Dün çalışan harddiskim bugün bios tarafından görünmüyor

Bu konuyu okuyanlar

Sfenky

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Aşağıda resimler var harddiski boş görünüyor
Ondan önce 2 ye ayırmıştım öyle kalmıştı formatlamamıştım sorun çözülebilecek mi acaba
Wd 1 tb harddiski

Ekli dosyalar

• IMG_0622.JPG
    IMG_0622.JPG
    1.5 MB · Görüntüleme: 1,678
  • IMG_0621.JPG
    IMG_0621.JPG
    1.2 MB · Görüntüleme: 1,579

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
İkiye ayırırken bozulmuş. Kendiliğinden düzelmez. Yeniden kurulum gerekiyor. Kurulum yaparken önce diskleri bölümle ve sonra kurulum yap. Çalışan sistemin bulunduğu bölümde veya kullanımda olan disk bölümü üzerinde işlem yaparsan, diskin dosya sistemi bozulur.

Sfenky

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İkiye ayırırken bozulmuş. Kendiliğinden düzelmez. Yeniden kurulum gerekiyor. Kurulum yaparken önce diskleri bölümle ve sonra kurulum yap. Çalışan sistemin bulunduğu bölümde veya kullanımda olan disk bölümü üzerinde işlem yaparsan, diskin dosya sistemi bozulur.

Üstad hiç görmüyor görse tamam harddisk görüyor ama herşey 0 Master Slave 0 görünüyor izleyeceğim yol nedir ? Windows başlatırkende görmüyor hiç bir şekilde

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Disk tamamen formatsız, (RAW) yani bomboş. Önce yeniden biçimlendirmelisin ki Windows diski algılasın.

Sfenky

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Murat üstadım işte o sıralama nasıl olacak usb diskim var nasıl başlatıcam bios algılamıyor bu arada eskiden adı çıkıyordu biosta ve biosta 0 gözüküyor bilgiler bunuda eklim dedim

Son düzenleme:

celik12256

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Hocam Format diski ile tekrar biçimlendiremiyormusunuz
--- Gönderi Güncellendi ---
Anakarta bağlımı sata, harddisk donanım olarak çalışıyormu

Sfenky

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Hocam Format diski ile tekrar biçimlendiremiyormusunuz
Anakarta bağlımı sata, harddisk donanım olarak çalışıyormu

Görünmüyor sadece biosta kapalı bağlı 0 byte birşey gözüküyor hiç bir yerde Yok pcdede görünmüyor bağlı bir hard disk olarak

celik12256

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Kasayı açıp bakarmısınız harddisk çalışıyormu

Sfenky

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Böyle gözüküyor

Evet çalışıyor

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 1,787

celik12256

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Sanırım usb flash bellek içine format dosyalarını attınız, Boot menuden flash i okutup format ekranının açılmasını bekleyın, oradan temizleyıp ister Windows yukleyın ister harici disk yapın.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Bios ayarlarından Usb diskini yön tuşları ile seçip fn tuşları ile birinci sıraya al ve bilgisayarı yeniden başlat. (f5 veya f6 ile dene)
Bios ayarlarından Usb diskini yön tuşları ile seçip fn tuşları ile birinci sıraya al ve bilgisayarı yeniden başlat. (f5 veya f6 ile dene)

Sfenky

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Sanırım usb flash bellek içine format dosyalarını attınız, Boot menuden flash i okutup format ekranının açılmasını bekleyın, oradan temizleyıp ister Windows yukleyın ister harici disk yapın.

Görmüyor işte görmüyor o Windows kurulumuna girdi mi oradada görmüyor biosta 0 byte zaten görse atarım cillop gibi formatı :)

celik12256

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Görmüyor işte görmüyor o Windows kurulumuna girdi mi oradada görmüyor biosta 0 byte zaten görse atarım cillop gibi formatı :)
Hocam buyuk ihtimal gitti diskiniz :Dbende aynı durumları yaşadım, çok sıkıntılı zamanlardı.)

Sfenky

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Hocam buyuk ihtimal gitti diskiniz :Dbende aynı durumları yaşadım, çok sıkıntılı zamanlardı.)

Vay anasını dün taktım herşey normaldi içine yedekleri aldım ikiye böldüm reset attım harddisk kapalı 0 byte gözüküyor şansın içine edim :)

celik12256

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
EEe şeyde vardı sistem kurtarma felan format ekranında oradan pcye girebiliyorduk eğer tatmın olmak istiyorsanız bakın :D

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Sistem kurtarma diskin üstünde bir bölümde olur. Disk plaklarına erişim yok.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Varsayım olarak mümkün.

Sfenky

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Çöpe atalım yani

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Aynı disk'ten bir tane daha bulup, parçalarını değiştirmek gerekiyor yapılabilecek iş olarak. Bulunsa bile yan etkilerinin olmayacağının da bir garantisi yok. Toz kapar, statik elektrik yükü boşalır ve başka önceden akla gelmeyen kazalar yaşanabilir. Veriler çok değerliyse, Veri kurtarma şirketlerinden yardım alınabilir içindekileri kurtarabilmek için. Yanmış ve kırılmış diskten bile veri kurtarabilecekleri iddiasında bulunuyorlar kendi web sayfalarında.

MKBAYRAK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bende de aynı sorun vardı 1 saat önce bios pilini çıkardım taktım hdd kablolarını çıkarıp taktım düzeldi.Sizde deneyin isterseniz zarar gelmez

Sfenky

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bende de aynı sorun vardı 1 saat önce bios pilini çıkardım taktım hdd kablolarını çıkarıp taktım düzeldi.Sizde deneyin isterseniz zarar gelmez

Denemediğim şey kalmadı ustad :) olmuyor