Bir Erkeğin Kolundaki Saatin, Kaç Para Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Bu konuyu okuyanlar

Be5tE

Müdavim
Reaksiyon puanı
5

233203206.jpg

Güngör Uras, Milliyet'teki köşe yazısında ilginç bir deneyimini aktararak, erkek kol saatlerini analiz ediyor. İşte Uras'ın o yazısı:

290 bin YTL’ye satılan Dewitt marka kol saatini ellime alarak evire çevire baktım. Kalın, irice bir saat. Üstelik kayışı deri değil de kauçuk. Altın ile siyah bir maden karışımından yapılmış. Bilen ne mal olduğunu bilir, bilen alırmış...
Saat satıcısına “Çok pahalı” dedim... “Pek o kadar pahalı değil... Daha pahalı modellerimiz var” dedi. O modellere el sürmeye cesaret edemedim. Sadece fiyatlarını öğrendim. Vacheron Constantin firmasının el yapımı Tourbillon saati 500 bin YTL’ye satılıyormuş.
Bunlar öyle herkesin alabileceği saatlerden değilmiş. Vacheron Constantin, Patek Philippe ya da Audemars Piguet gibi ünlü firmaların ürettiği sıradan (!) saatlerin fiyatı bile günümüzde bir ithal otomobil fiyatınaymış.
Satıcıya “Otomobil fiyatına satılan, bu ‘sıradan’ saatleri kimler alıyor?” diye sorma gafletinde bulundum. Yüzüme dik dik baktı. “Sokakta dolaşan o arabaları kimler alıyorsa, bu saatleri de onlar alıyor. Otomobil alacak parayı bulan, bu saatlere de para bulur” dedi.

Saatle hava atılıyor

İyi de... Ben hangi saatin kaç para ettiğini, hangi saatin “iyi saat”, hangisinin “pahalı saat” olduğunu anlayamıyorum. Sonra, saat otomobil gibi değil ki... Yoldan geçerken bakacaksınız... hangi marka olduğunu, kaç para olduğunu anlayacaksınız... Bir erkeğin kolundaki saatin markasını, kaç para olduğunu nasıl anlayacağız?
Bir zamanlar biz iki kol saati, bir cep saati markası bilirdik. Kol saati Nacar ve Hislon marka olurdu. Cep saatinin ünlüsü ise “Şimendiferli Serkisof” idi.
Sonraları lüks saat olarak Rolex kadın ve erkek kol saatlerini belledik. Çelikleri 5-10 bin dolara, altınları 20-30 bin dolara satılıyordu. Derken Cartier, Bulgari markalarının ilanlarını okuyarak bu markaları belledik. Şimdilerde marka enflasyonu var. Audemars Piguet, Bulgari, Cartier, Chopard, Christian Dior, DeWitt, Franck Muller, Frederique Constant, Gucci, IWC, Longines, Maurice Lacroix, Mont Blanc, Omega, Rado, Rolex, Tag Heuer, Ulysse Nardin, Vacheron Constantin...
Bu ünlü marka saatleri üreten firmaların, “herkesin satın alabileceği”(!) ucuz modelleri de var dediler. Ben de bilgisayarda bu firmaların Türkiye temsilcilerini aradım. “Herkesin alabileceği saatler”in fiyatını araştırdım.

Ev, otomobil mi alıyoruz?

İsviçre’nin Girard Perregaux firmasınca üretilen ‘Vintage 1945 Tourbillon’ marka saatler 99 bin 500 dolardan müşteri buluyormuş. Audemars Piguet firmasının ‘Royal Oak’ marka saatinin fiyatı ise 56 bin dolarmış.
1839’da kurulan, İsviçre’nin Patek Philippe firmasının ‘Grand Complication’ modelinin fiyatı 45 bin 500 dolara satılıyormuş. 1755 yılında kurulan İsviçre Vacheron Constantin firmasınca üretilen saatler 15 bin 900 dolardan satın alınabiliyormuş. İsviçre Blancpain firmasının saatleri 8 bin 600 dolara, Jacob & Co adlı Amerikan firmasınca üretilen ve 8 ayrı zaman dilimini gösteren saatler 8 bin dolardan satılıyormuş. İsviçre malı Zenith saatler ise 6 bin 900 dolarmış.
Bir dostuma, saat konusundaki bu “araştırmacı gazetecilik” deneyimimi aktardım. Dostum “Burası Türkiye abicim... Burada öylesi de var... Böylesi de var” dedi. Beni Kapalıçarşı’ya götürdü. “Bak... Senin o lüks mağazada gördüğün o çok pahalı saatlerin hepsi burada... Hem de tanesi 50-100 dolara satılıyor” dedi. Gerçekten de o lüks mağazadaki deneyimim sonucu isimlerine ve şekillerine aşina olduğum saatlerin Çin yapısı benzerlerini halkımız kapış kapış satın alıyordu...
Ben de dayanamadım. 60 YTL’ye Fank Muller marka bir saat aldım. Gerçeği 45 bin YTL dolayındaymış. Çin malı taklit saat olduğunu sadece “meraklısı” anlarmış...

500 bin YTL'ye erkek kol saati haberleri - haberalan.com - En Hızlı Haber Kaynağınız

Stone

Müdavim
Reaksiyon puanı
10
ya erkeğin kolunda saat yoksa ? misal ben xD

anarchst

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
evet benimde yok. ne zaman (kayışı ne olursa olsun) saat taksam bileğimde yara oluşuyor.

