi halde hem paranız, hem de zamanını boşa gider.

Saygılarımla
--- Gönderi Güncellendi ---
Merhaba,

Saygılarımla

cumhuraltan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Merhaba,

Tavsiyelerin için teşekkür ederim. Fakat öncelikle nasıl bir sunucu işimizi görür nasıl bir sunucu almamız gerek özellik olarak. Uzaktan erp programına bağlanan olacak.

Teşekkürler
Selamlar ;

Tavsiye demeyelim de ihtiyaclarınızın neler olduğunu ve akabınde nasıl bir donanım ıhtıyacınız olduğunu anlamaya çalışmıştım 10 kullanıcı ise giriş seviyesi bir sunucu ile devam edebılırsınız
DELL Server Workstation - Storage - Notebook - Desktop - Switch

HPE SRV 830585-425 DL160 GEN9 E5-2609v4 16GB (1x16GB) 2 x 300GB SAS H240 550W POWER SUPPLY | hpsunucu.com

3-4 ay sonra uzak bağlantılarda performans sıkıntısı yasamaya başladığınızda YİNE yenı bır giriş sevıyesı sunucu , akabinde sisteminizde uzak bağlantı açığı sonrası sisteminiz hacklendikten sonra guvenlik duvarı ve vpn için yeni bir utm firewall akabinde pop3 mail kullanmayı düşünüyorsanız mail üzerinden gelen ransomware tarzı crypto virusu ile sunucudaki dosyalar şifrelendikten sonra güvenli bir mail yapısı için office 365 maliyeti ve active directory yapısı için YİNE yeni bir giriş sevıyesı sunucu işinizi görecektir .

Dell R210 veya 220 alabilirsiniz 1000-1200 dolar arası maliyeti var giriş seviyesi sunucuların veya hp veya ibm markanın cok da önemi yok aynı işlemci aynı memory ve aynı anakart chipsetını kullanıyorlar nede olsa yada orta sevıye bır sunucu alarak virtualization mimarisi ile sağlam bir yapı kurulur opensource pfsense ile güvenli bir yapı oluşturup sorunsuzca yıllarca sistemi kullanabilirsiniz

technomind

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
74
Merhaba;

Bizim şirketimizde http://h20564.www2.hpe.com/hpsc/swd/public/readIndex?sp4ts.oid=3984627&swLangOid=8&swEnvOid=4064 linkteki sunucu mevcut.
Yaklaşık 50 kişi bağlanıyoruz. Muhasebe programı, uzaktan erişim, dns ve dhcp server olarak ta kullanıyorum. Fakat raid yapısı mevcut değil.

Buna istinaden geçenlerde serverimizi değiştirme kararı aldık. Ancak sizin işinize yarayacağını tahmin ediyorum.
Merhaba;

Bizim şirketimizde http://h20564.www2.hpe.com/hpsc/swd/public/readIndex?sp4ts.oid=3984627&swLangOid=8&swEnvOid=4064 linkteki sunucu mevcut.
Yaklaşık 50 kişi bağlanıyoruz. Muhasebe programı, uzaktan erişim, dns ve dhcp server olarak ta kullanıyorum. Fakat raid yapısı mevcut değil.

Buna istinaden geçenlerde serverimizi değiştirme kararı aldık. Ancak sizin işinize yarayacağını tahmin ediyorum.

cumhuraltan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Merhaba;

Merhaba;

Selamlar ;

ML 110 G6 larda Raid yapılabiliyor , Ancak Raid Controller kartı desteği nedeni ile Raid 5, Raid 50 , Raid 6 vb raidleri kullanmanız mümkün olamıyor , miadını doldurmuş bir sunucu 50 kullanıcı için değiştirmekle iyi yapmışsınız.

Yessor

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Türkiye'de ve dünyada ilk 56 bilgisayardan 100 bilgisayara kadar sunucumuz bulunmakta 56 bilgisayarın hepsi 15 saniyede açılıp 15 saniyede kapanıyor 10 bilgisayar ve sanallaştırma işlemi istiyorsanız firma bilgilerinizi verin dönüş yapalım dünyada tek Türk mühendisi yaptı bunu Hindistan bile peşinde mail adresim [email protected] sanal makinalar aşırı performanslı çalışıyor sunucuyu kendimiz tasarıyoruz Windows tan macOS a kadar desteği var

shancess16

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet. Arkadaşlarında anlattıgı gibi tam olan kullanılma amacı önemli. Server alımı yapabilirsiniz ama performans alamadıktan sonra bir anlamı yok. Kullanacagınız diskler ve Raid kartının performansı cok önemlidir. Konuyu detaylı görüşüp ona göre bilgi vermek lazım size. Ayrıca ERP gibi bir sistem oalcaksa yedeklemede yapmak lazım. Eloktronik aletlere güvenmemek lazım. Yedek hayattır. mesaj atarsanız sizi yönlendirebilirim.