Belirli Zamanlarda RAM Temizlemesi Yapacak Program Ya Da Yöntem Var Mı?

Bu konuyu okuyanlar

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
advanced systemcare içerisinde var.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
advanced systemcare içerisinde var.
Öyle değil. Ben karışmadığım halde arkaplanda çalışıp belli aralıklarla diyelim ki 5 dakikada bir otomatik RAM'i temizleyecek yöntem/program var mı?
Normal RAM temizleme programı önerisinden çok dediğim gibi belli zaman aralıklarında RAM'i temizleyecek program önerisi istiyorum. :)
Bat dosyası ile bunu yapmak mümkün mü yani .bat dosyası ile RAM temizleyebilir miyiz?

Evil7

Asistan
Reaksiyon puanı
85
Ben Advanced system care kullanıyorum ram temizleme, disk temizleme, disk birleştirme vb birçok özellik var memnunum. :)

senin dediğin tarzda hangi program var bilmiyorum fakat ram temizlemenin çeşitli yolları var.
-CCleaner kurup kayıt defteri ve dosya temizliği yapabilirsin.
-kullanmadigin programları kaldırabilirsin
-antivirüs programı kullan.

Son düzenleme:

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Ben Advanced system care kullanıyorum ram temizleme, disk temizleme, disk birleştirme vb birçok özellik var memnunum. :)

senin dediğin tarzda hangi program var bilmiyorum fakat ram temizlemenin çeşitli yolları var.
-CCleaner kurup kayıt defteri ve dosya temizliği yapabilirsin.
-kullanmadigin programları kaldırabilirsin
-antivirüs programı kullan.
Cevabın için teşekkür ederim. Lakin şunu belirtmeliyim ki ben bu konudan sizlerden otomatik olarak RAM'i temizleyecek program önerisi istiyorum. Diyelim ki oyundayım ya da internette geziniyorum. O zaman arka planda çalışan yazılım belli zaman aralıklarıyla örneğin 10 dakikada bir sistemde kullanılan RAM'i otomatik olarak temizlesin ve sistem biraz da olsa rahatlasın. :) Bu konuda herhangi bir şey önerir misiniz?

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Evet advanced systemcare'da otomatik temizleyen bir program var.
Arka planda açık kalıyor, belirli zamanlarda temizliyor.

Evil7

Asistan
Reaksiyon puanı
85
Evet advanced systemcare'da otomatik temizleyen bir program var.
Arka planda açık kalıyor, belirli zamanlarda temizliyor.
Bak bende şimdi farkettim, advandec system care araçlar kısmında akıllı ram uygulaması var.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@Ben Kenobi Sizce şu kodlara sahip bir bat dosyası ram temizleme işine yarar mı?
Kodlar:
Kod:
@echo off

echo -----------------------------------------------------------------------------

del log.klg

echo IE Gecici Dosyalar Listesi.
del /f /s /q "%userprofile%\Local Settings\Temporary Internet Files\*.*"
del /f /s /q "%userprofile%\Local Settings\Temp\*.*"

echo Gecici dosyalar *.tmp *._tmp *.log *.chk *.old siliniyor...
del /f /s /q %systemdrive%\*.tmp
del /f /s /q %systemdrive%\*._mp
rem .log
rem del /f /s /q %systemdrive%\*.log
del /f /s /q %systemdrive%\*.gid
del /f /s /q %systemdrive%\*.chk
del /f /s /q %systemdrive%\*.old

echo ?n bellege yaz?lan gecici dosyalar siliniyor
del /f /s /q %systemdrive%\recycled\*.*
del /f /s /q %windir%\*.bak
del /f /s /q %windir%\prefetch\*.*
rd /s /q %windir%\temp & md %windir%\temp

rem cookieler siliniyor...
rem del /f /q %userprofile%\COOKIES s\*.*
rem del /f /q %userprofile%\recent\*.*

echo Faydasiz Disk temizleme dosyalar siliniyor ...
%windir%\system32\sfc.exe /purgecache

echo ?n okuma bilgi optimisazyonu...
%windir%\system32\defrag.exe %systemdrive% -b

@echo on
ipconfig/release               
ipconfig/renew                 
ipconfig/flushdns               
ipconfig /registerdns         
arp -d                               
Nbtstat -R                       
Nbtstat -RR

echo Islem basriyla tamamlandi

echo -----------------------------------------------------------------------------

@pause
pause
--- Gönderi Güncellendi ---
Bir de şu kısayol işe yarar mı?
--Bu adresi Kopyala/Yapıştır: %windir%\system32\rundll32.exe advapi32.dll,ProcessIdleTask
--İleriye tıklayın, “RAM Temizleme” ismi verin ve bitire basın. Bu programı çalıştırdığınızda RAM’iniz temizlenecektir.
Kaynak: Ram Bellek Temizleme

fuattoraman

Asistan
Reaksiyon puanı
86
neden bu kadar uğraşıyorsunuz Advanced system Care Tam size göre Bence hiç başka şeyler denemeyin. System Care Detaylı Bellek Ram siliyor zaten ve belirli aralıklarla

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
RAM temizleme işlemi batch ile halledilemez çünkü low-level bir işlemdir.
RAM'deki heap alanına bakıp, stack'taki ve heap'teki her bir pointerı tek tek kontrol edip, pointerı sahip olmayan heap alanlarını swap'a aktarma işlemi(yani bellek sızıntıları) ve her türlü cache, fetch, superfetch tarzı bileşenlerin temizlenmesidir.
O bat dosyası diskteki bazı dosya ve klasörleri temizliyor.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
sonra 10'da programlar niye yavaş açılıyor diye şikayet edersin vista'da da bu vardı hızlı açılması için di ama 10!da daha iyi hale getirilmiş versiyonu var rami artırın 16-32gb ne varsa koyun...