WaterBoy

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Ben saat kullanıyorum ama kişiliğimin saatımdan analiz edilmesini istemem :D

EremsaLsiz

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Askere giderken aldığım ucuz saate alışmışım, sivile dönünce saatimi hala kullanmaya başlamadım. Hakkımızda hayırlısı neyse o olsun :)

chimera

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
574
Saat sadece bir aksesuardır. İnsanlar kullandıkları saatlerin markalarına, kalitelerine ve görünümlerine göre değerlendirilmemelidir.
Eğer böyle bir değerlendirme varsa da çok saçma olduğunu üstüne basa basa belirtmek istiyorum. Ayrıca saat ile hava da atılıyormuş bunu da öğrenmiş olduk.

Bende bundan bir kaç zaman önce bir saat sordum. Fiyatının 6000$ olduğunu öğrendim ve o fiyata bile çok demişken şimdi bu fiyatları görmek benim daha da fazla irkilmeme neden oldu.

Ama işte para bol (gerçi burada başka bir kelime yazılabilirdi ama zaten okuyunca anlarsınız siz) olunca insan nereye harcayacağını bilemezmiş.

EremsaLsiz

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bir de arap ve yağı bol bulduğu zaman yaptığı icraatla alakalı söz vardır, konuya uyar diye düşündüm :)

Alex1024

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Oha oldum yani... bir saate o kadar para vermek resmen saçmalık.. ne var saatin içinde okadar değerli olan? Ben daha en fazla 100 liraya saat bakıyorum bu aralar...

Alemci_Dayı

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Cep telefonumun ; saati var , hesap makinesi var , kamerası var , radyosu var , mp3 var , varda varrr ... :icon_:

Ne yapayım kol saatini , meraklısı kolunda taşımaya devam etsin .. ;)

0ReiS0

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
90
Saatle Hava Atan Krolar Çok var bizim buralar da Hayatımda bi defa saat taktım altın kaplama markası da darktı o saati kardşeim okula götürmüş top oynarken parçalamış sonrada daha saat takmadım elime öle bi lüksüm yok heidye gelmişti bende takmıştım .

fish

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
bir saate 500 bin yetale veren adamın zekasından şüphe eder, saygılarımı sunarım...

adama değil saate tabii ki..

WaterBoy

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Aslında saatlere büyük para yatıranlara normal bakıyorum çünkü bazı şeyler insan için tutkudur mesela bende saatlei severim tvde çok fazla saat belgeseli izlemişimdir.Bende o saatlerden almak isterim ama öncelikle param olmalı.
Helede bazı saatler vardır (Swiss made(isviçre üretimi)) tadından yenmez.

Saygılarımla...

SeRCaN

Asistan
Reaksiyon puanı
0
saate bikere güzel para verdim haala da ara sıra takarım.. ama burdakiler kadar uçuk değildi 200 $ altı :)

Stone

Müdavim
Reaksiyon puanı
10
bir saate 500 bin yetale veren adamın zekasından şüphe eder, saygılarımı sunarım...

adama değil saate tabii ki..

Aynen :D bi saat 500 Bin yetale veren Erkek olsun kadın olsun hepsinin zekasından şüpe ederim ben xD

S

SDN Okuru

SDN Okuru
LON GİNES takvimli altın kaplama saat altım takıyorum havamı atıyorum :)acaba ben demi kıro yum yaa

S

SDN Okuru

SDN Okuru
renk ve zevkler tartışılmaz millet.bırak ne yapar lar sa yapsınlar

S

SDN Okuru

SDN Okuru
şimdi biz burda ev fiyatına araba fiyatına saatler var diyoruz ama kime göre ev araba fiyatı?? evimde yok arabamda yok ama almak istediğim zaman en fazla 10bin tlye araba alabilirim. benim açımdan bakılırsa arabadan bile pahalı saatler. ama bu saatleri gerçekten satın alanlar var. ama bi saate 500bin tl veren insanların zaten kullandıkları arabalar en az 2-3-4 milyon dolar. bu adam açısından baktığında 10bin tllik saatler sokakta siyahi kardeşlerimizin sattığı saat gibi görünür. biz bu paraları nasıl verdiğine şaşırıyoruz ama herkes şundan emin olsun ki bizde de o kadar para olsa bizde bi saate o kadar parayı çekinmeden veririz.

ByEGT

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
şimdi biz burda ev fiyatına araba fiyatına saatler var diyoruz ama kime göre ev araba fiyatı?? evimde yok arabamda yok ama almak istediğim zaman en fazla 10bin tlye araba alabilirim. benim açımdan bakılırsa arabadan bile pahalı saatler. ama bu saatleri gerçekten satın alanlar var. ama bi saate 500bin tl veren insanların zaten kullandıkları arabalar en az 2-3-4 milyon dolar. bu adam açısından baktığında 10bin tllik saatler sokakta siyahi kardeşlerimizin sattığı saat gibi görünür. biz bu paraları nasıl verdiğine şaşırıyoruz ama herkes şundan emin olsun ki bizde de o kadar para olsa bizde bi saate o kadar parayı çekinmeden veririz.
Her topal satıcının bir kör alıcısı vardır ;)

H

hsayar

SDN Okuru
Altı tane saatim var.Dört tanesi otomatik bir dijital ve birde pilli quartz saat sahibiyim.Spor giyindiğimde dijital olanı takım giyindiğimde otomatiklerden birini gündeliğede pilli olanı takıyorum koluma.Onları silmek ve seyretmek bazen kordonlarını değiştirmek yeni saat almış gibi olmak hepsi çok güzel duygular.Hatta internet ortamında üç tanede sattım.Yani dokuz adet saatim vardı.

Son mesajlar