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@Ben Kenobi
RAM temizleme programlarını kullanırken görev yöneticisinde baktığımda RAM'i temizledikten sonra bazı programların RAM kullanımının azalmadığını görmüştüm. Özellikle de bazı antivirüs programlarının kullandığı RAM miktarını azalmıyordu. Sİzce bunun nedeni nedir?
rami artırın 16-32gb ne varsa koyun...
32GB Ram bana şu an için fazla gelecektir. Hatta 16GB bile benim için fazla. Bilgisayarımda 4GB Ram var. Bana şu an için yetiyor ama sanal makine programında işletim sistemi çalıştırınca RAM kullanımı çok artıyor ve ancak o zaman 4GB Ram'den fazlasına ihtiyacım oluyor bence. :) Hem laptobumun anakartının 32GB Ram'i destekleyeceğini sanmıyorum. Sonuçta oyuncu laptobu değil. :)

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Antivirüs programı kendine müdahale eden programları virüs sayar.
Programda ancak sızıntı veya cache,fetch vs varsa ram temizlemesi işe yarar.
Temizleyeceği maksimum oran zaten 100mb'tır.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Advenced System Care'i bir bütün olarak beğenmiyorum ama içindeki Ram temizleyici güzel.Bu yüzden portable sürümden Ram temizleyici portlamıştım istersen Dropbox'ıma atayım.Otomatik olarak yapmıyor manuel olarak yapmak istersen iş görür :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Advenced System Care'i bir bütün olarak beğenmiyorum ama içindeki Ram temizleyici güzel.Bu yüzden portable sürümden Ram temizleyici portlamıştım istersen Dropbox'ıma atayım.Otomatik olarak yapmıyor manuel olarak yapmak istersen iş görür :)
Sağ olun. Teşekkürler. :) Benim USB belleğimde Advanced System Care 10 var. Bir bakayım içinden IObit Smart RAM'i ayırabilecek miyim diye. Bu arada Advanced System Care'de Smart RAM'i nasıl ayırabilirim?

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Sağ olun. Teşekkürler. :) Benim USB belleğimde Advanced System Care 10 var. Bir bakayım içinden IObit Smart RAM'i ayırabilecek miyim diye. Bu arada Advanced System Care'de Smart RAM'i nasıl ayırabilirim?
Bilmiyorum hiç denemedim portable sürümünden denedim ve ayırdım istersen vereyim :)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
@Ben Kenobi
RAM temizleme programlarını kullanırken görev yöneticisinde baktığımda RAM'i temizledikten sonra bazı programların RAM kullanımının azalmadığını görmüştüm. Özellikle de bazı antivirüs programlarının kullandığı RAM miktarını azalmıyordu. Sİzce bunun nedeni nedir?

32GB Ram bana şu an için fazla gelecektir. Hatta 16GB bile benim için fazla. Bilgisayarımda 4GB Ram var. Bana şu an için yetiyor ama sanal makine programında işletim sistemi çalıştırınca RAM kullanımı çok artıyor ve ancak o zaman 4GB Ram'den fazlasına ihtiyacım oluyor bence. :) Hem laptobumun anakartının 32GB Ram'i destekleyeceğini sanmıyorum. Sonuçta oyuncu laptobu değil. :)
küçük düşünme her zaman daha fazlasını iste 32gb fazla değil yeterli miktar.

Bepob

Müdavim
Reaksiyon puanı
302
Advanced system care derin ayarları değiştiriyor sakın kullanmayın

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bilmiyorum hiç denemedim portable sürümünden denedim ve ayırdım istersen vereyim :)
USB belleğimdeki portable olan Advanced System Care 10'un içinden Smart RAM'i bir klasöre ayırdım. :)
Ekran görüntüsü:
Adsız.jpg

ŞBerkay53

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
beyler herkese tavsiyem kokteyl lite indirin içinde kokteyl lite ı çalıştırın o kendi bişeler yapcak böle iobit akıllı ram programı var sadece akıllı ram ben kullanıyom windows 7 de oyun açıyom felan filen 4 5 tane şey arkada açık kalmasında ramen 1gb 1.20 gb kullanıyo bu programla birlikte çok az kullanmaya başladı ve oyunlardada fps artışı yaşadım işinize yaradıysa ne mutlu bana bide şu programıda kullanmanızı tavsiye ederim chrome memory bu program daha az ram kullandırıyo google da https://i.hizliresim.com/Qrgl3w.png mesela bu arkada baya bişey açık ve hala 1.50 gb kullanıyo